Na střeše

Jiří Mádl

Jiří Mádl

Martin Žiaran

René Rypar

Už Jirkův režisérsko - scénaristický debut se mě velmi líbil, takže jsem se vysloveně těšil na jeho další film a s radostí říkám, že Jirka Mádlo mě opět nezklamal. Celý film resp. zápletka je založený na postavách, jejich chování, myšlení a především vzájemným vztahu, právě ten je motor pro úsměvné, dojemné a hlavně přirozené situace, dialogy i scény. Chvalím casting (RIP Honzíku Třísko ) , Alois Švěhlík předvádí suverenní herecký projev a snahy Jirky Mádlo dávat do svých filmů neukoukané tváře si v prokamarádíčkovaném Česku cením moc. Nevím jestli je Duy vůbec herec, ale třeba na tý střeše jsem fakt měl dojem, že tam do sebe naklopil dvě láhve. Některý věci třeba s Kokešem, s minulostí Rypara, s Ruskou mohli nějak dohrát, když už jim byla věnována pozornost, ale to nic nemění na faktu, že z Jirkova režisérskéjo projevu jde radost z filmařiny , poctivý přístup k divákovi a taková krásně hravá kreativita z různých záběrů a scének.(7.2.2019)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $74,000▐ Mádl sa teda pochlapil a dosť prekvapil, predviedol sa ako keby bol starý režisérsky harcovník. Nech ostane za kameru tam mu to svedčí. Tam sa teda dokáže šikovno predať. Nápaditá melodráma, stret dvoch kultúr, jazykovej bariéry, kde vzniká zaslúžene príjemný pohodoví humor a herecky moc pútavé. /videl v kine: 65%/(16.2.2019)

Špatné to není, Mádl je zajímavý režisér, nepřipadne mi, že by se taková věc nemohla stát, těch (pár dní?) by to rozhodně vydrželo, ale spousta situací bylo nahozených povrchně (Ryparova komunistická minulost), či nelogicky (Rypar se zbavuje policajtů). Občas také nastoupila nuda. Ale oceňuju, že snímek nedořekl vše do konce, divák si tak může domýšlet i ten nejrealističtější konec, jakého je schopen.(12.2.2019)

// Mádl kouzlí nejen nádhernými výhledy na Prahu, ale i překvapivě citlivě podaným příběhem, který sice působí navenek dost průhledně (aneb ohánět se frází, že všichni jsme jen lidi, a přitom polidšťovat starého komunistu, je velice odvážný tah, obzvlášť když se jeho účast na minulém režimu ve filmu nikdy pořádně nevysvětlí), nicméně přesto nabídne pár nečekaných zvratů, a nakonec dojde k relativně uspokojivému konci. To je v mých očích velké plus, obzvlášť u českého filmu. Švehlík samozřejmě výbornej, autentickej, procítěnej výkon, mladý Duy Anh Tran ale vůbec nezůstává pozadu, a tady si imho Mádl zaslouží další velkou pochvalu za vedení herců. Kolem a kolem jednoduchej, přesto odvážnej, dobře odvyprávěnej film, kterej se alespoň snaží o to říct něco chvályhodného. Možná to neříká úplně nejlíp, ale já to beru. 8/10(19.2.2019)

