Je dusné vedro červencového dne 1346. Poblíž města Rhens se scházejí kurfiřti římské říše k volbě nového krále. Jediným kandidátem je markrabě moravský Karel (Kryštof Hádek), který v přestrojení sleduje volbu spolu se svým věrným dvořanem Buškem z Velhartic (Petr Jeništa). Každý z volitelů má důvody, proč Karlovi hlas dát i nedat. Nevyzpytatelným jazýčkem na vahách je Karlův otec – český král Jan Lucemburský (Stanislav Majer), dlouholetý spojenec dosavadního císaře Ludvíka Bavora (Petr Štěpán), proti kterému je volba namířena.

Spletité intriky nejrůznějších zájmových skupin ovlivňují Karlův osud již od narození. Mladý Lucemburk je izolován od své matky Elišky Přemyslovny (Hana Vagnerová), stává se poslušnou loutkou v otcových diplomatických hrách. Postupně však díky zkušenostem vojenským i politickým dozrává ve zdatného oponenta svého otce, ale i nebezpečného soka císaře Ludvíka. Rozehrává svou vlastní politickou hru, jejíž překvapivé rozuzlení mu nakonec otevře cestu k říšskému trůnu. (Česká televize)

Standey

Ti, kteří mě znají ví, že jsem k české porevoluční tvorbě hodně skeptický. O to větší bylo moje překvapení, když jsem dnes přepnul na čt-1 kde právě běžel tento historický "klenot" Samozřejmě, že v našich pidi poměrech nemůžeme čekat velkofilm typu Statečné srdce, ale Hlas pro římského krále si jednoznačně zaslouží mnohem vyšší hodnocení než zdejších 57%. Za jiných okolností bych dal 4 hvězdy, ale už kvůli tomu podhodnocení tady dávám plný kotel. ()

Pavlosos

Průměrný film, nejenom dějem, ale především výpravou, která např. v závěrečné scéně odjezdu Jana Lucemburského do bitvy u Kresčaku s celkem malým vojskem a popravdě i malou scénou filmu dosti podkopává celkový dojem z filmu. Časové skoky by mi ani tak nevadily, ale dodnes ve mně zůstává při vzpomínce na tento film určitá prázdnota, co se týče právě děje, jenž byl dosti nahodilý a nudný. Historickým filmem roku se tak při výročí našeho panovníka Karla IV. stal Zločin v Polné o několik mílových kroků kupředu. 50% ()

Teachman

Námět a zápletka: 8/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 6/10 ... Celkový dojem: 8/10. ()

pindruche

Filmy o historii mám celkem ráda. Tenhle se úplně nepovedl. Děj podivně přeskakoval v čase aniž bych úplně chápala proč. Pokud jsem prošvihla popisek s tím o jakou postavu se jedná, pak jsem jen čuměla jak si herci povídají. Nakonec jsem si Karla vygooglila a mírně se vrátila do děje. Dávám 2 hvězdy-za kostýmy a za Majera. ()

PeterSch odpad!

Scénář, potažmo obsazení naprostý hnus. Absolutní nehreci odříkávají fráze, kterým ani za mák nerozumí. Ochotnické divadlo z každé vesnice by to odehrálo lépe. Jelikož na scénáři a hercích stojí a padá každý film, zbytek netřeba hodnotit. Taková škoda potencionálně skvělé látky. ()

DanielDall

Velkovýpravná nuda. Většina dokumentárních filmů které jsem kdy o Karlovi IV. viděl byla zábavnější a méně ucouraná. O srovnání se "Slastmi otce vlasti" nemluvě. ()

ankkk

Čekal jsem historický film, ale viděl jsem hraný dokument. Navíc s přeházeným a rozkouskovaným dějem. Příště se raději podívám na Slasti otce vlasti. ()

