Hlas pro římského krále (TV film)

A Vote for the King of the Romans

(festivalový název)

Hlas pre rímskeho kráľa

Historický / Drama / Životopisný

Česko, 2016, 104 min

• Big Bear

Nevím zda je to náhoda, ale nevím proč se bratři Hádkové obsazují do takovýchto rolí. Nejdříve Hus (Matěj) a nyní dokonce Karel IV. (Kryštof). Nevím, ale nějak mi typově prostě k těmto postavám nesedí a i když si člověk časem během sledování filmu zvykne, přesto nad touto volbou vrtím hlavou. Snaha natočit důstojně vypadající životopisný film části života Karla IV. je zde zřejmá (končíme pod údery anglických mečů a šípů u Kresčaku a smrtí Jana Lucemburského). Bohužel tomu chyběla evidentně širší koncepce a také finance. Celé to na mně působilo děsně chudě a místy až amatérsky (bojové scény). Ano nebyly často klíčové, ale přesto.... Když se u mečem smrtelně zraněného vojáka musíte tomu jak chrchlá krev usmát, je něco špatně a chybu nehledejte v sobě. Celý film byl straně roztříštěný, skokový a působil opravdu velmi televizně a auspěchasně. Roky létaly sem a tam, divák co chvilku byl na mnoha místech tehdejší říše Lucemburků. Oceňuji snahu dát herce do dobových kulis, šatstva a hradů, ale někde to na mně působilo dost papundeklově... Městečko, kde měl být Karel otráven mělo sice pěkné dobové ulice, zavřenými okenicemi ale prosvítalo nebe. Za okenicemi nebyly totiž pokoje, nýbrž nic. Klasický Potěmkin. Kladu si otázku, zda náklady na papundeklové městečko s ulicemi nebyly vyšší než to natočit někde v Itálii... Je to děsná škoda dost jsem se na film těšil. Vrcholem byl rádoby gotický hudební doprovd (i když lepší než Kocábovy elektrocké kytary u hořícího Husa..). Tohle prostě nějak neumíme. Poláci, Rusové, Britové, všichni točí se ctí filmy z dějin svých národů a my jen tak divně tápeme. Cyril a Metoděj, Hus a teď Karel IV.... Prostě když na to nemám rozpočet, nevrhám se do takovéhle ságy. Raději natočím nějakou inscenaci k nějakému z klíčových roků, Záběry na 4 vymazlené těžké rytíře na koních s korouhvemi jsou super, ale když za nimi stojí jen deset chlápků pěchoty... říkáte si kdepak jsou asi ostatní? :-) ! Chtěl bych napsat, že film byl důstojnou poctou našemu králi a císaři, žel nemohu i když bych mu to k těm 700 let výročí strašně přál. Dávám jen dvě pečeti. * *(15.5.2016)

To jsem měl teda trošku větší očekávání, než skvělou výpravu a čtyřipět scén s Voříškovou. Pravda je, že zmapovat život Karla IV. by ve filmu trvalo setsakra dlouho a proto se film musí vypořádat pouze se zápletkou mladého Karla (Kryštof Hádek) a jeho složitou cestu nejen na Český trůn, ale i Císařský post. Na tuzemskou tvorbu to má super kostýmy i výpravu. Rychlý střih a přeskakování děje mi naopak nesedí. Moje oblíbená Terezka Voříšková se na scéně nikdy moc dlouho neohřeje. Svým skvělým kostýmem rozjasní scénu, aby vzápětí hned opět zmizela. Dějově mně film moc nezaujal, naopak mi přišel docela dlouhý a natahovaný. Finále se mi naopak líbilo. (50 %)(29.1.2017)

