Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa

• Nový Zéland

• Austrálie

Animovaný / Akční / Dobrodružný

USA, 2016, 107 min

Mam Disneyovky rad, i pres jejich zjevnou hyperkorektnost, ale tohle me mistama az odpuzovalo. V prvni rade se mi nelibily ty celkem verne zpracovany ostrovani, coz je mozna ovlivneno tim, ze tady na Zelandu s nima ziju a vydrenejch z nich zrovna nejsem. Moana mela ty typicky pysky, naopak Maui byl zase mohutny prase (ne ze by jejich zensky nebyly taky mohutny)... to maly prase bylo celkem roztomily, ale po uvodu zmizi a zustane tam jen blbej kohout. Cetl jsem si o tech daberech a hodne z nich jsou Novozelandani a prekvapilo me, ze predstavitelka Moaniny babicky (Rachel House) studovala herectvi na Prazsky filmovy skole :). Ale jinak zpatky k filmu - hodne se tam zpiva, coz bylo dost otravny, animace "zaporaka" naopak super - celkove asi prumerny film, kulturne to slo totalne mimo me.(18.5.2019)

Jsem velkým fanouškem "Vikingů jižních moří". Jejich námořnické a navigační schopnosti byli úžasné. Výpravy, které podnikali, byly sice občas z nutnosti (přelidnění na domovském ostrově) a pokud byly do neznáma, zdaleka ne vždy končily happy endem, ale přesto mají moji úctu a tento film jim v dost věrné atmosféře vzdává hold.(28.12.2016)

Obvykle mě vytáčejí k nepříčetnosti pohádky, kde se dobrou polovinu stopáže kdáká. Zde se ovšem kdákání dalo více než poslouchat. Obzvlášť píseň, která byla nominována na Oscara byla vynikající. A kde jinde má divák možnost uslyšet zpěv Dwayne Johnsona. Nutno podotknout, že nebyl vůbec zlý, dost mě překvapil. Děj je velmi jednoduchý, což je u pohádek spíše výhodou. Trošku mi scházela větší poutavost. Přeci jenom mě do sebe úplně nevtáhl. Humor zde útočí na nejmladší publikum, ale musím se přiznat a zastydět, že na nás se spolusledovatelkou párkrát zafungoval. Pokud si potrpíte na kvalitní moderní animaci, tak byste tuto pohádku rozhodně neměli vynechat. Audiovizální orgasmus. Od vyššího hodnocení mě odrazuje vyloženě jenom absence trošku promakanějšího děje. Technická stránka je vrcholem současnosti.(20.2.2017)

Příjemná a dojemná pohádka, která má nádherný vizuál. Po dlouhé době musím pochválit i 3D. Za mě rozhodně překvapení a kvalitní podívaná. Líbilo se mi, že tvůrci trochu pobořili stereotypy animáku, a taky se mi moc líbily pirátské kokosy. Dlouho jsem se tak nezasmál a nepobavil nad kreativitou tvůrců. Za mě určitě spokojenost a jen doporučuji. Film, který ocení malí, velcí, i ti dospělí. 3D, dabing. 88%(26.11.2016)

Komentář s vývojem hodnocení! Naprosto skvělá muzika. Je to v podstatě ten klasický disneyovský animák, který je vlastně animovaným muzikálem, a aspoň tři čtyři songy mi utkvěly v paměti velice. Samozřejmě vede povznášející a krásná popová věc jménem How Far I'll Go, která je v podání Auli''i Cravalho opravdu skvělá. Ačkoliv podobně pěkně to zpívají ve všech jazykových úpravách, na youtube je na to moc hezké video. Už jsem si ten song za poslední den pustil asi desetkrát a furt si ho musím zpívat. Verze od Alessia Cary, která je v titulcích, je pak pro mě o dva řády níže, neboť jsou tam ty pseudo soulové a RnB manýry ála Beyoncé a veškerá síla melodie je tak zničena. Hudba by mi to málem vynesla na čtyři hvězdy, ale opravdu hodně těsně musím dát tři (dokonce jsem dělal komentář, kde jsem obhajoval, že dávám čtyři! ). Dějově je totiž takové moc fádní. Prostředí je ale perfektní, Maui je vtipná postava, ještě lepší slepice. Ale prostě když se na to tak podívám kolem a kolem, tak nebýt muziky, tak se trochu nudím. Zvláště úvodní dvacetiminutovka mě nepřesvědčila. Závěr je takový podivný (boj vůbec nemusel být že). Je to prostě taková pohoda na voru, kde většinu času divák stráví špičkováním mezi Mauim a Moanou. Jako dobré no. Ale soundtrack je v nejlepší tradici legendárních Disneyovských spektáklů a vidět tohle v osmi letech, tak na tenhle film asi nedám dopustit. No nic, pustil jsem si po jedenácté How Far I'll Go a dávám čtyři a nebudu nikomu nic vysvětlovat! You are welcome :-)(15.2.2017)

• - Lin-Manuel Miranda byl v 9 letech okouzlen „Malou mořskou vílou“, takže když ho poté její režiséři John Musker a Ron Clements oslovili ke spolupráci, bylo to jako sen. [Zdroj: Kinobox.cz] (CrypzzXD)

• - Jedná se o vůbec první muzikál, v němž se objevil Dwayne Johnson. (P. J. D.)

• - Ve snímku se objevil odkaz na dřívější Disney film Aladin (1992), a to konkrétně ve scéně s obřím krabem Tomatoa (Jemaine Clement) coby součást jeho zlatého krunýře. (P. J. D.)