Co na tom, že Rose (Allison Williams) je bílá jako stěna a Chris (Daniel Kaluuya) černý jako noc? Žijeme přece v jednadvacátém století, kdy je boj proti rasové nesnášenlivosti přece už dávno dobojovaný a na smíšené páry se skrz prsty nedíváme. Minimálně Roseini rodiče Missy a Dean jsou na Chrise od prvního momentu nesmírně milí. Vadí jim snad jen to, že si přítel jejich dcery tu a tam zapálí, ale to s barvou kůže přece nesouvisí. Psycholožka Missy dokonce Chrisovi nabídne, že ho jeho zlozvyku zbaví pomocí hypnózy. Byl by to ráj na Zemi, kdyby se dva zdejší černošští zaměstnanci nechovali tak podivně. A kdyby se zvláštně neprojevoval i další muž černé pleti, který během víkendu dorazí na návštěvu. Náznaků, že všechno není v úplném pořádku, postupně přibývá, a Chris se rozhodne vzít nohy na ramena. To, co následuje, překoná jeho nejčernější noční můry a všem divákům v kinosále připraví naprosto nečekaný a nezapomenutelný zážitek. (CinemArt)

hurki

Zdejší samozvaný hororový expert Psychor opět potvrdil, že přesně tohle je ten film, který skutečným hororovým fandům udělá radost a jeho shlédnutím ukojíté své představy. Proto se rád připojím k EvilPhoEniXovi a na tu kudlu v Psychorově břiše ještě s razancí dupnu :) ()

Eywa11

"I'm T.S... motherfuckin'-A. We handle shit. That's what we do. Consider this situation... fuckin' handled." :D Nudné, predvídateľné, vôbec nie desivé...áno, dobrý námet a zvláštnosť tomu dodali určitý punc...na základe traileru, som čakala omnoho viac (fatal error, common mistake :D), koniec chvíľu vyzeral sľubne, no žiadny boom, poww, wauuu efekt sa nedostavil.......... ()

waltosin

Hodně dobrá myšlenka a kloubok dolu, že do toho všichni, takové téma bývá tabu a je dobře že to dopadlo, jak to dopadlo. Učty byly srovnany,takže nikdo nemůže říct ani slovo na Uteč, zasloužené tržby je zaruka kvality a mrazení po celém těle také, jak to u takového psycho hororu ma být jen tak dal, tohle se mi líbí. :) 80% ()

Honzulik

Uteč, Get Out - tak na moje gusto trochu hodně humoru a méně horroru a naopak trochu více "přenegrováno" než jsem očekával... Jinak celkem dobře odvedená práce Jordana Peeleho! ()

Facerr

Super překvápko. Je teda fakt, že některý věci jsou trochu předvídatelný, ale to má člověk z toho, že čte recenze na csfd ještě před filmem:). Takže abych nic nevykecal, doporučuju tohle dílko s temnou atmoškou a ještě temnějším závěrem. ()

DonBraso

HAHA.To byl fór na nástěnku tenhle debutový počin i s tím co tady CinemArt kouzlí do obsahu filmu spektakulární divy."To, co následuje, překoná jeho nejčernější noční můry a všem divákům v kinosále připraví naprosto nečekaný a nezapomenutelný zážitek."Byl jsem doma a myslel jsem si,že jsem v cizím pokoji s kávovým hrnkem.Bože.Amerika leží snímku u nohou,na Rottenu je to nejlepší film všech dob nejspíš a zde se aspoň přidám k menšině,která není ani černá.Jak tenhle náměť někdo dokázal vycucat z prstu a vsugerovat ho do filmu,který je tak nesmyslný,je záhadou všech.Po úvodních titulkách hned pátá věta začíná tím,že jsem černej a nevím jestli mě tvoje rodina bude brát.To mě pověs koule do průvanu.To vměšování rasistického podtextu je tam přímo směšné a vůbec se nehodí,ale jelikož chce být snímek zrovna tím,tak se tam plácne mezi dialogem nějaký štěk.Atmosféra by se dala krájet,kdyby člověk u toho dvakrát málem nespal.Je to opět další z řad filmů,který v žánrovém tónu vybere asi to hlavní a to je mysteriózní thriller,pro slabší povahy horor,ale nevím vážně v čem,jedině snad poslední příšernou baj voko desetiminutovkou,kdy jelení paroží v krku byl fakt nečekaný smash.Celý film pomalinku otevírá síň,chce být tajemný,ale je čistokrevně jenom nudný.Jestli je chytrý,tak je půlka blbů,protože i bez traileru bylo jasný,že vždycky bolí dýka nejvíc od toho,od kterého to nejmíň čekáte.Všechno je podsouvané a jediné co na tom filmu je dobré,jsou komediální vložky po telefonu či snad "inspektora" z letišní haly,který hází dobrý keci a je to vážně řízek.Na komedii by to bylo dobré,ale co tam dělá to ostatní,to nevím.Už vidím,že po tom haló co snímek má,utržil neskutečný balík prachů z pár drobnejch,tak je jasný,že dvojka bude. Doufám,že nebude hypnoticky vykvašená a do prázdna podaná,nejspíš bych bral dokument o prvním díle pane Peele.30% ()