dogrose

Jsem zklamaná. Zklamaná neúctou aktérů tohoto projektu k divákům. Je to povrchní, líbivé, na efekt, však ono to těm nevzdělancům konzumním bude stačit. Což je bohužel celkem správná úvaha, jak potvrzuje stále ještě vysoké hodnocení (v tuto chvíli 58%). Především mi chyběl kvalitní atraktivní scénář s vynikajícími dialogy. Protože na pochopení politických událostí mládí Karla IV. prostě nevystačíme se školními znalostmi, o to víc musí být scénář citlivější. Tady se to řeší tím, že ke každé postavě dají na začátku cedulku. Ale jen na začátku, potom už ne, takže mnohým splývá Jan, francouzský Karel a vévoda bavorský, neboť je bůhvíproč hrají typově stejní herci v podobných kostýmech, stejně zarostlí a s korunami na hlavách. Dialogy jsou ploché a jalové v zásadě fungují jen jako předehra k další scéně, která se posléze NEuskuteční. O Karlovi jsme se nedozvěděli vůbec nic, kromě toho, že je neslaný nemastný, musí poslouchat, má vidiny (hlavně když se opije) a když se potká s manželkou, tak s ní buď souloží, nebo jej ona plísní - s přibývajícím věkem spíš to druhé. Když to srovnám s Hanzlíkovým Karlem a vůbec celým filmem Slasti Otce vlasti, je tu kvalitativní rozdíl zvící Macochy, a to Steklý zvládl s vtipem, černobíle a za podstatně méně času (a asi i peněz). Rozhodně si nemyslím, že kdyby bylo víc peněz na kompars a točení na reálných místech, byl by výsledek kvalitativně jiný. Herecky je to zlé, většina z nich jen deklamuje, duo Voříšková-Vagnerová je typově stejné - fakt nemáme jiné herečky? Pozlátka jako vidiny, obnažené nevěstky a přebarevné kostýmy jsou legrační.... Jednu hvězdu za Stanislava Majera, ačkoli si nejsem jista, že charakterově Jan Lucemburský vypadal zrovna takhle. ()

WikingVik

Čekal jsem historický film, sice televizní, nicméně přece jenom film. Jenže jsem se dočkal pohádky. Tedy televizní, takové co se pouští v neděli po obědě dětem a jsou v ní králové, princezny, ježibaby, trpajzlíci, víly, draci a jiná havěť. Tady zase byl Hádek, který úspěšného vladaře středověku moc nepřipomínal, taky kaskadéři co moc středověké bitky neumí a nevelký kompars. Malý spád děje a neustálé skoky v čase také úrovni moc nepřidaly. Prostě tento film k 700. výročí Karla IV se ČT moc nepovedl. ()

Majrek

Opravdu nechápu, co by současní čeští režiséři, scénáristé, herci, kameramani a další lidé z filmového průmyslu měli udělat, aby přísná porota na ČSFD udělila jejich výtvorům lepší hodnocení. Měli by snad přidat více filozofie? Nebo více basových kytar? Měl by se snímek pojednávající o moudrém a uvážlivém vladaři utápět v akci, frajerských hláškách a potocích krve? Co tomuto dokumentu chybělo na přitažlivosti? Historické souvislosti byly podány důstojně, bez kdovíjakých příkras nebo nepřesností, texty konečně nebyly stupidní, herci podávali dobré výkony (a dokonce jim i bylo rozumět), výprava taktéž nedělala ostudu, nerušily ani nevkusné tóny moderní "hudby" (jako u Husa), kamera působila přirozeně... atd. Někomu mohly vadit příliš časté odskoky v čase, které mohly způsobit lehký zmatek v souvislostech, ale poučený divák se přes tuto drobnost jistě přenesl bez šrámu na duši. Pro mne osobně film představoval blýskání na lepší časy. Normálně bych dal čtyři hvězdy, ale zvýším na pět, abych to trochu vyvážil..... ()

caniferus odpad!

