Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa

• Austrálie

• Kanada

Animovaný / Akční / Dobrodružný

USA, 2016, 107 min

Jasně, druhý akt se docela vleče a pořád tam jsou některá disneyovská klišé (i když o mnoho méně, než je zvykem - nebo jsou alespoň lépe zamaskovaná), ale vzhledem k tomu, že jsem se u toho asi pětkrát rozbulel jak mořská želva přivazovaná Jackem Sparrowem k její ještě uslzenější kámošce, a nejradši bych odplul na širé moře poznávat polynéskou kulturu, lidi a mýty, jsem nadšený. Lepší než Frozen. Navíc meta (i když tady si nejsem jistý, jestli je to dobře.) Pokaždé, když slyším How Far I'll Go, mi vstávají všechny chlupy na zádech. /// Krucinál, co je tohle za film? Po necelým půl roce na něj koukám podruhý a zase bulím dojetím. To se mi fakt běžně nestává. A pro ty, podle kterých to má otravný písničky: TAK SI JE PUSŤTE V ORIGINÁLE, TAJTRDLÍCI! Auli'i Cravalho má nádherný hlas. (13.5.2017)

Moana mě překvapila hned v několika směrech. Vedle překrásné animace má parádní příběh, který v pohodě zabaví i starší diváky. A to i přesto, že celý film stojí z velké části jen na dvou postavách a kohoutovi, který zde posloužil spíš jako vtipná vložka. Nutno však říct, že dvě hlavní postavy by dokázaly zabavit i bez něho. Neméně úžasné jsou i písně, jejichž text tak nádherně sedl k ději. A vůbec, celé mě to pěkně dojalo. Silné 4*(9.12.2016)

Zdaleka nejvíc hot ženská (dívčí!) postava v animáku ever. A to mi nikdo nerozmluví: až jsem se za svý myšlenky během sledování styděl. Snad mě nezavřou. No, a on by ten teenagerský sex appeal vlastně klidně mohl stačit, i kdyby to nakrásně mělo chudej příběh, špatnou animaci, málo vtipu anebo třeba chabý písničky. Jenže vono nemá. Nic z toho. Je to super.(27.2.2018)

Hodně dlouho jsem žádný animovaný film neviděl. Na Moanu jsem dostal doporučení letos v létě v zoo. A to jen proto, že jsem řekl, že mám rád Dwaynea Johnsona. Po zhlédnutí musím říct, že je dobře, že jsem dostal takovýhle tip. Kdo by to byl řekl, že jednu z nejlepších rolí za poslední roky bude mít The Rock v animovaném filmu, kde bude zpívat? První půlka Moanu mi přišla trošku zdlouhavá a příběh má strašně dlouho předehru. Pak se to ovšem zlomí, a zbytek filmu mě neskutečně moc bavil. Příběhově, animačně, hudebně, humorně i emočně. Johnson prostě nemůže zklamat a jeho Maui je skvělý. Rozhodně je to postava stvořená přímo pro něj. Navíc naanimované je to vážně bezva a hudba vždy dělá z filmu jiný film. A ta hudba u Moany je skvělá. Myslím, že za dlouhé roky má animovaný film báječný soundtrack. Další stránka je humor a ten tu taky neschází. Takže za mě ano. Fungovalo to a určitě si to pustím někdy znovu. "You're Welcome" (80 %)(7.12.2017)

Havajský animák s parádní písničkou You're Welcome. Ono i já se přistihl že po počáteční asi 20 minutové nudě se mě začla Moana líbit čím dál více, protože co si budeme povídat. U Disneyho tyhle typy rodinným příběhů umí jako když bičem mrská a koukat se na ně rozhodně dá. Není tady moc co pokazit a divák dostává zhruba to co očekává. Nějakou tu akčnější scénu uprostřed filmu jako vystřihnutou z Karibských pirátů, úžasně provedené prostředí, chytlavej song, sympatické postavy i nějakou tu postavičku pro ty nejmenší (kohout). Filmu bych klidně mohl připíchnout lepší hodnocení a nic by se nedělo, ale tentokrát to neudělám, protože se jedná o jasnou sázku na jistotu. 65%(21.2.2017)

• - Ve snímku se šikovně objevil odkaz na jiný film Disney, a to Ledové království (2013). Konkrétně k tomu došlo ve scéně, kdy Maui získává zpátky svůj hák a poprvé se opětovně pokouší přeměnit, přičemž dojde k řadě neúspěšných proměn, při nichž se i objeví sob Sven právě ze zmíněného snímku. (P. J. D.)

• - Prasátko Pua skutečně nadabovalo opravdové prase. (P. J. D.)

• - Před tímto filmem byl v kinech promítán krátký film Vnitřní záležitosti (2016). (Durdas)