Hlas pro římského krále (TV film)

A Vote for the King of the Romans

(festivalový název)

Hlas pre rímskeho kráľa

Historický / Drama / Životopisný

Česko, 2016, 104 min

• Elis55

Pro mě je tento film velkým zkladmáním, čekala jsem od toho víc. Kupodivu je ve filmu docela dost historických nepřesností, jakou je například vylíčení Jana Lucemburského, kde ho vyobrazili jako naprostou zrůdu ale už nějak zapomněli na to že tuhle osobu prostě nemůžeme vidět jen černě. Další nepřesností by bylo třeba to přenocování Karla na Pražském hradě. Taky mě na tomto filmu mrzí, že se více zaobírá uměleckým zpracováním, namísto jasným a srozumitelným vykreslením tehdejší doby.(6.7.2016)

Scénář nebyl úplně blbej a z širšího pohledu měl možná i nápad, ale v detailech obsahoval chyby a zbytečnosti, který pak u některých méně znalých lidí mohly vyvolat zmatenost. Rozhovory působily dobře a celý to díky nim působilo docela velice a tak pořád čekáte na nějakej pohled na obří armádu nebo něco, ale ono to nepřijde. O bitvách se prakticky jen mluví nebo je ukázaná jen malá potyčka, apod. Na stranu druhou se tvůrci neostýchali rozlejt litry krve a ukázat pár podříznutých krků. Celkově se pak nebáli to pojmout trochu dospěleji, takže i nahý ženský, smilnění a jedno sprostý slovo se ukáže. Exteriéry super, ale interiéry poněkud nedomrdlý a na císařovo majestát dost chudý. Ani hudba se moc nepovedla. Ne že by byla vyloženě špatná, ale její použití se moc nepovedlo. Za co tvůrci zaslouží asi největší pochvalu je výběr herců, páč ti to vytáhli hodně nahoru - hlavně teda Jan Lucemburskej, kterej byl perfektní, kterýžto závěr s ním dokázal pohladit na duši. Achjo... mohlo to bejt o dost lepší... tenhle příběh by si rozhodně zasloužil velkolepější zpracování (sakra, když můžou Holanďani za pár peněz natočit dvou a půl hodinovej velkofilm s monstrózníma námořníma bitvama o nějakým admirálovi, tak proč nemůžeme my natočit velkofilm o jednom z největších českých vládců jehož příběh je daleko zajímavější?) Ale budiž, je to TV film, tak se to tak musí asi brát...(15.5.2016)

Poctivě natočené, ale celkově nezáživné až bezkrevné. Herci dobře obsazení, ale přesto se žádné skutečně velké drama neodehrálo. Škoda, šťavnaté "drámo" bylo by mi milejší než snaha o důsledně dodržovanou historickou přesnost. Z divácké letargie mě vytrhlo až posledních pět minut, ty se opravdu povedly a konečně se objevily nějaké emoce, které tam ale měly být už od začátku...(15.5.2016)

• salahadin

Film trpí nešvarem, který je vlastní snad všem podobným novodobým českých histofilmům - je totálně bezkrevný a otrocky přepisuje tlustou vědeckou bichli o Karlovi. Mám dojem, že si filmaři myslí, jak se velké dějiny odvypráví samy, bez filmařské nápaditosti. Prostě jen navlečeme pár lidí do hader, které se už dnes nenosí, a necháme je říkat věci, které se dnes už neříkají. Do toho nějaké to jméno, co znají všichni, kdo úspěšně završili devítiletou základní školu. Herci, mimochodem titíž, co hráli v Husovi apod., se snaží odříkávat zpaměti své škrobené repliky a nepůsobit moc škrobeně. Film v podstatě tvoří jenom repliky, a to nezáživně podané. Režijní invence u nás přestala býti znakem dobrého filmu. Ocenit lze výpravu a kameru, plejáda nejhezčích hradů, které sice do doby Karla moc nespadají, ale čert to vem. Koho by zajímalo, že Ludvík Bavor vede dialog s Karlem na dřevěném mostku, který vznikl v 19. století. Jedna hvězda za Jana Lucemburského, který vypadal fakt jako král. Mínus deset hvězd za Hádka - opravdu nemáme jiného herce pro historické filmy? Chceme mít ve filmu všechno, a tak se mluví a mluví, vedou se vážné dialogy, vážné intriky, vážné myšlenky. Vážná nuda. Takové video Pavla Zuny z pořadu Slavné dny je mnohem napínavější.(15.5.2016)

Stejně jako loni i nyní připravila Česká televize velkolepý historický projekt, aby vzdala hold pravděpodobně nejznámějšímu panovníkovi naší historie. Očekávání nebyla tak úplně naplněna. Snímku by dost pomohla důslednější dramaturgie, protože neustálé skoky v čase dokážou dezorientovat i ty nejvnímavější diváky. Strašidla na Pražském hradě taky byla poněkud přes čáru. Majer, Hádek a Štěpán se svých rolí ale chopili dobře a při dialogu otce se synem před bitvou u Kresčaku mi přeběhl mráz po zádech. Ucházející lekce dějepisu.(17.5.2016)

• - Svatba Karla IV.(Kryštof Hádek) s Blankou z Valois se točila v bazilice svatého Prokopa v Třebíči. Bazilika je zapsaná na seznamu UNESCO. (Spajda698)

• - Film se natáčel v mnoha historických objektech, kromě Švihova, na hradech Kost, Cuknštejn, Točník, Zvíkov, Pernštejn či v třebíčské katedrále, a vedle představitelů hereckých rolí se jej zúčastnilo téměř tisíc dalších účinkujících, tedy šermířů, kaskadérů nebo jezdců na koních. Pro snímek bylo navrženo a ušito kolem dvou set kostýmů. (rakovnik)

• - Představitel filmového otce Karla IV., Stanislav Majer, je ve skutečnosti jen o tři roky starší než jeho filmový syn, kterého hraje Kryštof Hádek. (rakovnik)