Jiřího Mádla mám jako herce skutečně rád. Hereckou školu sice nevystudoval, okamžitě se ve svém hereckém debutu Snowborďáci stal mladým talentem a vypracoval to tak daleko, že si dovolím tvrdit, že Jirka Mádl jeden z nejlepších českých herců současnosti! Mladý klučina z Českých Budějovic co měl v hlavě jenom hokej to vypracoval skutečně daleko a před pár lety si řekl, že by nebyl špatný nápad zkusit i režírovat dle vlastního scénáře. V roce 2014 tak dodal film Pojedeme k moři a bylo to něco! Mádl totiž dodal hravý, dojemný snímek ukázkově natočený s láskou k řemeslu a bylo tak jasné, že po režijním debutu bude stát za to ho sledovat. Před 2 roky Mádl oznámil projekt zvaný Na střeše ve kterém si měl hlavní roli zahrát Jan Tříska. Tříska však nešťastně na podzim téhož roku zahynul a Mádl tak musel najít náhradu kterou ve finále našel v Aloisi Švehlíkovi. Po 2 letech je film konečně tady a...... Mádl to zase dokázal! Nemá cenu srovnávat filmy Pojedeme k moři a Na střeše, protože každý z filmů je výrazně odlišný, i když ne zas tak moc. Stejně jako Pojedeme k moři je Na střeše především komorní záležitost založená na postavách, jejich vztazích a vývojích. Mádl dodal další parádně dialogy napsaný scénář a i když námět není moc originální, je alespoň zdařile zpracovaný. Mádl si vybral velice zajímavé téma a to vztah starého českého důchodce a vietnamského mladíka. Skrz něho sice ve filmu nedostaneme tak drsnou podívanou jako 2 roky starý seriál Pěstírna nebo tak perfektní sociální sondu jako je aktuální seriálová pecka MOST!, minimálně ale dostaneme nějaký solidní nástin toho jak si Vietnamci žijou v České republice. A především Duy Anh Tran je solidní castingová trefa (narodil se v Čechách, takže umí plynně česky, ale v rámci scénáře musí hrát někoho kdo český téměř neumí). Tohle opravdu není Gran Torino jak Mádl zdůrazňoval. Dají se v něm sice najít jisté paralely, Na střeše má ale svůj vlastní styl a kdo tak čeká jakýsi český remake Gran Torina bude ve finále hodně překvapený. Alois Švehlík je perfektní castingová trefa a dokonalá náhrada za Honzu Třísku. Nyní po shlédnutí se snažím představit si v roli Třísku a na tu roli by fakt hrozně sedl. Zároveň mi ale stejně ideální přijde Alois Švehlík. A i když je vidět jak aktuálně na tom České lvy jsou (to je vidět na tom, že Jan Palach má 8 nominací!), bylo by hodně fajn kdyby si někdo na Švehlíka za rok vzpomněl a tu nominaci mu střelil. Jak tak větším, silnější herecký výkon v české kinematografii pravděpodobně už tenhle rok neuvidíme.... Jiří Mádl je velice dobrý tvůrce a z jeho tvorby opravdu čiší láska k řemeslu, s divákem hraje čistou férovou hru a dokáže vymyslet kreativní dějové oblouky a zajímavé režijní postupy. Kamera Martina Žiarana sice nějak převratná není, v rámci možností je ale dobrá. Zvuk se v rámci české kinematografie povedl nejlépe za celou dobu. Hudba René Rypara celkem dokáže lahodit uším.... Ve finále mi ale přece jen chyběl nějaký tah na bránu. Během Pojedeme k moři dokázal Mádl naservírovat několik zvratů a ty pomalu vedl k mind-fuckovému finále, zatím co v Na střeše je jeden menší zvrat, který je navíc okamžitě smeten ze stolu. Finále, které mělo diváka navíc ve finále pravděpodobně dojmout nakonec nedoznívá tak působivě.Několik vedlejších postav (domovník Kokeš v podání Adriana Jastrebana, mladý milenecký sousedský pár v podání Vojty Dyka a Márie Bartalos) jsou finále celkem nevyužiti a vypadá to tak, že by stačilo kdyby v celém filmu byli jen dva herci a to Švehlík a Tran. Mohli jsme se více dozvědět o minulosti Rypara (to, že byl učitel češtiny, komunista a rodina mu utekla je jediný známý fakt, který nám scénář nadělí). Mohli jsme dostat nějakou větší emoční dohru. Nějaký nečekaný konec. To ale ve finále vůbec nevadí. Na střeše je pořád parádně napsaná česká věc, která je navíc i zručně natočena a je jednou z nejlepších českých věcí, která u nás za posledních let vznikla. Scénář je protkaný plný parádních dialogů včetně citace Oscara Wildea, Švehlík herecky jede jako bůh a Mádl je oficiálně pan režisér. Takže Jirko, píšu si tě na seznam žádaného zboží a do pár let chci zase něco fakt dobrého! Už ne Svěrák nebo Hřebejk, ty jsi budoucnost! Viděno v kině: 2x(8.2.2019)

• - Phonga, jednoho z vietnamských kluků z pěstírny, zahrál Viet Do Pham, který je ve skutečném životě právník. (nicholasdol)

• - Natáčení snímku Na střeše bylo dočasně pozastaveno z důvodu úmrtí hlavního protagonisty Jana Třísky. (majky19)

• - Jiří Mádl dopsal scénář už v roce 2011. (Jeansoul)