Zabiják & bodyguard

• Austrálie

• Irsko

Akční / Komedie / Thriller

USA, 2017, 118 min

|87%| Viděno v kině. Poslední dobou se mi stává, že chodím do kina s velkým očekáváním a film mě ve finále neskutečně zklame. Ale tento The Hitman’s Bodyguard mě neuvěřitelně mile překvapil. Samuela L.Jacksona mám rád, ale občas mě jeho role v určitých filmech štve a vadí. Holt, on prostě leze do všeho možného. Zde mě ale dost bavil a naštěstí nepůsobil ani na vteřinu trapně. Reynolds mě taktéž překvapil, zahrál svou roli víc než uvěřitelně. Humor byl zvolen střední zlatou cestou. Divák tu určitě nebude bombasticky dostávat záchvat smíchu, ale ani naopak se nebude cítit trapně. Ještě větším plusem jsou akční scény. Doslova jsem byl nadšen. Výbuchy aut, naháněčky aut – toho zde bylo požehnaně. Dále, krásně krvavé přestřelky a bitky. Bitky už byly režijně takové moc rychlé, ale to je jedno z mála nepatrných negativ. Celkově na mě akční sekvence působili skvěle, úderně realisticky a HLAVĚ mě nenudili, jako třeba ve zkurveně přeceňovaném Wickovi. ½ snímku je taková postupně rozvíjející (ne, ale nudná). Ta druhá se už rozjíždí jak po humorné stránce tak po akční. Páč posledních cca 30 minut bylo tak skvěle akčně natočeno, že jsem ani nedýchal. Úplný závěr byl tak trošku happy end. K plnému počtu mi zbývalo tak máááááálo. Chtělo by to trošku zdramatizovat nebo přidat pár výrazných scén (jakýchkoliv). Přesto jsem plně spokojen a oceňuji to o to víc, že jsem čekal minimální spokojenost, dostalo se mi skvělý opak. A ještě za velkou pozornost stojí skvělý soundtrack a 2 písně ve filmu.(18.8.2017)

"Bryce s Kincaidem se nedostaví do Haagu jen, když se vzájemně zabijí." Tohle byla čirá radost. Klaďas chráníci zmetky a Zmetek zabíjející zmetky, které chrání Klaďas - co může být větší zábava, než spojení těchto dvou týpků? Snad už jen uřvaná paní Kincaidová, jejíž lidská práva jsou neustále porušována. Do té by se prostě musel zamilovat každý násilník. Taky "romantická" scéna setkání budoucích manželů Kincaidových je naprosto dokonalá. Já jsem se zkrátka bavil jako malý kluk, který byl neustále ostřelován perlami dvou hláškovacích mašin. A spojení povedené akce s trefným humorem musím ocenit, i kdybych nechtěl. Ale já chci.(30.3.2018)

První půlka ještě trochu drhne, jakmile však Reynolds s Jacksonem opustí Londýn, bavil jsem se málem královsky. Jistě, Zabiják a bodyguard je béčko jako řemen a v rozpočtu chybí tak 10 mega na to, aby se eliminovalo pár fakt hnusných triků a vůbec dost laciný vizuál. Hughes ale dobře věděl, že z producentů víc nevydojí, takže vsadil na kvantitu a v podstatě tenhle těžký souboj vyhrál. Do velké míry za to může Jackson, který si svého zabijáka neskutečně užívá (v životě byste neřekli, že mu je 68 let!), a druhým opěrným pilířem je akce, s níž se vůbec nešetří a kaskadéři se na ní očividně vyřádili. I když se tedy nekope první filmařská liga, jako zábavný výplach bych Zabijáka a bodyguarda s klidem doporučil. (7/10)(17.8.2017)

Už z plakátu a trailerů bylo jasné co se bude servírovat. A přesně to se také servírovalo. Zábavná akční jízda, která je s klukovským nadšením přestřelená úplně ve všem. Od nápadu na tu nejšílenější "buddy" dvojku až po cynicky nekorektní zasazení jejich občas až sebeparodického blbnutí na pozadí zcela vážného a brutálního válečného zločinu, které musí ve slabších povahách vyvolat zmatené znechucení. Od parádně nadupaných akčních scén, mezi nimiž nechybí dvě z nejlepších honiček jaké jsem v poslední době viděl, až po lavinu hlášek, které padají jedna za druhou tempem, který nemá daleko do rychlosti akčních scén. Od bizarních romantických mouder, které pronáší zabiják používající motherfuckery místo interpunkce až po tu neujetější lovestory. Královsky jsem se bavil od začátku do konce, protože jsem neměl problém s pojetím filmu, ani s tím jak postavy neustále přepadávají z křiklavého lpění na žánrových klišé do jejich stejně přehnaného narušování a zpět, což nejspíš musí u filmových pedantů vyvolat závrať. Vychutnával jsem si ono neustálé přelévání chutí, od tragiky ke srandě a zpět, navíc jsem si vychutnával Jacksonovu živelnost a radost ze hry, stejně jako Reynoldsovo přehrávané, občas téměř laurelovské, přihrávaní. A Salma, ta byla dokonalou třešinkou na dortu.(18.8.2017)

Jejda, jak já se těšil. Patrick Hughes do první akční ligy nepatří, přesto se snaží a některé sekvence jsou vymazlené. Ovšem jiné dost trikově mdlé. V Interpolu někdo zlobí, sličná agentka tak raději kontaktuje svého bývalého Ryana Reynoldse, který před ztrátou klienta patřil ke špičce osobních strážců, aby pomohl dopravit do nizozemského Haagu zásadního svědka procesu s běloruským diktátorem (mimochodem tahle linie o genocidě se do podobného filmu moc nehodí). Tím svědkem je motherfucker nájemný vrah Samuel L. Jackson. Jenže překážek je hodně. A tenhle ultracool týpek vlastně ani žádnou ochranu nepotřebuje. Což není jediná výtka k zápletce, která je chatrná. A s ní jsou chatrné i samotné dialogy a situace, do kterých se dvojice dostává. Moc jsem se těšil, že zase někdo po dlouhé době udělá pořádný zářez do žánru buddy-movie. Nesourodá dvojice hrdinů by tu sice byla, jenže dost často přijde na citové projevy a vztahové poradenství, vzájemné popichování je naopak úderné jen v minimu případů. Prostě spíš úsměvné, než že by se u výsledku dalo smát nahlas. Ulítlé béčko s áčkovými herci a dialogy, které potřebovaly mnohem větší péči. PS: Prořízlá pusa Salmy Hayek pobaví.(3.9.2017)

• - Spoiler: V titulcích na konci filmu nejsou herci uváděni standardně dle toho, jak jsou známí nebo jakou roli měli ve filmu. Jednotlivé postavy jsou přeházené, takže například malá role pilota helikoptery je hned čtvrtá a Samuel L. Jackson je až na 22. místě. (zuppa)

• - V závěrečné honičce, kdy Kincaid (Samuel L. Jackson) honí Dukhoviche (Gary Oldman) po střeše, střelec v helikoptéře střílí ze zbraně H&K G36 s pevnou optikou, nicméně o záběr později přes střelcovo rameno vidíme jinou variantu této zbraně, a to G36C bez optiky. (polabecak)

• - Spoiler: Keď Bryce (Ryan Reynolds) prenasleduje Kincaida (Samuel L. Jackson) v Amsterdame, je v pozadí vidieť chlapíka oblečeného ako Logan zo série X-men. (chesterko)