Zabiják & bodyguard

• Austrálie

• Belgie

Akční / Komedie / Thriller

USA, 2017, 118 min

Jediný co tuhle svěží, vtipnou a nahláškovanou akční jízdu trochu sráží dolů je nevyrovnanost žánrů, protože občas není jasné, jestli to tvůrci celé neberou vážně, dělají si ze sebe srandu a film prezentují jako oddechovou zábavu plnou madrfakování na tisíc způsobů Jacksona, který s Reynoldsem vytvořil fungující duo, nebo vážný a drsný thriller ve kterém výtečný Gary Oldman jako komunistický diktátor vraždí ženy a děti. Tohle střídání vážnosti příběhu filmu moc neprospívá, jinak to je ale nadupaná akční řežba, která má skvělý dialogy, Reynolds je prostě dobrej vždycky a všude a to i ve filmech horší kvality. On má prostě skvělou intonaci hlasu, jeho herectví je prostě vtipný a i jako akční hrdina už několikrát obstál. On začíná být docela slušnou zárukou a navíc teď dostal super buddy parťáka a jejich debilování mě několikrát přimělo k menšímu záchvatu smíchu a dušení. Škoda, že finančně se to nepotvrdilo a myslim si, že to je i tím, že Hughes si jasně nevytyčil styl, ale jinak určitě nad očekávání povedený akční výplach který by si jako jeden z mála nových filmů určitě zasloužil pokračování.70%.(23.10.2017)

„A jaký je náš slogan?“ - „Nuda je vždy nejlepší!“ Že je snímek zcela předvídatelný a natočený maximálně na efekt, aby snad každá scéna vyzněla „cool“? Ano, je. Že to byla neuvěřitelná blbost? Byla, ale tak strašně zábavná, pohodová a odsýpající, že jí rádi odpustíte nejedno klišé. Upřímně řečeno, už dlouho jsem neviděl „buddy film“, který by dokázal s takovou lehkostí a samozřejmostí vzpomenout na klasiky žánru, nejvíc mi v hlavě rezonuje Poslední skaut, a ačkoliv se této pecce rovnat nemůže, alespoň se jí zdatně přibližuje (což je kompliment sám o sobě). Zběsilé tempo, nadsázka, spousta akce, krve, vtípků, výborně sehrané ústřední duo (na čemž u daného žánru záleží možná vůbec nejvíc), perfektně obsazená Salma Hayek (nemusím být jejím obdivovatelem, abych docenil, že tahle role je přesně pro ni) a (mimo jiné) lokace Holandska, jehož „kulisy“ dodávají filmu ten správný prostor pro jednu nekončící honičku. Možná neobjektivní, ale za mě silné 4*. „Vem to z tý lepší stránky. Pořád máme dodávku těch padouchů…“(18.11.2017)

Jejda, jak já se těšil. Patrick Hughes do první akční ligy nepatří, přesto se snaží a některé sekvence jsou vymazlené. Ovšem jiné dost trikově mdlé. V Interpolu někdo zlobí, sličná agentka tak raději kontaktuje svého bývalého Ryana Reynoldse, který před ztrátou klienta patřil ke špičce osobních strážců, aby pomohl dopravit do nizozemského Haagu zásadního svědka procesu s běloruským diktátorem (mimochodem tahle linie o genocidě se do podobného filmu moc nehodí). Tím svědkem je motherfucker nájemný vrah Samuel L. Jackson. Jenže překážek je hodně. A tenhle ultracool týpek vlastně ani žádnou ochranu nepotřebuje. Což není jediná výtka k zápletce, která je chatrná. A s ní jsou chatrné i samotné dialogy a situace, do kterých se dvojice dostává. Moc jsem se těšil, že zase někdo po dlouhé době udělá pořádný zářez do žánru buddy-movie. Nesourodá dvojice hrdinů by tu sice byla, jenže dost často přijde na citové projevy a vztahové poradenství, vzájemné popichování je naopak úderné jen v minimu případů. Prostě spíš úsměvné, než že by se u výsledku dalo smát nahlas. Ulítlé béčko s áčkovými herci a dialogy, které potřebovaly mnohem větší péči. PS: Prořízlá pusa Salmy Hayek pobaví.(3.9.2017)

