Boj za svobodu

• USA Free State of Jones (více)

Boj za svobodu přináší velkolepé akční drama zasazené do dob americké občanské války. Snímek vypráví příběh odbojného jižanského farmáře Newta Knighta (Matthew McConaughey) a jeho ozbrojené revolty proti Konfederaci. Knight spolu s dalšími drobnými farmáři a místními otroky roznítil povstání, které vyústilo v odtržení mississippského okrsku Jones County od Konfederace a k založení Svobodného státu Jones. (Magic Box)

malylada

Film o dezertérovi, který se s hrstkou lidí snaží o revoltu v místním okresku, kde armáda nečestně vykořisťuje své občany během války. Na papíře dobré téma a hned mi na oko vyvstal Patriot s Melem Gibsonem. Problém je, že víc utahanější tempo režisér nemohl zvolit a zápletka z větší části nudí. Ve filmu se dalo najít tolik silných momentů, ale v žádné scéně se nepodařilo o žádnou gradaci dané situace nebo jakkoli pohnout s emocemi. Postavy krom hlavního hrdiny jsou hodně ploché, nikterak k divákovi nepřilnou a je jedno, co se s nimi v průběhu filmu stane. Ve vypjatých momentech to chtělo epičtější hudbu a dotáhnout vše do konce, ale Ross v nevhodný moment přeskakuje do jiné kapitoly a posouvá děj o nějaký kus dopředu. Délka filmu tomu moc nenapomáhá a jen mě utvrzovala v tom nezáživném zpracováni. Na druhou stranu musím ocenit výpravu, nádech období občanské války a vizuální zpracování, nicméně na dobrý historický film to nestačí. Mrzí mě to už jen kvůli mému oblíbenci McConaughey, který v tom průměru vyčnívá a snad bude mít příště lepší oko na projekty.......5/10 ()

corpsy

Snímok, ktorý zrejme vznikol z jediného dôvodu. A to, že sa po svete rozmohol dopyt po diversite, opovrhovanie utláčania menšín, LGBT, proste veci, ktoré tu boli a stále budú, lenže všetkého je akosi moc. Rasisti sú černosi, lesby nenávidia hetero, gayovia nechcú lesby, menšiny kričia za niečo, čo si nezaslúžia. Snímok, ako je tento, v dnešnej dobe ničomu a nikomu nepomôže a tak je zbytočné točiť niečo na silu. Dopadlo to tak ako to dopadlo. Snímok má zopár chvíľ, keď sa aj nezainteresovanému cynikovi zažiada chytiť do rúk spravodlivosť a bežať zachraňovať. Pekne natočené, majúce ale silu zrejme tak pred 30timi rokmi. Dnes, v dobe keď sa drobulinký problém rieši celosvetovou krízou, je to na houby. ()

ledzepfan

Nekonzistentní, dramaturgicky trestuhodně nezvládnutá povídačka na technické úrovni televizních filmu české televize (někdy okolo roku 2000).. Tohle ani MMcC nezachrání... ()

agentmiky

McConaughey je fakt pan herec se jmenovkou extratřída. Dejte mu roli, napište mu dobrý scénář, a věřte, že on z toho vyždímá absolutní maximum. Po jeho výkonu mu budete moc pouze smeknout a poděkovat mu za všechno. Tak takový herec to je, dámy a pánové. No nic, vraťme se k filmu. Boj za svobodu na mě zapůsobil ihned 2 věcmi. První je rozpočet. Většina lidí se diví, kam se vypařilo oněch 50 milionů dolarů, ale po zhlédnutí filmu je to nadmíru jasné. Při bitvách se toho nespotřebovalo tolik (přecejen se zde hlavně mluví), ale ony exteriéry vypadaly tak dobově, že ta částka odpovídá reálu. Druhou věcí je propracovaný scénář, který na vás neháže pouhé prázdné fráze a nicneříkající poselství, ale doopravdy hluboké myšlenky sloužící k zamyšlení diváka. McConaughey mě výkonem skoro až uhranul, jak on to jen dělá, to mi je záhadou. K plnému počtu mi chybělo málo, film vypadal trochu jako z televizní produkce, a hlavně mi většina filmu připadala natočená dost "čistě", což k době točící se kolem občanské války prostě a jednoduše nepatří. Ale díky úžasným výkonům, podmanivé hudbě a nefalšovaně geniálnímu scénáři to musíte vidět. Za mě dávám 83 % ()

