"Příběh zázraků a lásky" se točí kolem dívky jménem Mitsuha a chlapce jménem Taki. Mitsuha je studentkou střední školy, která žije spolu se svou mladší sestrou a babičkou v málem městečku hluboko v horách. Mitsuha je dcerou zdejšího starosty, který je velmi přísný a obzvláště nyní, když se blíží další volby, chce, aby se jeho dcera chovala vzorně. Dívka je také svazována spoustou tradic spojených s tím, že se její rodina po několik generací stará o šintoistickou svatyni ve městě. Není tedy divu, že Mitsuha svůj život velmi těžce snáší a sní o nádherném životě ve velkém městě jakým je Tokio. V centru Tokia žije Taki, student střední školy, který tráví svůj volný čas se svými přáteli, nebo na brigádě v italské restauraci, kde pracuje jako číšník. Takiho velkým koníčkem je architektura a výtvarné umění. Jednoho dne má Mitsuha velmi živý sen, ve kterém je chlapcem v centru Tokia. Taki má také zvláštní živý sen, ve kterém je mladou studentkou v malém městečku v horách, kde nikdy nebyl... (Jeoffrey)

psychoJoa

Přiznávám, že začátek může působit chaoticky. Ve střídání časových linek jsem se ztrácela i já, každopádně vyústění této zápletky stojí za to. Film jinak dle mě nemá žádnou větší, rušivou chybu, je milý a dojemný. Jen se někomu může zdát, že má alternativní 3 konce, kdy pokaždé dojde k dalšímu natažení. Mě osobně to nevadilo, naopak jsem byla ráda, že příběh ještě nekončil! ()

Koda

Kimi no na wa, alias v češtině: "Tvoje jméno". Tohle anime jsem zahlédl asi před 2-3 roky a dneska jsem se na to podíval znovu, jelikož údajně se tohle anime stalo nejoblíbenějším v žebříčku. Je obsazeno japonskými songy, které známe už z klasických japonských anime s původní verzí a znaky. Tenhle film je hodně o přemýšlení a pro člověka, který by si chtěl dát klid u filmu a nechtěl moc přemýšlet, tak si nemyslím, že udělal dobře. Přesně tohle prověří člověka, jak mu to pálí v mozku. 2 hlavní aktéři se probudí jeden den, jakoby si vyměnili role. Taki se chová tak, jak by se Mitsuha chovala a Mitsuha se chová tak, jak by se choval Taki... druhý den se role vrátí do normálu. Právě v tuto chvíli začíná zjišťování, co se to vlastně s nimi děje a uvědomí si, že cizí je v tzv. podobě druhého člověka... no totální chaos. V první fázi to člověk pochopí, problém nastane ve chvíli, kdy kometa zničí město Mitsuhy a tady nastane hádanka, který Taki musí vyřešit, zapamatovat si jméno Mitsuhy a vrátit 3 roky nazpět aby se s Mitsuhou opět potkal. Tenhle film je neuvěřitelně vymyšlený, ze začátku dost vtipný a v polovině silně dramatický. Konec hodně netradiční ale určitě každý z nás si říkal:"Ty koště, vždyť ti prošla před držkou". Já osobně jsem se nad tímhle filmem hodně bavil, často jsem musel posunout zpátky film, abych zjistil lépe, co se stalo, protože i já jsem se ve filmu ztrácel, ale musím pochválit japonce, kteří si řekli - "Jo, udělejme netradiční, napínavý film, který se všem bude líbit a věřme tomu". I když tenhle film byl hodně poutavý, často si myslím, že tam bylo dost nevyřešených situací a příběh skákal páté přes deváté, proto ubírám hvězdu... nicméně i tak jsem z tohoto díla velice spokojen. ()

klukluka

Nepobral jsem to. :( Vůbec jsem si to neužil. Musel jsem u toho neustále přemýšlet (marně) a nedokázal jsem se do toho ponořit. Druhá projekce by mohla dopadnout lépe, ale už nechci. ()

