Nathan Algren se stal hrdinou občanské války a tažení proti indiánům. V roce 1876 je z něj však troska a alkoholik. Poručík Gant ho přivede na setkání s japonským průmyslníkem Omurou, který mu nabídne práci při výcviku modernizované japonské armády. V Japonsku čeká Nathana tlumočník Simon Graham, který mu vysvětlí, že mladý císař Meidži chce otevřít zemi západní civilizaci, proti sobě však má rebely z řad samurajů, kteří brání dávné japonské tradice. Když rebelové, vedení samurajem Kacumotem, napadnou železniční stanici, dostane jednotka příkaz k nasazení do boje. Je poražena a těžce zraněný Nathan je zajat. Kacumoto ho ubytuje u své sestry, manželky samuraje, kterého Nathan v boji zabil. Žena o zraněného pečuje jen s velkým přemáháním, ale on se snaží pochopit mentalitu vesničanů i samurajů a učí se bojovat jejich zbraněmi. Překvapivě zde nalézá klid, po kterém vždy toužil. Když je vesnice napadena maskovanými bojovníky, postaví se na stranu obyvatel. Definitivně se přitom sblíží s Kacumotem a pochopí, že se nepostavil proti císaři, ale podle svého nejlepšího svědomí mu stále slouží. Když je samuraj pod záminkou jednání vlákán do pasti, Nathan ho osvobodí. Kacumotovi je jasné, že bitvu o záchranu císaře a tradičního Japonska prohrál, a chce spáchat harakiri. Nathan ho však přesvědčí, že lepší je padnout v boji. Poslední samurajové tedy vyjíždějí do bitvy a Nathan je odhodlán bojovat po jejich boku. (TV Nova)

diodoros

Film o strete Západnej a Východnej kultúry podaný prostredníctvom ukážky historického obdobia Meidži, ktoré zobrazuje zmeny v celej japonskej spoločnosti a cez osudy amerického vojaka, pôvodne vyslaného vycvičiť armádu proti rebelujúcim samurajom, ktorý sa stavajú proti zmenám, zajatého nepriateľmi a objavujúceho krásy tejto kultúry... Výrazne zidealizovaný, patetický a z pohľadu Američana (a celkovo obyvateľa Západu) natočený film o cti, tradíciách a potrebe brániť svoju kultúru aj za cenu najvyššiu. Príbeh sa preto môže zdať ako nepravdepodobný a hlúpy, je však tak perfektne natočený, s výbornou hudbou Hansa Zimmera (určite jedno z jeho najlepších diel), perfektnou kamerou a exteriérmi, do posledného detailu prepracovanými bojovými scénami a dojemným záverom, že diváka okamžite pohltí, donúti ho zamyslieť sa a zanechá patričný emočný účinok. Zo samurajských filmov poslednej doby skutočný klenot. ()

ExpertAsie

Soucitil jsem se samurajama, kteri bojovali proti pokroku a chapal jsem jejich kroky, jako kdybych byl jejich clenem. Bylo to take plne emoci, obzvlaste v poslednich minutach, kdy to vyvrcholilo. ()

bono22vox

Když si vzpomenu na recenze ve filmových časopisech, když šel film do kin, tak se teď musím smát. Všichni tento film odpálkovali, téměř všichni. Ale z filmu se stala výborná podívaná a u diváků vítězí na plné čáře... Já napíši jen to, že mě Tom Cruise ještě v žádném filmu nezklamal a nestalo se to ani zde. Mám tento snímek ve velké oblibě. Přirovnal bych ho ke Karate Kidovi, který se setkal s Želary ve výborném příběhu o tom, jak se Tom Cruise promění v Samuraje, jako Kevin Costner v Indiana v Tanci s vlky, aby nakonec prohrál bitvu s Japonci, ale v samurajském myšlení se vlastně stal vítězem... Konec mě rozplakal nikoli rozesmál jak kdysi psal jeden nejmenovaný časopis... Vyborný film... ()

