Veronica Guerin

Kto chytá draka

Veronika Guerinová

Drama / Thriller / Krimi / Životopisný

Irsko / Velká Británie / USA, 2003, 98 min

Bruckheimerovi realita nikdy moc nešla a na tomto filmu je to hodně poznat. Strašně se tu pere snaha zobrazit realitu s efektivností záběru, který všechno naopak zjednodušuje a idealizuje, takže výsledek je podobný jako u nebezpečných myšlenek. Ale mám rád filmy z irského prostředí a vědel jsem že Bruckheimer není Greengrass, takže výsledek je tak na 70%. Je asi paradoxem, že zde hodnotím producenta místo režiséra, ale někdy mám dojem, že jediný kdo si do toho nenechal kecat byl Ridley Scott (Black Hawk Down).(30.3.2009)

• daEmoNickY

Tento film dava smyslu asi jako filozofiove, politici a hoste poradu Ester Kocickove. Ze se v Irsku neco zmenilo diky smrti bulvarni novinarky? Potom je Irsko radne v prdeli a to na trech frontach. ____ 1 ______ Jednak mezilidske vztahy. Misto aby jeden poslouchal sve sousedy, treba v hospode, vzbouri se kvuli novinari. Vzhledem k tomu ze je Irsky pivo blivajz, maji irove lepsi veci kvuli kterym se bourit a pro ktery nechodit do hospody. ____ 2 ______ Druhak politika. Misto aby si Stado sefovalo system jako to delaji ve Francii - stavkami a ramusem - tak se cekaji Mucednice a Hrdinove. ____ 3 ______ Do tretice co se tyce Mafie. Meli ji unest syna (to by sklapla - ale na jak dlouho), pouzit jinou zbran (nekdo by to mohl vysetrovat - napul vyhra) nez kolt nebo ji vzit za spolecnika (nejlepsi - obe strany vyhraji). ____________ Docela me fascinuje, jak byla chytra, ze vedela kde presne si stoupnout aby ji nekdo rekl co ma delat dal. Taky mela peknej makeup a rtenku; Esterka by mela urcite radost. Zmalovat se jako kurva je totiz vskutku zenske = feministicke.(25.7.2009)

..............Divoké, kontroverzní, rozdělené krvavé Irsko. Novinářka Veronica v tomto prostředí píše o zdejších praktikách drogových dealerů. Ti ji několikrát varují, aby nešťourala do sršního hnízda, bohužel několik žihadel má své následky.Toto vše nám Schumacher předhodí v prvních minutách filmu. Nevím proč to udělal, zřejmě aby ještě více potvrdil gloriolu na hlavě hlavní představitelky. Vše ostatní pak jaksi ztrácí napětí a gradaci, s vyzrazeným koncem. Naštěstí CB vše jistí svoji přirozenou krásou a hereckým nadáním. Další, co nelze přehlédnout je americký styl scénáře, ve kterém obě dámy nešetří hollywoodskými cukrblíky a závěr filmu alá Steel, je vyloženě na odstřel. Poslední minuty s dlouhými záběry, kde se loučíme se všemi zúčastněnými aktéry, jsou plné patosu a slz, tak to určitě evropský divák asi nikdy nepochopí. Velice by mě zajímal názor na tento film od obyčejného Dubliňana a zda-li byla VG opravdu tak hloupá a naivní holka, jak ji scénáristky vylíčily......asi bychom se moc a moc divili.............(27.12.2006)

Tento žánr nebývá moc divácky atraktivní, zejména pro nápadnou podobnost snímků z novinářského prostředí, natočených podle skutečnosti. J.Schumacherovi se ovšem podařilo nezvykle sugestivně odvyprávět příběh statečné ženy, která neváhala riskovat svůj život pro desítky či stovky těch zmařených, vinou drogového bosse Gilligana. Na výsledné kvalitě filmu má kromě skvělé C.Blanchettové svůj podíl kamera, která dokáže zdůraznit výjimečnost konání Veroniky - kdykoliv její vůz protíná šedivě znázorněný svět násilí, lhostejnosti, bezmocnosti a strachu, působí jako ohnivě rudý vykřičník naděje. Pak vás film přinutí položit si otázku, zda jsou lidé jako Veronika spíš šílenci než hrdinové. Myslím, že obojí, ale bez jejich odvahy i obětí by zlo a bezpráví v našem světě narůstalo do rozměrů, které bychom už nebyli schopni zvládnout. Krásná irská muzika jen prohloubí dojetí závěrečné scény, která rozhodně není klišé - tak to prostě bylo.(1.3.2009)

Človek poznajúci udalosti a ľudí okolo skutočnej Veronici Guerin bude jásať. Obyčajný smrtelník zo Slovenska však dostáva až priveľa možností na stratenie v deji, súvisejúce hlavne s veľkým počtom osôb (ide hlavne o najviac zastúpenú skupinu – mafiánov a iných "zainteresovaných". Tí totiž nosia rovnaké čierne kožáky:)) Zato Joel Schumacher a Cate Blanchett odviedli svoju prácu na výbornú. Rovnako záver je veľmi pôsobivý, čo má z polovice na svedomí fantastická hudba Harryho Gregsona-Williamsa. V každom prípade by sa nikto nemal báť zhliadnuť príbeh ženy, ktorá mala odvahu bojovať s niečím, na čo si netrúfla ani samotná vláda Írskej republiky.(29.12.2004)