Hledá se Nemo

Finding Nemo

Hľadá sa Nemo

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Austrálie / USA, 2003, 100 min

Film nám ponúka tri dejové línie: retrospektívu, Marlinovu cestu za Nemom a Nemove zážitky z akvária. Retrospektíva odhaľuje počiatok a dôvody pre Merlinovo konanie v priebehu filmu, pričom Marlinova cesta a Nemovo pôsobenie nám ukazujú dve rozdielne dejové línie, ktoré sa na konci opäť pretnú a spoja. Sú harmonicky vyvážené, počas filmu sa Váš záujem nezameriava hlavne na Nema alebo na Marlina, dobrodružstvá oboch sú napínavé a pritom zábavné. Cítenie určitých pasáž sa dá rozpoznať aj podľa využitia farieb, pri pochmúrnej, ale aj veselej nálade sa osvedčili pastelové farby, ktoré boli využité napríklad v časti, keď pelikán Nigel odniesol Marlina s Dory naspäť do vody, keď sa vracali z ordinácie. Hľadá sa Nemo je jeden z tých dojímavejších animákov, ktorý menších divákov poučuje a núti zamýšľať sa nad tým, aké by to bolo, keby stratili rodiča. Nechýbalo veľa a začal by pôsobiť ako jeden z mravoučných filmov, avšak toto zameranie bolo múdro "len" naznačené a smutné scény netrvali dlho. Film nepôsobí vtieravo a označuje sa ako jeden z najlepších animačných výtvorov. „Tento film je o nádeji a strachu. Optimizmus verzus pesimizmus. Poloplný verzus poloprázdny. Pred životom sa môžete schovať, ale môžete doňho aj vstúpiť, využiť svoje šance a žiť naplno.“(10.3.2008)

Z technického hlediska je animace opravdu úžasná, už jen za tu vodu by si tvůrci zasložili absolutorium. Hlavní však je perfektně promyšlený příběh, u kterého se baví všichni diváci bez rozdílu věku. Dokonce i narážky na jiné filmy jsou vtipné i bez jejich znalosti! Celý film je dramatičtější a lidštější než většina hraných dramat. Klobuk dolů - jeden z filmů roku.(6.12.2003)

Nemo je zlobivá rybka a tak dostane přes ploutvičky a ocitne se v akváriu, kde jsou ryby schopné projít zubařskou školu na výbornou. Marlinovi (Nemův otec) nezbývá nic jiného než vyrazit s rybkou Dory, která má problémy s krátkodobou pamětí, na cestu skrz celý oceán, aby malého nezbedníka našel. Musím se přiznat, že Nemo je pro mě asi nejlepší 3D animace. Ano, Shreka tolik nemusím. Film je se svým moralizačním tématem určen těm nejmenším, ale své si na tom může najít každý. Hlavně je to skvělý humor žraloky na odvykací kůře začínaje a hloupými racky konče. Opravdu jsem se smál od začátku do konce. Ovšem nejsilnější stránkou snímku je skvělá animace, která je propracovaná do toho nejmenšího detailu. Rozhodně se jedná o jeden z mých nejoblíbenějších animáků.(15.4.2007)

Rozpočet $94miliónovTržby USA $339,714,978Tržby Celosvetovo $864,625,978Tržby za predaj Blu-ray v USA $29,024,806Tržby za predaj DVD v USA $74,766,549║ __║obnovená premiéra rok 2012 Rozpočet $94miliónovTržby USA $380,843,261Tržby Celosvetovo $936,743,261▐ __ Pixar je špička čo sa animácie týka a tu to na plnej čiare potvrdzuje a prináša úžasnú grafiku v silnom dobrodružnom príbehu, plného vtipných momentiek. /95%/(1.12.2005)

Mainstreamový animovaný film začíná čím dál častěji kopat do hraničních kamenů svého žánru a posouvat je mimo území dětské zábavy, na čemž má kromě Aardmanů (Slepičí úlet) lví podíl především studio Pixar, které ve filmu Hledá se Nemo dokázalo vytvořit svět, který si budou plně užívat nejen ti nejmenší, ale především pak jejich dospělý doprovod, popřípadě dospělí samotní. Hlavní hrdina, který jako by vypadl z filmů Woodyho Allena, řeší otcovskou krizi středního věku, žraloci provádějí seance ála Anonymní alkoholikové (Ryba je přítel. Ryba není jídlo. Opakujte...) a do toho všeho řada nezbytných filmových odkazů. Neskutečně rychlý film, zahlcující vás neustávajícím přívalem nápadů, které už ke konci přestáváte stíhat a můžete jen kroutit hlavou, jak je možné, že animovaný snímek vás dokáže vzít za srdce víc než většina jeho hraných bratříčků. Ne náhodou jeden z nejúspěšnějších filmů letošního roku... Je to totiž naprostá bomba!!!(7.11.2003)

• - V závěrečných titulkách na modrém pozadí si lze na jejich konci všimnout mj. i postavy Mike Wazowski se šnorchlem - známé postavy z filmu Příšerky s.r.o. (2001), na kterém také pracovalo studio Pixar. (epicride)

• - Francouz Franck Le Calvez obvinil Pixar, že mu v film ukradl nápady z jeho dětské knihy o rybkách. Soud dospěl k závěru, že kradl naopak on. (Pumiiix)

• - V zubařské ordinaci, v které je akvárko, je několik hraček, a mezi nimi je i Buzz Rakeťák z Toy Story. (lardko)