poster

Šokugeki no Sóma - San no sara (série)

 • Japonsko

  食戟のソーマ 餐ノ皿

 • Japonsko

  San no sara

 • USA

  Food Wars! The Third Plate

Animovaný / Komedie / Sportovní

Japonsko, 2017–2018, 10 h (Minutáž: 25 min)

 • Scalpelexis
  ****

  Upřímně, studio J.C. Staff mě moc nebaví, protože většinou se soustředí na levnější, nenáročnější materiál, který cílí na hromadnou konzumní masu. Sómovo šónen kuchtění je jedna z výjimek, která mou pozornost i zaujala, protože slušně mixuje přísady v adekvátním množství tak, že z toho vyjde pokrm hodný náročnější restaurace. V tomhle stylu pokračuje i třetí chod: Přehání se tak akorát, špetka napětí, hrníček ecchi, postavy jsou trhlé al-dente, jen těch lžiček humoru by mohlo přibýt a přidání nějaké novoty v rámci originality by to správně dokořenilo. Do 5. dílu se neděje nic, na co bychom nebyli zvyklí z předchozích sezón. Poté přijde na scénu hlavní, chladně charismatický a démonický antagonista, který přinese vítanou dávku napětí a provětrá celou show od nekonečných soubojů ve vaření. Ne, souboje tím neskončí, ale jejich četnost se minimálně trochu omezí a chvílemi i naznačí až neuvěřitelné stanovisko, že ne všechny problémy jdou vyřešit kulinářským matchem. Nicméně tento výpis ani zdaleka nezasluhuje nejvyšší hodnocení, protože i přes jistou sympatičnost je to stále na míle dopředu předvídatelná a opakovaná pohádka, kde Sómovi často pomáhá deuxka, vedlejší postavy jsou ve většině případů dosti mělké a záporáci nikdy neslyšeli o pořekadlu "Pýcha předchází pád". Sám Sóma je postava duchem mimo realitu trpící neduhy typu "nic mě nemůže naštvat" anebo "hlavní postava se obléké s co největší odlišností" (upřímně, s pouhou zástěrou by ho nejspíš z takové školy vyhodili východem k popelnicím). Líbil se mi mrštný OP a animačně je to velmi povedené. V rámci žánru je to jistojistě nadstavba a v rámci této spíše nepovedené podzimní sezóny určitě nadprůměrná až solidní zábava. Též je to dle mě nejpovedenější série doposud, ale ani zdaleka bych to nepřeceňoval, natož tomu plácnul nejvyšší rating. Slušné 4*.(4.10.2017)

 • SonGokussj
  ****

  Hurray! Skončila sezóna o "shokugeki", která nebyla o ničem jiném a extrémně nudila a vytasila opět normální příběh s nástrahami mládí školních let s podtextem občasného vaření. A ono to baví! Připomnělo mi to první sezónu, zde okořeněnou o další postavy, které už důvěrně známe. Povedlo se. Meshiagari! 75 %(16.1.2018)

 • Marys
  ****

  V prvých dvoch sériách Yukihira čelil predovšetkým svojim rivalom, ktorí sa v konečnom dôsledku stali jeho priateľmi. Tretia séria už ale predstavuje skutočných "záporákov", ktorý sa snažia vyštvať zo školy kreativitu a slobodné kulinárske umenie. Seriál sa dostal tak do ešte grotesknejšej podoby, no zároveň sa začal naťahovať. Pri anime na štýl Naruto, Bleach, atď. by sme na to boli zvyknutí, no tuná keď jedna séria má niečo cez 10 dielov, sa to veľmi nehodí. Autori ubrali s dobrého tempa.(9.3.2018)

