Hledá se Nemo

Finding Nemo

Hľadá sa Nemo

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Austrálie / USA, 2003, 100 min

Pro mě jednoznačně nejlepší pixarovka, úchvatný neustále stupňující se děj, bravurně vybrané hlavní "postavy" a samozřejmě nové hlášky a vtipy po celou stopáž udržují pozornost diváka. Naprosto dokonalý dabing, který je pro mě po Simpsonech nejpovedenější vůbec (Bruce a Dory v originále jsou naprosto směšný, ne vtipný a film úplně ztrácí kouzlo), úžasné animace, především opět legrační mimika rybiček, si u mě zajistili místo v TOP10 a Finding Nemo se u mě stal nejsledovanějším filmem. Toto vše zaručuje, že se směji každé dvě minuty a je to tedy pro mě i nejoblíbenější komedie. Brucíček je pro mě jednoznačně nejpovedenější animovaná postava všech dob, kdykoli se potřebuji zasmát, tak si pustím jeho scény typu "Já tátu nikdy nepoznal" nebo "To neva já tě chápu". Ňamka u-a-a!!! Oblíbené rybky: Bruce, Dory. 100%(7.5.2012)

Nádherná animovaná rozprávočka, ktorá zaujme síce jednoduchým, ale o to viac napínavejším dejom. Veľmi sa mi páčila aj animácia, toľko farieb, radosť pozerať. Hotová pastva pre oči. Rozprávku som pozeral spolu s dcérou, a keď som videl, ako napäto sleduje dej, ako zviera pastičky a drží palce len aby tatko rybka konečne našiel svojho syna... No poviem vám, viac mi netreba. Plný zásah ako lusk!(13.12.2013)

Mainstreamový animovaný film začíná čím dál častěji kopat do hraničních kamenů svého žánru a posouvat je mimo území dětské zábavy, na čemž má kromě Aardmanů (Slepičí úlet) lví podíl především studio Pixar, které ve filmu Hledá se Nemo dokázalo vytvořit svět, který si budou plně užívat nejen ti nejmenší, ale především pak jejich dospělý doprovod, popřípadě dospělí samotní. Hlavní hrdina, který jako by vypadl z filmů Woodyho Allena, řeší otcovskou krizi středního věku, žraloci provádějí seance ála Anonymní alkoholikové (Ryba je přítel. Ryba není jídlo. Opakujte...) a do toho všeho řada nezbytných filmových odkazů. Neskutečně rychlý film, zahlcující vás neustávajícím přívalem nápadů, které už ke konci přestáváte stíhat a můžete jen kroutit hlavou, jak je možné, že animovaný snímek vás dokáže vzít za srdce víc než většina jeho hraných bratříčků. Ne náhodou jeden z nejúspěšnějších filmů letošního roku... Je to totiž naprostá bomba!!!(7.11.2003)

Když potřebuji sáhnout po spolehlivé citové náloži nebo naopak pohodově vtipné rodinné komedii, vím, že se i po X projekcích můžu na Nema spolehnout. To první mi zaručuje hudba Thomase Newmana a dojemná story o hledání cesty k sobě v podání otce a syna, to druhé Dory a ostatní dokonalí vtipálci (nejvíc válí Baloun, banda racků nebo imitační komando). Po odeznění několika vln hlavního boomu je navíc z Nema díky nestárnoucí animaci nesmrtelná klasika.(24.3.2007)

Nejprve bych chtěl pochválit český dabing, který se opravdu povedl (originál jsem neslyšel). Proč to nejde u hraných filmů? Animace je opravdu skvostná. Kam až zajde Pixar příště? Příběh je svižný, vtipný, plný nápadů. Být víc takových filmů pro děti, zakoupím si dudlík a budu chodit na každou novou premiéru. Sláva Pixaru!!!(27.12.2003)

• - V Pixaru se traduje historka, že prvotní inspiraci pro dobrodružství malého Nema našel režisér a scenárista Andrew Stanton v roce 1992, když se svým synem navštívil Vodní svět. Právě tehdy si uvědomil, jak krásně by barevný podmořský svět vypadal skrze počítačovou animaci. Předprodukční práce započaly v roce 1997, přičemž celý příběh vychází ze životních situací samotného Stantona. Při jedné z procházek se synem si povšimnul, že svého potomka tak úzkostlivě střeží a opatruje, až to má dopad na jejich vztah. Ihned začal pracovat na scénáři, ačkoliv na pořadu dne byla postprodukce filmu Život brouka (1998). (Dlee)

• - V zubařské ordinaci, v které je akvárko, je několik hraček, a mezi nimi je i Buzz Rakeťák z Toy Story. (lardko)

• - Keď Andrew Stanton prvýkrát videl rybku clownfish (klaun očkatý) vedel, že ona bude perfektný druh do jeho filmu. (Greenpeacak)