Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa

• Kanada

• Austrálie

Animovaný / Akční / Dobrodružný

USA, 2016, 107 min

Velmi nápaditý příběh, kde se fantazii meze nekladou. Jasně, Disney tu má klasické prvky, jako třeba zábavná postavička kohouta, ale třeba písně jsou zde skvělé, no a hlavně animace je naprosto úchvatná. Navíc je to místy celkem děsivé a jindy zase docela psychedelické. Parádní animák, možná animák roku.(12.2.2017)

Už jsem konečně přišla na to, v jakém typu filmu snesu Dwaynea, heuréka! Jinak je to omalovánka více než pěkná, jen jsem celou dobu přemýšlela, k čemu tam bude dobrý ten dementní ko-ko-ko-hout se sebevražednými tendencemi, protože všechno by mělo mít nějaký smysl. Kromě věcí, které smysl nemají. Za mě poctivé 4 a (ať nežeru) půl*.(25.5.2017)

Kino, 75% ‖ Vizuálně absolutní špička, příběhově to bohužel jede přes zajeté Disneyovské šablony, které jsou ale stále dosti snesitelné v porovnání s konkurencí. Vaiana je sázka na jistotu a je to vidět. Neohrožená hlavní hrdinka, dezorientovaná slípka a docela sympatický polobůh tvoří vskutku zábavnou trojku, které nejde nefandit v téhle dobrodružné pouti po široširém oceánu. Jinak musím pochválit super soundtrack a pár hodně chytlavých písní.(27.11.2016)

Jsem velkým fanouškem "Vikingů jižních moří". Jejich námořnické a navigační schopnosti byli úžasné. Výpravy, které podnikali, byly sice občas z nutnosti (přelidnění na domovském ostrově) a pokud byly do neznáma, zdaleka ne vždy končily happy endem, ale přesto mají moji úctu a tento film jim v dost věrné atmosféře vzdává hold.(28.12.2016)

Tohtoročný druhý animák od Disney bol asi najväčším očakávaním od tohto štúdia. "Moana" ma okamžite zaujala svojim nápadom a bol to film, ktorý som chcel jednoznačne vidieť. A tak som konečne dnes kúpil svoje lístky do kina, sadol si do kina s manželkou a pozreli si spolu slovenskú nadabovanú verziu. No po tom, čo som mal možnosť tohto roku už vidieť Zootopia, nemám pocit, že by tento film fungoval až na takej vysokej úrovni. Nechápte ma zle, stále si myslím, že ide o vynikajúci animovaný film. Úvod je vynikajúci, záver je ohromujúci, je to schopne nadabované a Lukáš Latinák ma ako Maui skutočne veľmi pozitívne prekvapil. Plus musím povedať, že aj postavy sú zaujímavé a aj cesta je zaujímavá. No prečo tento film nefunguje až tak dobre? Pretože mám pocit, že "Moana" je viac typický Disney animák. Kým Zootopia bola absolútne vynikajúca a mala momenty, ktoré utkvejú ešte dlho po dopozeraní v pamäti a má skvelé posolstvo do dnešnej doby, toto je pre mňa skôr typický rodinný animovaný film, ktorý je výborný. Ja som si sledovanie užil, malo to svoje vynikajúce momentky a som za to rád. Dokonca musím povedať, že aj malý animák pred filmom sa mi veľmi páčil. Jediné čo ale doporučujem je vypočuť si skladby v originálom anglickom podaní. Preklad im dosť škodí. Určite sa k filmu ešte vrátim a teším sa na ďalší animák od Disney v roku 2018. Hodnotenie: A-(3.12.2016)

• - Na snímek se objevil odkaz již ve dřívějším Disney filmu Zootropolis: Město zvířat (2016), kde jej však záměrně zvířecím způsobem zkomolili na „Meowana“ (volně přeloženo jako „Mňauana“). (P. J. D.)

• - Lin-Manuel Miranda byl v 9 letech okouzlen „Malou mořskou vílou“, takže když ho poté její režiséři John Musker a Ron Clements oslovili ke spolupráci, bylo to jako sen. [Zdroj: Kinobox.cz] (CrypzzXD)

• - Původně se měla hlavní hrdinka jmenovat Moana. Toto jméno ale patřilo jedné italské pornoherečce z 80. let. Studio Disney se po ohlasech z Evropy rozhodlo pro změnu jména na Vaiana. (BOSSTFK)