Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa

• Austrálie

• Kanada

Animovaný / Akční / Dobrodružný

USA, 2016, 107 min

Obvykle mě vytáčejí k nepříčetnosti pohádky, kde se dobrou polovinu stopáže kdáká. Zde se ovšem kdákání dalo více než poslouchat. Obzvlášť píseň, která byla nominována na Oscara byla vynikající. A kde jinde má divák možnost uslyšet zpěv Dwayne Johnsona. Nutno podotknout, že nebyl vůbec zlý, dost mě překvapil. Děj je velmi jednoduchý, což je u pohádek spíše výhodou. Trošku mi scházela větší poutavost. Přeci jenom mě do sebe úplně nevtáhl. Humor zde útočí na nejmladší publikum, ale musím se přiznat a zastydět, že na nás se spolusledovatelkou párkrát zafungoval. Pokud si potrpíte na kvalitní moderní animaci, tak byste tuto pohádku rozhodně neměli vynechat. Audiovizální orgasmus. Od vyššího hodnocení mě odrazuje vyloženě jenom absence trošku promakanějšího děje. Technická stránka je vrcholem současnosti.(20.2.2017)

"Jsme tady proto, že ti Oceán nabulíkoval, že jsi vyvolená." Já vím, že je to Legenda o konci světa a o plachtění, ale pro mě to prostě je film o zmateném slepičákovi, který nevynechal jedinou příležitost, aby mě rozsekal. Taky tam byla Vaiana a Maui, kteří zachraňovali svět, za což jim děkuju, ale ovace sklízí opeřenec a možná Vaiana za to, jak se uměla nádherně plesknout svými vlasy do tváře.(22.9.2017)

Až překvapivě pěkná výprava po mytologii oceánských kmenů. Sice tam trochu bila do očí ta typická Disneyovská strategie ve stylu "co můžeme, to vyzpíváme", ale Moana je prostě dívenka k sežrání. Opět tady máme příběh bez romantiky, za to s kuřetem a krásnou narážkou, kdy si Disney dělají srandu sami ze sebe (jsi holka a máš zvířecího společníka, tak jsi princezna :D). Moana má navíc sama o sobě moc pěknou píseň, a i když Maui je typ hlavního hrdiny, co ho chcete po patnácti vteřinách trefit šutrem do hlavy, nakonec se dal snést až do konce filmu. Líbilo se mi to obecné kouzlo, rozverné moře a zářící rejnočí babička. Vážně jsem čekala slátaninu, ale chytlo mě to. 80% zaslouženě, i když se v hudbě mohli trochu více přizpůsobit nějakému etničtějšímu aranžmá spíš, než běžným popovým melodiím.(4.3.2017)

Protipól k "Frozen", nikoli však kvalitou. Nádherná animace, neobvyklé prostředí, parádní chemie mezi ústřední dvojicí a naprosto kouzelné písničky. "How Far I'll Go" je to nejkrásnější, co jsem za poslední 3 roky v animáku slyšela. A propos, opět palec nahoru za český dabing - nejen za vybrané dabéry, ale především za věrně přeložené texty písní.;-)(29.12.2016)

Moc písní, málo citů, moc sevedůvěřivého poloboha, málo oblečená moana, moc přísný otec, málo mocné moře, moc zpívající krab, málo přemýšlející krab... Toť tak mé pocity. Závěrem: Moana prakticky jediná sympatická osoba v celém filmu a hle, ono to funguje... No ne-e... Konec byl ukrtutně hezký, začátek ukrutně nudný. A to mezitím? tak nějak střed. Celkově bych doporučil Moanu pro relax, pro zpět a pro milovníky asi nejlépe animovaného filmu do roku 2016. Ty detaily jsou úchvané. Celkově však - vcelku ok :-) Edit po přečtení Jeoffreho komentáře: lepší jak Kubo? ANO. Lepší jak Zootropolis? NE. Lepší jak Dory? MEGA ANO!!! Konec editu. 70%(22.2.2017)