Devadesát Dva

Vizuální grupáč, jako vystřižený ze snu a sluncem prozářených dní. A současně hra na city, která funguje s přibývající stopáží víc a víc. Podobný motiv mě zaujal v maďarském snímku "O těle a duši". Navíc, okolo tohohle jsem kroužil už posledních několik let a pořád ne a ne se filmu dostat, nebo mít na něj náladu, x-krát jsem se tomu vyhnul od té doby, co to vyšlo, skoro stejně jako se hlavní postavy příběhu konstantně míjejí. Jako většina anime je to poněkud naivnější, ale díky slušné gradaci a sympatickému provedení a zápletce, které se nesnaží emoce ždímat tak, že je spálí, ale přesně je dávkovat tak akorát, musím upřímně říct, že se mi to líbilo. Na Šinkaie jsem do budoucna zvědavej, i když bych řekl, že 'Zahrada slov' se mi líbila o něco víc. Ale to asi záleží na momentálním rozpoložení. 85% ()

Ondra16

Kdyby se takové filmy pro teenagery dělaly u nás, tak bych se nezlobil. Vizuálně podmanivá pohádka, Interstellar reloaded. ()

aquiver

Jednoduchý příběh, který mě osobně nechává chladným. Je až příliš sentimentální, cílová skupina je navíc poměrně věkově nízká. Pseudoromantika, výměna těl, časové paradoxy, zkrátka vše co si mladší divák přeje. Smířlivě ale dávám čtvrtou hvězdičku, hlavně pro osobitou animaci. 70 % ()

F.W.Colqhoun

Závidím ti tvůj předpubertální nedostatek zájmu, říká jedna z postav mladšímu kreslounovi. Já závidím všem pubertálním postavám a divákům jeho dostatek. Nicméně se mu v tomto případě nedivím. Být o dvacet let mladší, možná bych ze storky syté romantikou, mystériem, osudovostí a queer náznaky afektovaně řval nadšením jako Asiat svého věku. Kimi no na wa. je z těch filmů, které mohou dospívaní zpříjemnit, obohatit a esteticky neurazit. Já už ale mohu jen kroutit hlavou nad formální dokonalostí žánru, hnusem japonského popu, pozoruhodnou inkorporací filmových postupů do animace a jejich překonávání. A u toho si přiznávat, že nevinnost nejsou sněhy loňské, nýbrž kvartérní: Kdybych se každý druhý den převtěloval do juvenilního ženského těla, cudným ohmatáváním ňader by to nekončilo, nýbrž začínalo. ()

SpaceOdyseus

No vida. I romanticky film ve me muze silne zarezonovat. Jen je potreba, aby to bylo silne originalni out-of-the-box sci-fi zabalene do uzasneho vizualu. To nechci malo, ze? ()