Plaque

Rasistická tématika môže byť na všetky spôsoby, pretože ma baví, je aktuálna a treba ju pripomínať. A tu bolo tých rasistických odkazov naozaj neúrekom, akurát to režisér a scenárista v jednej osobe trochu prestrelil s vysvetľovaním. Dokázal tým dve veci. 1. zabiť potenciál filmu, pretože mnohé linky vyzradil skôr, než bolo treba a potom sa z toho stalo pozeranie na čosi, o čom už každý vedel. 2. Ukázal, čo si skutočne myslí o väčšine súčasnej popcornovej generácie, keďže im každú "záhadu" vmasíroval hlboko do deja a explicitne im to, ako prvotriednym mentolkám, ukázal včas, aby sa potom nedivili. Preto niektoré pasáže pôsobia až groteskne, keď napríklad čávo nájde najprv u frajerky v zničohoničotvorenom skriňošatníku fotky všetkých prechádzajúcich negroobetí, aby sa všetci vzápätí pri scéne "Rose naval kľúče od auta, ale rýchlo" strašne prekvapili, za koho skutočne jeho frajerka kope loptu. Alebo ďalší príklad a la sedím si priviazaný v koženom kresle a čakám na lobotómiu a pokým čakám, tak mi cez TV z roku 0003 vysvetlia všetko, čo som doteraz nepochopil. Takže tu máme domáce video, v ktorom dedo vysvetľuje, že sú rodinka pakokotov, ktorá skalpuje černochov, aby sa im nabúrala do systému. Alebo (VRCHOL KOKOTIZMU PRE MENTOLKY) video, v ktorom slepý zošuverený chuj vysvetľuje, prečo si ho práve vydražil a ako to celé prebehne. Navyše sa banda rasistov správa úplne nelogicky, pretože žiaden hitlerofil by asi nechcel stráviť ďalšie roky života v nejakom podradnom Chrisovi Washingtonovi, či? Napriek týmto nezmyslom je to celkom kukatelné, dej sa zbytočne nevlečie a odsýpa napriek všetkým tým nelogickým fejlom pomerne svižným tempom. Na konci nie sú žiadne motýle alebo škriekajúce valaky a končí to presne podľa jedného z dvoch možných koncov. Aspoň tam si to zachovalo logiku. ()

Labrio

Za mě celkem zajímavý horor, který ve mně už od prvních chvil udržoval celkem slušnou hladinu napětí. Nejedná se o žádnou "lekárnu" , ale i přesto mě film držel dost napjatého. Finální rozuzlení mi sice přišlo trochu přepálené, ale i tak si film čtyři hvězdy bez problému zaslouží. ()

