Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa

• USA Moana (více)

Walt Disney Animation Studios uvedou struhující počítačově animovaný film Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa o nebojácné dospívající dívce, která se vydává na nebezpečnou cestu, aby zachránila svůj lid. Cestou potkává Vaiana (Auli'i Cravalho) kdysi mocného poloboha Mauiho (Dwayne Johnson), který jí pomůže stát se zkušenou mořeplavkyní. Společně se plaví přes širý oceán a zažívají nebezpečná a úžasná dobrodružství, například setkání s obřími mořskými monstry, ze kterých leckdy uniknou jen o vlásek. Na konci cesty Vaiana splní úkol svých předků a najde to, co vždycky hledala: sama sebe. (Falcon)

Mykhaluu

První shlédnutí nenaplnilo očekávání způsobené traillery a písničkami. Druhé už bylo vychutnáváním lineárního barevného příběhu s finálním "překvapením". Mé stáří oceňuje, že film nebyl příliš zběsilý a významné plus je v podstatě úplná absence sprostých výrazů... :) ()

Metalicum

Je to jenom re-skin klasickýho příběhu, resp jedou přesně podle formule, a výsledek je nechutně předvídatelný. Řemeslně dobré, a Dwayne Johnson je prostě chodící charisma. ()

iN

Stavbou sice typická disneyovka, ale námětem svěží téma, krásné prostředí, překvapivý boss na konec a (díkybohu) žádná vedlejší lovestory! Kdybych to asi viděl v originále a neděsily mě česky přezpívané písničky, tak bych tomu dal snad i čtyři hvězdy. ()

boombang

Hrdinka je fešná a modrobarvičky krásné, jenže das ist alles. A beru sice, že v animáku bývá nějaká ta tupější postavička, která se stará o zábavu, ale ten debilní kur, to už je fakt extrém. ()

Joe16210

Další povedená Disneyovka plná líbivých písniček. Příběh je zajímavý především svou tématikou a lokací. Pozitivně hodnotím i volbu ústřední dvojice v českém dabingu - Michaela Tomešová a Martin Zounar. ()

ostravak30

Tak tento film jsem si užil od začátku do konce. Jedná se o strhující příběh o odvaze dívky, která je dokonce větší než mužských představitelů jejího kmene a kterou k činům dotlačí - světě div se, vlastní babička. Konečně také vidíme příběh, který se neodehrává v našem současném světě a navíc i mimo běžný kontinent s civilizací bez ohledu na dobu děje. A konečně také vidíme dva hrdiny, kteří se do sebe nezamilují na konci. Jde o film mimořádně vizuálně dechberoucí a to ať už se jedná o hvězdnou oblohu či závěrečného démona. Vysoce retardovaná slepice je pak zdrojem zábavy. Za mě je film kvalitní i ve svém poslání. Za prvé ochrana přírody a určité skromnosti co se přírodních zdrojů týče a závěrečného poznání, že ne každá na první pohled děsuplná osoba musí být opravdu zlá. K tomu všemu navíc vynikající hudba. Velmi příjemné překvapení, kde na úkor humoru beru všemi deseti silný příběh a strhující děj, který se valí kupředu jako mořský příboj. ()

