Co žere Gilberta Grapea

• USA What's Eating Gilbert Grape (více)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiální text distributora)

Madison

Keď som sa dívala na Leonarda a hodnú chvíľu nemohla uveriť tomu, že ten sladký cukrík sa ešte pred Titanicom dokázal transformovať do úlohy retardovaného chalana, došlo mi, že si nomináciu na Oscara rozhodne zaslúžil. Príbeh? Od počiatočného rozprávania Johnnyho Deppa s miernym sarkastickým podtónom "myslite si, čo chcete, ja už to mám v živote spočítané" cez náhodnú romantickú vsuvku s pôvabnou kráskou až po bizarnú matku s "pár kilami navyše" je to tak silné a pútavé, že sa dobrovoľne necháte rozmačkať ako citrón. A znovu sa musím vrátiť k Leovi. Ten chlap zahrá všetko, nevinného fagana, melancholika so srdcom na správnom mieste aj urečneného chlapíka zo scorseseovskej dielne. No povedali by ste to naňho? :-) ()

Malarkey

Přiznám se, že jsem se na film těšil kvůli Deppovi, ale to co mi nakonec doslova vyrazilo dech nebylo z Deppa, ale z DiCapria, a to se psal prosím rok 1993. DiCaprio tenkrát devatenáctiletej kluk zahrál dost možná jeho nejlepší roli, roli dementního bratra, který dementní doopravdy je, ale tím svým dokonalým herectvím doslova vyráží dech, no a to několik let na to DiCapria pořádně nikdo neměl rád, za to, ve kterých filmech hrál s tím, že hrát pořádně neumí, no a podívejme se jak je na tom teď. Minimálně pro mě jeden z nejlepších herců současnosti. Takže když budu mluvit s nějakým odpůrcem DiCapria tak ho s láskyplným přesvědčením pošlu na tento film, a věřím že změní názor. Jinak film samotný není nic vizionářsky originálního nebo extra nápaditého. Je to životní drama několika lidí, kterých je na světě mnoho, a těch filmových také nebude málo. Jenže tenhle má prostě v sobě takovou energii, že čtyři hvězdičky si se svým uhrančivým výrazem rozhodně zaslouží. ()

Radek99

Jeden z nejlepších snímků se sociálním rozměrem v dějinách americké kinematografie. A mluvíme-li tedy konkrétně o kinematografii americké, je příznačné, že takovýhle snímek natočil právě emigrant (jen letmo odkazuji k podobnému fenoménu v Americe realizovaných děl Ang Leeho, Miloše Formana a mnoha dalších). Lasse Hallström zrežíroval svůj snímek tak mistrovsky, že si nedovedu představit diváka, kterého nechá jeho opus magnum chladným. Co žere Gilberta Grapea je vpravdě krásný, citlivý a lidský film, který slova mohou opsat jen z menší části, větší část totiž tvoří prožitek a pocit, ten ovšem slova jen těžko zachytí... Tenhle nádherný snímek o rozměrech a úhlech života, jichž si mnoho lidí v reálu denního shonu ani nepovšimne, má bolavou podstatu...svět je tvrdé místo pro život... Pro mne jasných 100 % Podobné filmy: Bílá vrána, Benny a Joon, Rain Man ()

Jordan

lasse hallstrom je prvá trieda v žánri pozitivistických drám zo života malomesta a gilbert grape je jeho najlepším kúskom (napriek tomu, že má na svojom konte veľa kvalitných filmov), film (ako každý jeho snímok) trpí "forrestgumpovským" syndrómom - nie v zmysle, že tam je mentálne postihnutá postava, ale v zmysle prijatia divákmi: väčšinu to osloví, no niektorí neznesú to mierne vykalkulované ľúbivé zoskupenie figúrok, sladkotrpkých epizódiek amerického života, kde aj depresia vyzerá pomilovaniahodne a kde každú chvíľu očakávate zatlačenie na nejakú emóciu - áno, z tohto hľadiska to je trochu stávka na istotu (ako v každom lasseho filme), ale tuto to vďaka dobrému scenáru a skvelej plejáde výborne hrajúcich hercov na čele s úžasným dicapriom v jeho zatiaľ najlepšom hereckom výkone napokon dopadlo celkom šťastne; ()

Eddard

Možná jsem už při sledování filmů trochu citově otupělý, možná mi k úplné spokojenosti nestačí "příběh ze života", jakkoliv poetický, možná jsem neměl svůj den, možná mě přespříliš namlsala vysoká hodnocení zde na csfd... možná prostě není Gilbert Grape film pro mě (a jsem tudíž aspoň podle Mr. Apache citově méně dospělý). Chci tím - zbytečně dlouze - říct, že jsem od tohohle Hallstromova snímku nedostal, co jsem čekal (a to, že jsem něco čekal bude možná problémem samým). DiCaprio se opravdu vytáhl (i když role duševně nemocných jsou herecky nápadně vděčné). Příběh točící se kolem disfunkční, neštěstím poznamenané rodiny fungoval (zj. vztah Gilberta a Arnieho), ale přece jenom ve mě nezanechal žádné hlubší stopy. Za slušný konec a DiCapriovu silnou postavu přidám k průměrnému hodnocené slabší čtvrtou hvězdu. 70% ()

• Dům, který sloužil jako interiér residence Grapeových, se objevil také ve filmu Roadie (1980). (Kulmon)

Normální festival

Normální festival