poster

Stahující se mračna (TV film)

 • Velká Británie

  The Gathering Storm

 • Slovensko

  Zaťahujúce sa mračná

Drama

Velká Británie / USA, 2002, 95 min

 • jatamansi
  ****

  Košatý dub v parku, podzimně vybarvený, Nádhera v prvních vteřinách. Jsme přece v Anglii. A Churchill jako když vyšije, s nezbytným doutníkem, buřinkou, motýlkem, kilogramy nadváhy. Božský Finney. Mračna se symbolicky stahují už na začátku, při retrospektivě bitvy. Odvážné záběry nahého Churchilla, byť jen zezadu, ale dokonce na WC. Komorníkovi „vy jste pil?“. „Teď ráno? Pochopitelně že nikoli.“ „Doufám, že ta whisky byla vaše, a ne moje.“ Břitký anglický humor. V roce 1934 měl i Winston problémy s placením účtů. Důležitější byla Indie a Gándhí. V roce 1934 Churchill na dně popularity, odstavovaný politik. Zato Hitler na vlně popularity, roste jeho vliv i moc. Roste i vojenská síla Německa. Nikdo to nechce slyšet, jen Churchill to jasně vnímá a vyráží do boje. Mluví o diktatuře, perzekuci Židů, ale nikdo to nechce slyšet, natož pak Sněmovna lordů v čele s Derekem Jacobim. Paní Curchillová je vzácně milující a chápající ženou, ale v určité chvíli je nutné hodit mísou růžičkové kapusty. Aby pak mohla jet na Komody studovat varany! Úsměvná scéna s Churchillem ve vaně a za dveřmi sekretářka, nelze přece ztrácet čas. Informace a dezinformace hrají hlavní roli. Politické vyhrožování bezskurpulózní, nic se nezměnilo. Stejně jako žárlivost manželů. „Děkuji ti za nerozvážnost, když sis mne vzala. Za nerozumnost, že jsi se mnou zůstala a že jsi mne milovala tak, jak by mne nikdy nikdo nemiloval.“ Curchill prorokoval nejen válku, ale i porážku Německa. My víme, že měl pravdu, jeho souputníci dlouho nevěřili. „Každá nepřátelská síla by pochodovala naším kouskem Anglie. Jsem zvědavý, kolik máme času.“ Strhující těsně předválečný vývoj v Anglii. Velká postava, velký herec Albert Finney. A zdatně sekundující Vanessa Redgrave jako manželka.(7.9.2008)

 • Anthony
  ****

  Velké herecké sólo Alberta Finneyho, který skutečně je Winstonem Churchillem. Dobrou protihráčkou je mu Vanessa Redgrave, zajímavé je jak nevyužití jsou další skvělí herci ve vedlejších rolích (Jacobi, Wilkinson, Broadbent), kteří se zde skutečně spíše jen mihnou. Mně se film dost líbil, je to ovšem do jisté míry dáno tím, že mě dost baví historie, zvláště novodobá. Je otázkou, jak dokáže film zaujmout diváka, který o Churchillovi ví jen to, že byl tlustý a kouřil doutníky. Film sleduje totiž spíše méně atraktivní část Churchillova života (1934-1939), kde jde o to, že přednáší ve sněmovně projevy, kterým se ostatní smějí, aby se nakonec Winston vrátil jako lord admirality. O jeho nejslavnější etapě života (premiérování za války) se dočteme jen před závěrečnými titulky. Velký prostor dostává nejen Churchill jako politik, ale i jako člověk se všemi neduhy - se svými depresemi, rozmrzelostí, bolestmi, obavami ale i s láskou ke své ženě.(2.4.2004)

 • jafuska
  **

  tak nevím hodně uživatelů jsou z tohoto filmu nadšení, ale u mě bohužel se všechno míjí účinkem, není film vyloženě špatný, ale vše nějak pomalu plyne, a nijak zvlášt herecký výkon taky v tomto neshledávám,ale ne každýmu se zrovna toto musí líbit, ale dodívat se na tento film šlo, takže vlastně zase tak velký průser to nebylo.(22.5.2011)

 • efko
  ****

  Životopisné filmy sú vo všeobecnoti medzi divákmi na celom svete veľmi obľúbené, bez rozdielu, či ide o vážené či menej vážené, seriózne či viac-menej bizardné osobnosti. Winston Churchill patrí medzi tie vážnejšie, no nemenej zaujímavé postavy ľudskej histórie. Hoci film zachytáva len malý úsek z nesporne zaujímavého života tohto veľkého politika, dokáže diváka zaujať. Môže za to aj výborný Albert Finney, vďaka ktorému divák nadobúda pocit, že v hlavnej úlohe vidí skutočného Winstona. Film je po obsahovej aj vizuálnej stránke vydareným televíznym dielkom.(12.1.2005)

 • Malarkey
  ***

  Na HBO standardně precizní životopisné, televizní a politické drama, které pro zájemce představuje jedno ne úplně šťastné období Winstona Churchilla a zároveň dává šanci vyniknout anglickému elegánovi Albertovi Finneyovi, který si svojí roli vysloveně užívá. Hlavně teda ve vaně. Samozřejmě tedy počítejte se skvělým hereckým výkonem, ale i s klasickým popisem života jednoho státníka. Podobných dramat je bezpočet a všechny jsou si kvalitou srovnatelné. Na televizní film adekvátní, nějak jsem v něm ale nenašel nic, co by mě informačně hlouběji obohatilo.(20.10.2017)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace