Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa

• Austrálie

• Nový Zéland

Animovaný / Akční / Dobrodružný

USA, 2016, 107 min

Ani neviem, prečo som to tak dlho odkladal, možno to je tým tichomorským kultúrnym prostredím, ktoré je pre mňa málo lákavé, no všetky obavy v tomto smere boli zbytočné. Príbeh je výborný, zaujímavý a plný vtipných scénok. Užijú si ho ako deti atak aj dospelí, k tomu treba prirátať na pohľad peknú grafickú stránku a výbornú hudbu. Slušný nadpriemer a veľká spokojnosť k tomu. 80/100(24.9.2017)

Tak si to trošičku srovnám. Bylo to lepší než Kubo? Neřekl bych, Kubo měl pro mě mnohem lepší atmosféru. Bylo to lepší než Zootropolis? Ani tohle bych netvrdil, protože detektivka se zvířátky měla mnohem propracovanější příběh. Bylo to lepší než Dory? Ano bylo... Takže výsledek je jasný a teď jen pár slov o tom co jsem viděl. Po stránce animace je to opět hodně velká nádhera a jsou zde i zajímavé animační nápady, třeba kombinace s kresbou při Mauího písni. Hodně se tu zpívá, ale tyhle písničky jsou pěkné, k příběhu se dobře hodí a prostě a jednoduše se to dobře poslouchá. Charaktery jsou fajn, Moanu jsem si hodně rychle velmi oblíbil a i Mauí má charizma. Komický element v podobě "mírně retardovaného" kohouta na mě docela fungoval a i když Scrat to není (ovšem po pravdě už jsem té veverky poslední dobou docela přesycený), tak je prostě povedená. Hlavní "záporák" působí dostatečně impozantně, ale ten pocit, že bych se měl bát, jako u Kubových tetiček jsem necítil. Prostředí je exoticky úžasné. Příběh je dostatečně zajímavý, ale nikterak originální a nečekaný. Takže ve výsledku je z toho zatím třetí nejlepší zážitek, jaký jsem letos ze sledování amerického animovaného filmu měl a u mě zasloužené a velmi silné 4*. 8,3/10(5.12.2016)

Hodně dlouho jsem žádný animovaný film neviděl. Na Moanu jsem dostal doporučení letos v létě v zoo. A to jen proto, že jsem řekl, že mám rád Dwaynea Johnsona. Po zhlédnutí musím říct, že je dobře, že jsem dostal takovýhle tip. Kdo by to byl řekl, že jednu z nejlepších rolí za poslední roky bude mít The Rock v animovaném filmu, kde bude zpívat? První půlka Moanu mi přišla trošku zdlouhavá a příběh má strašně dlouho předehru. Pak se to ovšem zlomí, a zbytek filmu mě neskutečně moc bavil. Příběhově, animačně, hudebně, humorně i emočně. Johnson prostě nemůže zklamat a jeho Maui je skvělý. Rozhodně je to postava stvořená přímo pro něj. Navíc naanimované je to vážně bezva a hudba vždy dělá z filmu jiný film. A ta hudba u Moany je skvělá. Myslím, že za dlouhé roky má animovaný film báječný soundtrack. Další stránka je humor a ten tu taky neschází. Takže za mě ano. Fungovalo to a určitě si to pustím někdy znovu. "You're Welcome" (80 %)(7.12.2017)

Nejlepší Disney princezna ever. Pořád nechápu, že všichni trdlují s Ančou a Elsou, když tohle je rozhodně víc okouzlující pohádka. Asi by měla být Vaiana blondýna ze Severu, aby si z ní stříkla celá planeta. Ale pro mě to je naprostá jednička s dobrodružstvím, ke které se vracím ráda, i když už jsem drobet ve věku. :)(16.12.2019)

(UCI Kinowelt, Potsdam, Deutschland, 8.2.2017) Vaiana je osvěžující podívanou, která v zimních měsících zavede diváka do teplých krajin oplývajících spoustou barev, rozličnými charaktery a milým příběhem o hledání pravdy a sebe samého. Disney opět nezklamal a nabídl kvalitní snímek, který je vtipný, vážný, dynamický a plný nepřeslechnutelných songů, které si člověk rád pustí i po projekci. Plusový bod za nečekané rozuzlení v závěru.(16.2.2017)

• - Ve snímku se šikovně objevil odkaz na jiný film Disney, a to Ledové království (2013). Konkrétně k tomu došlo ve scéně, kdy Maui získává zpátky svůj hák a poprvé se opětovně pokouší přeměnit, přičemž dojde k řadě neúspěšných proměn, při nichž se i objeví sob Sven právě ze zmíněného snímku. (P. J. D.)

• - Ve snímku se objevil odkaz na dřívější Disney film Aladin (1992), a to konkrétně ve scéně s obřím krabem Tomatoa (Jemaine Clement) coby součást jeho zlatého krunýře. (P. J. D.)

• - Původně se měla hlavní hrdinka jmenovat Moana. Toto jméno ale patřilo jedné italské pornoherečce z 80. let. Studio Disney se po ohlasech z Evropy rozhodlo pro změnu jména na Vaiana. (BOSSTFK)