Po měsíci neustálých upoutávek na jsem se na tento film velmi těšil, avšak úplně nadšený jsem z něj nebyl. Herecké obsazení Karla, jeho otce a dalších postav super, co se týká samotného obsahu, je to už horší. Hodně mi vadilo neustálé skákání v čase, jednotlivým událostem nebylo věnováno moc prostoru a celkově mi to přišlo hodně chaotické. Úplně nejlepší by bylo, kdyby to byl alespoň desetidílný seriál, ideálně od HBO, to by byla lahůdka. :)(20.5.2016)

Zručně natočená dějeprava, u které je sice na každém kroku vidět nedostatek financí, ale to nic nemění na její působivosti a pokud je někde problém, tak je to scénář, který se prostě dopouští mnohých faktických chyb a z některých postav dělá jen figurky, například do teď jsem si myslel, že první manželkou Karla IV. byla Blanka z Valois, jenže on měl doma evidentně ledy Mcbath. Ok, to by problém nebyl, Blanka je vyloženě vedlejší role, ale to, kterak neskutečně tendenčně pojali Jana Lucemburského je na několik facek a je smutné, jak je mezi lidmi doteraz zakořeněn mýtus o tom, že Jan byl zhoubou českých zemí a Karel byl dokonalý polobůh a tenhle film se téhle teze bohužel dost drží a z Jana je tu udělaný nepříliš bystrý kurevník a floutek, přičemž v reálu byl výtečným politikem, válečníkem i vojevůdcem. Uf, tak jsem se vykecal, teď k plusům, herci hrají dobře, nejlepší výkon předvedl pan Moena v roli geroje v královském doprovodu! A ono je vůbec docela osvěžující vidět film, který alespoň naznačuje složitost a provázanost soudobé evropy a to se prostě povedlo a z technického hlediska tu také není co vytknout, jen tu z podstaty věci není moc té klasické filmovosti a je tu upragovaný dějepis - to není apriori špatně.(22.5.2016)

Tento víkend, připomínající výročí sedmi set let od narození Otce vlasti, jsem zhlédl pochopitelně více filmů ze života Karla IV. Takovýto mi ale v dnešní nabídce chyběl. Víceméně historicky přesná sonda do první poloviny života Karla, mapující jeho vztah k otci, manželství, vzestup moci a cesta na trůn. Téměř polodokumentární forma ale trpěla odtažitostí a chladem ve vnímání historických postav, i přes na naše poměry nevídané množství krve. Vzhledem k strhujícím posledním několika minutám mi bylo líto, že se nepovedla vybudovat takovou atmosféru autorům filmu dříve, či že film nemá (zatím) žádného pokračování. Také mi chyběla Eliška, Karlova matka, která ze scény zmizela beze stopy, ač měla (přestože zemřela před návratem svého syna do Čech) lví podíl na vztahu svého syna k Čechám. Na Kryštofovi Hádkovi je vidět, jak v hereckém umění pokročil, na rozdíl od jeho dlouholeté kolegyně, Terezy Voříškové. Nutno dodat, že pokud divák není alespoň trochu fanda historie, může pro něj být film poněkud nepřehledný, čemuž napomáhá bohužel i časté přeskakování mezi scénami z různých míst a období a s různými postavami. Pro mě se ale jedná o povedenou vzpomínku na výraznou postavu naší historie.(15.5.2016)

• - Představitel filmového otce Karla IV., Stanislav Majer, je ve skutečnosti jen o tři roky starší než jeho filmový syn, kterého hraje Kryštof Hádek. (rakovnik)

• - Svatba Karla IV.(Kryštof Hádek) s Blankou z Valois se točila v bazilice svatého Prokopa v Třebíči. Bazilika je zapsaná na seznamu UNESCO. (Spajda698)

• - Film se natáčel v mnoha historických objektech, kromě Švihova, na hradech Kost, Cuknštejn, Točník, Zvíkov, Pernštejn či v třebíčské katedrále, a vedle představitelů hereckých rolí se jej zúčastnilo téměř tisíc dalších účinkujících, tedy šermířů, kaskadérů nebo jezdců na koních. Pro snímek bylo navrženo a ušito kolem dvou set kostýmů. (rakovnik)