Honza135

"KDYŽ SE RÁNO VZBUDÍM, ČASTOKRÁT SE SE STANE, ŽE ZAČNU PLAKAT. AVŠAK NIKDY SI NEPAMATUJI, CO SE MI ZDÁLO. TEN POCIT, ŽE JSEM NĚCO ZTRATIL, PŘETRVÁVÁ JEŠTĚ DLOUHO PO PROBUZENÍ..." Mitsuha a Taki žijí své běžné životy, každý v jiné části ostrova Honšú. Mitsuha, bydlící na maloměstě rozprostřeném kolem jezera má zcela odlišný život. Je kněžkou v šintoistické svatyni, co vlastní její rodina Miamizu; kdežto Taki žije velkoměstský život v centru Tokia. Mitsuha má už dost života na maloměstě a přeje si, aby v příštím životě byla hezkým tokijským chlapcem... » Co se mi líbilo: 1) Plnohodnotný film. Očekával jsem krátkometrážní jednohubku, avšak po chvíli mi došlo, že třicet minut je fuč a film rozhodně nehodlá končit. Přiznám se, zaskočilo mě to, ale v positivním slova smyslu. 2) Animace. Dostal jsem přesně to, co jsem očekával, a ještě něco navrch. Vysokosnímková animace je už zlatý standard u Šinkaiových filmů. Čím mě však dostal, bylo využití časosběrných snímků ve filmu, kdy vidíme ruch velkoměsta a maloměsta. Dále následuje nádherné noční nebe. Až jsem při pohledu na noční oblohu tiše slintal... 3) Příběh. Velice se mi líbil způsob prolínání komických prvků s dramatem. V počátku jsem si myslel, že téma výměny duší v tělech opačného pohlaví už přece dobře znám, ale autor mě v první hodině vyvedl z omylu, kdy do děje zamíchal i soudobé nadpřirozeno. 4) Uvěřitelnost postav. Člověk je navyklý na běžné stereotypy jednání jedinců v anime, nicméně zde se žádné nekonají. Postavy jednají samy za sebe; do ničeho, co by jim nebylo přirozené, je autor netlačí. Zcela běžně se tu používá uvolněná mluva, kdy postavy promlouvají více lidsky a tím získávají další věrohodnost. Díky tomu je celý film velmi dobře stravitelný a diváka to vtáhne do děje. 5) Ozvučení. Celý film je doprovázen drobným šelestem přírody a zvířat či rušného života ve městě. Na maloměstě slyšíme ozvěnu, noční psí vytí, praskající oheň; ve městě zase dopravní hukot. Běžně tyto zvuky ani nepostřehnu, ale v tomto animovaném filmu jsou věrohodně zachyceny. Nejedná se tedy o žádný běžný sound sample městský ruch, kdy jeho zvuky už moc dobře znám z videoher či jiných podnákladových filmů. 6) Hudba. Na počátku na mě zapůsobil už soundtrack, kdy otvírák přesně zabrnkal na moje vnitřní struny. Rock a správně zvolený střih videa udělal své. Rocková hudba ve filmu zazní ještě jednou, a věřte, je to fakt slast pro uši. Hudbu na pozadí bohužel nemohu hodnotit, neboť je tak dobře zpracována, že tvoří spolu s dějem a animací jeden celistvý umělecký prvek, který, upřímně, nechci rozplétat, neboť by tak film ztratil své kouzlo. 7) Tokio. Už je to po několikáté, co vidím v Šinkaiových filmech hlavní město jako národní symbol Japonska. Dává mu velkou pozornost; vždy je zobrazeno jako pulzující, živé město, vidíme ruch komplexní sítě tokijského metra, často je ve filmu někde k vidění Tokyo Tower. Říkám si, proč ne? Vždyť to město na první pohled působí hezky... 8) Šintoistické tradice. Ve filmu jsou věrohodně zachyceny svatyně, obřady i festivaly, které tvoří běžný folklór japonského života. Autor dává také velký prostor tzv. kumihimu, tedy tradičnímu splétání šňůr. » Co jsem nemusel: Popravdě, nemám filmu co vytknout, nedokážu k němu najít negativní názor. » Shrnutí: Vůbec jsem netušil, do čeho jdu, když jsem si pustil film na televizi. Nakonec jsem byl zaháčkován už od openingu až do závěrečných titulků. A taková překvapení jsou nejlepší. Proto, ačkoliv se to na první pohled nezdá, jsem se vyhnul v recenzi spoilerům, neboť nechci případnému čtenáři zruinovat zážitek ze sledování. A to jsem si myslel, že mě dokážou takto oslovit jen anime seriály... () (méně) (více)

seth82

Iba štyri hviezdičky, pretože vďaka celému hype a aj vďaka tomu, že Šinkai patrí medzi mojich najviac obľúbených tvorcov, som čakal niečo viac. Najhoršie na tom je, že ani ja sám neviem, čo presne. Animácia bola skvelá, to sa dalo predpokladať, hudba a postavy tiež, no zdalo sa mi, že istá dejová línia tam bola iba preto, aby tam bola. Možno si to budem musieť pozrieť ešte raz, možno mi niečo kvôli mojej nie celkom stopercentnej japončine ušlo. Ak je to tak, hodnotenie zmením na päť. Pretože už teraz, asi hodinu po skončení filmu, sa nad ním zamýšľam a leží mi na mysli, čo bolo u mňa vždy dobré znamenie. V každom prípade je to určite výtvor, ktorý si zaslúži pozornosť - nie len medzi fanúšikmi anime, ale aj od širokej verejnosti. V Londýne ho na BFI zaradili medzi súťažiace filmy, uvidíme, ako naň a na jeho úspech zareaguje senilná Akadémia. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "But you work way too many shifts..." "Because you keep wasting my money!"     Podmanivá animovaná fantázia, pri ktorej mi ale celkový zážitok narúšali prvky smerované zrejme na násťročného diváka. Takým je ten neurotický klipovitý strih, vzbudzujúci lacný dojem nejakej prihlúplej reklamy. Ale predovšetkým je to príšerná hudba japonskej kapely Radwimps, otravne sa opičiacej po plytkom západnom popíku, ktorá silne nabúrava nejaké to anime čaro. Ale rozhodne nechcem byť iba kritický, film sa mi totiž inak veľmi páčil. Oceňujem tú pôvabnú animáciu, najmä krásne vykreslenie čarovného horského mestečka, hoci hlavná hrdinka má naň iný názor ("I hate this town! I hate this life! Please make me a handsome Tokyo boy in my next life!"). No a v neposlednom rade ma veľmi bavil samotný fantazijný príbeh (hry s časom patria k mojim obľúbeným témam), čerpajúci zrejme inšpiráciu z filmu Siworae (2000) (Il Mare). Film je plný emócií, výborných nápadov (často veľmi vtipných) a na animovaný film aj pomerne odvážnych sexuálnych narážok.     "Stupid pervert! You were touching my boobies, weren't you?" "I just couldn't help myself." ()

