Pravidla moštárny

Pravidlá muštárne

The Cider House Rules

Drama / Romantický

USA, 1999, 120 min

Narozdíl od knížky je to uhlazenější, takové pěkně sledovatelné a pochopitelné pro každého. Má to ale božskou Charlize a ještě lepšího Cainea, i Maguire se za sebe nemusí stydět a co je velice potěšující - není tam jediný otravný dětský herec, všichni hrají skvěle. Navíc je to skutečně dojemné, přiznávám, že jsem se taky nechala pěkně dojmout a taky to ve mě probudilo neutuchající touhu odjet jako Homer do neznámá a živit se sběrem jablek.(12.8.2010)

Krásny a dojemný príbeh o prirodzenej potrebe človeka zaradiť sa do spoločnosti a každodenného života, aby bol nakoniec prinútený uvedomiť si, že svet tam vonku za bránami bezpečného útočiska nie je o nič lepší. K predlohe Johna Irvinga som sa ešte nedostala, takže s ňou nemôžem porovnávať film. Lasse Hallstromovi sa však podaril unikátny kúsok, Tobey Maguire ako typický "irvingovský" čudák hľadajúci svoje miesto, žijúci z okamihu na okamih, Charlize Theron ako kráska nespokojná so životnými pravidlami a úchvatná hudba, ktorej sila vyjadrovala viac, akoby sa na prvý pohľad zdalo. Nadpriemerná dráma o nutnom odchode k nájdeniu svojho miesta na tomto svete.(17.8.2008)

Ani som nevedel, že takýto film ma dokáže zaujať a baviť. Krásna príroda s krásnymi ľudskými príbehmi a hlavne s príbehom mladého Homera (Tobey Maguire). Jednoduchý chlapec zo sirotčinca, ktorý chce žiť na vlastný päsť. Celý film je pekne natočený a keď sa k tomu pridá aj pekný príbeh, tak je pekný filmový zážitok za nami.(7.6.2011)

Již už zocelen dramaty z Koreje a Japonska nebylo to pro mě nijak citově náročné dílo. Avšak musim uznat, že na americkou produkci je to dílo opravdu přeborné a pro blockbusterového diváka nezapomenutelné. Já v tom vidím hlavně ty sympatické tváře těch herců a hlavně Erykah Badu, jejíž hudbu miluji. Určitě je to krásný film na shlédnutí a já ho budu jen doporučovat. 80%(3.2.2010)

|| Scenár: John Irving / Predloha: John Irving - The Cider House Rules | Hudba: Rachel Portman | Distribúcia: Miramax Films | Štúdio: FilmColony | Rozpočet: 24 miliónov $ | Tržby: 88,545,092 $ | Ocenenia: Oscars - 2 výhry: VR Michael Caine, Scenár. 5 nominácií: Najlepší film, Réžia, Výprava, Strih, Hudba A. Golden Globes - 2 nominácie: VR Michael Caine, Scenár. Spolu - 9 výhier a 28 nominácií || Dojemný, silný príbeh obyčajných ľudí, podporený výbornou knižnou predlohou a skvelými hereckými výkonmi, v réžii severana. Čo viac si priať? 90% | FullHD, THX, EN DTS |(14.3.2015)

• - Scény zo sirotinca boli natočené v Northampton State Hospital v Massachusetts, ktorá kedysi slúžila ako ústav pre choromyseľných. (HelenOfTroy)

• - Původně byla režie nabídnuta Janu Svěrákovi, ten ale odmítl. Poté co film viděl zalitoval, že tuto nabídku nepřijal. (Specs)

• - Písnička, která hraje z gramofonu, je „Ukulele Lady“ od Vaughn De Leath. (Bioscop)