Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa

• Kanada

• Austrálie

Animovaný / Akční / Dobrodružný

USA, 2016, 107 min

(UCI Kinowelt, Potsdam, Deutschland, 8.2.2017) Vaiana je osvěžující podívanou, která v zimních měsících zavede diváka do teplých krajin oplývajících spoustou barev, rozličnými charaktery a milým příběhem o hledání pravdy a sebe samého. Disney opět nezklamal a nabídl kvalitní snímek, který je vtipný, vážný, dynamický a plný nepřeslechnutelných songů, které si člověk rád pustí i po projekci. Zkrátka pěkně natočený animák, který sice trochu pokulhává za Zootropolí, ale i tak patří k těm lepším kouskům.(16.2.2017)

• zdepapepa

Standardní novodobý Disney - hezké písně, subverze klasických trop souběžně s jejich doslovným plněním, animace zase o krok dál a pár roztomilých postaviček navíc, aby se rychleji prodával merch. Stejně jako Coco, kterou jsem viděl nedávno (a se kterou to sdílí podezřele mnoho dějových prvků, i když Moana vyšla dřív - counterargument: nyní i mexičtí hošíci se mohou cítit jako Disney princezny), je to takové best-of, ale zde si nemohu uměle ke kvalitě přičíst snadnost vžití se do hlavní hrdinky a její motivace. Naopak si snadno můžu odečíst pár bodů za několik plot holes a pořádnou nálož deus ex machinas.(24.4.2018)

Obecně nemám rád filmy, kde se zpívá. A ještě víc nemám rád filmy, kde se zpívá i když to není vůbec potřeba a standardní dialogy či vyprávění a posun děje jsou praktikovány právě zpěvěm. Osobně mi to hodně kazí dojem a zážitek z celého filmu. Toto je přesně ten případ. Děj moc hezký, originální, zajímavý. Příjemné postavy s krásnou animací a namluvením, ale ty songy jsou faaaakt otravný!(14.3.2017)

Tuctová Disneyovka se lehce vymyká z průměru krásným zobrazením oceánu a zejména tvárnosti vody. Naopak, podmořský svět je odbytý. Potěší vtipná komunikace prostřednictvím stylizovaného tetování. Kromě toho nabízí příběh jen průměrný a stokrát viděný děj o iniciační cestě, pěknou přírodu a typicky podbízivou animaci. Hlavně v první polovině děj zdržovaly nudné písničky bez pořádné choreografie.(16.5.2017)

Tenhle mišmaš "Malé mořské víly", "Aladina", "Hercula", "Ledového království", "Nema", "Pána prstenů" a "Mad Maxe" (no fakt) šel bohužel dost mimo mě. Možná byla chyba dívat se na dabovanou verzi (český dabing animovaných filmů stále považuji za velmi kvalitní), ale písničky neskutečně otravovaly a zdržovaly děj (který mi tedy mimochodem přišel docela zmatený, menší děti se v první hodině asi nemohly úplně orientovat), kromě Vaiany a její babičky mi žádná další postava nepřirostla k srdci a hlavně, chybělo mi roztomilé prasátko! Třetí hvězdičku přidávám pouze za nádherně animované mořské vlny...(25.5.2018)

• - Ve snímku se šikovně objevil odkaz na jiný film Disney, a to Ledové království (2013). Konkrétně k tomu došlo ve scéně, kdy Maui získává zpátky svůj hák a poprvé se opětovně pokouší přeměnit, přičemž dojde k řadě neúspěšných proměn, při nichž se i objeví sob Sven právě ze zmíněného snímku. (P. J. D.)

• - Na snímek se objevil odkaz již ve dřívějším Disney filmu Zootropolis: Město zvířat (2016), kde jej však záměrně zvířecím způsobem zkomolili na „Meowana“ (volně přeloženo jako „Mňauana“). (P. J. D.)

• - Před tímto filmem byl v kinech promítán krátký film Vnitřní záležitosti (2016). (Durdas)