Na střeše

On the Roof

Na streche

Drama / Komedie

Česko, 2019, 97 min

Celkem milý příběh, i když banální a trochu i naivní. Skvěle sehraný, velmi snaživě zrežírovaný a podpořen dobrou hudbou, Jirka má napříště našlápnuto na slušné drámo ve skvělé režii, což zde chvílemi dokazuje. Drama se nevyhýbá ani tomuto kousku a společně s nenuceným humorem vytváří slušnou atmosféru, jež tyto dva žánry velmi zdařile spojuje. Nicméně jako scénárista bude muset ještě dozrát, aby jeho další počin nebyl jen film na jedno použití se zbytečnými postavami i nic neřešícími podpříběhy. [Kino Citadela - Litvínov](9.2.2019)

Velice vyzrálý film. Od mladého začínajícího režiséra o to cennější. Švehlík s Tranem jsou jasnými dominantami filmu, ostatní jen na pár vteřin přicmrndávají. Podařený hudební doprovod. Jediné, co mě totálně vytočilo, byl ten závěr... Možný spoiler: Proč se sakra čeští filmaři bojí dát filmu nějaký jasný závěr, nějaký svůj jasný názor, ano, budou to okecávat tím, že divák sám si musí prožít a pochopit, co se bude dít dál... ale už mám těch českých otevřených konců opravdu dost.(16.2.2019)

"Na Střeše" hodnotím ako tretí flim v neoficiálnej českej filmovej stareckej trilógii, ktorá začala v roku 2001 filmom "Babí Léto" a pokračovala roku 2007 filmom "Vratné Lahve". Tento film v podstate pokračuje podobným štýlom a musím uznať kvality Jiřího Mádla ako režiséra a scenáristu. Myslím si, že nám priniesol skutočne veľmi dobrý film. Ešte než začnem s hodnotením však poviem, že pôvodne mal v hlavnej role hrať zosnulý Jan Tříska, pre ktorého pôvodne túto rolu napísal. A keď som sa zoznámil s našim hlavným hrdinom, musím uznať, že by to bol ideálny casting. No na druhú stranu môžem povedať, že Alois Švehlík to podal rovnako vynikajúco a so cťou. Verím mu hádam každú jednu scénku v tomto filme. Osobne by som povedal, že musí byť ťažké žiť v 79-ke sám v byte, opustený a zabudnutý a len so spomienkami na všetko čo sme nespravili a hnevom voči novému režimu. A je to podľa mňa veľmi pochopiteľné. A je skvele vidieť, že keď mu do života vstúpi mladý vietnamec Song, život pána Rypara má konečne nejaký nový zmysel. Dialógy sú tu podľa mňa veľmi uveriteľné a vždy fungujú. Film je dostatočne vtipný, ale absolútne v ničom to nezastiera jeho drámu. Hudba okrem toho na správnom mieste vie dodať tú správnu atmosféru. Nemal som tušenie, kam to nakoniec dospeje a pôsobí to celé len ako život starého muža, ktorý má pocit, že pred smrťou dostal druhú šancu na to, aby ešte v živote dokázal niečo spraviť lepšie. A podľa mňa to funguje. Čo sa problémov týka, tak možno by som nechal filmu viac času pre vzťah medzi Songom a Annou. Je to pekne budované, má to dobré momentky, no dúfal som ešte v nejaké záverečné momentky. Viem si to predstaviť. A potom by som povedal, že možno trošku sa dalo tempo urobiť svižnejšie. Miestami som si ten čas uvedomoval a najmä som mal pocit, že film si skúsil spracovať viacero záverov a potom sme tam všetky dostali. Ako keby si spomenul, že je ešte niečo treba povedať a pokračovali sme ďalej. A tie scénky sú dobré. Fungujú a som rád, že tam sú. Len si myslím, že to trošku nepomáha tempu filmu. Ako celok hovorím, že Jiŕí Mádl ma prekvapil. Natočil film, ktorý sa mi úprimne páčil a bol by som ho schopný odporúčať. A nečakal som, že sa mu to niekedy podarí. Takže klobúk dole. Skvelá práca. Hodnotenie: A(1.9.2019)

Úplně jsem zapomněl, že film režíroval mladý Mádl a o to větší a velmi příjemně-dospělé překvapení. Snímek nenabízí žádný obsáhlý a velkolepý námět, naopak se drží velmi minimalisticky na střeše a v bytě jednoho klasického poschoďáku, kde se jednomu důchodci zželí vietnamského mladíka a ubytuje ho u sebe doma. Přes občasné patálie se mezi postavami vytváří neobyčejná chemie, která skvěle funguje. Zvlášť Alois Švehlík je pán a velmi charismatický herec, kterého si musíme vážit dokud bere role. Filmu propůjčuje s kolegou Duy Anh Tranem duši, kterou ve druhé půlce filmu jistě pocítíte. Ještě jednou gratuluji Jirkovi Mádlovi rozhodně cesta správným směrem a pro mne splněná zkouška na větší filmy. 75%(24.9.2019)

Citlivé sociální drama o předsudcích dnešní doby a tragikomické cestě za jejich odstraněním. Bravurně uvěřitelná chemie mezi postavami, které už nemohly být odlišnější a přesto si v momentě největšího osamění dokázali rázně vypomoci. Už vím, pro co budu letos hlasovat v divácké anketě pro Českého lva.(3.9.2019)

• - Hlavní herec Duy Anh Tran umí perfektně česky, ale pro účely filmu se musel naučit mluvit s cizím přízvukem. (nicholasdol)

• - Film se při hlasování akademiků České filmové a televizní akademie o vyslání českého filmu do boje o Oscara dostal do nejlepší trojice, ovšem zvítězil film Nabarvené ptáče (2019). (JoranProvenzano)

• - Natáčení snímku Na střeše bylo dočasně pozastaveno z důvodu úmrtí hlavního protagonisty Jana Třísky. (majky19)