Hlas pro římského krále (TV film)

A Vote for the King of the Romans

(festivalový název)

Hlas pre rímskeho kráľa

Historický / Drama / Životopisný

Česko, 2016, 104 min

Ke vzniku historického filmu jsou třeba značné náklady. Což je u nás určitě hodně obtížné sehnat. Takže první možný neúspěch tohoto dobře míněného filmu je především v mnohých menších finančních prostředcích s jakými disponoval režisér, oproti třeba megalomanské hollywoodské produkci. To je jako bych šel s kusem klacku a pár metry silonu s háčkem lovit velkého žraloka. Proto v současné době stojí před naším historickým filmem spíše otázka, jestli na to vůbec má? Na jedné straně to byl ambiciózní pokus, na druhé straně markantní důkaz, že opravdový historický film dějově zasazený do středověku uměli vystřihnout do věrohodné architektury asi nejlépe Otakar Vávra (byť z politických výšin upravený) a František Vláčil. Protože jejich díla byla výborně konstruována. Vůbec je zde na místě připomenout, že projdete-li jen seznam českých herců, kteří zde hrají, tak nedá se z toho vyvozovat, že to jsou druhořadí herci. Avšak ne každý snad může být jako Josef Kemr z Markéty Lazarové či Zdeněk Štěpánek z Jana Husa a podobně. Dnešní herecká garnitura by potřebovala zřejmě obrodit, ale kde najít lepší novou krev? Takže v hercích problém nemám. Potíž je však v tom, že stavbou děje je osud Karla IV. uzavřen do malého prostoru, který po formální stránce odpovídá přesně televizní realizaci. Díky tomu dostala historická ilustrace pořádně na frak.(16.5.2016)

Z hereckého hlediska Majer (Jan Lucemburský) - Hádek (Karel Iv.) 5:0 a to navíc v suchém triku. Hodně školometský film, při jehož sledování divák, jenž není blíže obeznámený se životem Karle IV., hodně tápe. Já ho mám naštěstí relativně nastudovaného, takže se to dalo zvládnout. Nicméně tak superatraktivní téma by se dalo udělat a la Tudorovci nebo Řím, tedy 8-9dílný dobový seriál o spletitých politických intrikách, komplikovaném vztahu otec-syn, přeměně Karla IV. z rozjíveného jinocha na markraběte moravského a poté v jednoho z nejvýznamnějších a nejschopnějších evropských panovníků atd. Tohle všechno obsáhnout ve 104 minutách zkrátka nejde. Btw, hodně mě překvapilo (nebo jsem to nezaznamenal), že se nechystá žádné pokračování. To se přitom vyloženě nabízí.(16.5.2016)

ČT vytrvale stopuje zahraniční trendy a tak ve svém novém jubileo-eposu nabízí záběr z dronu na pět lidí na koní nebo široký záběr na pět full frontal dívek. Hry o Trůny ve střední Evropě za středoevropský rozpočet. Povětšinou to vypadá přesně tak levně jak to zní a ještě k tomu to i reálně zní hrozně....škrobeně a papírově. Přičemž záblesk toho jak se vlastně takové scény píší, aby "fakt nakládaly jako svině" přichází jen v pár momentech. Třeba chvíle, kdy se mladý princ Jan Jindřich musí v krásných 11ti (?) letech zhostit svých manželských povinností před plně nastoupeným dvorem z nichž většina členů má na tváři výraz lidí odtržených od opravdu kvalitní masturbace, tak ano...tato chvíle připomíná napětím, trapností, jistou pervezní zlou vůlí pokřivenou etikou nejblíže k tomu co nám Trůny nabízejí, aby byly napínavé, vtáhly a přitom osvětlovali myšlenkové/společenské pochody "dob minulých". Je to i díky tomu, že nejistota mladého panovníka a zlo jeho ženy leze z každého záhybu všech záběrů v této scéně. A tak nějak by to asi mělo vypadat po většinu takhle dlouhé věci. PS: Fingerhutová (a.k.a. mladá Markéta Korutanská) by zasloužila více prostoru, protože ona proklamovaná neřest se u její postavy spojuje spíše s jistou "Cersei" aurou ženy, která umí hrát své party v tomto mužském světě, tak aby vyhrála.(16.5.2016)

• cpt.Lynch

Velká slabota a vyhozené peníze koncesionářů. Kdybych to náhodou chytil někdy na ČT 2 mimo primetime byl bych shovívavější, ale ČT mělo tu "odvahu" tento film avizovat snad měsíc dopředu jako veledílo české kinematografie a kultury. To mě zaráží, že ty lidi nemaj soudnost, nebetyčnou natočí blbost ale povyku kolem způsobí mraky. Herecké výkony mdlé. Výprava, kostýmy a efekty tak na úrovni televizní pohádky. Scénář a dialogy o ničem. Lacinost z toho přímo srší. Tvůrci kdyby radši netvořili než tvořili tohle, udělají lépe.(21.5.2016)

Bála jsem se a zbytečně. Sice se toto dílko nemůže rovnat kostýmním dramatům BBC, jako je třeba "Wolf's Hall", ale nezaostává o moc. K mé radosti není slabinou scénář. Je ale pravda, že pro neznalé reálií musí být děj zmatený, nebo příliš komplikovaný. Opravdu mi nevadí dramaturgické chyby, skromné bojové scény i dialogy před bitvami místo samotných bitev, přeci jenom točila ČT a ne HBO. Herecky nemám výhrady, možná jen Blanka Terezy Voříškové působí jako zbytečná postava.(16.5.2016)

• - Svatba Karla IV.(Kryštof Hádek) s Blankou z Valois se točila v bazilice svatého Prokopa v Třebíči. Bazilika je zapsaná na seznamu UNESCO. (Spajda698)

• - Představitel filmového otce Karla IV., Stanislav Majer, je ve skutečnosti jen o tři roky starší než jeho filmový syn, kterého hraje Kryštof Hádek. (rakovnik)

• - Film se natáčel v mnoha historických objektech, kromě Švihova, na hradech Kost, Cuknštejn, Točník, Zvíkov, Pernštejn či v třebíčské katedrále, a vedle představitelů hereckých rolí se jej zúčastnilo téměř tisíc dalších účinkujících, tedy šermířů, kaskadérů nebo jezdců na koních. Pro snímek bylo navrženo a ušito kolem dvou set kostýmů. (rakovnik)