Veronica Guerin

Veronica Guerin

Kto chytá draka

Veronika Guerinová

Drama / Thriller / Krimi / Životopisný

Irsko / Velká Británie / USA, 2003, 98 min (Alternativní: 95 min)

Zvláštní chlapík ten Joel Schumacher. Můžete si na něj nadávat, jak chcete, ale když zrovna neleští bradavky na Batmanovském kostýmu, tak vytahuje z rukávu esa jako jsou Volný pád, 8 mm a nebo právě Veronica Guerin. Základním kamenem je pravdivý příběh velké statečnosti (Guerin například pár dní poté, co byla postřelena mluvila při přebírání ceny od Komise na ochranu novinářů o jiných novinářích, kterým v té době hrozilo vězení a né o sobě a svém zranění- mimochodem toto ve filmu vůbec není) , ale na druhou stranu se podle mého také jedná o příběh velké nezodpovědnosti, kdy Veronica vystavovala svoji rodinu do velikého rizika, i když to mělo vyšší cíl. A celým nosníkem filmu je pak úžasná Cate Blanchett, která ve filmu zastíní všechno ostatní. Za pochvalu ještě stojí podmanivá hudba a slušná kamera. Ale jedna hvězdička jde dolu za to, že Schumacher možná zbytečně začíná koncem (Já byl s osudem Veronicy dobře seznámen už před tím, takže mi to nijak nevadilo, ale jinak to musí ve finále zkazit zážitek) a také za to, že si člověk při drogovém pátrání občas vzpomene na slepce a jeho housle. Veronica Guerin je dojemný výlet do špinavých ulic Dublinu 90. let, který určitě stojí za pozornost.(24.10.2008)

• Skip

Myslím, že tohle si Veronica nezasloužila. Vždyť oni z ní udělali naprostou amatérku, téměř naivní začátečnici, prostě to ve filmu vůbec nebyla novinářka, která svou prací něčeho opravdu dosáhla. Měli to nazvat jinak, neinspirovat se skutečnou událostí a mohl to být takový lehce zábavný film s velmi dobrou herečkou v hlavní roli. Takhle je to spíš ostuda.(14.10.2009)

Zo strany Cate Blanchett výborne zahraná one-girl show, ktorá síce posledných 10 minút nenechá oko suché, no celkový dojem zostane i tak trochu plochý. Že sa scenár snažil byť čo najdôvernejší a najkomplexnejší k reálnym udalostiam je fajn, no aby fungoval čoby naozaj pôsobivý film, potreboval sa pohodlnejšie usadiť v osobnom život hlavnej hrdinky a dvoch hlavných záporákov (miesto oboznamovania s ďalšími piatimi bezvýznamnými). A z Veronicinho vyšetrovania, ktoré i tak nespeje k žiadnej pointe, takže nie je tak detailne dôležité ako v sofistikovaných fiktívnych thrilleroch, sa malo vybrať len to podstatné pre gradovanie filmu (ktorý má iné pravidlá než reportáž televíznych novín). Joel Schumacher spravil z Veronicinho príbehu chladné, poctivé svedectvo, Ron Howard by z neho spravil parádnu vykalkulovanú limonádu. Ja by som rád niečo medzi.(12.2.2006)

Víceméně průměrný snímek o novinářce, která se rozhodla postavit čelem drogové problematice v Dublinu v polovině devadesátých let. Joel Schumacher již natočil mnohem lepší snímky, ale i horší. Tohle, možná pro někoho nezáživné drama, má však v osobě Cate Blanchet sílu. Jasně a s lehkostí vede celý film až do očekávaného finále... Veronica Guerin je snímek na tři hvězdy, ale přidávám jednu star navíc za Cate:-).(25.11.2008)

Investigativních novinářů už tady pár bylo, s mnohými to nedopadlo nejlíp. Spjatých s ženskými jmény moc není. Populární Veronica Guerin, která se věnovala irskému drogovému podsvětí, doplatila za svou zvídavost životem. Stačil (samoúčelný) pohled na drogové inferno, ve kterém si i ti nejmenší hrají s jehlami, a ucítila velkou příležitost. Tvrdohlavě si jde za svým, odmítá prosby okolí, nevystraší (samozřejmě, že jo, ale jen na čas) ji ani rozbitá ústa a kulka ve stehně. Škoda, že se také samotní tvůrci víc nesnažili. Výsledek je místy nechtěně komický, jindy hloupý i nudný. Je to typický souboj dobra a zla, kdy naše hrdinka sice jezdí v autě jako prase, ale jinak přesně pojmenovává ta bezcitná hovada, která dostávají drogy i mezi děti školou povinné. Všichni okolo Veronicy jsou hodní a starostliví, naprosto oddaní a chápající (dokud to nezačne vřít) a nikdo moc neřeší, že naše novinářka je vlastně egoistická kráva. Scénář je plný klišé, místy je nesmírně plochý a vůbec z něj nesálá napětí nebo živočišnost, se kterou naše hrdinka odhodlaně odhaluje pravdu. Joel Schumacher vždy rád skákal mezi velkými projekty a těmi menšími, tady podléhá látce i všem neduhům, které přináší. Je prostě moc hollywoodský a celý ten špinavý obchod v pozadí prostě obavy nepřináší. Že je tohle humanistické poselství snesitelné, je tak zásluhou hlavně herců. Všem pochopitelně vévodí Cate Blanchett, která je velmi přesvědčivá a i přes její vypočítavost jí vlastně fandíme. Prostě skutečný život po hollywoodsku (s Jerry Bruckheimerem v zádech).(28.8.2016)