Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa

• Kanada

• Austrálie

Animovaný / Akční / Dobrodružný

USA, 2016, 107 min

Příjemná a dojemná pohádka, která má nádherný vizuál. Po dlouhé době musím pochválit i 3D. Za mě rozhodně překvapení a kvalitní podívaná. Líbilo se mi, že tvůrci trochu pobořili stereotypy animáku, a taky se mi moc líbily pirátské kokosy. Dlouho jsem se tak nezasmál a nepobavil nad kreativitou tvůrců. Za mě určitě spokojenost a jen doporučuji. Film, který ocení malí, velcí, i ti dospělí. 3D, dabing. 88%(26.11.2016)

Novinka studia Disney mile zaskočila silným příběhem z prostředí polynéské kultury, kterou překvapivě nedegraduje pro potřeby anglosaského diváka. Moana je navíc po dlouhé době opravdu silná a sympatická hrdinka, která se obejde bez statečného prince a zbytečného románku. Na cestě má jen hodně blbé (a hodně vtipné) kuře HeiHeie (jehož komická charakteristika připomíná Disneyho rané grotesky s Mickeym) a narcistického poloboha, jež nedosahuje i přes chvástání Moanině odhodlanosti. Mytologie příběhu rovněž dokáže překvapit svěžestí (hrátky s mořem, tetování Mauiho), stejně nádherná animace tropického ráje. A jelikož je to Disneyovka, nevyhnou se Moaně ani semtam utahané self-empowerement cajdáky a lobotomické gagy, které Disney variuje už 100 let a předpokládám, že dalších sto ještě bude. Nicméně, velmi povedený animák do sbírky, rozhodně bych radši viděl si holčičky hrát s malými Moankami, než s princeznami z frigidně sexistického Frozen.(25.3.2017)

Obecně nemám rád filmy, kde se zpívá. A ještě víc nemám rád filmy, kde se zpívá i když to není vůbec potřeba a standardní dialogy či vyprávění a posun děje jsou praktikovány právě zpěvěm. Osobně mi to hodně kazí dojem a zážitek z celého filmu. Toto je přesně ten případ. Děj moc hezký, originální, zajímavý. Příjemné postavy s krásnou animací a namluvením, ale ty songy jsou faaaakt otravný!(14.3.2017)

Ode mne je to za 4*, od dětí bych řekl, že 4,5*. Rozhodně jeden z nejlepších animáků posledních let. Vizuálně je to překrásně udělané a propracované. Na velkém plátně ve 3D se na postavy a hlavně polynéské ostrovy kouká jedna radost. Příběh není nějak složitý, což je pro děti možná i dobře a obešel se i bez nějaké snahy o moralizování nebo snah o nějakou stupidní kritiku současných reálií. Najde se tu dost humoru pro ty menší (mentálně retardovaný kohout) i pro větší a velké, kde zase úřaduje zcyničtělý polobůh Maui a jeho vytetované mini-me. Poznámku si zaslouží i hudební stránka, protože se tu zpívá docela dost a tentokrát i docela dobře. Mauiho "Vždy k službám / You're Welcome" si pobrukuju i po pár dnech.(28.11.2016)

Příjemná změna od animáků s mluvícími zvířaty. Už jich prostě bylo moc. Disney vsadil na změnu ( kultura, legenda, bohové ) a to se mu vyplatilo. Pohádka je plná nových věcí ( kromě klišé na konci příběhu, ale nestěžuji si ). Hlavní dvojice pobaví. Skvělá vizuální stránka a chytlavé písně potěší. Až na slepici, která mi tam přímo vadila ( bral bych to úvodní prasátko spíš ), se jedná o výtečný animák nejen pro děti.(19.12.2016)

• - Lin-Manuel Miranda byl v 9 letech okouzlen „Malou mořskou vílou“, takže když ho poté její režiséři John Musker a Ron Clements oslovili ke spolupráci, bylo to jako sen. [Zdroj: Kinobox.cz] (CrypzzXD)

• - Moana (Vaiana) je teprve druhou Disney princeznou, jejíž příběh se nezakládá na pohádce a rovněž při něm nedojde k milostné zápletce. (P. J. D.)

• - Aby filmaři vytvořili věrohodnou noční oblohu, oslovili astronomy a ti jim pomohli zjistit, jaké hvězdy mohly být před 2 000 lety vidět na obloze. [Zdroj: Kinobox.cz] (CrypzzXD)