Čím starší film je, tím je i lepší. V dnešní době už takový snímek uvidíte těžko. Mrtvoly vršící se jedna přes druhou, všichni mluví sprostě. Prostě stará dobrá osmdesátá léta. Schwarzenegger (ve vrcholné formě) je klasický sovětský "robot" a James Belushi zase klasický neschopný americký policajt. Takže není nouze o zábavné situace ani o akci. Myslím, že takovou honičku v autobusech už nikdo nikdy nenatočí. Ach jo, zase na mě dýchlo dětství. Mimochodem, kdo z vás si všiml "Otíka" Jánose Bána z VESNIČKO MÁ STŘEDISKOVÁ? :-)(27.6.2007)

Zkažený Kapitalista a Rudý Socialista - dva indiáni na válečné stezce proti neruské bledé tváři z Gruzie obchodující s bílým prachem. Než ho pošlou pod velením ostříleného náčelníka Waltra Krvavého Kopce do věčných lovišť, cíleně pobaví vzájemnou konverzací postavenou na rozdílnosti kmenů a nechtěně Rakušanem tvářícím se za všech okolností jako T-800 v uniformě kapitána sovětské policie. A teď mě prosím omluvte, jdu nakrmit papouška..(1.12.2009)

osemdesiate roky končili, rovnako ako studená vojna a pomaly aj celý sovietsky zväz - a tak si režisér/producent/scenárista Walter Hill, ktorý už v tej dobe nemusel nikomu nič dokazovať, povedal, že to (rovnako ako stúpajúci kredit Arnieho) ešte poriadne vyžmýka a urobil jednu naozaj klasickú i keď čo do akcie miernejši - no o to viac uhláškovanejšiu buddy klasiku s naozaj veľkým finále s americkými autobusmi.(15.8.2005)

• Gimp

Ve scénáři je děr jako v ementálu a úplně to postrádá bitky jeden na jednoho - Arnold je naprosto nevyužitý. James Belushi občas utrousí nějaký ten rádobyvtipný kec, ale zas taková sláva to taky není.. Zajímavé možná tak ohledně zkoumnání různých stereotypů o Rusech, jenž sám Váňa Danko zběsile podporuje.(1.1.2007)

Koncem 80. let se Arnie (stejně jako Sly v Tango a Cash) pokusil proniknout do komediálních vod s "buddy cop" filmem. Na Rudé horko si dnes už moc lidí nevzpomene, protože ho zastínila Arnoldova daleko úspěšnější komedie Dvojčata z téhož roku. Film režíroval Walter Hill, takže nepřekvapí, že nejde o čistou komedii. Humor se tu snoubí s brutálním násilím a syrovou atmosférou. Sentiment je tu potlačený na minimum, takže „bromance“, typického prvku zmíněného subžánru, si tu příliš neužijeme (ačkoliv Arnold tu nějak podezřele často sahá na ostatní chlapy a z nějakého důvodu se tu pořád mluví o něčích varlatech). Hill v podstatě rozjel vlnu osmdesátkových buddy cop komedií filmem 48 hodin. Rudé horko je první a snad i jediný buddy cop film, kde se dají dohromady Američan a Sovět. Je to takový kříženec Smrtonosné zbraně a Rockyho IV, reflektující tehdejší uvolňování vztahů mezi USA a Sovětským svazem. Sověti tu už nejsou vnímáni jako nepřátelé, ale jako někdo, s kým mohou Američani spojit síly proti společnému nepříteli (mezinárodním pašerákům drog). S hlavním hrdinou, který je v něco jako sovětský Dirty Harry, mohl americký divák sympatizovat i navzdory tomu, že nakonec nepřeběhl a zůstal pyšným sovětským vlastencem (na rozdíl od Rudého škorpiona ze stejného roku). Dalším prvenstvím Rudého horka je fakt, že jde o první americký film natáčený na Rudém náměstí (byť bez souhlasu sovětské vlády). Sovětský svaz je v něm ale i tak vyobrazován karikovaným způsobem – tak, jak si ho Američani v 80. letech představovali. Je v něm tedy ohromné množství legračně přiblblých stereotypů, které jsou divákům servírovány s kamennou vážností. A nemůžu si pomoct, ale právě v tom je ten film tak zábavný. Něco tak absurdního a groteskně stupidního by totiž dnes už nevzniklo. Hned zezačátku nás ohluší Hornerova tvrďácká variace na Prokofjevovu Kantátu k 20. výročí říjnové revoluce, která podkresluje záběry sovětských vojáků, hrdě pochodujících po Rudém náměstí, a dramatické prostřihy na sochy Lenina a Marxe, majestátně zabírané z podhledu. Úvodní titulky jsou patřičně stylizovány do azbuky (s převráceným písmenem „R“), ačkoli Sověti ve filmu při psaní v ruštině zásadně používají latinku (WTF?). Arnold, který tu mluví hodně rusky, ze sebe sype nezapomenutelné výrazy jako „kapitalizm“, „kchuligany“ nebo „kokainum“ (které se staly terčem mnoha hudebních remixů na Youtube). Rvačky polonahých chlapů na sněhu, utrhávání umělých nohou plných kokainu a autobusové honičky jsou tu pak brány jako obyčejná rutina běžných sovětských policajtů. Všemu nasazuje korunu finální záběr Arnolda v sovětské uniformě, bezdůvodně salutujícího uprostřed Rudého náměstí (když si člověk vybaví, jak ho tam filmaři pokoutně natáčeli…). Není divu, že ruští diváci prý berou Rudé horko jako skvělou parodii, u které umírají smíchy. Drsnější sovětské policejní praktiky nicméně ve filmu nakonec vítězí a ukáží se být v boji se zločinci účinnější než americké byrokratické postupy. Humor tu pochopitelně vychází z vtipných přestřelek mezi oběma představiteli dvou odlišných velmocí. Ivan Danko (Schwarzenegger) je předisciplinovaný, nemluvný sovětský policajt, který nechápe anglické metafory a na všechno reaguje s chladnou apatií. Zkrátka role, kde mohl Arnold uplatnit své herecké zkušenosti z Terminátora a svůj silný přízvuk. Art Ridzik (Jim Belushi) je naproti tomu lajdácký, užvaněný americký polda, holdující hamburgerům a koblihám. Možná nejlepší role Jima Belushiho, který ale ani tentokrát nevystoupil ze stínu svého bratra Johna. A Ed O'Ross je naprosto bezchybný v roli nesmírně odporného záporáka. Samozřejmě nechybí spousta poctivé osmdesátkové akce.(15.2.2017)

• - Výkonný producent filmu Andrew Vajna, původem z Maďarska, o natáčení pronesl: "Film se odehrává v Moskvě a v Chicagu, ale my jsme točili v Budapešti, protože měli jsme větší kontrolu nad výdejem. Film ale potřeboval záběr s Kremlem. Jeden celý rok jsme zkoušeli dostat povolení, ale vždycky nás odmítli. Až jeden známý nám vybavil cestu a letěli jsme přes noc v pronajatém letadle a vzali jsme jen Arnolda, režiséra, kameramana a vizážistku. K natáčení jsme povolení neměli. 3 dny jsme točili, a pak zase přes noc letěli zpátky." (Courtemanche)

• - Rudé horko se točilo v Moskvě (Rusko), Chicagu a v Los Angeles (USA). (reich)

• - Nad podpisem Ivana Danka (Arnold Schwarzenegger) v hotelové návštěvní knize je jméno a podpis Jima Morrisona, zpěváka ze skupiny The Doors. (Džejkop)