E lan

Povedený velkofilm s oblíbencem Cruisem, zajímavým prostředím a vůbec hodně chytlavým příběhem. Více takových filmů! ()

Wyrdas

Jeden z nejlepších samurajských filmů všech dob. Kromě velkolepých bitev je vám zde naservírován i velice kvalitní příběh obohacený o nemálo filozofických otázek. Atmosféra byla scénáristy legendárně dobře podchycená a film vás i díky tomu velmi snadno vtáhne do děje. Posledního samuraje jsem viděl už nejméně pětkrát a pokaždé jsem se nenechal ničím jiným vyrušit. Být seznam nejoblíbenějších filmů rozšířený alespoň o jedno místo, patrně bych ho vyplnil právě tento film. Nejde zde ani tak o nesmyslné válčení a přehlídku triků, proto si myslím, že právě Poslední samuraj si najde své příznivce i mezi konzervativnějšími diváky. Za mě doporučuji všem bez rozdílu. ()

Eventyrer

Hudba, herci, výprava, kostýmy, kamera, scenár, réžia; všetko je absolútne dokonalé. Napriek dlhej stopáži nenudí ani po niekoľký krát. ()

Mik_e

Tom Cruise možná šel do natáčení filmu s tím, že to bude další one man show v jeho kariéře. Popravdě řečeno netuším, zda si něco takového skutečně říkal, každopádně jestli ano, pak byl asi dost překvapený. Jeho hlavní spoluhráč Ken Watanabe v roli samurajského velitele ho charismatem pohodlně dotahuje, o charakteru jeho postavy ani nemluvím. Ať si každý za sebe rozhodne, kdo byl pro něj větším hrdinou, pro mě to byl přeci jen o chlup japonský samuraj..Nicméně dosti polemizování. Musím říct, že už dlouho jsem se tak nerozhodoval mezi 4* a 5*. Nakonec je to za čtyři, ale poctivé. Skvěle vyvedené válečné scény - Pítře Jacksone, watch and learn .Nejsem fanouškem Hanse Zimmera, proto hudbu komentovat nebudu. V Gladiátorovi byla jeho práce slušná, ale jinak mi přijde dost nevýrazný. Moc se mi naopak líbila symbolika v záběrech použitá, především potěšila královna květů, sakura. K dokonalosti mi asi přeci jen něco chybělo, možná jen větší spád, nevím. A možná to byl taky ten pocit, že to byl film o Japoncích pro...Američany. Přesto, za mě palec nahoru, Edward Zwick po Krvavém diamantu opět zabodoval. ()

Hashirama

Poslední samuraj je esencí čistého a dokonalého filmového zážitku a zhmotněný sen z továrny na sny, dokonalý v každém ohledu a v každém detailu. Autorská vize realizovaná bez sebemenších nedostatků a nabízející vše, po čem divák může toužit - velké epické vyprávění o osudech velkých plnokrevných hrdinů s velkolepými atrakcemi, silnými intimními momenty a úžasným soundtrackem, který dokáže být ohlušující i tklivý. Zkrátka perfektní vyvážená porce Hollywoodu, která mě uvedla do světa filmů a má lví podíl na mé lásce k filmovému řemeslu. A Small Measure of Peace. ()

ZnalecH

Úžasný film, kde jsem si užíval každou chvíli. Mám samuraje ve velké oblibě. Líbila se mi hudba, která přesně seděla k tomu rozjímání nad životem, hledání životního klidu nebo k fantastickým soubojům s meči. Abych se přiznal, tak více uznávám staré zbraně a o těch nových nemám valné mínění. Tím více se mi film líbí, protože pokud někdo dokáže sebrat odvahu a jít proti nim, tak má můj respekt. ()

