Pravidla moštárny

Pravidlá muštárne

The Cider House Rules

Drama / Romantický

USA, 1999, 120 min

Velmi pěkný film s úžasným Tobey Maguirem ( kdo jiný by tak dobře zahrál Homera ) , má rozhodně tu pravou atmosféru , vynikající herce , hudbu , kameru. Jediné , co mi chybí do těch pěti hvězdiček je to , že přece jen znám předlohu a vím , že ještě dost tomu příběhu chybí. Kniha je dokonalost sama , film je velmi hezký.(18.4.2005)

Tohle jsem si chtěl v půjčovně půjčit už před týdnem, ale ty blázni zaměnili čísla, takže mě půjčili porno Divoká vlčice 2, který ještě ke všemo stálo za hovno. Na ten skutečně nádherný a citlivý příběh jsme si teda musel ještě o týden dýl počkat, ale mé čekání se vyplatilo. Je až k neuvěření, jak vlastně úplně nezajímavý příběh je tak strašně zajímavý. Naprosto kouzelný záběry kamery doslova léčily mé oči . Jo, jo kdo umí ten umí, to platí o hercích, režisérovi, kameranovi i o hudební skladatelce Rachel Portman, no a kdo neumí tak ten jenom čumí, to platí o mě .(25.11.2007)

Že Pravidla Moštárny jsou spolu s Gilbertem Grapem dva nejlepší Hallströmovy filmy je nad slunce jasné, ovšem zvolit jen jeden by byl pro mě nadlidský úkol. Oba jsou zatraceně citlivé a dojemné snímky a u obou jsme mohli být svědky dvou výborných hereckých výkonů, který zde však byl konečně po zásluze proměněn v oscara. Avšak je nutno podnotknout, že nemalou zásluhu na oblíbenosti Michaela Caine jako doktora Larcha má jednoduše ona scénářem předepsaná postava... Film tedy jako něžný doják, který "zabolí" i pohladí, funguje dokonale, od prvních záběrů sirotčince, přes poslední slova pana Rose "Ain't that right?" až po opětovný návrat k dětem, ale přesto mi právě tento přímočarý "lov" diváckých emocí brání udělit aspoň pomyslné procento navíc, které by hodnocení převážilo na stranu pěti hvězdiček. 9/10(24.4.2008)

Snad jediná opravdu zdařilá filmová adaptace některého z Irvingových děl. Scénárista (mimochodem sám autor knihy) knihu s citem převedl a tak ani brutální okleštění oproti předloze nevadí, jelikož je zachována atmoféra. Hallström má celý snímek pevně v rukách a navíc zde všichni velmi dobře hrají. Skvělý a velmi příjemný film.(6.2.2007)

Strhující dramatický příběh s romantickou zápletkou. Už dlouho jsem neviděl takový překrásný "doják". Skvělé výkony "Spidermana" Tobeye Maguira, Charlize Theron, Delroye Linda a především výborný výkon Michaela Caina, který poprávu obdržel Oscara za vedlejší mužský herecký výkon. Já bych ještě udělil Oscara za Režii, ale přeci jenom Lasse Hallström měl silného konkurenta Sama Mendese a jeho Americkou krásu. I když se nepovažuji za žádného citlivku, tak konec mne opravdu dostal. Mohu jen a jen doporučit.....(15.11.2007)

• - Film byl natočen podle stejnojmenného románu Johna Irvinga, který k filmu také napsal scénář a získal za něj Oscara. (Vlk17)

• - Scény zo sirotinca boli natočené v Northampton State Hospital v Massachusetts, ktorá kedysi slúžila ako ústav pre choromyseľných. (HelenOfTroy)

• - Původně byla režie nabídnuta Janu Svěrákovi, ten ale odmítl. Poté co film viděl zalitoval, že tuto nabídku nepřijal. (Specs)