Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa

• Nový Zéland

Animovaný / Akční / Dobrodružný

USA, 2016, 107 min

• ledzepfan

Technicky úžasně zmáknuté (např. animace oceánu v jeho přirozené formě).. Ale jinak je to v zásadě jen další disneyovský výplach mozku.. Ty animáky jsou napsané všechny jako přes kopírák.. Hrdinové mají pořád ty stejné problémy, dilemata, krátkodobé rozepře se svými blízkými (mění se jen prostředí/svět ve kterém se pohybují).. vždycky je tam nějaký jakože "hrozitánsky vtipný" zvířecí sidekick(debilní kůň, debilní osel, debilní kohout..).. Vždycky je to banální moralitka..A z těch nejsprostěji podbízivých muzikálních vložek, útočící silou sborového zpěvu a symfonického orchestru na ty nejnižší emoční čudlíky, by jeden snad až blil... Má to své momenty, ale ty jsou vždy výsledkem donekonečna recyklovaných, psychologicky funkčních triků.. o nějakém zásadnějším vkladu imaginace nemůže být řeč..(3.9.2020)

Rozpočet $150miliónovTržby USA $248,757,044Tržby Celosvetovo $643,331,111Tržby za predaj Blu-ray v USA $96,125,817Tržby za predaj DVD v USA $43,487,557║ Graficky opäť od Disney parádička, postavičky fajn, možno dej mohol byť zaujímavejšie vystavaný. /videl v kine: 75%/(14.12.2016)

Tak v první řadě počítejte s tím, že pixely vaší televize dostanou pořádně zabrat! Je to jako reklama na triluminos, oled a quadled panely dohromady! Úžasná podívaná, opravdu! Myslím, že podobně zábavný animák tu dlouho nebyl. Nenudil jsem se ani chvíli, příběh je jedno velké dobrodružství, všude se to hemží životem, originálními nápady, paráda! Díky, Walte Disney!(13.8.2017)

Skvělá animace, jež je vyvážena o slušný, místy i vtipný příběh. Filmu Moana také přispívá skvělý výběr dabingu, v čele s Dwaynem Johnsonem. Velké plus si zaslouží i atraktivní zarámování děje do bájí a pověstí Havaje, potažmo i užité písně, které jsou zkrátka neskutečně chytlavé. Prostě další skvělá animovaná jednohubka z Disneyho dílny, která slušně zabaví a na kterou se krásně kouká. „If you wear a dress and have an animal sidekick, you're a princess.“(14.12.2016)

Komentář s vývojem hodnocení! Naprosto skvělá muzika. Je to v podstatě ten klasický disneyovský animák, který je vlastně animovaným muzikálem, a aspoň tři čtyři songy mi utkvěly v paměti velice. Samozřejmě vede povznášející a krásná popová věc jménem How Far I'll Go, která je v podání Auli''i Cravalho opravdu skvělá. Ačkoliv podobně pěkně to zpívají ve všech jazykových úpravách, na youtube je na to moc hezké video. Už jsem si ten song za poslední den pustil asi desetkrát a furt si ho musím zpívat. Verze od Alessia Cary, která je v titulcích, je pak pro mě o dva řády níže, neboť jsou tam ty pseudo soulové a RnB manýry ála Beyoncé a veškerá síla melodie je tak zničena. Hudba by mi to málem vynesla na čtyři hvězdy, ale opravdu hodně těsně musím dát tři (dokonce jsem dělal komentář, kde jsem obhajoval, že dávám čtyři! ). Dějově je totiž takové moc fádní. Prostředí je ale perfektní, Maui je vtipná postava, ještě lepší slepice. Ale prostě když se na to tak podívám kolem a kolem, tak nebýt muziky, tak se trochu nudím. Zvláště úvodní dvacetiminutovka mě nepřesvědčila. Závěr je takový podivný (boj vůbec nemusel být že). Je to prostě taková pohoda na voru, kde většinu času divák stráví špičkováním mezi Mauim a Moanou. Jako dobré no. Ale soundtrack je v nejlepší tradici legendárních Disneyovských spektáklů a vidět tohle v osmi letech, tak na tenhle film asi nedám dopustit. No nic, pustil jsem si po jedenácté How Far I'll Go a dávám čtyři a nebudu nikomu nic vysvětlovat! You are welcome :-)(15.2.2017)

• - Po titulkoch nasleduje ešte jedna scéna. (LuiCJ)

• - Lalotai – říše příšer, je místo plné fantazie pod mořským dnem. Jeho jméno vzniklo na základě polohy – v polynésštině znamená Lalo pod a Tai znamená moře. [Zdroj: Kinobox.cz] (CrypzzXD)

• - Jelikož se Vaianino dobrodružství odehrává na moři a Vaiana je větší část filmu mokrá, museli animátoři vytvořit novou technologii, která jim umožnila zachytit reálný vzhled mokrých vlasů. Ke spolupráci navíc byla přizvána i řada dobrovolníků se stejnými vlasy, kteří si ve studiu namočili vlasy. Animátoři tak na živém modelu mohli animaci vypilovat a vylepšit. [Zdroj: Kinobox.cz] (CrypzzXD)