Sophia

Geniální hudbě Hanse Zimmera, báječné režie Edwarda Zwicka a nezpochybnitelnému hereckému talentu Toma Cruise a Kena Watanabea nelze naprosto nic vytknout. Dokonce mi nevadilo předlouhých 148 minut. U jiných stejně dlouhých filmů málo kdo vydrží nehnutě sedět, bez zkrytých myšlenek na harakiri. Avšak u tohoto snímků, jsem si užívala každý moment. A závěr příběhu? Naprosto strhující! I k slzám došlo. 100% ()

bearmeedek

Opakování je prý matka moudrosti. To jsem u tohoto filmu po létech udělal a zjistil, že jsem moudře hodnotil. Film, který byl v roce 2003 peckou, je stejně poutavý a úžasný i dnes. Takže hodnocení neměním. ()

Klajondr

Cruise moc nemusím, ale tady mi kupodivu nevadil. Tady mi vlastně nevadilo nic. Perfektní příběh nabitý emocemi až do poslední minuty. Nemluvě o krásné hudbě, která nás doprovází po celý film. Poslední samuraj je holt snímek, za který se Hollywood rozhodně stydět nemusí. ()

Rawar

Dokonalý květ je veliká vzácnost, můžete strávit celý svůj život jeho hledáním a nebude to promarněný čas. Nádherná, romantická a čistá balada o nejdůležitějších aspektech lidského života. Na křídlech výpravného snímku z doby, kdy se Nippon potýkal s přívalem  nových kultur z různých koutů světa, si připomene že cesta samuraje byla a stále je naprosto nezbytná. Zcela bezchybný výkon Toma Cruise a Kena Vatanabe, skvělého Katsumota, se navždy vryl do mého srdce. Překrásné souboje a teskná hudba, vše je to perfektní, je to vše perfektní. ()

Hellknight12

Nedávno pozreté po dlhej dobe . Film je skvelé spracovaný. Má zaujímavý príbeh. Herecké výkony sú skvelé T. Cruise si to očividne ožíva . Aká veľká časť z tohto filmu je historicky presná netuším. Pri dĺžke 148 min sa to mohlo trochu skrátiť ale čo už, na kvalite filmu to neuberá len je to trochu natiahnuté. Rozmýšľam čo by som vytkol okrem dĺžky ale asi nič nenájdem. Skvelý film ktorý môžem len odporučiť. Celkové hodnotenie za mňa je 90% ()

Toochman

Tom Cruise ve své nejlepší roli, skvělý Ken Watanabe, silný příběh, povedená atmosféra, výborná režie Edwarda Zwicka, úchvatná hudba Hanse Zimmera. Parádní pohádka. ()

pulDag

Absolutně bez nápadu.. solidně zpracovaná tisíckrát viděná šablona. V porovnání s Gejšou, která též zpracovává část japonských dějin, tohle hraje třetí housle. ()

Nix

Epická výprava a naprosto skvostný příběh. On ten Tom má v rukávu některá esa, kterým není dobrý se vyhnout. A tohle je jeden z nich. Tady není co vytknout, tenhle film musí zasáhnout stejně jako samuraj. ()

aik

Velmi povedený klasický holywoodský velkofilm, na kterém sice nic nepřekvapí, ale je hodně kvalitně zpracován s perfektní hudbou a výbornými hereckými výkony. ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Chris Evans ztvární legendárního herce

Chris Evans ztvární legendárního herce

06.01.2022

Kdy bude další Jack Reacher?

Kdy bude další Jack Reacher?

15.08.2015

Tom Cruise momentálně točí kriminálku Mena pod dohledem Douga Limana (Na hraně zítřka) a už na podzim ho čeká další akční štace. Znovu si totiž zahraje Jacka Reachera, bývalého armádního… (více)

Jack Reacher 2 má režiséra

Jack Reacher 2 má režiséra

19.05.2015

První Jack Reacher vydělal 218 milionů dolarů a potvrdil tak lukrativnost Toma Cruise. Režisér Christopher McQuarrie se ale po Reacherovi vrhnul na pátý díl Mission: Impossible (uvidíme ho už 30.… (více)