Co žere Gilberta Grapea

• USA What's Eating Gilbert Grape (více)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiální text distributora)

Nyrahe

Celkový dojem z filmu "Meh" a.k.a. podľa mojej šablóny dve ** ALE!!! Leonardov výkon hodnotím na (minimálne) 5* WOW. Na to aký bol v čase natáčania mladý, ešte chlapec, skláňam svoj imaginárny klobúk. Ak by som ho nepoznala povedala by som že do roly nasadili chlapca so skutočnou mentálnou poruchou. Jeden z najlepších hereckých výkonov aké som kedy videla. A to musím podotknúť že pri sledovaní filmov sa takmer nikdy nezameriavam na výkony samotných hercov ale na celkový dojem z filmu. Teraz však musím pridať navyše jednu * avšak iba zásluhou Lea. Inak ma film bohužiaľ nijak zvlášť neoslovil. ()

verrien

Pamatuju si, když jsem ten film viděla poprvé. Před nějakými dvaceti lety, možná víc. Tehdy si DiCaprio mohl nechat o dnešní slávě jen zdát. Arnie se stal okamžitě naším rodinným oblíbencem, a tenhle film byl jedním z těch, které zůstávají v paměti. Vrátila jsem se k němu po dlouhé době, a můj náhled se malinko změnil - je to ještě lepší, než si pamatuju. Mám ráda tyhle filmy z amerických děr uprostřed ničeho, kde každý jen tak přežívá, ale za oknem každého z oprýskaných baráků se skrývá příběh. Je jen třeba ho dobře vyprávět, a to se tady stalo. Depp je podle mého jedním z nejvíce přeceňovaných herců, ale tady je výborný. Leonardo ve své nejlepší roli, a i zbytek je skvělý. Přes všechny ty špatné věci, které se stanou, je celek překvapivě příjemný a Grapeovic famílie bude stejně zajímavá i za dalších dvacet let. ()

VsetkoVsade

Dnes už len málokto vie, že jedna z DiCapriových prezývok v detstve znela Leonardo Retardo. Čo o to, podobnými titulmi ma ľudia v okolí označujú dennodenne, Kapor však túto diagnózu v jednom z jeho prvých filmov povýšil na renesančné umenie. Úprimne, Oscara za vedľajšiu úlohu by si zaslúžil už tu, lepšie stvárnenie mentálneho hendikepu som videl už len v Molochových klipoch a sledovať ten herecký koncert o pár minút dlhšie, s rodinou by som sa začal dorozumievať slintaním. Na pozadí vkusne natočenej vzťahovej drámy je divák svedkom dvoch milostných afér mladého Jacka Sparrowa, preklep, Johnnyho Deppa s nezvyčajnou záľubou vo vydatých matkách a jeho matku s nezvyčajnou záľubou v závodnom sedení na kuchynskom gauči. Príbeh pre mňa bol po maratóne dokumentov Netflixu o sériových vrahoch vítanou duševnou rekreáciou, na jednej strane síce obsahuje stopové množstvo neveľmi logických zápletiek, postavy sú však obsadené geniálne a ak ste príliš leniví pustiť si ho sami, aby ste zistili, čo že toho Gilberta Grapea vlastne žralo, buďte si istí, že ja som ho žral od úvodných titulkov po záverečné. ()

Brain32

Vidět pospolu herecká esa jakými jsou Depp s DiCapriem je vždy zážitek. To, že byli oba v tomto snímku na startu svých veleúspěšných kariér tomu dodává ještě určitý punc :). Už tenkrát musel každý vidět jak obrovský talent v sobě oba skýtají. Strašně příjemný film a prakticky dokonalé výkony obou zmíněných. ()

peproch

Co vlastně Gilberta žere jsem vlastně nepochopila. Buďto jej žere tak nějak všecko, nebo taky nic, nebo jen jedno selhání v jeho jinak svatě, obětavém životě. Nevím, příběh byl odvyprávěn, konflikt a katarze nebyly zcela extrapolované. Berme to jako dobrý rodinný film herců, kteří se pak proslavili moc a režiséra,který se lepšího teprve dočka. Fakt je že cudné zobrazení morbidní obezity a meantálního handicapu je skvělé. Namísto tragedia je tu happyend a pochopení a prominutí žhářství. ()

