Boj za svobodu

• USA Free State of Jones (více)

Boj za svobodu přináší velkolepé akční drama zasazené do dob americké občanské války. Snímek vypráví příběh odbojného jižanského farmáře Newta Knighta (Matthew McConaughey) a jeho ozbrojené revolty proti Konfederaci. Knight spolu s dalšími drobnými farmáři a místními otroky roznítil povstání, které vyústilo v odtržení mississippského okrsku Jones County od Konfederace a k založení Svobodného státu Jones. (Magic Box)

dawe787

Perfektní syrové historické drama ke konci války Severu proti jihu. O poměrech z jižanské části tehdejší Ameriky a v nemalé míře i o předsudcíh a rasových poměrech, jejichž kořeny sahají dodnes do osudy lidí. U tohoto filmu mi dlouhá minutáž vůbec nevadila a Matthew byl libovej, asi jedna z nej rolí z mého pohledu. ()

warrenur

"Coolovo" natoceny a McConnaughym vyborne zahrany part, v jednej z viacerych temnych stati americkej historie. Na moj vkus vsak prilis idealizovany. 60% Dlhsia stopaz bola "citit". ()

brumbrum

Velmi dobre spravene. A ako vzdy, hovadam sa totok pacit nebude :-). Zial sa dnes uz neda spolahnut na hodnotenia, kedze sa vsade hybu somari. 4* v pohode. ()

BOURQUE

Vojna vo vojne počas Americkej občianskej vojny. Citom natočený, zahrané s dostatočnou vášní. Osobne si však myslím, že krátky príbeh a spojenie so súčasnosťou tu nemá čo hľadať a z určitého pohľadu znižuje kvalitu inak veľmi dobrého filmu s príbehom, na ktorý by sa nemalo zabudnúť. M. McConaughey opäť nadpriemerne dobrý. Osobné hodnotenie: 79% (***) ()

Faila

Postavení černochů v USA je jedno z mála témat, které může být zpracováno v podstatě jakkoliv, a stejně se mi výsledek bude líbit. Ale tím rozhodně nechci říct, že by bylo právě v Boji za svobodu zpracováno vyloženě blbě. Hrál tam McConaughey, takže o vyloženě blbém zpracování opravdu řeč být nemůže. Ale i přes jeho (a dalších, např. Mahershala Ali, na kterého v poslední době pořád někde narážím a který se mi líbí čím dál víc) vynikající výkon a zajímavé téma mě tenhle snímek nijak výrazně neoslovil. Ale trochu jo. ()

MickeyStuma

Snímek je další z řady podobných připomínající temnou dobu Ameriky, kdy slovo ´lidskost´ bylo sprosté slovo. Hrůzná stránka doby americké občanské války nazvané jako válka Severu proti Jihu, kdy se především rasová nesnášenlivost táhla ještě spoustu let po té. A v takovéto době žil člověk vyjímečný a nestranný. Příběh jižanského farmáře Newta Knighta, kterého ztvárnil Matthew McConaughey, poukazuje na hrdinu, který se v takové době v rámci spravedlnosti zastal všeho a všech. Děj sleduje jeho počínání, ale ztvárněno je to nějak podivně. Když se zastává vesničanů před vojáky odebírající jim zásoby jídla s následnou obranou se zbraněmi v rukách, jako by to bylo vystřiženo ze známých Sedmi statečných. Když dojde k přepadávání oněch vojáků a odebírání ukradených potravin, nedá se nevzpomenout na Robina Hooda. Další události jsou dosti ledabylé a zkratkovité. I přes dlouhou stopáž snímku jsou mnohé události jakoby nedovyprávěné. Hrůzné období otrokářství a nelidského zacházení s člověkem, který je jenom trochu odlišný sice je dějově zvýrazněno, ale po citové stránce jako by to divákovi bylo jedno. Celkově to zkrátka vypadá jen jako další obyčejný ničím se neodlišující příběh jakých jsou již spousty. Z takového námětu měla vzniknou spíše televizní minisérie, kde by byli jisté události daleko více zpracovány. ()

Rathalos

Vyborna historicka drama z obdobia americkej obcianskej vojny,Matthew McConaughey bol skvely,film bol sice dlhy,no vobec som sa nenudil...:-) ()

Ombak▼Penari

Velmi povedená kapitolka z amerických dějin. Sympaticky to nesmrdí popcornovým patosem ala Patriot, ale zas to pro změnu šlape podle moderního trendu sebereflexe ohledně černošských dějin USA. Nicméně proč ne, když to dobře funguje. ()

rukay

Matthew MacConaughey si natočil svého Patriota. Působivý snímek, který nenudí, je syrový - ale nikoliv nechutně jako 12 let v řetězech - a kde dostanete přesně to, co očekáváte. Trochu mne zklamalo zdejší hodnocení, které je myslím zkreslené úpornou snahou vtisknout filmu nějakou tendenčnost. Tu já jsem tam tedy nezaznamenal, a mám dojem, že jakékoliv společensko-sociální problémy dnešní doby měli na vznik filmu jen velmi malý, nebo žádný vliv. Ale kdo chce psa bít hůl si vždycky najde. Osobně jsem příběh Newtona Knighta neznal, tudíž mne ani neurazili nějaké ty drobné historické rozpory, které jsem posléze objevil při letmém pročtení jeho životopisu na Wikipedii. Nadto nejsou nikterak zásadní. Suma sumárum, kvalitní historický film v dobrém obsazení, kde k plnému počtu chybí, krom údernější hudby, jen o fousek kratší stopáž (139 min je vážně výživných). 4**** ()

