Cokoliv

• Francie

Anything else, la vie et tout le reste

• Francie

La vie et tout le reste

• Nizozemsko

Čokoľvek

• Austrálie

• Kanada

Komedie / Romantický

USA / Francie / Nizozemsko / Velká Británie, 2003, 108 min

Allen znovu zabodoval. Nejen, že si napsal úžasné dialogy, na které doporučuji nabiflovat slovník cizích slov, on ještě do své mladší verze obsadil Jasona Biggse. Když v Celebritách hrál neurotika Kenneth Branagh, byl to daleko menší šok, než když ho bez jediného zaváhání vystřihnul Biggs. Povedenou dvojku dobře doplňuje třetí neurotička Christina Ricci, ostatní vedle nich nemají šanci.(13.10.2004)

Woody snad poprvé dal prostor mladé generaci a to je myslím hlavní důvod (ne)přijetí tohoto snímku. Nepovažuju se za skalního fanouška Woodyho Allena, ale jak tak už dokončuju jeho filmografii, tak jsem k němu jednak získal respekt a uznávám ho, ale hlavně dokážu tak nějak poznat, kdy to je ten pravý Woody a kdy ne. A tady to je on, žádná krize, vážení hodnotící. Neříkám, že to je jeho nejlepší snímek, to ne. Anything Else si v pár místech neumí udržet tempo a notně připomíná pár předchozích Woodyho filmů. Ale kdo říká, že tohle není Woody Allen, tak ten by měl všechny jeho filmy ještě jednou zhlédnout a pak snad uvidí, že je. Možná ne dokonalý a určitě ne na vrcholu své scenáristické síly, ale je. 70 %.(15.1.2013)

Nie je jednoduché točiť také kvantum materiálu a zachovať si vyšší štandard. Woody to vie, dôkazom sú jeho "deti", ktoré splodil z veľkej lásky k nim. Je to vidieť, je to cítiť a každý kto už má jeho staršie, či novšie filmy ako tak odsledované vie, že tento chlapík je číslo 1 vo svojom obore. Nájdu sa výnimky, ktoré trhajú reťazec výnimočnej produkcie a toto je jedna z nich. Romantika vôbec nie zlého vkusu, Allen otlačuje svoju štruktúrovanú šablónu ako pri iných lásky a strastiplných prípadoch, lenže aj keď zaužívané princípy ostávajú nedotknuté (možno mierne pozmenené) a nuda rozhodne neprevažuje, celok nemá takú údernosť ako inokedy. Jason Biggs sa nemusí hanbiť a tento smer mu svedčí viac než aférka s jablkovým koláčom. Snáď bude mať ešte šancu dokázať čo v ňom je. Tu je však aj spolu so mnou svedkom tieňohry múdreho človeka, ktorý nekazí, no dáva si neplánovanú prestávku.(4.8.2009)

Od tohohle filmu jsem moc necekal, par Woodyho filmu me uz zklamalo a ty meli o dost vyssi hodnoceni, ale nakonec sem se slusne bavil. Pribeh je sice takova okecavacka a reseni vztahu, takze nic novyho, ale Woody tu uz nehraje nakyho nervozu, ale normalniho magora a prijemne film osvezuje. Dal musim pochvalit Dannyho DeVito, hlavne za jeho zaverecnou akci v restauraci, to byl fakt masakr. A do tretice musim pochvalit Christinu Ricci, zahrala slusne a vypadala pri tom sexy. Co ale pochvalit nemuzu je Jason Biggs, kterej sice sem tam hraje solidne, ale mnohem castejc pripomina toho idiota z Prcicek. Sice me ze zacatku film nak zvlast nechyt, ale postupne, jak dostavali dialogy vetsi stavu, jsem se zacal slusne bavit, takze ty slabsi 4* dam.(12.9.2007)

„Jsi motoricky nemotorný, že tě děsí akcidentální výstřel?“ Vzhledem ke zdejšímu hodnocení, byl pro mě tento snímek velkým překvapením. Allen nenabízí nic, co bychom u něj již dříve neviděli, naopak dost okatě parafrázuje Annie Hallovou, částečně i Manhattan, ale proč ne, vždyť si to ve svém věku může dovolit. Nechci tím naznačovat, že jeho věk nekoresponduje s věkem většiny aktivně tvořících lidí a že tudíž nemůže napsat nic neotřelého (Match Point dokázal, že může), spíše se octl v situaci, kdy je těžké nevykrádat sám sebe a přitom zůstat sám sebou. Jak vidno, napsat inteligentní romantickou komedii mu nečiní potíže, přičemž není třeba přivírat oči nad jejími kvalitami. Do hlavních rolí tentokrát obsadil dva mladé, nepochybně talentované, herce, kteří vyloženě neexcelují, no, přinejmenším ukázali, že v nich něco vězí (dokonce i Christina Ricci umí být pod vedením správného režiséra proklatě sexy). Samotný Allen si přidělil postavu mentorského staříka, který by klidně mohl být starší a životem protřelejší verzí Alvyho Singera. Naučil se spoléhat pouze na sebe (nejen co se sexu týče), problémům pouze pasivně nepřihlíží, snaží se je řešit, cítí potřebu sdělovat svá životní moudra méně zkušenému kolegovi („Při psaní usiluj o originalitu, anebo vykrádej ty nejlepší“). Sice je člověkem, který toho od života moc nečeká, ale alespoň ví proč. Chtělo by se napsat „starý paranoidní žid“ a skutečně, Dobel je částečně Allenovou karikaturou. Množství vtipných hlášek bohužel nebylo dostačující pro vyplnění přehnaného prostoru sto a osmi minut, jsou to však právě hlášky typu „Nekonzumuji dvojchlopňové tvory mrtvé přes 72 hodin“, co mě přimělo jít nakonec na slabší čtyři. 75% Zajímavé komentáře: Radko, dzej dzej, pabelito, maeb(3.9.2007)

• - Jedná se o druhou filmovou spolupráci Christiny Ricci a Jasona Biggse. Před tímto snímkem pár společně hrál ve filmu Prozacový národ (2001). (Dlee)

• - Na stěně bytu, ve kterém bydlí Christina Ricci a Jason Biggs, je kolekce fotek - na jedné z nich je herec a nezávislý režisér Vincent Gallo.

• - Tento film otervíral 60. ročník filmového festivalu v Benátkách. Na otevíracím večírku se objevil i Woody Allen, který se jinak na veřejnosti příliš neukazuje.