Zabiják & bodyguard

• Austrálie

• Irsko

Akční / Komedie

USA, 2017, 118 min

Měl jsem z toho strach, protože můj někdejší oblíbenec Reynolds už drahnou dobu točí jednu srágoru za druhou a jednou bude souzen za svoje brutální zločiny na poli komiksových filmů (Green Lantern, R.I.P.D., Deadpool). A letos mě už stihl zklamat s Life. Ale vyloupla se z toho pohodová buddy movie podle klasické šablony. S ucházející ústřední dvojkou, sice ne tak vtipná, jak by chtěla, zato s dobře natočenou, pěkně fyzickou akcí, kde akorát zatahá za oko pár okatě počítačových explozí. A nechybí ani jedno z mých nejoblíbenějších akčních klišé, přepadení kolony! Hned bych dal Hughesovi prachy na pokračování nebo nějaký další akčňák. (7/10)(16.9.2017)

Rozpočet $30miliónovTržby USA $43,678,718Tržby Celosvetovo $61,700,000Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Nepomôžem si ale mne to nesedelo. Patrick Hughes je strašný rutinér bez nápadu a nedokáže sa predať, nemá správny nadhľad ani dobré tempo vyprávania. Príde mi to dosť na silu tlačené do humornej stránky, zbytočne sa tam od pása strieľajú nadávky či hefty, ktoré tam nemajú to správne miesto, všetko sa mi tam bije bez dobrého nadhľadu. Akcia je aspoň prehľadná a snaží sa byť dosť dravá, dynamická, to by som bral ako také pozitívum. Suma sumárum tento film proste pláva svojou úrovňou skôr v takých béčkových vodách. /videl v kine: 40%/(1.9.2017)

Film, který v pohodě vykostí Osobního strážce a Costnera si dá jako předkrm. Za vším hledej Kurosawu, jméno japonského klienta, které si výkonný bezpečnostní agent Michael Bryce (Ryan Reynolds) bude pamatovat už navždy, neboť mu zničilo kariéru elitního bodyguarda, který už dva roky, co mu šikmoočko chcípl před vlastními bulvami, má "kšefty", na které by dřív ani nepomyslel. Jednou z takových zakázek je strážení bezpečnosti korunního svědka jménem Darius Kincaid (Samuel Jackson), který má zanedlouho svědčit u tribunálu v Hágu proti někdejší běloruské hlavě státu (Gary Oldman), který je obžalován ze zločinů proti lidskosti. Potřebuje ale vůbec elitní nájemný zabiják, mající na svém kontě 250 vyřízených zakázek, ochranku? Budeme svědky závodu s časem i prezidentem vyslanými nohsledy, kteří udělají vše proto, aby nově sestavená dvojka neměla cestu z Anglie do Holandska ani trochu příjemnou a soudní proces v konečném výsledku nestihla. Patrick Hughes vzhlíží k Rodriguezovi, Frankenheimerovi a Leitchovi, zdatně kopíruje jejich režijní postupy, není úplně ve všem extra dobrý. Moc toho za sebou nemá, potřeboval by potrénovat. David Leitch je v současnosti top režisérem přes akci. To, co Hughes předvádí, je "jen" poctivý standard. Prostě ta jeho akce není v ničem revoluční, výjimečná, to ale neznamená, že nestojí za nic. Má v sobě dynamiku, švih i adrenalin. Diváka nakopne. Pak zde je patrný vliv honiček (nemám na mysli masturbaci) v evropských městech, to je prvek, který používal ve svých filmech zesnulý John Frankenheimer. Salma Hayek bývala někdejším přívěskem ve filmech Roberta Rodrigueze. Scénář na to myslel, proto většina jejích sekvencí má dokonalou příchuť Desperada. Pak je zde Ryan Reynolds, který byl inciátorem toho, že mnohé stěžejní sekvence jsou opatřeny hudbou, kterou byste snad ani slyšet nechtěli, kupříkladu Lionel Richie. Samuel Jackson moc sází na kvantitu, bere role i v podřadných filmech, nedůstojných jeho chameleoního talentu. Zde prokázal, že umí zahrát něco zapamatovatelného, i když mu na záda nedýchá Quentin Tarantino, v jehož filmech podává ty nejúžasnější herecké výkony. Gary Oldman a jeho záporáci. Kde by ten chlap byl, kdyby neztělesňoval ty největší bídáky a kruťáky. A samozřejmě tenhle film není výjimkou. A samice s velkým S, Salma Hayek, která je zavřená v cele s tlustoprdkou, kterou šikanuje, a všem okolo nadává. Tak z téhle role si ji budu určitě pamatovat. Film má dvě hodiny, jednu podtitulkovou scénu z natáčení, akce se nerozjede hned, zběsile vrcholí uprostřed filmu, pak náhle film ztratí náboj i tempo. Jakmile se dorazí k soudu, je film celkem o dost hůř komponován. Akce ztratí na své výbušnosti, likvidace záporáka je směšná. Nemělo smysl dávat spoiler. Film je značně předvídatelný. Má ovšem stejně tak značný nadhled a nezměrnou porci hlášek. A kdo viděl Deadpoola, taky něco z něj objeví, stejně tak i reminiscenci na Osobního strážce v obráceném gardu. Výsledek je určitě dost dobrý, výjimečnost, nutná pro udělení plného počtu, mně ale přece jen u tohoto filmu scházela. 8/10(31.8.2017)

Zápletka so zloduchom z východného bloku je ako z nejakého C-čka so Seagalom alebo JCVD, rovnako tak pôsobí aj značná časť akčných scén, ešteže dvojka Jackson-Reynolds je celkom fajn (aj keď oboch som už zažil v oveľa lepšej forme), takže sa to dá bez ujmy pozrieť. Proste nenáročná jednohubka, ak potrebujete vypnúť mozog, ktorá síce príliš nepobaví (na scenáre Shanea Blacka sa nechytá ani omylom), ale aspoň sa môžete zabaviť pri počítaní mŕtvoliek.(8.9.2017)

Hughes nekope první akční ligu jako kolegové Stahelski nebo Leitch, takže i když má akce vypadat jako ta ve Wickovi, nebo Atomic Blonde, není tak dobrá. Občas dokonce některé záběry vypadají jako Van Dammovské béčka z Rumunska. Ale to je jeden z mála neduhů jinak velmi uvolněného, místy velmi zábavného a totálně vyhláškovaného filmu, ve kterém dominuje především ústřední dvoje hlavních hrdinů, ikonický padouch Oldman, který si pořád hraje to své a pořád nás to baví a Salma Hayek, které je 50 a naprosto nepochopitelně vypadá pořád na 30. Asi to člověk nebude mít chuť vidět opakovaně, protože zmízí moment překvapení a podruhé by si uvědomil, jak velká blbovina to vlastně je, ale fajn odlehčená zábava na jedno použití.(20.8.2017)