Pravidla moštárny

Pravidlá muštárne

The Cider House Rules

Drama / Romantický

USA, 1999, 120 min

Výborná adaptace románu Johna Irvinga s neopakovatelně staromilskou atmosférou a poetickým pomalým plynutím filmového děje, kde prim hraje hlavně úžasná režijní práce v amerických scenériích naturalizovaného mága Lasse Hallströma a uměřené, ba ,,zdrženlivé" herectví Tobeyho Maguirea a Michaela Caina. Takhle má vypadat filmová romantika a takhle vkusně se mají točit dojemné filmy... (osobně mám ale z Irvingových adaptací raději Svět podle Garpa a z filmů Lasse Hallströma Co žere Gilberta Grapea? ... jedině proto nedám pět hvězdiček...)(17.2.2007)

Tohle jsem si chtěl v půjčovně půjčit už před týdnem, ale ty blázni zaměnili čísla, takže mě půjčili porno Divoká vlčice 2, který ještě ke všemo stálo za hovno. Na ten skutečně nádherný a citlivý příběh jsme si teda musel ještě o týden dýl počkat, ale mé čekání se vyplatilo. Je až k neuvěření, jak vlastně úplně nezajímavý příběh je tak strašně zajímavý. Naprosto kouzelný záběry kamery doslova léčily mé oči . Jo, jo kdo umí ten umí, to platí o hercích, režisérovi, kameranovi i o hudební skladatelce Rachel Portman, no a kdo neumí tak ten jenom čumí, to platí o mě .(25.11.2007)

Přesný příklad filmu, který se mi velmi líbil, ale jakmile skončil, přestal jsem na něj myslet a neláká mě vidět ho znovu. Lasse Hallstrom mi vždycky přišel jako skvělý vypravěč, tady však nefungeje vztah k postavám a jejich osudům a celý příběh tak přes značnou zajímavost vyzní do ztracena. Celý film se nese v posmutnělém hávu, skutečný útok na srdce a mrazení se však nekoná – což by podle zdejších komentářů mělo.(17.1.2008)

Další pomalu plynoucí drama s výbornými hereckými výkony a skvělým scénářem. Takových je opravdu hodně a mošťárna už ničím nevyčnívá (asi jsem moc náročný). Je působivá, je poetická, ale to mi už nestačí k plnému počtu. Pan nad-herec Caine sice válí a citlivé herectví Maguireho dává Cider House Rules tu pravou šťávu, ale takových jsem už pil, a lepších! I přesto celkem silný zážitek.(7.5.2008)

Když natočil v roce 1977 Lasse Hallström film o skupině ABBA, užíval jsem si života a netušil jsem, co tenhle člověk, o "pár" let starší než já, natočí za dvaadvacet let. Tenhle krásně dojemný film nedostane jenom toho, kdo nemá srdce. V tomhle případě je těch sedm nominací na cenu akademie naprosto v pořádku. Já si jenom pamatuju na přímý přenos, kdy jsem si říkal "co to je hergot za film - Pravidla moštárny ?!" :) To jsem ještě netušil, že před oceněnou "Americkou krásou" to u mě vyhraje na celé čáře a zařadí se mezi mých top 5.(2.2.2003)

• - Film byl natočen podle stejnojmenného románu Johna Irvinga, který k filmu také napsal scénář a získal za něj Oscara. (Vlk17)

• - Malé cameo má ve filmu autor románové předlohy John Irving (přednosta stanice) a jeho syn Colin Irving (major Winslow, který doručuje novinky o Wallym). (Specs)

• - Scény zo sirotinca boli natočené v Northampton State Hospital v Massachusetts, ktorá kedysi slúžila ako ústav pre choromyseľných. (HelenOfTroy)