Petr59

Rozhodně skvělý, excelentní film v rámci žánru, ale vlastně i mimo něj. Nevím jak začít, daly by se o tom napsat stránky.... Tak třeba tím žánrem. Než jsem se šel na film podívat do kina, tak jsem si přečetl pár recenzí, které film definovaly jako černou komedii, nebo jako horor (možná thriller), kde je až příliš velká dávka vtipů a humoru. Koneckonců, to některé komentáře popisují i zde..... Promiňte, ale to jako fakt ne. Po přečtení recenzí jsem si opravdu chvíli myslel, že to bude taková hororová černá komedie s černochy a že to bude vlastně v pohodě a celkem se i pobavím. Brzy jsem pochopil, že je to nesmysl. Nevím, třeba mám jiný smysl pro humor, ale tohle je dost hustý, drsný a hlavně silně znepokojující film, který je na hony vzdálen nějaké černé komedii. Ano, to jako fakt. Párkrát jsem se za těch 100 minut pousmál, když se ve filmu vyskytl nějaký ten for na odlehčení. Ale rozhodně to nebylo kdovíjak vtipné a oproti té hutné, temné, zlé, znepokojující atmosféře, která postupně velmi citelně gradovala, to byla jen taková malá kapička v oceánu. Co z toho, že postřehnete třeba tři, čtyři vtipné hlášky, když jste tak silně vtažení do děje, že nemáte vůbec šanci zůstat v klidu. To je tak silně znepokojující film, že to snad ani nechci vidět znovu a rozhodně to doporučuji jen silným povahám. Jestli se někdo spoléhá na to, že bude v průběhu sledování filmu v pohodě a spíše se zasměje než vyděsí, tak tato představa je tedy totálně absurdní. Tohle je fakt jen pro srdnaté lidi s velmi silnou povahou, protože citlivé a vnímavé lidi to odrovná. Několik dnů po shlédnutí filmu jsem prostě některé scény nemohl dostat z hlavy, pořád se mi to promítalo před očima a já cítil tíseň, úzkost, depresi, strach a to patologické a nenormální zlo, které ve filmu pošahaná a totálně amorální a bezcitná rodina ztělesňovala. Jako co z toho, že členové té rodinky nejsou kdovíjak strašidelní a děsiví, když si uvědomíte jaké zlo páchají a bez známky nějakého citu likvidují afroameričany tím, že jim odeberou část mozku a vlastně je tím prakticky zabijí (k čemu je život, ve kterém si život neuvědomujeme). Rose byla extrémní mrcha a jedna z nejvíce psychopatických záporáků co jsem kdy viděl, protože mít žaludek na takové pravděpodobně několikaměsíční divadélko a pak své partnery bezcitně dovézt ke své rodině a podílet se na jejich likvidaci, to je opravdu unikum. Na druhou stranu má ale alespoň šanci žít velmi bohatý sexuální život. Je to spíše velmi znepokojující psychologický thriller s mysteriozními, hororovými a sarkastickými prvky. Lze to do jisté míry chápat jako společenskou satiru (která vám ale úsměv na tváři asi nevytvoří), protože je to v podstatě zlý film. To, že je to tak děsivé je dáno především šíleně dobrou hudbou, perfektními hereckými výkony (hospodyně a zahradník se chovají šíleně nenormálně, jak z jiného světa), gradující hutnou atmosférou, napětím a prostředím. V rámci hororového žánru jde o jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. Těžko srovnávat s filmem rozpolcený, který sice nabízel originálnější a zajímavější příběh (+ hezké holky k tomu a perfektní herecký výkon McAvoy), ale zase nedokázal vzbudit tak zoufalé pocity a šokovat diváky. Je dobře, že pokračuje trend natáčení hororů zaměřených spíše na napětí, prostředí, herecké výkony a atmosféru, než na nadpřirozeno a laciné lekačky. Málokdy se dokáži natolik sžít s hlavní postavou jako nyní a to nejsem ani černoch. Rozhodně není pravda, že se ve filmu nic první hodinu neděje. Naopak už od začátku (konkrétně sražení jelena na silnici) se rozbíhá taková ta divná atmosféra, kdy začínáte tušit, že jste se možná ocitli někde v jiném světě, kde se žádná z postav nechová adekvátně. Jde jen o to, nechat se vtáhnout do děje a vnímat tu psychopatii vyzařující z členů rodiny. Atmosféra na párty přátel rodiny Rose byla šílená, ze všech šel cítit velmi zvláštní pocit. A konec už jel slušným tempem, nechyběla ani krvavá tečka (včetně originální vraždy jeleními parohy) a konečně jsme pochopili většinu z podstaty příběhu. Nutno říct, že pointa mohla být ještě o něco děsivější a že mohlo být na konci objasněno ještě více otazníků a lepší formou. Konec byl spíše už uchvátaný, vysvětlení celého příběhu rodiny bylo jen naznačené a nedokončené. Nepochopil jsem tam několik věcí (co se po zvrácené operaci děje s černochy, zda je motivací pro rodinu rasismus, peníze nebo věda a pokus o pokrok v lidské evoluci, do jaké míry do toho všeho jsou zapojeni ostatní liberální důchodci z párty, proč Chrise nezneškodnili hned po příjezdu a jak si mám přebrat to, že zahradník je dědeček a hospodyně babička a ani třeba to, proč se černochům aktivovalo vědomí po zahlédnutí blesku fotoaparátu, atd.). To je také asi jediný velký problém filmu, že vám tvůrci zkrátka neposkytnou odpověď na všechny otázky a vám nezbývá než jen spekulovat. Kdyby byl konec více dopiplaný a příběh rodiny by byl řádně dovysvětlený, tak by to bylo ideální. Co k tomu ještě dodat? Rasistické to není, rasismus se vůbec neřeší, protože hlavní motiv rodiny nám zůstává skrytý. Rose je šíleně psychopatická a následky hypnózy bych určitě nepodceňoval. Jo a ten hláškující černoch byl fakt fajn. Pár jeho hlášek skutečně bodlo. A dvojka by vzhledem k tomu, že plno otázek zůstalo nezodpovězeno také bodla. I když s ní nikdo asi nepočítá, když na konci filmu se všichni členové rodiny válí v krvi. Ale třeba tvůrci něco vymyslí. Špičková záležitost. Jestli na to máte koule, tak se podívejte. A pokud ne, tak raději zapomeňte, že něco takového existuje. () (méně) (více)

