Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa

• Kanada

• Austrálie

Animovaný / Akční / Dobrodružný

USA, 2016, 107 min

Kino, 75% ‖ Vizuálně absolutní špička, příběhově to bohužel jede přes zajeté Disneyovské šablony, které jsou ale stále dosti snesitelné v porovnání s konkurencí. Vaiana je sázka na jistotu a je to vidět. Neohrožená hlavní hrdinka, dezorientovaná slípka a docela sympatický polobůh tvoří vskutku zábavnou trojku, které nejde nefandit v téhle dobrodružné pouti po široširém oceánu. Jinak musím pochválit super soundtrack a pár hodně chytlavých písní.(27.11.2016)

A víte, co je na nových Disneyovkách nejlepší? Nejsou to dokonalé detaily vytvořené nejnovější technologií, pestré barvičky, vtipná zvířátka ani chytlavé písničky. Jsou to moderní princezny, které jim vládnou. Princezny, které nečekají ve věži, až je zachrání nějaký sebestředný princ, ale jdou si tvrdohlavě za svým a dosáhnou všeho, čeho si usmyslí. Jsem moc ráda, že dnešní holčičky mohou vyrůstat s postavami, které jim ukazují, že ke štěstí žádného prince nepotřebují a že happyend znamená následovat své sny. Hell yes!(10.12.2016)

• BarryLyndon

Uf, výtvarně to bylo opravdu výborné, viz. třeba Moaniny vlasy od písku, to jsem koukal. I Maui byl fajn, ale jinak to byla směska toho nejodpornějšího a nejotravnějšího klišé pod sluncem. Viz. mini záporáci, hlavní záporák, otravný sidekick, mimochodem fest fail s prasetem, kde bylo přestříhávání opravdu do očí bijící. A fakt teď bude každá Disneyovka otravný muzikál? :-( 5/10(19.2.2017)

Komentář s vývojem hodnocení! Naprosto skvělá muzika. Je to v podstatě ten klasický disneyovský animák, který je vlastně animovaným muzikálem, a aspoň tři čtyři songy mi utkvěly v paměti velice. Samozřejmě vede povznášející a krásná popová věc jménem How Far I'll Go, která je v podání Auli''i Cravalho opravdu skvělá. Ačkoliv podobně pěkně to zpívají ve všech jazykových úpravách, na youtube je na to moc hezké video. Už jsem si ten song za poslední den pustil asi desetkrát a furt si ho musím zpívat. Verze od Alessia Cary, která je v titulcích, je pak pro mě o dva řády níže, neboť jsou tam ty pseudo soulové a RnB manýry ála Beyoncé a veškerá síla melodie je tak zničena. Hudba by mi to málem vynesla na čtyři hvězdy, ale opravdu hodně těsně musím dát tři (dokonce jsem dělal komentář, kde jsem obhajoval, že dávám čtyři! ). Dějově je totiž takové moc fádní. Prostředí je ale perfektní, Maui je vtipná postava, ještě lepší slepice. Ale prostě když se na to tak podívám kolem a kolem, tak nebýt muziky, tak se trochu nudím. Zvláště úvodní dvacetiminutovka mě nepřesvědčila. Závěr je takový podivný (boj vůbec nemusel být že). Je to prostě taková pohoda na voru, kde většinu času divák stráví špičkováním mezi Mauim a Moanou. Jako dobré no. Ale soundtrack je v nejlepší tradici legendárních Disneyovských spektáklů a vidět tohle v osmi letech, tak na tenhle film asi nedám dopustit. No nic, pustil jsem si po jedenácté How Far I'll Go a dávám čtyři a nebudu nikomu nic vysvětlovat! You are welcome :-)(15.2.2017)

Disney ma tento krát úplne rozcupoval, dostal na kolená, tri krát rozplakal a prvý krát v živote ma prinútil spievať. Nová, krásna, snedá princeznička do zbierky. Od Belly z krásky a netvora tu taká ešte nebola, a nikdy som si nemyslela, že by sa jej niekto aspoň z diaľky vyrovnal. Tak a je to tu. Zaslúžené hodnotenie.(1.2.2017)