Boj za svobodu

• USA Free State of Jones (více)

Boj za svobodu přináší velkolepé akční drama zasazené do dob americké občanské války. Snímek vypráví příběh odbojného jižanského farmáře Newta Knighta (Matthew McConaughey) a jeho ozbrojené revolty proti Konfederaci. Knight spolu s dalšími drobnými farmáři a místními otroky roznítil povstání, které vyústilo v odtržení mississippského okrsku Jones County od Konfederace a k založení Svobodného státu Jones. (Magic Box)

Mahowny

Musím se tu zastat filmu a trochu poslat do prdele mistra Verbala. Film těží z nesmírně charizmatického výkonu Matthewa McConaugheyho, krásné krajiny, slušné akce a silného hrdinského příběhu. Stěžovat si tu,že film z Holywoodu není historicky přesný je jednoduše trapárna. holywoodské filmy o vesmíru budou vždycky vědecky nepřesné, historické filmy budou vždycky historicky nepřesné. Proto se tu bavíme o filmu a ne o dokumentu. Pokřivení celé historické ''pravdy'' zde má jistě smysl. Každý národ si zaslouží hrdiny a vzhledem k tomu, že nikdo není dokonalý, musíme si to trochu upravit, aby to nějak vypadalo. Žádný hrdinský příběh není objektivní, to je podstatou hrdinských příběhů. A tady máme krásnej hrdinskej příběh na poměrně aktuální téma. Stopáž je dlouhá a scénáristicky to není žádná bomba, je to ale důstojné zpracování tématu. Free State of Jones nádherně ilustruje, jak moc je v USA rasová problematika silná, jak intenzivně to černoši prožívají a proč se tomu nehodí přechytrale vysmívat. Já tam například pointu vydím jasně, a nasrání Verbala je jen důkazem, že funguje dobře. ()

BFG2000

Geniálně natočený a zahraný film, který je natolik uvolněný, že umožní divákovi naprosto se sžít s tamní dobou. Chci říct, netlačí zbytečně na pilu, nesnaží se být zbytečně epický, akční, krvavý... To asi většině vadí. No mně to skvěle sedí. Za mě jeden z nejlepších válečných filmů vůbec, protože ty emoce, ty z něj jen srší. Matthew byl to nejlepší možnou volbou! ()

intro

Verbal je normální kokot. Jinak Free State of Jones můžu s klidem doporučit. Možná trošku delší, ale pořád velmi dobré drama s vynikajícím Matthewem v hlavní roli. Dávám 70%. ()

XXXXXXXX

Tak brilantně, všestranně a originální natočený nudný film o tom, kdo je tady Otec, jsem už dlouho neviděl. Myslím, že je načase, aby pod taktovkou nějaké nudné společnosti, vzniknul několikadílný, neméně nudný, polo-historický serijál- Jak jsem poznala tvého otce. Bude se to odehrávat v Nů Jorku a hlavní hrdina bude třeba z 1/18 Rom. A kdo ví, možná, že to nakonec vyjde i na cd-Romu či Dvd-Romu. ()

DJ Kritik

Nikdy som nepočul o mužovi menom Newt Knight. O to pôsobivejší je pre mňa tento film. Je drsný, priamy a podľa toho, čo som si momentálne prečítal na nete aj temer životopisný. Film, ktorý predstavuje život rebela, nepoddajného dobe ani rôznym životným prekážkam. Mne osobne priniesol veľmi veľa pozitívneho. ()

mirkath1

Hodně špatně natočené a Matthew McConaughey tu působí, ne hrdinně, ale arogantně a povýšeně, aspoň, co se mě týče. Moc mě to nebavilo-chaotické a nevyvážené. ()

Kimkong

Divím se, že film zde má tak nízké hodnocení. Podle mě nebyl špatný. Trochu mě připomínal Williama Wallace ze Statečného srdce, nebo film Patriot. Chlápek je ve válce, která ho přestane bavit, tak se na ni vysere a založí vlastní bandu, aby co zasel mohl sklidit. Pár bitev, trocha krve, ale dvě hodiny utekly. ()

johnsnow

Veľmi vydarený film z občianskej vojny i tesne po nej. navyše s presahom do "súčasnosti" ktorý síce zaberá asi 10 minút celej stopáže ale má silný záber. Skvelá práca Rossa a skvelý McConaughey. za 5* a hoci mohlo byť kus viac akcie som spokojný. ()

helrohir

Film zo zaujímavým námetom, ale už menej vydareným scenárom je ďalším zo série filmových výpovedí o tragickej dobe otroctva v dejinách USA. Obsadenie je veľmi dobré a hlavne McConaughey sa snaží čo mu sily stačia, ale ani on to napokon nedotiahol do úspešného konca. Hlavným problémom filmu je popri scenári aj strih. Najmä tie skoky medzi časovými obdobiami pôsobia dosť rušivo a film ako celok pôsobí veľmi nepružne a v závere aj neúplne. Na druhej strane sa celkom pochlapil kameraman a celkovo to drsné obdobie dejín je zaujímavé aj samo o sebe. 60%. ()

mrclTV

Úplný priemer. Prežil som tie takmer dve a pol hodiny bez úhony, ale nedá sa povedať, že by ma film obohatil alebo niečo podobné. ()

tkey

Celou dobu jsem se nemohl zbavit pocitu, že koukám na americkou verzi Robina Hooda a ono vlastně jo. Rozhodně mě to bavilo a snímek je nadčasový, ale je jasné, že je od reality na míle vzdálený. Něco tam sedí a něco ne, ale rozhodně stojí za zkouknutí. ()

