Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Velice volně podle francouzské pitoreskní předlohy Alaina René Lesaga vznikla hudební komedie o ďábelském pokoušení. Pekelník Asmodej se tu pokouší zamilovaného jinocha přesvědčit o pošetilosti lásky, ale navzdory vynaloženému úsilí síla citu pokaždé zvítězí... Erotické motivy jsou velice krotké a propojení jednotlivých dějových segmentů podléhá chatrnosti. Nepomohlo ani obsazení zpívajícího Václava Neckáře do ústřední kladné role, postavu úlisně vlezlého ďábla si zahrál režisér filmu Juraj Herz. I když vznikla podívaná se záměrem diváka upoutat výtvarnými nápady a poněkud cynickou nadsázkou, nakonec vyšuměla spíše do ztracena. Herz se teprve chystal na své životní dílo Spalovač mrtvol. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (22)

Iggy 

všechny recenze uživatele

Hodně originální a pro mě dost nečekaný film. Československá kinematografie mě nepřestává překvapovat! Juraj Herz v roli ďábla Asmodea ukazuje Janu Novákovi (Václav Neckář) nejrůznější strasti manželského života a snaží se ho odradit od milostného oblouzení krásnou dívkou Zuzanou. Muzikálová čísla, která film provázejí, nejsou podle mě zrovna jeho předností, ale velice zdobná až barokní mizanscéna filmu je skvělá. Snovost, trochu bláznovství a šaškovství, ďáblovo pokoušení, zkrátka velmi originální a neprávem opomíjený film. ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

Ještě, aby nebyl ďábel kulhavý, vždyť všichni víme, že čerti mají kopýtko. To se jim pak blbě šlape. Juraj Herz byl charismatický a roli ďábla si jistě náležitě užíval. Je to vidět z jeho výrazu. Neckář byl tradičně potrhlý. Bohužel je celý příběh spíchnutý horkou jehlou a když se pak začal třepit, tak ho někdo dost špatně slátal dohromady jako starou fusekli. Potěšila hudba a pár dobrých nápadů. Ale to bylo zoufale málo. ()

Reklama

troufalka 

všechny recenze uživatele

"Cit mě nezajímá. Cit je jako močový měchýř, nafoukne se a splaskne. Mozek je nebezpečný, protože myšlenka zůstává. Zatím křičí jenom o lásce, ale dovedete si představit, co bude vykřikovat zítra?!"                                            Možná stačilo málo a mohlo jít o velice zajímavý kousek - kostýmní hudební komedii, odlišnou od těch, co režíroval Zdeněk Podskalský. Výsledek mi nepřipadá tak hrozný, jak zde mnozí líčí a oficiální distributor vyhrožuje. Postava ďábla v provedení páně režiséra se mi zamlouvala, hudební kousky v podání předních českých zpěváků také potěšily. Bavila jsem se. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Bohužel je to opravdu tak špatné, jak se říká. Úvod s titulky ve stylu Růžového pantera sice láká na komedii francouzského stylu, nicméně výsledek je pouze podivný slepenec divných scén a scének, z nichž vtipných je jen několik (operace a dortová bitva), jedna má nádech mrazivého poetického hororu (maškarní bál)... A celé to absolutně nedává smysl. Těch 76 minut se vleče přímo nekonečně a příliš je neurychlí ani povedené písně z nejlepšího období československého popu. ()

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

„No, co se divíte? Byla to jeho milenka.“ „Ale já se jí vůbec nedotkl!“ „No, vy ne.“ Kdo by to byl řekl, že Šulcová, kterou jsem nikdy neměl moc rád, byla taková kost? Kulhavý ďábel ztrácí hlavně svou nevyrovnaností a jakousi neučesaností. Ač se snaží o nějakou souvislejší linii, přese všechno je to jen a pouze slepenec různých scén, výjevů a skečů. A písní, samozřejmě. Za což nakonec nemůže ani tak samotný Herz, jako spíše zásahy shůry (a tím nemyslím toho vousatého dědka), které z filmu vykuchaly kde co. Některé z nich jsou výborné trefné, výstižné a hodně humorné. Jiné jsou zase trochu nudnější a nezáživné. A tohle všechno se tak nějak Herzovi povedlo namíchat do vcelku přijatelné a koukatelné podoby. Občas to nudí, občas to baví. Obecně to vychází tak nějak na půl. Líbil se mi Herz v roli Asmodea, mimicky je to výborný herec, rád bych ho jako herce viděl častěji. Pro mě samotného překvapivě, mě bavily písničky a jejich texty. Zpěv, respektive frázování sice občas nebylo poslechumilé, ale texty měly obsah a hudba byla v pohodě, dnes již dost retro. Bavila mě otevřenost, lehká kritičnost a vedlejší mikropostavy (párek gayů, kozomil, chlápek na vodítku). Strašně se mi líbily masky na maškarním bále, jejichž prostřednictvím na krátkou dobu promluví Herzova obliba ve strašení, horroru a děsu. Líbila se mi experimentální pojetí celého filmu, které se už dneska nevidí, což je škoda. Jo, dalo se na to koukat, klidně a rád se na to ještě někdy podívám znovu. „Ty ještě neznáš Rudolfa?“ ()

Zajímavosti (2)

  • Natáčení probíhalo na zámku Hrádek u Nechanic. (Cucina_Rc)
  • Na filmu se setkali skladatel Karel Svoboda a manekýnka Hana Bohatová v roli bláznivé ženy, následovala svatba a později narození potomka Petra Kleina Svobody. Když za to jejich syn v jisté nadsázce po letech děkoval režisérovi filmu Herzovi, že by tu jinak nebyl bez toho filmu ani on, odvětil prý lakonicky Herz: „Hm já si na Vaši maminku taky myslel.“ (sator)

Související novinky

Zemřela Jana Šulcová

Zemřela Jana Šulcová

29.07.2023

Ve věku 76 let opustila pozemské jeviště a plac jedna z nejoblíbenějších hereček 70. a 80. let Jana Šulcová. Už jako dítě navštěvovala Dismanův rozhlasový dětský sbor, účastnila se školních… (více)

Reklama

Reklama