Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa

• Kanada

• Nový Zéland

Animovaný / Akční / Dobrodružný

USA, 2016, 107 min

Ode mne je to za 4*, od dětí bych řekl, že 4,5*. Rozhodně jeden z nejlepších animáků posledních let. Vizuálně je to překrásně udělané a propracované. Na velkém plátně ve 3D se na postavy a hlavně polynéské ostrovy kouká jedna radost. Příběh není nějak složitý, což je pro děti možná i dobře a obešel se i bez nějaké snahy o moralizování nebo snah o nějakou stupidní kritiku současných reálií. Najde se tu dost humoru pro ty menší (mentálně retardovaný kohout) i pro větší a velké, kde zase úřaduje zcyničtělý polobůh Maui a jeho vytetované mini-me. Poznámku si zaslouží i hudební stránka, protože se tu zpívá docela dost a tentokrát i docela dobře. Mauiho "Vždy k službám / You're Welcome" si pobrukuju i po pár dnech.(28.11.2016)

Skvělá animace, jež je vyvážena o slušný, místy i vtipný příběh. Filmu Moana také přispívá skvělý výběr dabingu, v čele s Dwaynem Johnsonem. Velké plus si zaslouží i atraktivní zarámování děje do bájí a pověstí Havaje, potažmo i užité písně, které jsou zkrátka neskutečně chytlavé. Prostě další skvělá animovaná jednohubka z Disneyho dílny, která slušně zabaví a na kterou se krásně kouká. „If you wear a dress and have an animal sidekick, you're a princess.“(14.12.2016)

Okouzlující holčičí dobrodružství plné barev, vody a .... no, té vody tam je opravdu hodně. Hloupá figura pro odlehčení a pobavení konečně zas jednou byla z kategorie těch, které diváka neserou od začátku do konce (ani nevím, kdy taková byla někde naposledy), hlavní hrdinka není z druhu hrdinů "jsem vyvolený a všichni se ze mě posaďte na zadek", na své cestě klopýtá (nakolik se v oceánu dá klopýtat) a naráží na problémy typu moc vody, zejm. při bouřce na volném oceánu, neznalost byť jen základů plachtění a limity dané fyzickými dispozicemi. Film nesází na patos, sentiment a infantilní roztomilost, přesto citlivější jedinci na pár místech uroní slzu. Okoralejší kusy uroní kulový, ale to těžko může někoho překvapit.(2.3.2018)

Jeden z top 3 animáků loňského roku. Disney se opět vrací na trůn a hezky po vzoru Pixaru (ten John Lasseter v titulcích nebude náhoda) rozšiřují svoje univerzum různými camei (nezapomeňte na potitulkovku). Ztělesněním a hlavní důvod proč mě film přilákal dávno před premiérou je samozřejmě the Rock, který své filmy rozhodně umí prodat a své diváky si vždycky najde. Moana (díky staré italské pornohvězdě v Evropě známá jako Vaiana) je film vskutku nádherný, dobrodružný, v potřebných chvílích dokáže neuvěřitelně udeřit na hlavičku a z několika skvěle natočených scén jsem měl vyloženě husinu. Mauí je takový mix Dwayna a IZe a je skutečně vidět, že se s tímto slavným hercem počítalo od začátku, jelikož v pohybech těla i obličeje jsem jej poznával a i když si troufám tvrdit, že lidi co to předem neví, tak ho ani ve filmu nepoznají, bez něj by to byla půlka této smyšlené postavy. Dabing si Johnson neskutečně užívá a dokonce vysřihne i chytlavou písničku, kterou je radost si poslechnout i po skončení tohoto poměrně atypického animáku. I tato Disneyovka je samozřejmě muzikál a soundtrack je rozhodně hravý a jistě se na iTunes dobře prodával. Ačkoliv mě film nedokázal úplně pohltit a dokoukával jsem ho natřikrát, minimálně několik scén z filmu a naprostý závěr jsem si skutečně vychutnával a v budoucnu ještě filmu šanci určitě dám...8/10(20.2.2017)

Disney si tentokrát dal záležet na korektním obrázku cizí kultury a její legend, vybral tu extra pěknou havajskou potažmo polynéskou, dosadil momentálně i tématicky ten nejlepší možný starpower dabing (DJ), žhavou brodwayskou senzaci do songů (Miranda), nechybí všechny možný sto lety ověřený ingredience, takže tady vážně nebyl prostor pro fail, ohňová příšera je super záporák a Moanu bych prc*l. A miluju všechny odstíny modrý tady toho filmu.(5.12.2016)

• - Ve snímku se objevil odkaz na dřívější Disney film Aladin (1992), a to konkrétně ve scéně s obřím krabem Tomatoa (Jemaine Clement) coby součást jeho zlatého krunýře. (P. J. D.)

• - Před tímto filmem byl v kinech promítán krátký film Vnitřní záležitosti (2016). (Durdas)

• - Ve filmu se objevil odkaz na dřívější Disney snímek Velká šestka (2014), a to konkrétně ve scéně, kdy se objeví válečníci Kakamora, kde jeden z nich má totožnou kokosovou masku jako tvář Baymaxe ze snímku Velká šestka. (P. J. D.)