Marys

Prvú možno pol hodinku som nerozumel, prečo je okolo tohoto filmu taký rozruch. Áno, zaujímavý nápad vtipnej japonskej kreslenej romantickej komédie. Ale až tak? No postupne vysvitlo, že snímok je precízne prepracovaný do detailov a emotívne som ho prežíval až do konca. Povedal by som, že aj po ňom. Krásny film. ()

smetyl

Pokud chcete kouzelný romantický příběh, který však vzroste až k dospělému dramatu s přesahem, Kimi no na wa. je určitě skvělou volbou. Pakliže oscarová akademie za loňský rok zvolila jako nejlepší animák Zootopii nemám s tím problém, avšak po zhlédnutí tohoto citlivého příběhu nebo Red Turtle by zlaté sošce možná spíše slušela vitrínka kdesi v Japonsku. Tím, co animák nejvíce vyvyšuje je přesah, který zobrazuje lidskou povahu v její podstatě a poselství, které nám tím přináší. Občas se můžete v ději ztratit, ale když se budete pozorně držet jeho linie dočkáte se emocionálních turbulencí a působivého závěru, který je jen sladkou třešničkou na dortu. ()

Ingtar2 odpad!

Neviem, čo na tomto ostatní vidia - je to hocičo, len nie 259. najlepší film. Nebavilo ma to naozaj vôbec, snáď ešte menej ako Stranger things. Zo začiatku poriadny zmätok, ktorý sa vysvetlí až po polhodine - kedy vás to začne aj trochu baviť - ale iba na to aby sa to dvoch minút opäť utopilo v hlbokých močiaroch nudy, v ktorých sa film utápa až do samotného konca. Celkovo to malo asi iba jeden dobrý nápad a to je na 106 minút filmu celkom málo. Po zhruba nejakej hodine to začne byť predvídateľné, a nemusíte byť zrovna Poirot aby vám bolo jasné ako to skončí. A to ani nerozprávam o naozaj strašnej animácii (je to naozaj také ťažké spraviť záber na oblohu, ktorý nie je totálne gýčovytý?) a o titulnej skladbe - pri tej som mal naozaj chuť vyvolať armáde pohotovosť. A ten koniec... to mal byť asi vtip, že? Naozaj veľmi zlý film... 10% - Odpad. ()

Oralfabet

Pravděpodobně nejlepší film s motivem prohazování těl, ale žádný jiný jsem neviděl. Fakt celkem krásná záležitost. Občas jsem se sice v druhé půlce lehce ztrácel ve všech těch časových paradoxech a hudba se mi z velké části moc nelíbila, jinak však nemám co vytknout, mohu jen chválit. 8/10 ()

bobstock

Šinkaiova jakási verze časohrátkových filmů (Siworae, Dům u jezera či Dívka, která proskočila časem), o přátelství a lásce lidí žijících v jiném čase v jedné zemi zahrnující v tomto případě i vesmírnou kolizi. S opět parádní animací mnoha reálných míst, která se i schválně opakují, ovšem na můj vkus příliš utápějící se v pocitech, prožívání a romanci, díky které ztrácí snímek často na tempu a dynamice. Bohužel velmi věrný rukopis pana režiséra, kterého přesto obdivuju. 70%   PS: zvláštní je, když se nad tím zamyslím ze své dávné zkušenosti. Měl jsem snové období, kdy jsem byl jakoby zkoušen v životě jiných bytostí. Nejintenzivnější žážitek byl v kůži malého chlapce ´´pošťáka ve starověkém ?Egyptu? mezi beduíny. Jednoho dne jsem došel do pouště k jakémusi kostelíku se zahrádkou, kde se o ni starali dvě postavy v kápích s podivným tetováním na rukách. To tetování bylo jak mimozemské písmo. Postavy se na mne otočili a řekli, že dál už nesmím. Nikdy nezapomenu. ()