kaylin

Zajímavé téma, ale to hlavně proto, že období otroctví v Americe takové prostě je. Za mě je to jedno z nejšílenějších období, která na Zemi proběhla, a to hlavně proto, že to ukazuje, jak ubozí někdy jsme. Film bohužel nepřekračuje žádnou mez a podává to, co se od něj očekává. Matthew je ale pořád dobrý. ()

salalala

Pro mě osobně hodně nepříjemné překvapení, protože Ross je schopný tvůrce. Ve Free State of Jones to tak ale vůbec nevypadá, protože od začátku má film strašlivě pomalé tempo a nedokáže zaujmout, což je velká škoda. Celý příběh, ačkoli je jistě zajímavý, je tak nešťastně odvyprávěn, že chybí soucit k jakékoli postavě a žádná scéna není emocionálně jakkoli působivá, přitom jich je tu potenciálně hodně. Po velmi dobrém úvodu, který naláká na velkolepou podívanou, film upadne do těžkého průměru, z něhož se už nezvedne. Kulisy jsou fajn, hudba vesměs také, ale celé to působí komorně a jaksi televizně a opravdu tu chybí jakákoli scéna, která by strhla nebo dovolila divákovi nahlédnout do nitra postav. Hřebíčkem do rakve je i jakási "současná" paralela s Knightovým vnukem, která ale vyznívá zbytečně a pouze jako vata, která nesmyslně prodlužuje už tak přetaženou stopáž. Těsně na průměru tak snímek udržují solidní akční scény, kterých je tu ale zoufale málo a obsazení, které se s nedobře napsaným příběhem pere statečně - Mc Conaughey hraje svůj standard z posledních let a udrží divákovu pozornost, vedle něj pak stojí za zmínku minimálně ještě Mahershala Ali. O Free State of Jones jsem před zhlédnutím nic nevěděl a nic jsem od něj nečekal, přesto jsem dost zklamaný. Horko těžko průměr. 50% ()

dom156

Na toto drama jsem se těšil a chtěl jsem na to jít původně i do kina. Jaké mi distributor přinesl zklamání zprávou, že film u nás se na velkém plátně promítat nebude. Čekal jsem delší dobu než bude v solidní kvalitě ke zhlédnutí. Čekání se vyplatilo. Musím uznat, že si mě Matthew opět získal svým výborným hereckým umem, který prokazuje poslední dobou každým filmem, kde figuruje v přední roli (Interstellar, Obhájce, Klub poslední naděje atd.). Scénář by vymyšlen do poslední detailu a vysvětlující titulky po každé části filmu než jsme se přesunuli v čase dále, dávali ucelený náhled na danou dobu (mimo daných záběru z oné doby). Stopáž může člověka trochu vyděsit, zde bych s klidným srdcem pár minut navrch přihodil. Byl jsem mile překvapen tímto skoro až zapomenutý dílkem a rád doporučím. ()

Martin741

Hm, tak jak pozeram, aj tento film v kinach zhorel. A zase nebolo ani ny vyplaty,a o zisku mozu tvorcovia len snivat. No nic, takze MekKonagy v roli farmara ktory s nejakymi cernochmi vedie ozbrojenu revoltu. No a ciele nemaju zrovna male, ba dokonca chcu rovno zalozit akysi svojrazny Slobodny stat Dzouns. To sa im aj podarilo - aspon vo filme urcite - len skoda, ze dialogy zase vyfucali do prazdna, par bitiek film este "neudela" a MekKonagy myslim miestami aj prehraval : 40 % ()

M.i.k.e

McConaughey má sice charsimatu na rozdávání,nicméně v tomhle případě se nedá nesouhlasit s verbalem.Tenle hodně jednostraný pohled na někoho při nejmenším kontroverzního je dost zavádějící,nemluvě o tom,že ta stopáž je prostě vražda a velmi často je to prostě jen nuda...40% ()

