Sumec nemá kníry (E01) (epizoda)

Komedie / Drama

Česko, 2016, 35 min

Slušný rozjezd seriálu, na který jsem se opravdu těšil. Nejsme možná nejlepší v dobývání vesmíru, ale tunel Brdy-Martinique pro nás není nejmenší problém. Plný počet hvězdiček jsem neudělil jen proto, že mi v dialozích občas něco zaskřípalo, každopádně jsem si už po první epizodě našel své oblíbence. Jsou to Dr. René Hejl, ministr Lubor Šnajdr a tajemník Libor Repelent. Tihle tři mě fakt dostali.(6.2.2017)

• Castrator

Nic proti satiře, nic proti komedii, nic proti kritice takzvané typicky české povahy či mentality nebo poměrů v ČR, ale nic proti tehdy, kdy má taková satira či komedie úroveň, a hlavně je satirická a vtipná. To o 1. epizodě tohoto seriálu (a obávám se, že to bude platit pro celý seriál) podle mě v žádném případě neplatí. To bylo tak strašně trapné a nevtipné, skoro jako Jetelín (příště si dám majzla, až uvidím v obsazení jméno Hána, ha ha). Novotný jako by si odskočil z Okresního přeboru, Žáček mi lezl těmi svými kecy na nervy po pár minutách, pak už bych mu nejraději dal pěstí. Seriál se asi bude líbit těm, kteří chrochtali blahem u Ztraceni v Mnichově nad kritikou české povahy, těm stačí málo ke štěstí, ale běžný (ten co čumí na televizi od rána do večera nebo po práci) či náročný (někdo jako já) divák nejspíš bude zklamán. No a pokud nebude, tak nebude, tak už to chodí.(24.10.2016)

• Ben Nevis

Baldachýn byl pro mě etalon politické nekorektnosti v dobách, kdy ještě byla povolena. Jenže spojení Baldachýn a ČT nemůže vytvořit dostatečně říznou satiru, která by ťala do živého. Nad zápletkou mi bylo smutno, protože popisovala to, co známe z každodenní činností politiků. Smutná, nevtipná realita. Zasmála jsem se asi dvakrát nad povedeným vtipem. Pokud ti politici parodovali skutečné osoby, tak nesledují politickou scénu každý den, abych to ocenila.(16.2.2017)

"Vesmírné středisko Brdy 2 se tak nějak přirozeně ztransformovalo do luxusního hotelu v Karibiku." Jsem si naprosto jist tím, že pokud se Česká republika jednou rozhodně dobýt vesmír, tak to dopadne přesně takhle - nějaký Sumec (čti Symak) se na tom nehorázně napakuje a mezitím budou naši astronauti trénovat přetížení 3G na řetízkáči, beztížný stav si nacvičí v rybníku a fyzickou kondici naberou během s ovcí na zádech do kopce. Mě to dost pobavilo, protože z opuštěné školní družiny, tedy vlastně z vesmírného střediska Brdy 1, je to do vesmíru už jen krůček. A já rozhodně budu přitom.(24.10.2016)

První epizoda Kosma je skutečně rozjezdová a poměrně rozpačitá. Humor je na můj vkus trochu moc jednoduchý až laciný, a satira současné podoby české národní povahy poněkud bezkrevná. Stěžejním elementem je tu naprostá absurdita tunelářské drzosti made by "Symek", což je ale věc míjející se s dneškem asi tak o dvacet let. Vstupy ministerské dvojice Myšička - Hána ale tnou do živého. Snad dostanou více prostoru... Podle pilotu bych Kosmo úplně nedoporučil, ale rozhodně bych mu dal šanci, protože potenciál tam rozhodně je. A je rozhodně odvaha jet za hranicemi formátu "dvacetiminutovky". Dávám "jen" 60%, protože první vlaštovku jménem Comeback už máme dost daleko za sebou.(31.10.2016)

• - V epizodě se posádka koukala na televizní reportáž, která běžela na kanálu ČT 42. V knize „Stopařův průvodce galaxii“ je 42 odpovědí na základní otázku života, vesmíru a vůbec. (steelrock)