Pravidla moštárny

Pravidlá muštárne

The Cider House Rules

Drama / Romantický

USA, 1999, 120 min

Člověk je lehce udiven tím, že Irving stvořil podle vlastní sarkastické a naléhavé knihy napohled lyrický film z dob válečných. Ale stačí nahlédnout pod povrch novoanglických vilek, javorových lesů, jabloňových sadů a písčitých pláží a člověk ví, že ho tam čeká leccos včetně tělíček nechtěných dětí. Maguire a Theronová dojímají, ale kreace Michaela Cainea je o pět tříd převyšuje. "Good night, princes of Maine, kings of New England."(24.6.2007)

Nejlepší jsou filmy ze života a tohle je jeden z nich, silný film o silných věcech. Film o tom, že je dobré být užitečný, ať už jako pomocný lékař, nebo česač jablek. Film o tom, že je dobré být šťastný, i když oficiální pravidla nám přikazují dělat něco úplně jiného. Film o mnoha podobách lásky, z nichž nejsilněji ve filmu vyznívá láska k lidem. Film, který pohladí. K tomu úžasně přirozené herectví Tobeyho Maguirea a Michaela Cainea. Trailer z ČSFD: http://www.csfd.cz/film/4086-pravidla-mostarny-cider-house-rules-the/videa/(17.8.2009)

Krásny a dojemný príbeh o prirodzenej potrebe človeka zaradiť sa do spoločnosti a každodenného života, aby bol nakoniec prinútený uvedomiť si, že svet tam vonku za bránami bezpečného útočiska nie je o nič lepší. K predlohe Johna Irvinga som sa ešte nedostala, takže s ňou nemôžem porovnávať film. Lasse Hallstromovi sa však podaril unikátny kúsok, Tobey Maguire ako typický "irvingovský" čudák hľadajúci svoje miesto, žijúci z okamihu na okamih, Charlize Theron ako kráska nespokojná so životnými pravidlami a úchvatná hudba, ktorej sila vyjadrovala viac, akoby sa na prvý pohľad zdalo. Nadpriemerná dráma o nutnom odchode k nájdeniu svojho miesta na tomto svete.(17.8.2008)

Smutek v očích sirotků, interrupce, smrt malého dítěte, incest, vražda, ochrnutí a to vše násobeno nejedním teskným smyčcem - tolik zábavy jsem si snad ani nezasloužil. Naštěstí toto dramatické drámo nepodnikalo nijak zvlášť zákeřné útoky na mé slzné kanálky, takže mohu se suchým okem poměrně objektivně konstatovat, že jsem viděl velmi dobrý film.(20.10.2011)

Film s velice příjemným a poklidným tempem, který nenuceně a přirozeně plyne kupředu a svou poetikou dokáže dojmout mnoho lidí. Poslední dobou jsem podobných snímků asi viděla moc a pokud bych musela vybrat nejlepší, pak rozhodně vyberu Společnost mrtvých básníků. Moštárna rozhodně neurazí, ale mě bohužel ani nezaujme.(9.8.2004)

• - Film byl natočen podle stejnojmenného románu Johna Irvinga, který k filmu také napsal scénář a získal za něj Oscara. (Vlk17)

• - Celosvětová premiéra proběhla 7. září 1999 na Benátském IFF. (Varan)

• - Liv Tyler a Tori Spelling byly zvažovány do role Candy Kendall. (Streeper)