Asi to najslabsie, co bolo kedy o Karlovi natocene. To ze realie boli priserne, uz ani nejdem rozoberat. Prosto Sci Fi. Ale ten pribeh, to bola taka nudna katastrofa. Zial nezachranila to ani hudba od mojich milovanych Krless. ()

foehr odpad!

ČT nám hned po prezidentské debatě 25.1. 2018 pustila film o tom, jak se Karel IV. vypracoval v „největšího Čecha“. Příběh nám měl ukázat, že cesta české hlavy státu k moci není vůbec jednoduchá. Politika je totiž jeden podraz za druhým a uspět se v ní dá jen tehdy, když pamatujete na svou „českou krev“. Když nasloucháte jejímu hlasu, vyvede vás ze všech nesnází. Tolik asi o politice pro kandidáty na prezidenta, tolik pro jejich voliče… Historický film nám toho vždycky víc prozradí o době, kdy vznikl, než o časech, které se snaží zobrazit. Proto je zajímavé, že příběh vypráví o světě tvrdých chlapů, v němž ženská sedí pořád doma a je dobrá tak akorát do postele (v tomto směru je na úrovni spotřebního zboží). Když se totiž Karel vrátí po dlouhé době domů, uslyší od své manželky: „Já jsem tvoje odměna, užij si ji, jak uznáš za vhodné“ - to je její celý výstup. Při dalším setkání svou ženu (pro zpestření) před souloží svlékne pomocí meče. To Karlův otec Jan Lucemburský o sex se svou manželkou vůbec nestojí, i když ona sama by ho hrozně ráda měla: „Stačilo napsat list, byla bych poslušně splnila tvou vůli“. Jan Lucemburský souloží s celou Evropou, protože ženy nečekají jenom doma jako manželky, ale jsou úplně všude, objevují se v zástupech a automaticky se svlékají! Zato svlečený muž (do půl těla) se nám za celý film ukáže asi jenom jednou. (Ponechávám stranou snahu scénáristy propojit tyto hovadnosti co nejpodrobnějším -neproduktivním- informačním vytěžením Vita Caroli). Ideální český chlap (a zároveň ideální český vladař) je tedy podle filmu „Hlas pro římského krále“ takový buranský Jára Cimrman, který navzdory všemu přece jen dojde nakonec ve světě uznání. A ten svět si řekne: „aha, to jsme byli teda blbí, že jsme jeho velikost a význam nepostřehli dřív!“ Živení těchto stereotypů ukazuje, že lidi jako je Prognostik budou mít české společnosti ještě nějaký ten čas co „říct“... ()

quokam

Film jsem videl pred lety - a popravde si na nej nevzpominam. Urcite lze pochvalit vypravu a poctive remeslo, ale z filmu je treba odnest si jakysi pocit, neco, ne nic. Za mne zapomenutelnych tricet pro. ()

Filmslover14

Dvě hvězdičky za dobře vybrané herce a hezkou výpravu. Jinak bohužel neskutečná nuda. Občas jsem měla pocit, že koukám na nějaké nesouvislé scény, ve kterých se vždycky sejdou tři postavy, řeknou si dvě věty a následuje návrat v čase o několik let dopředu či dozadu. Škoda, protože to mělo dost slušný potenciál. ()

marty1996

Klasický český film dnešní doby. Děje se sice film držel, což beru za velký klad, bohužel to tento film nezachránilo. Slabé herecké výkony k tomu ještě slabší dialogy a třešničkou na dortu bylo nedomyšlené přeskakování ze scény na scénu. Stále se modlím za to, že se natočí nějaký pořádný český historický film, snad se někdy dočkám. ()

MinaP

Moc informací nacpaných do jednoho filmu. Navíc jsem byla poněkud zmatená scénami napřeskáčku a přispělo k tomu taky luštění těch krásných, gotických, začátečních písmen názvů měst a míst, takže jsem pak už nestíhala přečíst, v jakém jsme právě roce :) Škoda, že česká televize neinvestovala víc času a peněz do natočení aspoň tří dílů filmu o tomhle důležitém období našich dějin. ()