Stahující se mračna (TV film)

The Gathering Storm

Zaťahujúce sa mračná

Velká Británie / USA, 2002, 95 min

Skvělý film, nejen kvůli podmanivému výkonu Alberta Finneye, ale také pro svůj inteligentní scénář, ve kterém se Winston svléká do naha (v některých scénách doslova). Stejně jako v pokračování (Into the Storm, 2009) lze příběhu snad vytýkat jistou zkratkovitost, ale zde to ještě není tak hrozné. V druhém dílu, kdy je Winston už ve válce (a hraje ho opět skvělý Brendan Gleeson) mi to vadí víc. Ale jenom o jednu hvězdu, zde nemohu jinak než dát plné hodnocení.(13.11.2011)

Krásná čistá anglická práce. Finney nehraje, ale on JE Churchill. Vztah s jeho ženou je nádhernou lekcí tolerance a zralé lásky z doby, kdy ženy ještě pevně stály za svými muži. Film je trochu monumentální oslavou toho pána, který chlastal jak Dán a zachránil Evropu před nacismem. Vanessa Redgrave je boží. Chtěl jsem si trochu doladit znalosti dějepisu a způsobil jsem si zážitek...85%(14.1.2014)

Filmy s takýmto obsahom by sa mali premietať na hodinách dejepisu a s takýmto výkonom na hodinách herectva. Výkon Alberta Finneyho ma totálne uchvátil, rovnako ako vyspelá a kvalitná televízna produkcia, ktorá ma vo všeobecnosti na ostrovoch taký vysoký štandard ako nikde na svete. Perfektný mix životopisnej drámy s krásnym sviežim nadhľadom a smutných udalostí, ktoré sú úzko spojené ešte s nedávnou minulosťou. A - že to tak vôbec nemuselo byť - na túto tému jeden z lepších filmov. 80%.(30.4.2008)

Na HBO standardně precizní životopisné, televizní a politické drama, které pro zájemce představuje jedno ne úplně šťastné období Winstona Churchilla a zároveň dává šanci vyniknout anglickému elegánovi Albertovi Finneyovi, který si svojí roli vysloveně užívá. Hlavně teda ve vaně. Samozřejmě tedy počítejte se skvělým hereckým výkonem, ale i s klasickým popisem života jednoho státníka. Podobných dramat je bezpočet a všechny jsou si kvalitou srovnatelné. Na televizní film adekvátní, nějak jsem v něm ale nenašel nic, co by mě informačně hlouběji obohatilo.(20.10.2017)

Nadmieru vydarený film sledujúci síce nie natoľko významné, ale o toľko činné odbobie Sira Winstona Churchilla. Už samotný názov je predzvesťou, o čo pôjde. Film sa viacej sústreďuje na Churchillov osobný život v jeho ,,podvečere", neistú budúcnosť a s tým spojené obavy, čo na pôsobivosti získava hlavne výborným výkonom Alberta Finneya a v závere vykračuje v ústrety veľkého vodcu anglického ľudu počas najväčšieho vojnového konfliktu v dejinách. Veľmi pekne je vykreslený vzťah k jeho milovanej žene Clemmie, okrem nej treba oceniť aj vedľajšie výkony hercov ako Jim Broadbent, Linus Roache či Ronnie Barker ako Churchillov komorník. Ocenenia tromi cenami BAFTA (herec - Finney, masky a výprava), tromi cenami Emmy a dvomi Zlatými glóbusmi (najlepší TV film a herec) sú dostatočnom zárukou na to, aby tento film dostal plný počet v hodnotení.(28.4.2008)