ynnel

Bylo to sice hodně předvídatelný, už od samého začátku jsem přesně věděla, co se stane, ale ono to prostě funguje. Konečně kvalitní podívaná. ()

Mr.Keli

Super atmosféra. Škoda jen, že jsem tušil jak to dopadne hned ze začátku a to jsem nečetl recenze a neviděl trailer. Takový klíč (the KEY movie) nadruhou. 70% ()

matolos1

Unikátny spôsob ako cez stiesnenosť a bezradnosť hlavnej postavy vystavať názor na jednu z najomielanejších a najcitlivejších tém na svete ( no skôr iba v Amerike). Od príchodu k domu až po uväznenie na stoličke je to neuveriteľne psychologicky nepríjemný horor-triller, ktorý každým dialógom a scénou opovrhuje hlavnou postavou. Začiatok veľmi pomalý, koniec prvoplánový alebo skôr nedomyslený. Ináč som sa cítil po celú dobu fakt nepríjemne, miestami som si kontroloval farbu svojej pokožky :D. ()

minimalism

Skvelý nápad s takýmto príbehom, to by ma fakt nenapadlo. Horor to síce nie je ale napätie a sledovanie čo sa bude diať ďalej tam je! A taktiež sa mi páčilo aj rýchle ukončenie (cesta von z domu). ()

a0001

Síce nie na prvý dojem, ale štýlovica a originalita aj napriek miliónom klišé. Paradox. Spoiler :Stepfordskí černosi. 70% ()

krumlajs

Konečně pořádnej originální film, kterej tady dlouho nebyl. Doufám, že Peele má dost takových námětů, klobouk dolů :) ()

TinyMartina

"Sex slave!" Uteč má velmi napínavou atmosféru. Z rodičů, služebnictva i dalších příbuzných mi naskakovala husí kůže. Skvělá hudba a zajímavý závěr. Rozhodně to patří k těm nejlepším hororům vůbec. Snad nejlepší na tom celém byl kámoš Chrise, jeho glosy k dění z toho na pár místech vytvořili docela povedenou komedii. Hvězdičku tomu přidala nezapomenutelná atmosféra půlnočního kina na Festivalu fantazie. ()

Edeltruda

Od společenské kritiky k hororu. Bohužel nás nikdo nevaroval, že k mysterióznímu ve stylu Stepfordských paniček. Na ně ale Uteč nemá. :-( ()

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Tvůrce Uteč a komediální Černé zrcadlo?

Tvůrce Uteč a komediální Černé zrcadlo?

03.07.2018

Jordan Peele má po svém debutovém hitu Uteč najednou plné ruce práce. Na jedné straně tu jsou projekty pro Amazon, dále jeho vlastní filmy pro studio Universal, a teď se čerstvě upsal epizodní sci-fi… (více)

Tvůrce Uteč míří do televize

Tvůrce Uteč míří do televize

07.06.2018

Amazon Studios obchodního magnáta Jeffa Bezose pokračuje ve své cestě k televizní nadvládě a po koupi práv na televizního Pána prstenů teď čerstvě podepsalo exkluzivní smlouvu s režisérem a… (více)