Záleží, jak se k tomuhle filmu postavíte. Pokud ho budete brát moc vážně, včetně chatrného scénáře a přehnané akce, budete patrně zklamáni. Jestliže se, stejně jako já, nad tohle všechno povznesete, dostane se Vám velmi solidní jednohubky, jejíž síla tkví ve vtipných situacích a hláškách a pak pak hlavně v herecké chemii. I když je Salma pořád ještě k nakousnutí, tak teď mluvím hlavně o hlavním, hereckém, černo-bílém tandemu, které si mou pozornost udržel až do úplného konce. A to se zas tak často někomu nepodaří.(7.9.2017)

Do kina jsem se vážně těšil jako ještě nikdy teď o prázdninách a lituji jen toho, že jsem se na to nedostal dříve. The Hitman's Bodyguard je vlastně parodie na přihlouplá akční béčka, kde auta pravidelně nesmyslně vybuchují a také s příměsí romantické linky, hezky po deadpoolovsku. Patrick Hughes je primárně akční režisér, což je na filmu zřetelně cítit celou dobu a ačkoliv akční stránka se rozhodně nezapíše mezi zlatý klenot žánru, díky splašené kameře a stejně tak zběsilému střihu a také kvantitě na mě působila dostatečně epicky na to, abych se bavil a nenudil ani minutu. Pro fanoušky tohoto skomírajícího žánru rozhodně lahoda, jelikož je jí opravdu k mému překvapení hodně, je patřičně erková a brutální a i když cgi vypadá klasicky špatně jako u obyčejných komedií, naštěstí ho není moc. Co naopak suprově vyplňuje dokonalou dvouhodinovou stopáž je ona romantická linka, která dále rozšiřuje podhoubí příběhu a když zazní nějaká stokrát provařená osmdesátková vypalovačka, na mě jakožto beznadějného romantika to prostě fungovalo (přesně jako v Deadpoolovi). Pařezy bez emocí ale mohu uklidnit tím, že těchto momentů, kdy se zběsilý úprk najednou zastaví a konverzuje se nad tím, jak skvělé mají hrdinové příběhu manželky a přítelkyně (Elodie "Elektra" Yung a Salma Hayek, kdo by si taky stěžoval) , není tolik, aby nějak brutálně narušovalo jinak hektické tempo. A to nejlepší si samozřejmě nechávám na konec. Bez hlavní dvojky by Zabiják & bodyguard ani náhodou nemohli tak dobře fungovat a vůbec si nedokážu představit, že by v hlavních rolích byl někdo jiný. Samuel L. "the motherfucker"Jackson nejenže klasicky skvěle hláškuje a trousí jeden draxovský výtlem za druhým, ale i v neuvěřitelných 68 letech uvěřitelně kosí jednoho stojícího panáka za druhým a neztratí se ani v pěstních soubojích, a stejně tak v automobilových honičkách. Naproti tomu je tady dříve zaměnitelný Ryan Reynolds, který právě našel svoji hereckou polohu coby Wade Wilson a přesně to i přenáší sem. Samozřejmě jen nekopíruje známé hlášky z loňského megaúspěchu, ale taktéž jak v akci, tak při špičkování se Samuelem to prostě nemá chybu a musí se to vidět. Tak dokonalou chemii mezi dvěma hlavními postavami, které spolu z počátku nechtějí mít nic společného a posléze si klasicky sednou a diváka pokaždé něčím překvapí, jsem už dlouho neviděl. Uvažoval jsem i o sníženém hodnocení, jelikož po dobrém úvodu jsem se v první třetině nebavil tak suprově, což ale vytěsnil skvělý závěr, který drží plyn až na podlaze a hlavně zavdává mnoho důvodů k větším výbuchům smíchu z celého toho maglajzu, který se přirozeně nebere vážně ani na chviličku. A to se prostě bohužel už dnes vidí málokdy. Od Hadů v letadle Samuelovo nejlepší hlavní role. PS : Jsem velice rád za úspěch v amerických kinech. Klasický sequel asi nedává smysl, ale duchovního nástupce bych si z fleku dal.(25.8.2017)