Binne

"Oh right, Oh right, Oh right!" Newton Knight je do dnes jedna z nejkontroverznějších postav americké občanské války. To, že nejste rasista totiž ještě neznamená, že jste dobrý člověk. Kontroverze kolem tohoto muže se týkají především několika vražd, kterých se on a jeho skupina dopustili na občanech, kteří oficiálně nebyli ve shodě s žádnou ze stran - například měli pouze zásoby, které nebyli v době války ochotní dobrovolně vydat (Pro pochopení patřičné kontroverze této skupiny je výborná kniha: The Free State of Jones: Mississippi's Longest Civil War). Nicméně, historii píší vítězové a nám se tak vypráví příběh jižanského farmáře, který v konfederovaném státě Mississippi vytvořil skupinu dezertérů (smíšená skupina), která se přidala na stranu Unie. Film má velmi příjemnou dobovou atmosféru, je relativně plynulý ale neodpustím mu zbytečná a hluchá místa, která odkazovala spíše na režisérovu bezradnost v kontextu s příběhem než na jakoukoli symboliku. Úvodní scéna filmu je působivá, začátek obecně je velmi dobrý pro vystavění budoucího pokračování - bohužel, čím jdeme do příběhu hlouběji, tím je slabší a slabší. Obecně se mi nelíbí idealizování si některých historických postav bez kritického pohledu, což je dle mého názoru to, na čem film především pokulhává a bohužel zároveň i stojí. Kdybych o této osobnosti nic nevěděla, s filmem bych byla spokojená ač by mě uvedl ve znatelný omyl. Jinak pohledem na dobový film: už jsem zmiňovala působivou atmosféru, kostýmy jsou dokonalé, umaštěná čela stejně jako vlasy, potrhané látky, které jakoby byly zrovna vytvořeny na tkalcovském stroji, ponurá nálada obyvatel i moudrý pohled do dály hlavního hrdiny, který nám prozrazuje, že ví víc, než víme my... ()

kacir

Čo sa týka filmu Free State of Jones môžem povedať len jedno.. A to je, že je až neskutočné aký obrovský je verbal kokot. ()

pafka

Musim predevsim rist jedno: Matthew McConaughey se v tomhle nasel a i kdyz mam rad jeho filmy, kde oblbuje krasne zeny v bikinacvh, tak tady mu to skvele slo a herecky si to uzil stejne tak, jako ja. To je asi nejvetsi prednost filmu. Dej je trosku neuceleny a mohl by byt odvypreven o neco pritazliveji. ()

Plaque

Na ostrovoch majú Robina Hooda, vo švajci majú Wilka Tella, Maďari majú Štefana I., Slovač svojho Jánošíka a keď už aj mexikáni majú Zorra, tak čo sme my niečo menej? Povedal si strýko Sam a stvoril New(ta) Knighta, aby Amerika v ničom nezaostávala. Každý predsa potrebuje svojho pozitívneho lúpežného hrdinu, no nie? A ako zároveň čo najlepšie zakryjeme, že sme boli rasistickejší ako samotný Hitler? Ukážeme prstom a povieme - "ale nie všetci! Aha! On nebol!!!" A legenda je na svete... Tak nejak to bolo aj s naším Jánošíkom, keď už je o ňom reč. Zastupoval severoslovenskú chudobu, ktorá bola v uhorskom systéme niekde na úrovni negrov. Bohatých ožobračoval a chudobným dával. Síce sa namiesto bažín skrýval v hustých lesoch, ale zato sa tam dostal po návrate z armády. Takže ak by nedopadol tak zle, ako dopadol, mohol konštituovať moderné Slovensko a my by sme dnes mali okolo dvojkríža aj niekoľko trblietavých hviezdičiek... ()

axcris

Nah, to boli časy. ZLE. Ako hrdý Európan sa veľmi nestarám o americkú históriu, zvyky alebo ich podpísané/ ublatené deklarácie. Napriek všetkému ma McConaughey svojou charizmou a dobová Amerika svojim kúzlom očarila. Užíval som si krásne scenérie plantáži a bažín, príznačné šaty 19. storočia, ustrojené kavalérie alebo smrteľné pušné zbrane s upoteným kohútikom. Vizuálne na mňa zapôsobil veľmi ušľachtilo a usporiadane. S mojim prekvapením mi nevadili ani dialógy alebo dej, ktorý Vás z tu na prítomného hodnotenia mohol odradiť. Táto vypráva za bradatými rebelmi do špinavých amerických lesov sa vyplatí. Aspoň raz. Našiel som v nej niečo magické, čo by som chcel vyskúšať na vlastnej koži. A potom aj na koži čiernej. ()

MartinReno

Z pohladu humannosti a hereckého prejavu McConaugheyho ide o velmi vydarený počin.Prjemné prekvapenie a to pritom tento žáner nejak zvlášť neoblubujem. ()

fafejt001

Možná dlouhé , ale Matthew to zvládl .Rozhodně stojí za shlédnutí . Dobré zpracování , děj , pomoc bližním v bažině a tak . Ten rasismus byl , je a bude hnuuus . Bohužel . ()