Hlas pro římského krále (TV film)

A Vote for the King of the Romans

(festivalový název)

Hlas pre rímskeho kráľa

Historický / Drama / Životopisný

Česko, 2016, 104 min

• Kimon

Co napsat!? Mám rád výpravné historické filmy (o to více, když jsou tuzemské výroby, ale musí být srozumitelné. Dějová roztříštěnost, pasáže přeskakující z jednoho období do druhého, na obrazovce velmi krátce zobrazené letopočty a místo konání děje v sice pěkném, ale poměrně nečitelném snad gotickém písmu nedovolovaly dostatečnou orientaci v časoprostorové mozaice dějů. Pochválit mohu výpravu, kameru, snad i herecká podání. Bohužel zbytek byl vytvořen zmatkovitě, pro diváka nepřehledně a mnohé podstatné skutečnosti o životě Karla IV. byly zcela vynechány. Natočit film v celkové délce pouhých 104 min vyžaduje od scénáře podrobně rozebrat celý život tohoto panovníka, vytyčit nejdůležitější rozhodné body jeho života a ty (pouze ty) do filmového děje vsadit. Museli jsme však sledovat pouze jakési neurčité náznaky (diváku domysli si, nejsi přece hloupý), které jistě většině diváků plně neznalých faktů o životě Karla IV. naprosto nic neříkali. Za sebe mohu napsat, že jsem se alespoň trochu před zhlédnutím Hlasu pro římského krále s jeho životem seznámil. A přesto jsem při sledování tápal a občas nechápal. Kde jsou ty časy, když točil historické filmy Otakar Vávra. Najde se někdy někdo, kdo se Vávrovi alespoň trochu přiblíží? To je můj názor a jak tak čtu jednotlivé komentáře, nejenom můj. Nejsem ten, který apriori odsuzuje české filmy, ... když však není filmařská kvalita, není ani dobré hodnocení. Bohužel, moc mě mrzí, že se to nepovedlo. Třeba příště.(16.5.2016)

• orkadimenza

Historicky nepopiratelně přesné. Co tomu ovšem chybělo, byla filmovost. Moc nejde kritizovat nepřítomnost dramatizace, hlavně proto, že se jedná film pro Čechy, kteří (snad) historii své země a Největšího Čecha alespoň trochu znají, tudíž film ztrácí naději na nějaké překvapivé momenty. Mě osobně spíš vadily některé herecké neherecké výkony a nevychytané prolínání dějů- šlo se sem tam, a nikde se moc dlouho nezůstalo, režisér zřejmě nechtěl vynechat nějaký pro historiky důležitý moment, a i proto je nutno chápat tento pokus čistě jako historický hraný dokument, který může sloužit jako osvětlení důležitých chvil v dějinách nejen naší země, ale i celé Evropy. Mě svým pojetím příliš neosvětlil, a ani mou přízeň si nezískal.(15.5.2016)

• Jirka_Šč

1. Scénář byl jako body vybrané z životopisu Karla IV na Wikipedii. 2. Ten životopis na Wikipedii se lépe čte. 3. Bez současného listování Wikipedií se v tom zle orientuje. 4. Herecké výkony slabší. 5. Karlovi bylo v čase příchodu od Čech 17 a to třicátník Kryštov Hádek prostě nedává. 6. Mohlo být hůř. Děj se drží životopisu Karla na Wikipedii docela přesně.(26.1.2018)

• Pink.Panther

Tak významný panovník a tak bezvýznamný film o něm. Atmosférou je to spíše štědrovečerní pohádka. Žádné drama žádné emoce, jen poněkud matoucí a dramaturgicky ne zcela ujasněný popis historické situace. K tomu nevýrazné herecké výkony, snad s výjimkou Stanislava Majera. Zdá se tedy že se u českého filmu nenajde kapitál pro opravdu důstojný historický film.(15.5.2016)

• FILMOVKA

Zajisté dobré téma. Po příběhové stránce to posoudit nemohu, protože neznám tak detailně období Lucemburků, nicméně věřím, že mnoho situací mohlo mnoho lidí šokovat, v jakém světle se tyto, pro nás čechy, významné osobnosti představují v tomhle filmu. Čekal bych ale, že si s tím tvůrci dají víc záležet, a že uvidíme něco, co nás dostane do kolen. Je to klasický podprůměrný film od České televize. Ani nevím, jestli to vyčítat tvůrcům, nebo právě zmíněné televizi.(16.5.2016)

• - Představitel filmového otce Karla IV., Stanislav Majer, je ve skutečnosti jen o tři roky starší než jeho filmový syn, kterého hraje Kryštof Hádek. (rakovnik)

• - Svatba Karla IV.(Kryštof Hádek) s Blankou z Valois se točila v bazilice svatého Prokopa v Třebíči. Bazilika je zapsaná na seznamu UNESCO. (Spajda698)

• - Film se natáčel v mnoha historických objektech, kromě Švihova, na hradech Kost, Cuknštejn, Točník, Zvíkov, Pernštejn či v třebíčské katedrále, a vedle představitelů hereckých rolí se jej zúčastnilo téměř tisíc dalších účinkujících, tedy šermířů, kaskadérů nebo jezdců na koních. Pro snímek bylo navrženo a ušito kolem dvou set kostýmů. (rakovnik)