• Japonsko

• Nový Zéland

Animovaný / Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy / Sci-Fi

Japonsko / USA, 2016, 110 min

• kaylin

Na japonské animaci je strašně moc vidět, jak se chce přiblížit realitě a jak se jí to postupně stále více a více daří, kdy v některých scénách je rozlišení na první pohled skoro nemožné. Jenže už od prvního dílu se s touhle sérií vleče skutečnost, že příběh je až někde v pozadí. Efektní, hezké na oko, ale tak nějak prázdné.(2.9.2016)

Kromě grafické stránky není film zrovna něčím úžasným, ale já si ho užil věru dosti. Akce obohacená warpováním, prvky magie a částečně i moderními zbraněmi mě zaujala. Příběh i postavy byly laciné, ale zase ne výrazně špatné. Film v celkovém výsledku nakonec buď potěší nebo urazí, za mě čistě subjektivní hodnocení. (Viděno po dohrání FFXV)(16.1.2017)

• maddy

Vzhľadom na moje nízke hodnotenie by som na začiatok komentára mal podotknúť, že ho nepíšem ako „nehráč“ neznalý sveta Final Fantasy, ale ako dlhoročný fanúšik hernej série. Na druhej strane nie som typ zaslepeného fanúšika, ktorý bude adorovať všetko s nálepkou Final Fantasy odhliadnuc od výslednej kvality. A faktom je, že Kingsglaive: Final Fantasy XV jednoducho nie je dobrý film. Po prvých zahraničných recenziách som bol síce taktiež rozhorčený z absolútne zdrvujúcich hodnotení a vinil kritikov, ktorí nie sú „hráči“ a tak film nedokážu pochopiť a užiť si ho ... až dokým som sám nevidel výsledný produkt. Kingsglaive je síce hravo prístupný masám (de facto sa jedná o úplne novú story) a tak na rozdiel od takého Advent Children, ktorý bol akýmsi pokračovaním príbehu z hry Final Fantasy VII, určený výhradne fanúšikom (including me) a bez znalosti príbehu zo „sedmičky“ bolo iba veľmi ťažké pochopiť príbeh, ktorý sa už nezaoberal žiadym vysvetľovaním, ani predstavovaním postáv, tak v Kingsglaive na to síce priestor je, ale film zlyháva v tom najzákladnejšom. Predstaviť pútavý svet, pútavé postavy, s ktorými by divák (a následne hráč) chcel stráviť čas, zaujímal sa o nich, nosný konflikt, ktorý by sa tiahol celým filmom a následne prichádzajúcou hrou. Namiesto toho nastupuje úplne tuctová story s mixom fantasy a sci-fi, ktorý sme v sérii už niekoľko krát videli, tentoraz navyše až okato vykrádajúci Game of Thrones a zameniteľné postavy, kde si sympatie nezíska ani jedná z nich. Tobôž, aby sa tu vyskytol akýkoľvek ikonický záporák po vzoru Sephirotha. Tento príbehový prequel pred dianím vo Final Fantasy XV, tak namiesto toho, aby budil záujem o to prežiť s hrdinami ďalšie dlhé hodiny pred obrazovkou a s Playstation 4 skôr udupáva akékoľvek nadšenie na Final Fantasy XV do zeme. A to som sa na ten titul tešil už pomaly dlhých desať rokov od času, keď bol ešte ohlásený ako Final Fantasy Versus! Animácia je síce perfektná a skutočne som nečakal, že sa s tým v Square Enix až takto vyhrajú, tobôž nie pri filme, ktorý v podstate ani nejde v širokom nasadení do kín. To čo bolo svojho času dych berúcou animáciou v Spirits Within sa posunulo o značný kus ďalej (občas skutočne až na nerozoznanie od reality) a dnes už to pôsobí ako štandard. Animácia sa však po čase opozerá a neostáva nič iné než chabé postavy v nezaujímavom príbehu a akcia bez jediného momentu napätia. To je škoda, pretože napriek veľkolepým plánom Square Enix, takto ďalší ikonický prírastok v sérii Final Fantasy ako bola svojho času sedmička, prípadne desiatka nezačne. Teraz už iba dúfať, že s hrou to bude podstatne lepšie. CELKOVO: 2* (4/10)(28.10.2016)

Na tieto moderné japonské animované filmy a hlavne zo známych univerz nedám nikdy dopustiť. S herným univerzom Final Fantasy síce nemám vôbec žiadne skúsenosti, teda vlastne rovnako, ako aj so všetkými ostatnými známymi hlavne zo sveta fantasy, ale to mi nebránilo sa na tento film tešiť a celkom si ho aj užiť. Na rozdiel od už jedenásť rokov starého Advent of children, ktorý bol viditeľne určený len herným znalcom a tak som sa v deji dosť strácal je mi už táto nová verzia podstatne prijateľnejšia a síce sa nejedná úplne o môj žáner, ale aj tak mi to prišlo dejovo dostatočne zaujímavé a hlavne prvé dve tretiny, kedy sa vlastne predstavuje všetko dôležité mi ušli veľmi rýchlo. A môže za to aj tento veľmi zaujímavý a netradičný mix sci-fi a fantasy, s ktorým som sa v takto vyrovnanom pomere asi ešte nestretol. Postavy sa rozprávajú, ako členovia špeciálnych jednotiek a používajú zbrane, dopravné prostriedky a techniku blízku tej našej, ako z čistého sci-fi, ktoré mám veľmi rád a zároveň bojujú s rôznymi tvormi, používajú mágiu, občas meče a nejaké tie fantasy teleporty ako zase z čistokrvného fantasy, ktoré zase vôbec nemusím, ale musím uznať, že v takejto kombinácii to má svoje čaro. Plusom sú aj postavy, síce ma trochu sklamalo, že ženské sú tentoraz dosť v úzadí, pričom práve v takýchto filmoch som si už zvykol na charizmatické hlavné hrdinky, ktoré to aj sami bez problémov utiahli. Tu sú vlastne len dve ženské postavy, jedna ma moc nezaujímala a tá druhá, v ktorej som od začiatku videl najväčší potenciál a čakal som, že čoskoro pôjde do popredia zase dlho nevydrží, čo ma teda veľmi prekvapilo, ale zase aj k tým mužským som si celkom vytvoril vzťah a predstavujú hlavne zaujímavých členov špeciálnej jednotky. Čo sa týka akcie, tak vizuálne je úplne dychberúca, na všetky je radosť pozerať, ale kompletne som si vlastne užil len tú veľkolepú úvodnú. Tie zvyšné, ktoré sa nachádzajú hlavne v poslednej tretine mi už obsahovo vôbec nie sú blízke, toto už nie je môj štýl, ale tých kladov majú stále dosť. Ale samozrejme aj celkovo je to vizuálne úplná lahôdka, nielen akcia, ale aj prostredie, technika a hlavne postavy, ktoré vyzerajú úžasne a občas už boli takmer na neroroznanie od skutočných hercov. Takže nepochybujem o tom, že fanúšikovia herného univerza budú z tohto úplne nadšení, ale aj mňa to väčšinu času dosť bavilo, Japonci takéto filmy vedia. 75%(12.9.2016)

• kenkaku

U mě jasný důkaz toho, že omračující vizuál nestačí. Protože fantazie a zručnost autorům rozhodně nechyběla. Co chybělo je soudnost. Když už něco plácám celé v počítači, nemá snad žádný význam zběsilý střih a roztřesená kamera. Můžu si vybrat jak dlouho záběr potrvá, jaký bude úhel kamery, atd. ne prostě jen stříhat klepat kamerou abych zvýšil napětí (nebo proč?). Díky tomu většinu času kdy se "něco děje" vlastně ani moc netušíte co, protože se skáče, kouzlí (do toho stříhá, klepe kamerou a volí se nejroztodivnější úhly kamery), a jeden prostě než se zorientuje na co se vůbec dívá máme tu další střih... No a teď děj. ano originální... blbé jen je, že nemá tak nějak ani začátek ani konec. Je to spíš takové nastoupení a vystoupení do rozjetého vlaku. A na něco takového mě opravdu nebaví dívat...(23.10.2016)

• - I přesto, že je film zasazen ve zcela fiktivním světě, lze v něm najít velké množství log a značek, které existují ve skutečnosti. Na náměstích tedy často vidíme loga firem jako je: Beats, Japan Airlines, Audi, Solid Stone a samotného Square Enix. (UncleMorty)

• - Ve filmu se objevuje Audi TT, i přestože se jedná o zcela fiktivní svět. Hodně dalších konceptů vozidel, které se ve filmu objeví, jsou dle reálné předlohy. Je to poprvé, co ve světě Final Fantasy vidíme stroje ze skutečného světa. (UncleMorty)

• - Film je souběžný s příběhem hry "Final Fantasy XV". Mapuje začátek celého konfliktu mezi královstvím Lucis a imperiem Niflheimem. Hra a film se v příběhu navzájem doplňují. (UncleMorty)