 • DaweForeman
  ****

  Musím uznat, že je tu pár napínavých momentů a zase spousta chvílí oslintané klávesnice, ale oproti předchozím sériím už tomu trochu něco chybí. Už to nemá úplně ty správné grády, momenty překvapení a vyslovené požírání každého detailu na receptech. Samozřejmě je to neustále zajímavé, kdy Soma tentokrát začne nahlodávat samotné členy top ten a konečně se také člověk dozví identitu zbývajících členů, ale jaksi mi tam chyběla trocha víc pozornosti na Rindou a Momo, které mi připadaly z nich nezajímavější, ale třeba se ještě dočkám v druhé polovině série, která bude vysílána v jarní sezóně. Dále to vzali trochu jiným směrem, než čistě kompetitivním a to v podobě rozkrývání temné minulosti a politiky (Což nevím, zda tomu úplně nejlépe prospělo. I když na druhou stránku, konec posledního dílu pěkně zamotal vším.). Proto bych tuhle sérii rozdělil na dvě části, kdy první polovina je za 5* a druhá už o stupeň nižší za 4*. Po animační i hudební stránce se to drží svého standardu.(20.12.2017)

 • Jeoffrey
  *****

  Pro mě osobně zatím nejlepší sezóna s tím, že se moc těším na pokračování. Zkrátka konečně jsem dostal celou elitní desítku a jako luxusní přídavek i opravdového záporáka (navíc s hlasem Aizena z Bleache), který má charizma, má plán a vše začíná působit dojmem, že teď už o něco jde. Zatímco ty předchozí sezóny by se daly označit za klasické sportovní anime, kde je v hlavní roli příprava jídla a tak tu máme jednotlivé souboje, turnaj, trénink atp. teď konečně dostáváme konflikt, politiku, střet různých přístupů k vaření... Prostě je to ještě zajímavější než to bylo a zároveň pořád stejně chutné a vtipné. Opět mám po každém dílu neskutečný hlad, ale nyní se k tomu zase přidává i slušná dávka napětí, která mi tam v minulosti začínala tak trošičku scházet. Za mě naprostá spokojenost a zatím nemám moc co vytknout. 9,5/10 EDIT 7.6.2019 - SLOUČENO S KOMENTÁŘEM Z 25.6.2018 - Totsuki Train Arc Druhá část třetí série je opět zajímavá, pro mě napínavá a finále s ochutnávkou velkého rozhodujícího a několika kolového soubojem je velmi povedené. I když je jasné, že to v budoucnu (regulérní čtvrtá série) přinese hodně flashbacků, hodně shokugeki a velkohubých monologů a měření ega (ale jsou lidé co přesně tohle mají rádi, třeba já...) a že tenhle souboj bude opravdu hodně dlouhý a nejspíš i natažený (což by zase mohlo následující sérii pro někoho hodně zabít...). Ale zpět k "Totsuki Train Arc" - bylo zajímavé sledovat, jak si naši hrdinové poradí se zkouškami, které byly nastavené tak, aby jimi neměli šanci projít. Někdy je to až neskutečně nereálné a skoro až směšné, jak moc se jim to snažili zkoušející zkomplikovat, prostě bylo až příliš vidět, jak moc se autoři snaží co nejvíc šokovat tím, co hlavní hrdinové musí překonat a samozřejmě šokovat i tím, jak originálně to nakonec zvládli. Na druhou stranu jsem dostal pro mě zajímavý souboj Yukihira x Hayama a také náhled do minulosti Yukihirova táty a jeho generace, čímž se mi odhalila motivace našeho zdejšího padoucha Nakamury... No a kromě toho opět klasika, velmi chutné zážitky, kdy jsem při přípravě jídla dostával chuť sám něco sníst, zábavné okamžiky, když jídlo jedli porotci - vše zabalené do slušné animace i zvukové stopy. Já si nestěžuji a pro mě je tohle anime především jako doprovod k obědu (nebo jen jako navození chuti před jídlem) libovým zážitkem. 9/10(19.12.2017)

 • - Taneda Risa, která v prvních dvou sériích nadabovala Nakiri Erinu, se kvůli blíže nespecifikovaným zdravotním problémům v oblasti krku na čas rozhodla přerušit svoji práci jako seijú. V dabingu této postavy ji nahradila Kanemoto Hisako. (Roby)