Pravidla moštárny

Pravidlá muštárne

The Cider House Rules

Drama / Romantický

USA, 1999, 120 min

The Cider house rules - film podle knihy Johna Irvinga. Tento film jsem viděl před přečtením knihy - to se psal rok 2005. Byl jsem zcela odzbrojen, snad i slzička ukápla - hodnotil jsem tehdy čtyřmi hvězdičkami (uvažoval jsem o pěti). Jenže teď, v roce 2009 (deset let od natočení), jsem snímek Lasse Hallströma viděl znovu - tentokráte po přečtení knihy. Zklamání bylo veliké. :( Tam, kde kniha postupně graduje a emocionální struna brnká tak vysoko, že čekáte, kdy praskne - film postrádá jedny z nejdůležitějších prvků. Největším zklamáním pak byla skutečnost, že filmový scénář z knihy vytvořil sám její autor. SPOILER Nemůžu si vysvětlit absenci dítěte Homera a Candy (Angela Wellse), nezobrazení obrovského přátelství trojice Homer - Candy - Wally (které bylo tak zásadní pro porozumění hlavním postavám), vyškrtnutí postavy Melony, některé časové rozdílnosti (Wally v knize ještě nebyl v armádě, když jel s Candy na potrat do St. Clouds, při návratu ochrnutého Wallyho už jeho matka Olive byla mrtvá) či absolutní slepenina příběhu kolem Rose Rose (v knize byla s panem Rosem v nějakých 15 letech u poslední sklizně, kdy s ní flirtoval ve filmu neexistující Angel Wells, měla již dítě a čekala další s panem Rosem .. Homer jí provedl potrat). V porovnání s knihou u mě film klesl téměř na dvě hvězdičky, proto to vyřeším šalamounsky a udělám průměr, 3 hvězdičky a doporučení všem.. PŘEČTĚTE SI KNIHU!(26.6.2005)

Výborná adaptace románu Johna Irvinga s neopakovatelně staromilskou atmosférou a poetickým pomalým plynutím filmového děje, kde prim hraje hlavně úžasná režijní práce v amerických scenériích naturalizovaného mága Lasse Hallströma a uměřené, ba ,,zdrženlivé" herectví Tobeyho Maguirea a Michaela Caina. Takhle má vypadat filmová romantika a takhle vkusně se mají točit dojemné filmy... (osobně mám ale z Irvingových adaptací raději Svět podle Garpa a z filmů Lasse Hallströma Co žere Gilberta Grapea? ... jedině proto nedám pět hvězdiček...)(17.2.2007)

Jeden z mála filmů, který se mi líbil víc než knižní předloha. Irving je při psaní vulgární a ponurý, i jeho hrdinové jsou drsní a obhroublí. Ne tak ve filmu! Tam se povedla spíš lyrická poloha, ovšem bez kýčovitosti! Překvapení o to větší, že si psal Irving scénář sám! Zjednodušení příběhu pomohlo, vzniklo ojedinělé dílo s velmi dobrou režií. Komorní drama, které tne do živého. 80%(28.4.2014)

Již už zocelen dramaty z Koreje a Japonska nebylo to pro mě nijak citově náročné dílo. Avšak musim uznat, že na americkou produkci je to dílo opravdu přeborné a pro blockbusterového diváka nezapomenutelné. Já v tom vidím hlavně ty sympatické tváře těch herců a hlavně Erykah Badu, jejíž hudbu miluji. Určitě je to krásný film na shlédnutí a já ho budu jen doporučovat. 80%(3.2.2010)

Tyhle komorní lidské příběhy mají své nepopiratelné kouzlo. Jestliže se pak kormidla ujme talentovaný režisér a v hlavních rolích se objeví takové persony jako Michael Caine( výjimečný výkon!), mladý "Spídy" Tobey Maguire nebo krásná Charlize Theron, mění se kouzlo v hotovou magii. Pravidla mošťárny jsou toho skvělým příkladem. Příběh nadaného hocha vyrůstajícího v sirotčinci, který se právě defenitivně rozhodl vydat se svou vlastní životní cestou, je plný kladných i záporných emocí znázorněných v tak přirozené formě, že je napoprvé snad ani nelze úplně zachytit. Lasse Hallström přesně diktuje pozvolné tempo a rozehrává dojemnou hru plnou porozumění a lásky, která se může vyskytnout i mezi naprosto odlišnými lidmi...) Plný počet ale dát nemůžu. U těchto filmů je hodně důležité, aby se svou myšlenkou a zpracováním zaryli divákovi hluboko pod kůži, ale taková síla vyprávění mi tady trochu chyběla.(3.7.2012)

• - Scény zo sirotinca boli natočené v Northampton State Hospital v Massachusetts, ktorá kedysi slúžila ako ústav pre choromyseľných. (HelenOfTroy)

• - Původně byla režie nabídnuta Janu Svěrákovi, ten ale odmítl. Poté co film viděl zalitoval, že tuto nabídku nepřijal. (Specs)

• - Písnička, která hraje z gramofonu, je „Ukulele Lady“ od Vaughn De Leath. (Duoscop)