Pravidla moštárny

Pravidlá muštárne

The Cider House Rules

Drama / Romantický

USA, 1999, 120 min

Strhující dramatický příběh s romantickou zápletkou. Už dlouho jsem neviděl takový překrásný "doják". Skvělé výkony "Spidermana" Tobeye Maguira, Charlize Theron, Delroye Linda a především výborný výkon Michaela Caina, který poprávu obdržel Oscara za vedlejší mužský herecký výkon. Já bych ještě udělil Oscara za Režii, ale přeci jenom Lasse Hallström měl silného konkurenta Sama Mendese a jeho Americkou krásu. I když se nepovažuji za žádného citlivku, tak konec mne opravdu dostal. Mohu jen a jen doporučit.....(15.11.2007)

Výborné drama, které se nesnaží z diváka ždímat emoce a přesto se tu ke konci objeví nějaká ta dojemnější scéna, jež dotvoří výsledný zážitek hodný plného hodnocení. Pravidla moštárny se odehrávají ve výborně zvoleném prostředí, hrají tu skvělí herci a hudba parádně dobarvuje jednotlivé scény. Nemám žádné výtky, absolutní spokojenost...(4.10.2011)

Ani som nevedel, že takýto film ma dokáže zaujať a baviť. Krásna príroda s krásnymi ľudskými príbehmi a hlavne s príbehom mladého Homera (Tobey Maguire). Jednoduchý chlapec zo sirotčinca, ktorý chce žiť na vlastný päsť. Celý film je pekne natočený a keď sa k tomu pridá aj pekný príbeh, tak je pekný filmový zážitok za nami.(7.6.2011)

Krásny a dojemný príbeh o prirodzenej potrebe človeka zaradiť sa do spoločnosti a každodenného života, aby bol nakoniec prinútený uvedomiť si, že svet tam vonku za bránami bezpečného útočiska nie je o nič lepší. K predlohe Johna Irvinga som sa ešte nedostala, takže s ňou nemôžem porovnávať film. Lasse Hallstromovi sa však podaril unikátny kúsok, Tobey Maguire ako typický "irvingovský" čudák hľadajúci svoje miesto, žijúci z okamihu na okamih, Charlize Theron ako kráska nespokojná so životnými pravidlami a úchvatná hudba, ktorej sila vyjadrovala viac, akoby sa na prvý pohľad zdalo. Nadpriemerná dráma o nutnom odchode k nájdeniu svojho miesta na tomto svete.(17.8.2008)

The Cider house rules - film podle knihy Johna Irvinga. Tento film jsem viděl před přečtením knihy - to se psal rok 2005. Byl jsem zcela odzbrojen, snad i slzička ukápla - hodnotil jsem tehdy čtyřmi hvězdičkami (uvažoval jsem o pěti). Jenže teď, v roce 2009 (deset let od natočení), jsem snímek Lasse Hallströma viděl znovu - tentokráte po přečtení knihy. Zklamání bylo veliké. :( Tam, kde kniha postupně graduje a emocionální struna brnká tak vysoko, že čekáte, kdy praskne - film postrádá jedny z nejdůležitějších prvků. Největším zklamáním pak byla skutečnost, že filmový scénář z knihy vytvořil sám její autor. SPOILER Nemůžu si vysvětlit absenci dítěte Homera a Candy (Angela Wellse), nezobrazení obrovského přátelství trojice Homer - Candy - Wally (které bylo tak zásadní pro porozumění hlavním postavám), vyškrtnutí postavy Melony, některé časové rozdílnosti (Wally v knize ještě nebyl v armádě, když jel s Candy na potrat do St. Clouds, při návratu ochrnutého Wallyho už jeho matka Olive byla mrtvá) či absolutní slepenina příběhu kolem Rose Rose (v knize byla s panem Rosem v nějakých 15 letech u poslední sklizně, kdy s ní flirtoval ve filmu neexistující Angel Wells, měla již dítě a čekala další s panem Rosem .. Homer jí provedl potrat). V porovnání s knihou u mě film klesl téměř na dvě hvězdičky, proto to vyřeším šalamounsky a udělám průměr, 3 hvězdičky a doporučení všem.. PŘEČTĚTE SI KNIHU!(26.6.2005)

• - Režírovat měl původně Phillip Borsos, ale zemřel předtím, než se sehnaly potřebné finance. (Specs)

• - Jakmile Candy (Charlize Theron) a Wally (Paul Rudd) odváží Homera (Tobey Maguire) ze sirotčince, spatříme Candy, která si lehá na zadní sedadlo auta. Následuje záběr z výšky, díky kterému vidíme Candy na stejném místě, ale i s Homerem, a v následujícím záběru je Candy opět na zadním sedadle ležící. (chleba24)

• - Malé cameo má ve filmu autor románové předlohy John Irving (přednosta stanice) a jeho syn Colin Irving (major Winslow, který doručuje novinky o Wallym). (Specs)