Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa

• Kanada

• Austrálie

Animovaný / Akční / Dobrodružný

USA, 2016, 107 min

Čekal jsem tuctový počin, kde namakanec z Rychle a zběsile bude opět zachraňovat svět. A co jsem čekal jsem také dostal. Tuctová zápletka je slangem mladých dostatečně "fresh" a dá se u ní provozovat "chill". Feministky si rovněž přijdou na své, jelikož Moana je vyjma italské pornohvězdy také chrabrou hrdinkou, jež se minimálně vyrovná mužské části populace. 81%(8.1.2017)

Už jsem konečně přišla na to, v jakém typu filmu snesu Dwaynea, heuréka! Jinak je to omalovánka více než pěkná, jen jsem celou dobu přemýšlela, k čemu tam bude dobrý ten dementní ko-ko-ko-hout se sebevražednými tendencemi, protože všechno by mělo mít nějaký smysl. Kromě věcí, které smysl nemají. Za mě poctivé 4 a (ať nežeru) půl*.(25.5.2017)

Jasně, druhý akt se docela vleče a pořád tam jsou některá disneyovská klišé (i když o mnoho méně, než je zvykem - nebo jsou alespoň lépe zamaskovaná), ale vzhledem k tomu, že jsem se u toho asi pětkrát rozbulel jak mořská želva přivazovaná Jackem Sparrowem k její ještě uslzenější kámošce, a nejradši bych odplul na širé moře poznávat polynéskou kulturu, lidi a mýty, jsem nadšený. Lepší než Frozen. Navíc meta (i když tady si nejsem jistý, jestli je to dobře.) Pokaždé, když slyším How Far I'll Go, mi vstávají všechny chlupy na zádech. /// Krucinál, co je tohle za film? Po necelým půl roce na něj koukám podruhý a zase bulím dojetím. To se mi fakt běžně nestává. A pro ty, podle kterých to má otravný písničky: TAK SI JE PUSŤTE V ORIGINÁLE, TAJTRDLÍCI! Auli'i Cravalho má nádherný hlas. (13.5.2017)

Zdaleka nejvíc hot ženská (dívčí!) postava v animáku ever. A to mi nikdo nerozmluví: až jsem se za svý myšlenky během sledování styděl. Snad mě nezavřou. No, a on by ten teenagerský sex appeal vlastně klidně mohl stačit, i kdyby to nakrásně mělo chudej příběh, špatnou animaci, málo vtipu anebo třeba chabý písničky. Jenže vono nemá. Nic z toho. Je to super.(27.2.2018)

Novinka studia Disney mile zaskočila silným příběhem z prostředí polynéské kultury, kterou překvapivě nedegraduje pro potřeby anglosaského diváka. Moana je navíc po dlouhé době opravdu silná a sympatická hrdinka, která se obejde bez statečného prince a zbytečného románku. Na cestě má jen hodně blbé (a hodně vtipné) kuře HeiHeie (jehož komická charakteristika připomíná Disneyho rané grotesky s Mickeym) a narcistického poloboha, jež nedosahuje i přes chvástání Moanině odhodlanosti. Mytologie příběhu rovněž dokáže překvapit svěžestí (hrátky s mořem, tetování Mauiho), stejně nádherná animace tropického ráje. A jelikož je to Disneyovka, nevyhnou se Moaně ani semtam utahané self-empowerement cajdáky a lobotomické gagy, které Disney variuje už 100 let a předpokládám, že dalších sto ještě bude. Nicméně, velmi povedený animák do sbírky, rozhodně bych radši viděl si holčičky hrát s malými Moankami, než s princeznami z frigidně sexistického Frozen.(25.3.2017)

• - Ve filmu se objevil odkaz na dřívější Disney snímek Velká šestka (2014), a to konkrétně ve scéně, kdy se objeví válečníci Kakamora, kde jeden z nich má totožnou kokosovou masku jako tvář Baymaxe ze snímku Velká šestka. (P. J. D.)

• - Před tímto filmem byl v kinech promítán krátký film Vnitřní záležitosti (2016). (Durdas)

• - Mauiho hák je inspirován skutečným souhvězdím. V našich končinách je toto souhvězdí označováno jako souhvězdí škorpiona nebo štíra, ale v havajštině se jmenuje „Manaiakalami“, což je v překladu rybářský háček, kterým Maui podle starých legend vyzdvihl z mořského dna havajské ostrovy. [Zdroj: Kinobox.cz] (CrypzzXD)