Reklama

Reklama

Sladké hry minulého léta

(TV film)
  • Československo Sladké hry minulého leta (více)

Obsahy(1)

Toužila vzlétnout ke slunci, a přitom sama zářila mnohem víc... Slovenský televizní film režiséra Juraje Herze vznikl podle Maupassantovy povídky "Muška". V impresionisticky laděném příběhu líčí tragický příběh mladé pradleny, která svou čistotou, optimismem a radostí ze života fascinuje muže kolem sebe. Točí se kolem ní pět nápadníků, kteří patří k bohémě. Dovedou se bezstarostně bavit, snít, radovat se z každé chvíle a unikat před měšťáckou každodenností. A ovšem i před zodpovědností. Svým lehkovážným způsobem života samozřejmě všichni narušují místní konvence. A přestože Muščino těhotenství přinese do jejich životů i tragické chvíle, na jejich životním optimismu to nic nezmění... Juraj Herz natočil barevný televizní snímek v době, kdy ještě převažovalo černobílé vysílání. S pomocí kameramana Jozefa Šimončiče vytvořili výtvarnou poctu impresionismu, který ovládl světovou výtvarnou scénu v době, kdy se příběh odehrává. K rozverné náladě vyprávění přispěli mj. i výrazní slovenští komici Milan Lasica a Július Satinský. Představitelka bezstarostné a potřeštěné Mušky Jana Plichtová se později stala váženou profesorkou psychologie. (Česká televize)

(více)

Recenze (90)

Flego 

všechny recenze uživatele

Poetika bezstarostných dní srší celým filmom, radosť a čistota je však v kontraste s morálkou, ktorú nikto ani nerieši. O všetkom vypovedá dokonalým sposobom posledná scéna. Guy de Maupassant ako žil tak aj písal, takže sa niet čomu diviť. Juraj Herz mal po Spalovači poriadne problémy, tak pod bratislavskou televíznou záštitou natočil čarovne krásny impresionisticky farebný príbeh hodný povšimnutia. Sám sa divím, že ma toľké roky obchádzal... ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"To je vážka, to je motýl, to je muška. To je taková bláznivá muška .“  Tahle muška (v podání lehce frivolní Jany Plichtové) touží po slunci, a nejraději má lásku. Má "oči jako touha" a "vlasy jako vášeň", nemůžeme se proto divit, že se jí pětice mladých pánů (mj. Lasica se Satinským) neumí nabažit.... Převést povídku Guy de Maupassanta na barevný filmový pás se Juraji Herzovi povedlo náramně. Celé to působí hravě a smyslně zároveň, z některých scén má přitom člověk pocit, jako by se díval na nějaký impresionistický obraz. A když k tomu přidáme velmi přiléhavou "francouzskou" hudbu Štěpána Koníčka, je zaděláno na naprosto kouzelné pokoukáníčko. ()

Reklama

troufalka 

všechny recenze uživatele

Už dávno jsem ocenila hravou poťouchlost Juraje Herze. Jenom mě mrzí, že vlastně nenatočil mnoho slovenských filmů. Tento televizní je mnohem víc maupassantsovský než ryze slovenský. Zůstavají tak jen Sladké starosti. Sladké hry minulého léta jsem viděla už dříve ale mnohem víc docenila až nyní. Příběh se zdá býti banálním, ale chytlavá muzika v impresionistickách barvách s krásnými kompozicemi Dodo Šimončiče je prostě chuťovčička. ()

czejny 

všechny recenze uživatele

Je to sice poetické, plné optimismu, radosti z naprosté volnosti, ale bohužel mě to nijak vnitřně nezasáhlo. S atmosférou volnosti by se dalo určitě lépe zapracovat a nejen spoléhat na to, že záběry od vody odrážející lesk slunečních paprsků oslní diváka natolik, aby víc prožil příběh party kamarádů užívajících si jedné pihovaté holky. V rok svého vzniku to byl určitě kontroverzní film, který každý nemusel zrovna přijmout, ale podle toho se film hodnotit nedá. Shodou okolností byl v ten samý rok natočen film Jurajem Jakubiskem s název Vtačkovia, siroty a blázni, který se v podstatě zabývá stejnou látkou, avšak zpracování je na úplně jiné úrovni. Výsledek je prostý: mým favoritem je jasně Jakubisko. ()

lena60 

všechny recenze uživatele

Milá dívka Muška se po svém vypořádala s úskalími lásky. Když se jí nepodařilo získat jen pro sebe srdce jednoho muže, spříznila svou duši i tělo (ke spokojenosti všech zúčastněných) hned se čtyřmi jeho bohémskými kamarády. Snímek s věrně zachycenou letní atmosférou, barevný, především díky "postavičce" malíře, obývajícího chatu u jezera, která se stane dočasným zázemím pro neobvyklou skupinku přátel. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (14)

  • Film získal cenu za nejlepší barevný film na Mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu a cenu "Programme ayant contribué le mieux a l’idéal d’action pacifique internationale" (1970). (BLStryker)
  • Podle Milana Lasici se stal snímek problémovým z důvodu, že mocní v něm viděli alegorii na vstup vojsk Varšavské smlouvy na naše území v srpnu 1968. (sator)
  • Film byl prodán do mnoha zemí, mimo jiné i proto, že mu dělala reklamu tehdejší monacká kněžna, které se velice líbil. (raininface)

Související novinky

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica

19.07.2021

Ve věku 81 let včera večer zemřel slovenský herec, režisér, textař a humorista Milan Lasica. Rodák ze Zvolenu má k dnešnímu dni na svém kontě přes stovku filmových a televizních rolí. Umění se… (více)

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (více)

Reklama

Reklama