Radeck

Mistrovský kousek ve všech směrech a Leonardo opravdu zahrál bráchu skvělého Johnnyho tak dokonale věrohodně že někteří lidi uvěřili že ten kluk je fakt postižený. Tomu filmu se nedá nic vytknout jen vícero zmínit to srdečné lidství, lásku, naši nedokonalost a úctu k člověku. ()

starr64

Jedním slovem Di Caprio ... úchvatné a neuvěřitelné...film jsem viděla když byl nový a Leonarda jsem neznala. Už tehdy mě film naprosto uchvátil a i dnes po letech stále stejný dojem. Caprio zastínil Deppa, ale vůbec to nevadí...každý má svou cestu. ()

mart93

23.6.2022Tenhle film je z těch, které si občas pustím a neomrzí ani po letech. Je to dokonalý koncert kde vše ladí a plyne.. Neni co vytknout. Třešnička na dortu je hvězdné obsazení. dodatek 16.6.2023 Všimli jste si že je to konflikt mezi ní - ona která myslí na samu sebe a svoje potřeby a ním - Gilbertem, který se stará o ostatní (nějak sice vnímá svět) ale neví (nebo nemá odvahu) vnímat co on sám chce?...... Ve filmu je na to více narážek. Je to něco principiálně zásadního pro kvalitu života člověka. Tenhle film o tom pojednává ale dřív jsem si to tak neuvědomil. Proto se ho ptá řekni co bys chtěl.. rychle. .. a on odpovídá samé věci co by chtěl změnit na svém okolí ale co by chtěl pro sebe neřekne, protože to neví. Naopak ona ve filmu ztvárňuje někoho, kdo moc dobře neustále naciťuje co v daný moment chce a tou autenticitou a odvahou vnímat svoje potřeby a řídit se jimi je tak atraktivní, ikdyž vzhledově by mohla být považována za průměrnou.. přitom je v tomhle filmu tak přitažlivá. Má pravdu, není to o vzhledu. ()

Rudalon

Dialog z půlky filmu: „Po čem toužíš?“ „Chtěl bych mít nový dům pro celou rodinu. Chci aby máma chodila do aerobiku. Aby Ellen dospěla...A aby měl Arnie nový mozek.“ „A co chceš pro sebe?“Jenom pro sebe?“ „Chci být dobrým člověkem. Neumím to.“ A o tom , myslím, tenhle film je.  Název je trochu mimo, možná je blíž knižní předloze, nevím. Já  tento film chápu jako takový hold, takovou poctu lidem, kteří žijí pro jiné. Možná tak ztratí kus vlastního života, možná že skoro celý, ale takhle to chtějí.  Tak jsem ten film pochopil a právě proto mu musím dát 100%. ()

Karel_Kuhn

Poetický, emoční a citlivý, takový je příběh Gilberta Grapea. Je to takový druh filmu, který sedne téměř každému, jelikož se do něj můžeme snadno vcítít a vytvořit si k hlavním postavám určité pouto. V tom je film úžasný, upřímnost a uvěřitelnost, kterou nám Hedgesům rukopis naservíroval, je těžké neprožívat. Přes co se ale nemůžu dostat je, jak moc film hraje na city (viz kolik postav ve filmu odejde nebo umře). Jakoby se v divákovi snažil vyždímat co nejvíce emocí, což mi přijde přehnané. Kromě toho jde o herecký svatý grál dvou největších hollywoodských tváří 90. let. Naprosto uhrančivé podání DiCapria, až se mi nemůže uvěřit, že za něj nezískal Oscara. 80% ()

Normální festival

Normální festival