Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Je dusné vedro červencového dne 1346. Poblíž města Rhens se scházejí kurfiřti římské říše k volbě nového krále. Jediným kandidátem je markrabě moravský Karel (Kryštof Hádek), který v přestrojení sleduje volbu spolu se svým věrným dvořanem Buškem z Velhartic (Petr Jeništa). Každý z volitelů má důvody, proč Karlovi hlas dát i nedat. Nevyzpytatelným jazýčkem na vahách je Karlův otec – český král Jan Lucemburský (Stanislav Majer), dlouholetý spojenec dosavadního císaře Ludvíka Bavora (Petr Štěpán), proti kterému je volba namířena.

Spletité intriky nejrůznějších zájmových skupin ovlivňují Karlův osud již od narození. Mladý Lucemburk je izolován od své matky Elišky Přemyslovny (Hana Vagnerová), stává se poslušnou loutkou v otcových diplomatických hrách. Postupně však díky zkušenostem vojenským i politickým dozrává ve zdatného oponenta svého otce, ale i nebezpečného soka císaře Ludvíka. Rozehrává svou vlastní politickou hru, jejíž překvapivé rozuzlení mu nakonec otevře cestu k říšskému trůnu. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (197)

Pedross800 

všechny recenze uživatele

Až příliš mnoho chtělo být řečeno na malém prostoru za mrzký TV peníz. Ne že by to bylo špatné či nezáživné. Jen ty skoky od jedné důležité události v životě mladého Karla k druhé byly příliš zkratkovité a málo propracované. Chtělo to aspoň půl hodiny navíc, více detailů a emocí a byl z toho hodně povedený historický film. Herecky jinak bez chybičky, ale i tak promarněná příležitost, škoda. ()

Ampi 

všechny recenze uživatele

Lounský rodák Stanislav Majer (Jan Lucemburský), Kryštof Hádek (Karel IV.), Petr Jeništa (Bušek z Velhartic) a Tereza Voříšková (Blanka z Valois) jsou minimálně na tři hvězdy. Historické kostýmy jsou pěkné a exteriéry i interiéry rovněž. Psychologie postav vzhledem k historii je dobře definována. Ano Jan Lucemburský na Lokti je poněkud starší než by asi byl a určitě by se našly další chyby. Nicméně televizní film má kvalitní atmosféru. ()

Reklama

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

Moc mi neseděl způsob vyprávění postavený na spoustě flashbacku ze života Karla IV, přičemž to celé je oramováno příběhem z volby Karla za římského krále. Celé to na mě místy působilo jako toporna hodina dějepisu. A když se z ní občas vybočilo (viz zejména Karlův sen, v níž se mu pote, co ve válečném leženi obcuje s nějakou lehčí děvou, zjevuje jeho matka) působí to trochu bizardně. Kryštof Hádek coby představitel hlavní postavy sice vcelku obstojný, ale nikterak výjimečný. Třeba ve srovnání s Jaromírem Hanzlikem. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Historické filmy ma bavia, len ak sa v nich deje niečo zaujímavé. Hoci ide o veľké udalosti dejín Česka, tu som sa cítil ako pri sfilmovanej učebnici dejepisu, ktorý som nikdy nemal rád. Naviac mala tá učebnica pomiešané strany, takže som sa nedokázal veľa naučiť. Ani za celkom podarené spracovanie nemôžem pridávať hviezdy oproti svojmu skutočnému filmovému pocitu. –––– Pokud nyní před našími zraky s ní nesplníte svou manželskou povinnost, budete s ní rozveden od stolu i lože. ()

WinnJets 

všechny recenze uživatele

Sympatický pokus, leč nedostatek financí je zde příliš hodně vidět (výprava, kompars, atd.). Chvílemi to bohužel působilo jako TV inscenace, či nějaká pohádka, ale rozhodně to nepřipomínalo 14století. Když už na to celkově ty prachy nebyly, tak to mohlo být alespoň, drsnější, syrovější, špinavější, zkrátka tak aby to připomínalo doby dávno minulé. Přeci nějaký ten déšť, bahno a špína zase tolik nestojí, jen se musí chtít navodit tu správnou atmosféru. Jinak, ale chválím snahu se do něčeho podobného vůbec pustit a je fakt, že Stanislav Majer byl jako Jan Lucemburský chvílemi i docela věrohodný. Nicméně k úžasným historickým velkofilmům Otakara Vávry se to opravdu ani nepřibližuje. ()

Galerie (58)

Zajímavosti (5)

  • Svatba Karla IV.(Kryštof Hádek) s Blankou z Valois se točila v bazilice svatého Prokopa v Třebíči. Bazilika je zapsaná na seznamu UNESCO. (Spajda698)
  • Film se natáčel v mnoha historických objektech, kromě Švihova, na hradech Kost, Cuknštejn, Točník, Zvíkov, Pernštejn či v třebíčské katedrále, a vedle představitelů hereckých rolí se jej zúčastnilo téměř tisíc dalších účinkujících, tedy šermířů, kaskadérů nebo jezdců na koních. Pro snímek bylo navrženo a ušito kolem dvou set kostýmů. (rakovnik)

Reklama

Reklama