koty2201

Podľa všetkého to vyzerá tak, že Disney začína mať problém s ich animovanou tvorbou až teraz, pretože očividne v roku 2016 v rámci filmu Vaiana, svoje čaro stále mali. Uvidíme ako to dopadne s tohtoročným pokračovaním, pretože posledné 2-3 roky to už nie je ten starý dobrý Disney. Dej bol takou klasikou ako sa to od Disney čaká, ale bol spracovaný rovnako kvalitne a hlavne od srdca ako kedysi a napriek klišé, ma film neskutočne bavil a nešlo len o kalkul kvôli peniazom. Vaiana (Auli'i Cravalho) žije vo svojom kmeni, kde sa má časom stať ich vodkyňou a starať sa o svoj ľud. A máme tu opis jednej legendy z pred mnohých rokov o božstvách a kultúre tohto pobrežného uskupenia. Čo je za mňa spracované veľmi pekne a mám rád, keď sa takto odprezentujú pre mňa exotické národy z ďalekej krajiny. Istý poloboh Maui (Dwayne Johnson) ukradol kameň, ktorý má čarovnú moc a myslel si, že svojmu kmeňu takto pomôže. Avšak, naopak, príroda vôkol nich začala umierať a tak je Vaiana nútená sa vydať za Mauim a presvedčiť ho, aby kameň vrátil naspäť a skazu zastavil.  Je tu taká tá klasika, kedy Maui to nechce urobiť, lebo má na to svoje dôvody a Vaiana si ešte sama neverí a musí dospieť a nabrať skúsenosti a tak ďalej. Taká tá klasika, keď si dvaja ľudia s odlišnými názormi hľadajú postupne k sebe cestu. A zároveň si uvedomia, čo je a čo nie je správne. Poučení pre deti tam je hneď viacero. Humor ma tu bavil a bol dávkovaný našťastie v primeranej miere. A vôbec sa nečudujem, že ústredná pieseň bola ak sa nemýlim, ocenená Oscarom. Ale aj vystúpenie istého kraba (Jemaine Clement), ktorý dokonca bol akýmsi odkazom na Sebastiana z Malej morskej víly (všeobecne tým, že Vaiana mala zákaz vycestovať na more, mi to túto rozprávku pripomínalo) bolo fenomenálne a zábavné. Herecké výkony ako v prípade všetkých rozprávok nehodnotím, pretože ako som to už viackrát spomenul, pozerám všetko v dabingu. Na druhej strane je to obsadenie sympatické. Len s tým, že okrem Dwayne Johnsona a Alana Tudyka nikoho z obsadenia nepoznám. Každopádne dabing bol skvelý a aj piesne v slovenčine boli zaspievané mimoriadne pekne. Jediné čo mi veľmi nepasovalo, bola voľba Lukáša Latináka, aby nadaboval Mauiho. Jeho hlas sa mi k tej postave nehodil. Postavy ako také boli napísané veľmi sympaticky a hlavná hrdinka Vaiana je skvelá a sympatická dievčina. Maui je veľmi zábavný a zároveň dosť svojský a mrzutý poloboh. A so zaujímavým živým tetovaním. Veľmi ma pobavil kokosový kmeň, už spomínaný krab a kohút a prasiatko ako domáce zvieratká Vaiany. Po technickej stránke je tento animák na nečakane vysokej úrovni. Pretože tá kvalita animácie ma odzbrojila a hlavne tá voda je spracovaná neskutočne dobre. Zábery sú nádherné, pretože ostrovné zasadenie deja má veľký potenciál ukázať rôzne prírodné krásy. O kostýmoch a maskách ani nehovoriac, keďže mám pocit ako keby som sa ocitol na Hawaii. Hudba je skvelá a už som tie krásne piesne spomínal.  Takže musím túto rozprávku smelo odporučiť celej rodine, pretože každý si tam nájde to svoje. Aj deti aj dospelí. Je to skvelý Disney, tak ako by ste to od nich aj čakali. A ja čakám na novembrové pokračovanie. () (méně) (více)

Eywa11

Tak príjemne rozcítená ako po najnovšej Disneyovke som z kina neprišla už dlho. O tom, že Disney vie počarovať zraku nie je pochýb, ten vizuál bol prekrásny a veľmi sa mi páčilo zasadenie polynézskych legiend do príbehu. A úplne súhlasím s komentárom Minimie. Disneyovkám vládnu práve odvážne princezné, ktoré nečakajú kým im šťastie prinesie princ, ale chopia svoj život do vlastných rúk. Na Moane je "fresh" aj fakt, že sa konečne nekoná žiadna lovestory a princ je na míle ďaleko. Namiesto neho je tu nafrnený Maui v podaní DJ, ktorý dej príjemne oživí. Radím vám pozrieť si Moanu v originálnej verzii, celý zážitok to posunie o level vyššie. No a tie piesne....krásne.....veď to poznáte...Disney je overená klasika :) ()

matolos1

Klasický nemenný príbeh od Disney, nevybočujúci zo zabehnutých chodníčkov, zasadený do inšieho prostredia. Perfektná animácia zas a znova, scény s Mad Maxom a so žiarivým krabom asi najlepšie. Jediné, čo by som tomu vytkol boli tie scénky s plavbou po mori, občas sa vám zdali dosť naťahované. ()

Eraya13

Musím říct, že tenhle animovaný film mě velmi mile překvapil. Z nějakého zvláštního důvodu mi připomněl medvědí bratry. Víte, ve filmu hraje dost velkou roli magie. Jsou tam kmeny a hudba zní trošku nadpozemsky. Celé se to nese v krásné optimistické notě a písničky mají svůj význam. Vyvolalo to ve mně strašnou nostalgii, prostě mělo to srdce. Za rok 2016 to je snad nejlepší animák, co vyšel a jeden z nejhezčích za poslední desetiletí. Kam se hrabe Frozen, ano hudba byla nádherná, ale celkově to na mě tak silně nezapůsobilo. Tohle bylo upřímné a já nemám, co vytknout. ()

x_ander

Od Disneyho človek už tak nějak ví co čekat. Moana je zábavná, dobrodružná a technicky vyšperkovaná jízda, ktera nenudí. Jen těch písniček bylo na můj vkus už docela dost. ()

dudo24

Veľmi sa mi to páčilo. Dobrodružná plavba prepletená mytológiou. Super sympatická, pekná, emancipovaná a cieľavedomá hlavná ženská postava. Dobrá hudba ale pesničky čo spievala Moana boli obzvlášť skvelé, Auli'i Cravalho má neskutočný hlas. ()

Disney o rok odsouvá hranou Moanu

Disney o rok odsouvá hranou Moanu

07.04.2024

Další Jurský svět natočí David Leitch

Další Jurský svět natočí David Leitch

06.02.2024

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

13.08.2023