Tajemství Titaniku 3D

• USA Ghosts of the Abyss (více)

Vo filme Duchovia Titaniku sa jeho režisér a držiteľ Oskara James Cameron (Terminátor, Terminátor 2, Votrelci, Titanik) vracia späť na miesta svojej najsilnejšej inšpirácie. Sprevádzaný početnou expedíciou renomovaných odborníkov z viacerých oblastí sa Cameron opäť ponára do morských hlbín na miestach, kde leží legendárny vrak Titaniku. Neprichádza sem však po prvý krát. Už v roku 1995 tu nakrútil niektoré zábery, ktoré použil vo svojom slávnom veľkofilme Titanik, za ktorý v roku 1997 získal Oscara.

Tentokrát však Cameron divákom ponúka úplne iný typ zážitku. Vyzbrojený najnovšou technológiou nakrúca strhujúci improvizovaný dokument, v ktorom diváci vďaka technickým možnostiam trojdimenzionálneho filmu nazrú do doteraz skrytých útrob vraku Titaniku a tak legenda, ktorá už takmer storočie fascinuje ľudstvo dostáva úlne nový rozmer. Najmodernejšie 3D kamery umiestnené v diaľkovo riadených sondách sprostredkovávajú neuveriteľne realistické zábery z najtesnejšej blízkosti a tak má divák pocit, ako by bol sám členom Cameronovho potápačského tímu, akoby sám stál na miestach, ktoré ľudské oči nevideli od noci 14. apríla 1912, kedy na týchto miestach zahynulo takmer 1500 ľudí. (oficiální text distributora)

kobliha

Nepomohol ani treti rozmer. Nechapem naco terigali IMAX kamery do takej tmy, mohli radsej zobrat obycajnu kameru a viacej bateriek.. Po zhliadnuti tohto dielka sa uz nedivim ze u nas IMAX skrachoval... ()

JohnZ87

Skvělý dokument plný záběrů z útrob vraku Titanicu. Cameron se svým týmem navštívili spoustu zajímavých míst. Vše doplněno autentickým komentářem. 85% ()

LencaN

Lehce nadprůměrně dobrý dokument o expedici k vraku snad nejznámější ztroskotané lodě Titanicu. James Cameron bere vše velmi vážně a profesionálně. Je ve svém živlu, protože se Titanicu věnoval myslím i desítky let. Bylo zvláštní slyšet, že museli čekat, až někdo vyvine takovou technologii, aby mohli svoji expedici provést. Aby mohli i do interiéru Titanicu a natáčet kde leží která skříň nebo zrcátko. Pro mě to byla super průprava na výstavu o Titanicu. Tenhle dokument je ozvláštněný vsazením "duchů", postav cestujících do vraku. Jak se tam asi pohybovali, o co se snažili, jaká byla atmosféra a počítačově ty lidičky vložily do rezavějícího torza lodi. Bylo to zvláštní. Extrémně nostalgické. ()

Neel

Viděno ve 2D a ničemu to nevadilo. A věřte, že v originálním znění Paxtonovy komentáře nepůsobí tak pateticky. Ale k obsahu - Jim opět ukázal své filmařské dovednosti a pozval si ty největší odborníky na podmořský svět a Titanic samotný. Zajímavá byla výměna názorů mezi Abernathym a bioložkou ohledně návratu člunů na místo nehody. Samotné záběry potopeného Titaniku jsou obohacené počítačovou animací tehdejší podoby lodi, takže přesně víme, kde se zrovna nacházíme. Krom toho nám Cameron na pozadí ukazuje prostřednictvím duchů, co se zrovna na daném místě asi odehrávalo a nastíní tak osudy pasažérů, což působí ještě mrazivějším dojmem. Méně zajímavá byla záchrana robotů v poslední půlhodině. 90% ()