Stahující se mračna (TV film)

The Gathering Storm

Zaťahujúce sa mračná

Velká Británie / USA, 2002, 95 min

Košatý dub v parku, podzimně vybarvený, Nádhera v prvních vteřinách. Jsme přece v Anglii. A Churchill jako když vyšije, s nezbytným doutníkem, buřinkou, motýlkem, kilogramy nadváhy. Božský Finney. Mračna se symbolicky stahují už na začátku, při retrospektivě bitvy. Odvážné záběry nahého Churchilla, byť jen zezadu, ale dokonce na WC. Komorníkovi „vy jste pil?“. „Teď ráno? Pochopitelně že nikoli.“ „Doufám, že ta whisky byla vaše, a ne moje.“ Břitký anglický humor. V roce 1934 měl i Winston problémy s placením účtů. Důležitější byla Indie a Gándhí. V roce 1934 Churchill na dně popularity, odstavovaný politik. Zato Hitler na vlně popularity, roste jeho vliv i moc. Roste i vojenská síla Německa. Nikdo to nechce slyšet, jen Churchill to jasně vnímá a vyráží do boje. Mluví o diktatuře, perzekuci Židů, ale nikdo to nechce slyšet, natož pak Sněmovna lordů v čele s Derekem Jacobim. Paní Curchillová je vzácně milující a chápající ženou, ale v určité chvíli je nutné hodit mísou růžičkové kapusty. Aby pak mohla jet na Komody studovat varany! Úsměvná scéna s Churchillem ve vaně a za dveřmi sekretářka, nelze přece ztrácet čas. Informace a dezinformace hrají hlavní roli. Politické vyhrožování bezskurpulózní, nic se nezměnilo. Stejně jako žárlivost manželů. „Děkuji ti za nerozvážnost, když sis mne vzala. Za nerozumnost, že jsi se mnou zůstala a že jsi mne milovala tak, jak by mne nikdy nikdo nemiloval.“ Curchill prorokoval nejen válku, ale i porážku Německa. My víme, že měl pravdu, jeho souputníci dlouho nevěřili. „Každá nepřátelská síla by pochodovala naším kouskem Anglie. Jsem zvědavý, kolik máme času.“ Strhující těsně předválečný vývoj v Anglii. Velká postava, velký herec Albert Finney. A zdatně sekundující Vanessa Redgrave jako manželka.(7.9.2008)

Skvělý film, nejen kvůli podmanivému výkonu Alberta Finneye, ale také pro svůj inteligentní scénář, ve kterém se Winston svléká do naha (v některých scénách doslova). Stejně jako v pokračování (Into the Storm, 2009) lze příběhu snad vytýkat jistou zkratkovitost, ale zde to ještě není tak hrozné. V druhém dílu, kdy je Winston už ve válce (a hraje ho opět skvělý Brendan Gleeson) mi to vadí víc. Ale jenom o jednu hvězdu, zde nemohu jinak než dát plné hodnocení.(13.11.2011)

• Heroine

Trošku nevím co si o takovém filmu myslet. Po filmové, řekněme řemeslné stránce není co vytknout. Herci jsou výborní, stejně tak hudba, kostýmy, dobový Londýn, celkově je film celkem působivý, a ani není zbytečně zdlouhavý. Co se mi ale nelíbí, je politický postoj celého filmu. Nevím proč oslavovat Churchilla, byl to stejný hajzl jako Hitler. Zase jsou zde zmíněni jako Hitlerem utlačovaná rasa jenom Židé, a z celého filmu mám pocit, že není tak docela férový. Opravdu nemám ten "slavnostní" dojem z téhle doby, a nemyslím si že byl Churchill hrdina. Jenom další zlý dědek u moci.(8.1.2012)

Filmy s takýmto obsahom by sa mali premietať na hodinách dejepisu a s takýmto výkonom na hodinách herectva. Výkon Alberta Finneyho ma totálne uchvátil, rovnako ako vyspelá a kvalitná televízna produkcia, ktorá ma vo všeobecnosti na ostrovoch taký vysoký štandard ako nikde na svete. Perfektný mix životopisnej drámy s krásnym sviežim nadhľadom a smutných udalostí, ktoré sú úzko spojené ešte s nedávnou minulosťou. A - že to tak vôbec nemuselo byť - na túto tému jeden z lepších filmov. 80%.(30.4.2008)

Krásná čistá anglická práce. Finney nehraje, ale on JE Churchill. Vztah s jeho ženou je nádhernou lekcí tolerance a zralé lásky z doby, kdy ženy ještě pevně stály za svými muži. Film je trochu monumentální oslavou toho pána, který chlastal jak Dán a zachránil Evropu před nacismem. Vanessa Redgrave je boží. Chtěl jsem si trochu doladit znalosti dějepisu a způsobil jsem si zážitek...85%(14.1.2014)

• - Báseň, ktorú Churchill (Albert Finney) vo filme recituje, pochádza od básnika menom Edward James Milliken a nesie názov "Death and his brother sleep". (KIKA123456)