ozeki

Občanská válka v USA nebylo asi nic moc pěknýho. Cca 600 000 mrtvých je toho jasným důkazem. Boj za svobodu, což je mimo jiné příšerný "překlad", nám na celý konflikt předkládá jediný úhel pohledu a myslím, že netřeba příliš polemizovat, že se jedná o jediný správný. Z pohledu dnešní doby je nepochopitelné, čeho byli někteří jedinci schopní. A to ani nemyslím Ku-klux-klan a jiná podobná zvěrstva. Filmu nechybí atmosféra, hrdina jak má být ani některé zajímavé scény. Těch je tam ale pomálu, což je spolu s nedynamickým finále, které bohužel vyzní do ztracena, největší slabinou. Nadšení na začátku střídá lehké zklamání na konci. Kdyby to bylo opačně, film by se stal více zapamatovatelným (takhle jsou to slabší 4 hvězdičky). Matthew McConaughey jak je jeho zvykem - naprostá extratřída. ()

DAPDO

První polovina mě hodně bavila a zaujmula, ale s přibývajícím časem se z toho stala dlouhá a místy hodně nudná historka. ()

Torpid

Gary Ross je scénáristou a režisérem převážně romantických komedií plus jednoho na půl pohádkového sportovního dramatu. Tady se chopil /asi poprvé/ ultravážného historického tématu a vytvořil pravděpodobně na zakázku, černobílou pohlednici o dobru a zlu ve stylu Robina Hooda. Nemyslím si, že totálně překopat historii ve filmu je vždycky špatně. Strašně ale záleží proč to ten který tvůrce udělá. Napadá mě teď třebas Formanův Amadeus, tam to skvěle posloužilo k totálnímu vyhrocení dramatu na téma obecných lidských hodnot, malosti a velikosti, talentu , Boha a já nevím čeho všeho ještě. V tomhle příběhu odbojného jižanského farmáře mi však překopání historie smrdí spíš tupou agitací na společenskou poptávku současné Ameriky. Takový filmek pro školáky prvního stupně. A téměř jako vždy skvělý McConaughey to už nevytrhne. ()

Hpatrik

Pěkně vypadající a hezky obsazené, nicméně dramaticky nefunkční, příběh narušuje zbytečné přeskakování o půlstoletí dopředu, příběh je rozvleklý, nesoudržný, místy zmatený, často nudný a úmorně dlouhý. Slabý průměr. ()

AloeB

Skvělá ukázka toho, jak lze dopadnout tragický pokus o seriózní drama. Když chybí um, může se stát, že i pokus o úroveň pořádného historického dojáku skončí na úrovni dnešních akčních filmů, tedy bez duše, nápadu, charakterních hrdinů, jakéhokoliv směřování a v neposlední řadě i bez pořádné akce. Spíš jako film, působí Jonesův svobodný stát jako sestrihaný nízkorozpočtový seriál, z něhož nějaký šotek odstranil všechny zajímavé scény. Jestli toto někdo myslel vážně, tak je mi blivno z úpadku kinematografie. ()

zapalik

Další film o nespravedlnosti světa. Další víceméně černošský film, který místní úchylný KKK špíny kritizují, protože se jim pravda nehodí do krámu. Ale takový svině jsme byli. A jsme stále. A budeme. Nedáme si nikdy říct. Je to beznadějný ()

rivah

Američanům už došly náměty z 2.sv. války, ba i z 1.sv.války, tak už se vrhli i na občanskou válku, kterou ve velkofilmech přebarvují na černo-bílo. Ale nikde není, že válku rozpoutal Sever, který potřeboval dělníky do továren, aby je pak umístil do ghett. Tak na jihu nežili, tam bydleli vedle sebe černí a bílí... ()

elimS

65% - komentář 20ti slovy: "Jednotlivé" příběhy o válce, otrocích a svobodě byly fakt zajímavé, ale ten ze "současnosti", úplně zbytečný. Matthew válel, kluk jeden ušatej! ()

papadoce

Film (xy-tí v poradí) o “čiernych” časoch ameriky. Prvé dve tretiny, najmä tie bojové časti boli vyslovene pútavé a dobre natočené. Myslím, že to čo mu znížilo podľa všeobecnej mienky rating na 64 bola práve posledná tretina venovaná už rýdzo otázke rasizmu a otroctva. Áno, nemala taký spád ako tá vojnová časť, avšak nebola ani zle spracovaná, to teda nie. Je smutné a strašné, že čosi také bolo považované za normálne a bežné. Vlastniť človeka. Môcť mučiť človeka. Zabiť človeka. A to všetko čistý pred zákonom. Hnus. Trochu ma rušili preskoky v čase, ktoré mali prakticky vlastný mini príbeh, i keď prepojený s hlavným, no film tento doplnok určite nepotreboval. Inak Meťju klasicky skvelý a vôbec všetci herci dobrí. Zvlášť chcem vyzdvihnúť pieseň I’m crying na konci. Úplná pecka od Lucindy Williams. Je to dobrý žánrový film. ()