Figu

Velkolepý akční drama? To ne-e! Musím uznat, že herecký kvality v sobě Matthew určite nosí a je jak jinak než tahounem této životopisné story, nicméně je to krutě dlouhý a převládají tam i pasáže plný nudy. Napočítal jsem jich tam asi 49 minut... Jo, kdyby to o ně Gary Rossů řízl, bylo by to solidní 90ti minutový historický drama, který bych ocenil určitě vyšší známkou! Takhle těch 55% ()

Rocky88

Místy dlouhé, místy moc roztrhané, ale přesto velice zajímavé zpracování příběhu, jehož hlavní postava je sice vykreslována převážně jako kladný hrdina, nicméně když se člověk zamyslí a pokusí se na problematiku pohlédnout z druhé strany, zas takový klaďas to nebyl. Nicméně s tímto příběhem jsem před sledováním seznámen nebyl, doplnil jsem si tedy nějaké znalosti a mohl si udělat obrázek svůj. Paradoxně hlavní nebylo vyústění McConaugheyova příběhu, ale příběhu jeho syna. Nad absurditou člověk musí zakroutit hlavou. Stopáž je bohužel trochu přepálená, střihač měl dostat více svobody... ()

Streeper

Vůbec jsem nevěděla co čeho jdu. O filmu jsem akorát věděla, že tam hraje Matthew jinak nic a v poslední době to tak mám u všech filmů, ráda se nechávám překvapit. Netušila jsem, že to půjde do historie a navíc, že to je inspirováno skutečným příběhem. Divím se, že v té době vůbec povolili, aby Afroameričani žili pod jednou střechou s bílými, ale možná se to dalo nějak ututlat. Celkově postava McConaugheyho byla takový Robin Hood za práva utlačujících Afroameričanů, ale líbilo se mi to. Pokud to bylo alespoň z poloviny pravdivé jak to bylo natočené, tak smekám před statečností a odvahou všech postav. ()

C0r0ner

Řežba moc "pěkná", příběh podle skutečné události taky, akorát by tomu prospěl delší čas ve střižně. Takhle to sice bylo moc zajímavé, ale bez pořádného tempa, které by z toho udělalo záležitost na pět hvězdiček. Do modrých čísel bych to však nehodil. 75% ()

Juto

Film je až príliš ambiciózny na to, aby sa ponoril do štúdie postáv, ale aj príliš finančne obmedzený na to, aby mohol rozprávať príbeh, ktorý zodpovedá predstave režiséra. ,,Boj za slobodu" je filmom rozdeleným sám proti sebe. Není to katastrofa, len priemerný vojnový film o boji za bavlnu, česť a zrode národa. 6/10 ()

laik_60

takýý protirasistický príbeh z cerstvo ukončenej vojny sever proti juhu , čo mal dozvuky až do nášho storočia. Miestami to bolo dost nudné a zdĺhave, na druhej strane mi vyhovovalo, že sa poukazalo vo filme "ako to vlastne bolo" a že nie je všetko ružové ako by sa zdalo. ()

majo25

Dobre natočená historická dráma z obdobia americkej občianskej vojny, ktorá deklaruje iba to, že po boji za slobodu sa začína ďalší boj, aj keď s inými zbraňami a možno ešte ťažší, a za ním ďalšie a ďalšie boje. Ako sled udalostí mi to prišlo dosť urýchlené, paradoxne k dlhočiznej stopáži, a hlavne nedostatočne autentické. Tá socialisticko-kolektivistická retroagitka bola až príliš. Na druhej strane, herci fajn a akčno-naturálne scény veľmi podarené, škoda, že nie aj početnejšie. ()

dr.fish

Nemůžu říct, že bych se nudil. Začátek válečný, pak pobyt v močálech, trocha revoluce a boje za svobodu. Témata zrušení otroctví a občanské války jsou vždycky zajímavá. Matthew zahrál přesvědčivě. 75% ()

elanius

(56/2017) / Matthew znovu zabil a bez problémov na seba zobral celý film. Bez neho by film stratil tak polovicu atmosféry. Inak je Free State of Jones poctivý, ale docela pomalý historický film o zaujímavej postave americkej občianskej vojny. Pre fanúšikov McConaugheyho a Civil War povinnosť. (8/10) ()