Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa

• Austrálie

• Kanada

Animovaný / Akční / Dobrodružný

USA, 2016, 107 min

Novinka studia Disney mile zaskočila silným příběhem z prostředí polynéské kultury, kterou překvapivě nedegraduje pro potřeby anglosaského diváka. Moana je navíc po dlouhé době opravdu silná a sympatická hrdinka, která se obejde bez statečného prince a zbytečného románku. Na cestě má jen hodně blbé (a hodně vtipné) kuře HeiHeie (jehož komická charakteristika připomíná Disneyho rané grotesky s Mickeym) a narcistického poloboha, jež nedosahuje i přes chvástání Moanině odhodlanosti. Mytologie příběhu rovněž dokáže překvapit svěžestí (hrátky s mořem, tetování Mauiho), stejně nádherná animace tropického ráje. A jelikož je to Disneyovka, nevyhnou se Moaně ani semtam utahané self-empowerement cajdáky a lobotomické gagy, které Disney variuje už 100 let a předpokládám, že dalších sto ještě bude. Nicméně, velmi povedený animák do sbírky, rozhodně bych radši viděl si holčičky hrát s malými Moankami, než s princeznami z frigidně sexistického Frozen.(25.3.2017)

Příběh animované pohádky "Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa" není příliš silný, je to spíš rozjásaný videoklip, který se snaží poslepovat různé střípky legend a domorodých zvyklostí.. Ale právě ty písničky mne kupodivu bavily.. Byly velmi chytlavé a dokázaly skvěle pokreslit danou atmosféru konkrétních scén.. Charaktery hlavních postav Moany/Vaiany a poloboha Mauiho byly skvěle domyšlené.. Z tetování dodnes nemůžu.. Sama jsem překvapená, ale mám děsnou chuť si to pustit hned znovu :-)(22.4.2017)

Obvykle mě vytáčejí k nepříčetnosti pohádky, kde se dobrou polovinu stopáže kdáká. Zde se ovšem kdákání dalo více než poslouchat. Obzvlášť píseň, která byla nominována na Oscara byla vynikající. A kde jinde má divák možnost uslyšet zpěv Dwayne Johnsona. Nutno podotknout, že nebyl vůbec zlý, dost mě překvapil. Děj je velmi jednoduchý, což je u pohádek spíše výhodou. Trošku mi scházela větší poutavost. Přeci jenom mě do sebe úplně nevtáhl. Humor zde útočí na nejmladší publikum, ale musím se přiznat a zastydět, že na nás se spolusledovatelkou párkrát zafungoval. Pokud si potrpíte na kvalitní moderní animaci, tak byste tuto pohádku rozhodně neměli vynechat. Audiovizální orgasmus. Od vyššího hodnocení mě odrazuje vyloženě jenom absence trošku promakanějšího děje. Technická stránka je vrcholem současnosti.(20.2.2017)

Protipól k "Frozen", nikoli však kvalitou. Nádherná animace, neobvyklé prostředí, parádní chemie mezi ústřední dvojicí a naprosto kouzelné písničky. "How Far I'll Go" je to nejkrásnější, co jsem za poslední 3 roky v animáku slyšela. A propos, opět palec nahoru za český dabing - nejen za vybrané dabéry, ale především za věrně přeložené texty písní.;-)(29.12.2016)

Zdaleka nejvíc hot ženská (dívčí!) postava v animáku ever. A to mi nikdo nerozmluví: až jsem se za svý myšlenky během sledování styděl. Snad mě nezavřou. No, a on by ten teenagerský sex appeal vlastně klidně mohl stačit, i kdyby to nakrásně mělo chudej příběh, špatnou animaci, málo vtipu anebo třeba chabý písničky. Jenže vono nemá. Nic z toho. Je to super.(27.2.2018)

• - Ve snímku se objevil odkaz na dřívější Disney film Aladin (1992), a to konkrétně ve scéně s obřím krabem Tomatoa (Jemaine Clement) coby součást jeho zlatého krunýře. (P. J. D.)

• - Mauiho tetování, kterému neřeknou filmaři jinak než Mini Maui, je namalováno klasickou ruční metodou. Tu měl na starosti tým vedený Ericem Goldbergem, dohlížejícím nad animací džina z filmu Aladin (1992). Zajímavostí navíc je, že toto oživlé tetování slouží jako Mauiho svědomí. [Zdroj: Kinobox.cz] (CrypzzXD)

• - Vaianino oblečení se skládá z vršku zvaného Tapa a vrchní a spodní zavinovací sukně Pandanaus. Autorka kostýmu Neysa Bové jí šaty upravila tak, aby se v nich mohla pohodlně a bez omezení pohybovat. [Zdroj: Kinobox.cz] (CrypzzXD)