Zvuk metalu

• USA Sound of Metal (více)

Hudebníci Ruben (Riz Ahmed) a Lou (Olivia Cooke) žijí společně a cestují jako kočovníci z koncertu na koncert na nekonečném americkém turné. Jejich hudba je hlasitá, divoká a vášnivá, dokud jednoho dne Rubena nezačne trápit zvonění v uších, které se rychle změní v hluchotu. Náhle ho přemůže úzkost, deprese a na povrch brzy vyplují jeho závislosti z minulosti. Ruben se ubytuje v domově pro hluchoněmé, který vede excentrický neslyšící veterán Joe. V tomto světě ticha a pod Joeovou přísnou, ale pozornou péčí se Ruben musí sám sobě postavit upřímněji než kdykoli předtím. V Rubenově mysli se však ozývá láska a zvuk starého života, který ho volá zpět. (Cinemax)

geimz

Metal mi je blízky a vďaka koncertom mi už roky hučí v ušiach. Tento film bol preto pre mňa ako stvorený. A aj napriek tomuto ma vlastne prekvapil, pretože aj keď ide do istej miery podľa šablóny, tak sa vyvinie inak, než som čakal, a realistickým záverom poteší. ()

Saur.us

It's all gone Lars Ulrich. Slušné ale na mě asi málo emočně vyjpaté drama. Seděl by mi větší tlak na diváka, víc emocí. Tady se film plácal od ničeho k ničemu celých 130 minut. Abych jen nekritizoval, R. Ahmed byl skvělý. ()

ink flo

Nenápadný indie skvost o hluchnoucím bubeníkovi, kterej jelikož je navíc i ex-user, tak opustí svojí lásku z kapely a jde se usebrat do terapeutické komunity pro neslyšící. Je to taková metalová verze "It´s all gone Pete Tong", akorát drama místo komedie. Během filmu se můžete bavit mj. tím, kolik kapel znáte z triček, který tam nosí (Rudimentary Peni, Einstürzende Neubauten, Youth Of Today...). Herectví Riz Ahmeda je naprosto uvěřitelný a civilní, přitom emocionální...vůbec mě to celý nějak zasáhlo (ten distorzlej umělej zvuk byl dobrej horror) a zlomilo srdce, síla. ()

Mackoun

“Příjemná” dráma plná příjemného ticha. Jen to ticho člověk ocení až ve chvíli, kdy ho zvukaři doženou k šílenství během krátké exkurze do života s kochleárním implantátem - a to si říkáte, že to po zkušenosti s nečekaným tichem nemůže být horší. Vlastně nevím, jak jsem si představoval výslednou fuknci implantátu, ale tohle to rozhodně nebylo. Trochu se divím, že komplexní informace hlavní hrdina nedostal (nebo si sám nezjistil) v dostatečném předstihu, ale to zklamání a smíření se s realitou muselo bolet. Závěr je v tomto případě asi nevyhnutelný… ani v otázce, zda bych raději obětoval sluch nebo zrak, stále nemám jasno. ()

barteca

Skvěle přiblížené téma ztráty sluchu. Když se svět kolem tebe ponoří do ticha.....FTW!!!! Riz Ahmed podává maximální výkon, přiblížení světa ticha a zvuků v jedné scéně je nejvýš přínosné. Hodně intenzivní zážitek. ()

Kopi1

Příjemné drama o ztrátě sluchu a zvykání si. Na film se dobře koukalo a vcelku to utíkalo na tak dlouhou stopáž, občas tam byly zdlouhavé scény, ale v tom je asi taky ta krása tohohle filmu. Sice víte, jak se film bude vyvíjet, ale neškodí to tomu. Vedle Ahmeda musím vyzdvihnout výkon Paula Raci, který se mi líbil snad ještě více, hlavně jeho závěrečná scéna s Ahmedem. Film vás hlavně donutí se zamyslet nad věcmi a životem. Chválím také zvuky, které slyšíme z hlavy ke konci . ()

Rockerman

Říká se, že ztratit sluch je horší, než ztratit zrak. Nevím, jestli je to pravda, ale mám silně nedoslýchavou matku a vím, jak se cítí méněcenná když slyší, ale nerozumí tomu o čem se bavíme. Ruben je zoufalý, protože hluchý bubeník to je průšvih. První půle trochu nuda po Rubenově příchodu ke komunitě příběh získává na kvalitě. Vše je dějově jasné a srozumitelné, ale Black Gammon hrál jen ve dvojici? Divné! ()

