Byla to pro mne doba, kdy jsem tak jako každej normální puberťák hledal nějakou holku. Takže mi ten film tenkrát vyloženě sedl. Že to byla propagace spartakiády? To mi nevadilo. Cvičil jsem na ní zcela dobrovolně a užil si spousta srandy. Jsou pochopitelně lepší komedie. Ale na podobné filmy koukám více z nostalgie, než pro jejich kvalitu. A vcelku chápu, že dněšního mladého diváka to nemá čím oslovit.(7.4.2011)

Spartakiáda zde slouží v podstatě jen jako určení doby, ve které se ten celkem obyčejný příběh odehrává a vlastně slouží jako výchozí bod pro vystevení příběhu. Nápad, který měly holky je naprostá klasika, která je hojně využívaná a zneužívaná. U nás ve třídě to bylo to samé. Kluci taky procházeli takovou zkouškou. Odhalila je češtinářka. Ta si všimla, že děvčata mají drobnou a téměř neslyšitelnou odchylku v hlase, takže je parádně nachytala při zkoušení. Oficiální text distributora mi příjde jako škodolibý výsměch době. Každá doba měla holt své. Aby se taky jednou někdo neposmíval tomu, v čem teď žijeme. Mě nezajímá, kdo si co odškrtnul nebo kdo získal jakoukoliv medaily za to či ono.(23.8.2012)

Opět klasický příklad davové psychózy. Ono je to skutečně velmi snadné: po roce 1990 se rozběhla vlna kritiky všeho, co bylo „před tím“. A každý správný Čech, aby obstál v nově nastolených pořádcích, se musel zapojit, skutečně jako ta ovce ve stádu. Čili když všichni kritizují spartakiády, tak já samozřejmě musím taky, protože když to neudělám, tak by si o mně někdo nedej bože mohl myslet, že jsem přítel starých pořádků. Bohužel to není o starých pořádcích, ale o faktech a selském rozumu. A jaká jsou fakta? Taková, že před rokem 1990 nám celý svět záviděl vysokou úroveň našeho základního školství a zdravotní stav našich dětí do 15 let, zatímco tajně opěvovaná Amerika řešila vážné problémy s agresivitou a současně i obezitou právě u dětí mezi 10 – 15 lety. Nevěříte? To je ale váš problém, od toho jsou obecně dostupné statistiky. Čili kritizovat spartakiády a situaci na našich základních školách před rokem 1990 všeobecně může jen opravdu mimořádně hloupý člověk, který není schopen objektivně vyhodnotit reálnou situaci. Protože tam jsou ta fakta nekompromisní a bohužel – jak jinak – nepříjemná. Ve věkové kategorii 10 – 15 let přibývá narkomanů, alkoholiků, kuřáků a obézních dětí. http://www.novinky.cz/domaci/271617-tri-ctvrtiny-deti-v-cesku-se-malo-pohybuji-petina-chlapcu-ma-nadvahu.html. Doufejme, že podobné statistiky budou napříště pro nás více než varovné a než budeme opět něco kritizovat, tak si to důkladně rozmyslíme.(19.6.2012)

• ivishka

Nikdy v životě jsem neviděla větší vymývač mozků než spartakiádu...Díky bohu takhle slaboduchý film zachránil perfektní herec tehdy ještě štěně Vladimír Dlouhý. Co jsem ovšem brala jako naprostou ptákovinu byl orchestr, který hrál při odjezdu cvičenců do Prahy...Navíc jak je možné, že se Anna v Praze neztratila a spolehlivě našla cestu nejen do školy kde přespávali nebo co ale i k Ondrovi...divné...ale nic co by mě uráželo.(4.10.2012)

Text v obsahu není objektivní. Vypadá to jako vyjádření názoru s notnou dávkou jízlivosti, což patří spíš do komentářů než do obsahu. Tento film není nijak strhující, prostě jen docela hezký, obyčejný a místy naivní příběh pubertální lásky uprostřed několika slunečných dnů před čtyřiceti lety. Faktem je, že dnes už je tento snímek out, bez potenciálu oslovit mladší diváky, s výjimkou jedinců mně podobných. Docela by mě zajímal osud těch pohledných dvojčat. Jejich podoba byla neuvěřitelná a hrály docela dobře, nemluvě o mladém V. Dlouhém, jehož osud je bohužel všeobecně známý. Spartakiáda se tam vetřela jakoby "mimochodem", což mi nevadí, protože snímků ze spartakiád není dnes zas tolik k vidění. Ať si o tom každý myslí cokoliv, akce to bývala monstrózní, muselo to být organizačně nesmírně náročné po všech stránkách - a ti lidé určitě nevypadají, že by tam cvičili s odporem a z donucení. Jak slýchám, pamětníci na to mají vesměs dobré vzpomínky, věnovali tomu úsilí, volný čas a postoupit na celostátní úroveň byl pro ně úspěch a zážitek. Nedovedu si ani teoreticky představit, že by dneska někdo dokázal tohle nacvičit a zorganizovat, tak aby všechno klaplo od malé tělocvičny v posledním zapadákově, až po strahovský stadion. Souhlas s uživatelem DoneyGal.(30.7.2015)

• - Natáčení probíhalo v Děčíně, Sebuzíně a Praze. (M.B)

• - Obě děvčata Annu a Janu, sestry Holcátovy, ve filmu namluvila Kateřina Macháčková. (Cucina_Rc)

• - Filmový debut Michala Nesvadby. (M.B)