Je dusné vedro červencového dne 1346. Poblíž města Rhens se scházejí kurfiřti římské říše k volbě nového krále. Jediným kandidátem je markrabě moravský Karel (Kryštof Hádek), který v přestrojení sleduje volbu spolu se svým věrným dvořanem Buškem z Velhartic (Petr Jeništa). Každý z volitelů má důvody, proč Karlovi hlas dát i nedat. Nevyzpytatelným jazýčkem na vahách je Karlův otec – český král Jan Lucemburský (Stanislav Majer), dlouholetý spojenec dosavadního císaře Ludvíka Bavora (Petr Štěpán), proti kterému je volba namířena.

Spletité intriky nejrůznějších zájmových skupin ovlivňují Karlův osud již od narození. Mladý Lucemburk je izolován od své matky Elišky Přemyslovny (Hana Vagnerová), stává se poslušnou loutkou v otcových diplomatických hrách. Postupně však díky zkušenostem vojenským i politickým dozrává ve zdatného oponenta svého otce, ale i nebezpečného soka císaře Ludvíka. Rozehrává svou vlastní politickou hru, jejíž překvapivé rozuzlení mu nakonec otevře cestu k říšskému trůnu. (Česká televize)

PowPow

Jasně, zábavnost a historická věrnost se často neslučují, výpravné to taky dvakrát nebylo, ale přesto jsem rád, že se ČT snaží o hodnotnější filmy, než ty odpadní rádobykomedie, které v poslední době zasypávají česká kina. Není to historicky úplně přesné, ale přesto se člověk dozví informace, které neznal (pro mě např. otrávené jídlo v Itálii). ()

zuzam

Tohle téma by si zasloužilo lepší zpracování. Film nám ukázal jen pár momentů ze života Karla IV., mezi kterýi se celkem chaoticky přeskakovalo. Bohužel z něho čišel nedostatek financí, režisér se zjevně musel spokojit s 10 herci, 4 koňmi a 1 kaskadérem. Tam kde měly být natočeny davové scény, si musel vystačit se záběry na jednotlivé herce. Celé to bylo zvláštní, slabší průměr. ()

elma

Hrozná kravina, scénář velmi bídný. Koukala jsem na to na 3x, nedalo se to zvládnout najednou. Blbost, myslím, že dokážeme lepší. ()

axelson

Film se mě moc líbil, nechápu zde takovou kritiku. Podobně jako tento film, byl dobře natočený i film Jan Hus z roku 2015.Ale Českému a zejména Slovenskému divákovi se nikdy, nikdo nezavděčí. ()

JenTR

Chápu, že je to drahé udělat historický film o Karlu IV. Tady se tvůrci snažili, ale v podstatě je tam převážně jedna nekonečně dlouhá scéna, jak sedí na těch trůnech u potoka a čekají a pak rokují. I tak to bohužel nepůsobí věrohodně, je tam hrozně málo lidí a je to takové načančané. Věřím, že když už to nepůjde točit s pomocí kulis, tak se jednou naučíme dobře CGI a pak uvidíme skutečnou středověkou Prahu a vůbec 14. století u nás i v Evropě. ()

Marcimor

Poněkud nedoceněný film, který velmi pěkně mapuje trnitou cestu Karla IV. na trůn, jeho složitý vztah s otcem a obecně Evropu rozdělenou na malá království a plnou pletichaření. Orientaci v ději pomáhají titulky s místem a rokem události. A že to není velkolepý spektákl s pompézní výpravou, ale spíše dokudrama? Pro mě plus a hvězda navíc. ()

agil001

Nejedná se, vzhledem k finanční náročnosti, o žádnou okázalou historickou ságu amerického stylu. A to je dobře. Popisuje zajímavě historické události o jedné z největších našich historických osobností. Nejsem historik, nemůžu posoudit věrnost kostýmů a kulis, ale na mě působí věrně. Kdo se chce dozvědět a ne dívat na bezduché souboje, je na správném místě. ()

yloveiou

Za mě to splňuje očekávání, výborní herci, děj má spád... Karlův život je spíš na seriál.  Film si zaslouží větší hodnocení. ()

a.mala

Dost dobře nechápu tak kritické, až záporné reakce na tento film. Myslím si, že jej Václav Křístek natočil zodpovědně, zajímavě (v ději se dá dobře orientovat, jenom to chce o trochu víc zapnout mozkové závity, oprášit historii a pozorně číst popisky). Natočil jej nepodbízivě a jistě, že s menším rozpočtem (např. P.Jákl Jana Žižku natočil pompézně, ale přesto mne vůbec neoslovil). Pro mne je Hlas pro římského krále kvalitní zážitek, s kvalitními hereckymi výkony, především Stanislava Majera, jako krále Jana Lucemburského a Kryštofa Hádka, jako mladého Václava, ke konci již jako důstojného krále Karla. Za mě velmi dobré. ()

milos.bradik

Vzhledem k tomu, že se v historii orientuji mi nevadilo, že skákali do minulosti a že se to tam jen hemžilo historickými postavami. Bohužel většina lidí oceňuje spíše vymyšlené povídání ve stylu jako je Hra o trůny a jiní prostě nejsou schopni pojmout ty skoky do minulosti a množství postav, protože se v tom neorientují. Lidé spíše ocení zcela nesmyslnou taškařici, kterou spáchal nějaký hollywoodský scénárista pouze pro pobavení širokých mas. ()