BOURQUE

Hneď na začiatku by som si dovolil poznámku ohľadne názvu. Ten by totiž mal obsahovať pred slovom metal „Extreme“. Hudba, ktorá sa hrá na začiatku, je sub-žánrom metalu. __ Tvorcovia filmu Zvuk metalu idú na to dobre. V centre pozornosti je bubeník (bývalý závislák na heroinu), ktorý vďaka neustálej hlasnej hudbe postupne príde o sluch. Jeho boj a vyrovnanie s tou skutočnosťou, že nič nebude taký ako predtým, je základným kameňom celého príbehu. Hlavné prostredie, kde sa to manifestuje, je malý centrum, kde sú zoskupení malí a veľkí ľudia s poruchou sluchu. Miesto, kde nie len sa snažia vyrovnať so svojim osudom ale aj navzájom si pomáhajú a učia sa jazyk pre nepočujúcich. Zlom nastane na začiatku druhej polovici filmu, kde hlavná postava Ruben začína byť „skutočne“ súčasťou kolektívu. (Ja osobne tu postrácam lepšie zachytenie prechodu medzi stavmi „odpor“ a „prijatie“.) Avšak nevzdáva svoj sen o operáciu (implantáty) a po nej musí opustiť kolektív – „už tam nepatrí“. Jeho krátka návšteva u priateľky je napriamim spúšťačom toho, že Ruben skutočne začne uvedomovať to, že už nikdy nič nebude taký, ako predtým. To je nejaviac zdôraznený práve záverečnou scénou, keď sedí na lavici. __ Film nemá dynamickejšie pasáže, dôraz je kladený na kratšie a pasívnejšie scény, s dôrazom na dialógy. Riz Ahmed v roli Rubena podáva vierohodný výkon, vedľajší tábor zastupuje Paul Raci. Prispôsobenie zvuku k jednotlivým scénam (postupná strata zhluku Rubena) je na dobrej úrovni. Zvuk metalu nie je zlým filmom (a odporúčam ho k videniu), ale chýba mu trochu „korektnejší“ záver. Záver, kde v posledných desiatych minútach je vidieť, ako Ruben vyriešil svoje nevyriešené veci a „prijal svoj nový život“. Osobné hodnotenie: 78% (***) ()

Torgal

Týpek za bicími na plagáte filmu mi pripomenul vynikajúci Whiplash, no tento film je z úplne iného súdka. Hudby je v ňom minimum a tvorí len podklad k príbehu človeka, ktorý sa vyrovnáva so stratou sluchu. Hlavný hrdina príbehu je zahraný bezpochyby bravúrne, ale je strašne ťažké mu fandiť. Neustále bojuje s tými, ktorý mu chcú pomôcť, je hrdý, tvrdohlavý a uzavretý do seba, takže som si k nemu nevedel nájsť cestu ani ako divák. Navyše vo fáze popierania a rezignácie sme strávili skoro celý film, takže zmierenie sa s osudom a nájdenie vnútorného pokoja sa do filmu nezmestilo. Na konci som teda moc spokojný nebol. 6-/10 ()

phoenixer

Tak moc človek touží po všem tom zvuku, až ho vlastně nepotřebuje nebo i nechce. Představa hluchoty, která je opravdu syrově děsivá a místy mi bylo ze zvuku implantátu až nepříjemně. ()

Maximilianus

Zvuky tu zohrávajú veľmi dôležitú úlohu a myslím si, že to s nimi bolo v tomto filme dobre vymyslené. Vďaka ním je divák vtiahnutý do deja a vie sa stotožniť so situáciou, ktorú hlavná postava zažíva. Je to komorné, ale s celkom značnou výpovednou hodnotou. 7,5/10. ()

rublik05

V první řadě je třeba poukázat na těžce zavádějící název, neboť s metalem jako žánrem nemá film vůbec nic společného. Vystoupení na začátku nepřipomíná metal ani vzdáleně a docela mě děsí, že si tvůrci tento žánr představují zrovna takhle. Vlastně se ani moc nedivím, že z takové hrůzy ten bubeník ohluchl. Film jako takový má tu nevýhodu, že je děsně povrchní, nezaujalo mě ani herecké obsazení, jelikož všichni herci působili zcela průměrně, včetně Rize Ahmeda, který mi kromě drsného vzezření nepřišel ničím zajímavý či výjimečný. Díky pomalejšímu tempu se 130 minut děsně vleklo, popravdě jsem se dost nudil, zachránil to snad jen slušný závěr, což byla také jediná část, která ve mě dokázala vzbudit nějaké emoce. Původní nápad, tedy sonda do světa a života hluchých a němých, vůbec není špatný, chtělo by to jen trochu živější zpracování a jednoznačně ubrat na stopáži. 5/10. ()

Stillborn83

Keď bubeník začne strácať sluch, je to veľký problém. Ale aj všeobecne, keď človek začne prichádzať o tento vnem, obráti sa mu život naruby. Sound of Metal - veľmi zaujímavý a intímny snímok, ktorý s metalom zas až toľko spoločného nemá. Výborný Riz Ahmed (mimochodom, je prvým hercom moslimského pôvodu, ktorý je nominovaný na Oscara v hlavnej hereckej kategórii) sa kvôli tomuto filmu naučil znakovú reč a hrať na bicie, skvelá práca so zvukom a minimalistická práca s emóciami. ()

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny