Průměrné krimi/drama, nebo akční thriller chcete-li, který mě bavil hlavně na začátku. Arnie coby tvrdý sovětský kapitán a jeho akce v sauně (lázních), to byl opravdu zajímavý start toho filmu. Dokonce i nástup Belushiho byl v rámci přijatelnosti, jenomže jak čas utíkal, začala tomu jaksi docházet šťáva. Jediným zpestřením tak pro mě byla scéna z nemocnice a přítomnost Giny Gershon, která k velké smůle zůstala tentokrát oblečená. Jinak jsem měl však mnohem větší očekávání, takže pro mne jisté zklamání a hlavně obyčejný průměr.(5.6.2015)

Koncem 80. let se Arnie (stejně jako Sly v Tango a Cash) pokusil proniknout do komediálních vod s "buddy cop" filmem. Na Rudé horko si dnes už moc lidí nevzpomene, protože ho zastínila Arnoldova daleko úspěšnější komedie Dvojčata z téhož roku. Film režíroval Walter Hill, takže nepřekvapí, že nejde o čistou komedii. Humor se tu snoubí s brutálním násilím a syrovou atmosférou. Sentiment je tu potlačený na minimum, takže „bromance“, typického prvku zmíněného subžánru, si tu příliš neužijeme (ačkoliv Arnold tu nějak podezřele často sahá na ostatní chlapy a z nějakého důvodu se tu pořád mluví o něčích varlatech). Hill v podstatě rozjel vlnu osmdesátkových buddy cop komedií filmem 48 hodin. Rudé horko je první a snad i jediný buddy cop film, kde se dají dohromady Američan a Sovět. Je to takový kříženec Smrtonosné zbraně a Rockyho IV, reflektující tehdejší uvolňování vztahů mezi USA a Sovětským svazem. Sověti tu už nejsou vnímáni jako nepřátelé, ale jako někdo, s kým mohou Američani spojit síly proti společnému nepříteli (mezinárodním pašerákům drog). S hlavním hrdinou, který je v něco jako sovětský Dirty Harry, mohl americký divák sympatizovat i navzdory tomu, že nakonec nepřeběhl a zůstal pyšným sovětským vlastencem (na rozdíl od Rudého škorpiona ze stejného roku). Dalším prvenstvím Rudého horka je fakt, že jde o první americký film natáčený na Rudém náměstí (byť bez souhlasu sovětské vlády). Sovětský svaz je v něm ale i tak vyobrazován karikovaným způsobem – tak, jak si ho Američani v 80. letech představovali. Je v něm tedy ohromné množství legračně přiblblých stereotypů, které jsou divákům servírovány s kamennou vážností. A nemůžu si pomoct, ale právě v tom je ten film tak zábavný. Něco tak absurdního a groteskně stupidního by totiž dnes už nevzniklo. Hned zezačátku nás ohluší Hornerova tvrďácká variace na Prokofjevovu Kantátu k 20. výročí říjnové revoluce, která podkresluje záběry sovětských vojáků, hrdě pochodujících po Rudém náměstí, a dramatické prostřihy na sochy Lenina a Marxe, majestátně zabírané z podhledu. Úvodní titulky jsou patřičně stylizovány do azbuky (s převráceným písmenem „R“), ačkoli Sověti ve filmu při psaní v ruštině zásadně používají latinku (WTF?). Arnold, který tu mluví hodně rusky, ze sebe sype nezapomenutelné výrazy jako „kapitalizm“, „kchuligany“ nebo „kokainum“ (které se staly terčem mnoha hudebních remixů na Youtube). Rvačky polonahých chlapů na sněhu, utrhávání umělých nohou plných kokainu a autobusové honičky jsou tu pak brány jako obyčejná rutina běžných sovětských policajtů. Všemu nasazuje korunu finální záběr Arnolda v sovětské uniformě, bezdůvodně salutujícího uprostřed Rudého náměstí (když si člověk vybaví, jak ho tam filmaři pokoutně natáčeli…). Není divu, že ruští diváci prý berou Rudé horko jako skvělou parodii, u které umírají smíchy. Drsnější sovětské policejní praktiky nicméně ve filmu nakonec vítězí a ukáží se být v boji se zločinci účinnější než americké byrokratické postupy. Humor tu pochopitelně vychází z vtipných přestřelek mezi oběma představiteli dvou odlišných velmocí. Ivan Danko (Schwarzenegger) je předisciplinovaný, nemluvný sovětský policajt, který nechápe anglické metafory a na všechno reaguje s chladnou apatií. Zkrátka role, kde mohl Arnold uplatnit své herecké zkušenosti z Terminátora a svůj silný přízvuk. Art Ridzik (Jim Belushi) je naproti tomu lajdácký, užvaněný americký polda, holdující hamburgerům a koblihám. Možná nejlepší role Jima Belushiho, který ale ani tentokrát nevystoupil ze stínu svého bratra Johna. A Ed O'Ross je naprosto bezchybný v roli nesmírně odporného záporáka. Samozřejmě nechybí spousta poctivé osmdesátkové akce.(15.2.2017)

osemdesiate roky končili, rovnako ako studená vojna a pomaly aj celý sovietsky zväz - a tak si režisér/producent/scenárista Walter Hill, ktorý už v tej dobe nemusel nikomu nič dokazovať, povedal, že to (rovnako ako stúpajúci kredit Arnieho) ešte poriadne vyžmýka a urobil jednu naozaj klasickú i keď čo do akcie miernejši - no o to viac uhláškovanejšiu buddy klasiku s naozaj veľkým finále s americkými autobusmi.(15.8.2005)

Je to skôr komédia ako krimi, ale inak Arnie a Belushi sú vtipná a sympatická dvojka. Arnie nikdy nevedel hrať ale tento krát mám pocit, že to zahral až príliš terminatorovsky, ale čo už je to rus, takže je to celkom fajn. Ale na druhej strane, James Belushi to s jeho hláškami vyťahoval niekedy aj za Arnolda. Fajn akčňák rád sa k nemu vraciam. 75% - 5*(20.8.2010)

Já být v sauna. Já jít na západ. Na západ jiná ideología. Ta je zlá. Má dobrá. Kolega mé maličkost přidělený zlý. Já rozdat několik facka. Kolega mě přidělený není tak zlý. Já řídila autobus. Já dostala hodinky. Kolega mě přidělený není vůbec zlý. On dobrá člověk jako já. Já teď už musela letět domů. Já účastnit se dobráho rjudého filma, to dobrý zápis do má filmografía. Já spokojenost sama být.(10.7.2004)

• - Pistole Podbyrin 9,2 mm, kterou používá Ivan Danko (Arnold Schwarzenegger), ve skutečnosti neexistuje. Jednalo se o výmysl Waltera Hilla. Zbraň je postavena na základu Desert Eaglu s přidanými střenkami z pistole P.38 a prodlouženou hlavní. (JohnSmith)

• - Ve snímku najdeme mnoho cameo rolí - například se tu mihne známý záporák Brion James, Peter Jason nebo Sven-Ole Thorsen. Servírku si zahrála Marjorie Bransfield, druhá žena Jamese Belushiho. (Robbi)

• - Film se natáčel na Rudém náměstí v Moskvě v den, kdy Gorbačov oznámil stažení sovětských jednotek z Afganistánu. (lekr)