Závrať

• Česko Vertigo (více)

Mistrovské dílo o posedlosti, jež vedla až za hrob. James Stewart a Kim Novaková v hlavních rolích klasického amerického filmu.  Padesátá léta představují v Hitchcockově tvorbě vrcholné období. Po první dekádě v Hollywoodu, kdy střídal kvalitní snímky s těmi méně povedenými a snažil se najít své místo v přísně organizovaném systému studiové výroby, byl už etablovaným a komerčně úspěšným tvůrcem, jehož filmy nesly osobitou pečeť svého režiséra a byly snadno rozeznatelné od produkce jeho kolegů a konkurentů. K nejvýše ceněným Hitchcockovým snímkům patří Vertigo (1958), psychologické drama bývalého policisty Fergusona, jenž se zamiluje do ženy, kterou má sledovat, a teprve postupně zjišťuje, že se stal obětí rafinované hry. Hitchcock vyšel z románu známé francouzské dvojice Pierre Boileau-Thomas Narcejac, nazvaného Mezi mrtvými (1954; česky nevyšel), ovšem přizpůsobil si ho, jak ostatně bylo jeho zvykem, svým vlastním potřebám. Děj zasadil do malebného prostředí San Francisca (román se odehrává v Paříži), jehož kopcovitý reliéf umocnil zásadní rys hrdinovy osobnosti, chorobný strach z výšek, a spletitý příběh vyšperkoval vlastními obsesemi (zejména meditací o přetvoření ženy v dokonalou ženu). Ideálního představitele Scottieho Fergusona nalezl v Jamesi Stewartovi, s nímž spolupracoval už předtím, především na Provazu (1948) a Oknu do dvora (1954), a do obtížné role tajemné Madeleine nakonec obsadil Kim Novakovou. Vertigo bylo v době svého prvního uvedení považováno v rámci Hitchcockova díla za zklamání (nominováno pouze na dva Oscary - výprava, zvuk), ovšem časem se díky své mnohovrstevnatosti stalo jedním z jeho jednoznačných triumfů. V pravidelné anketě britského měsíčníku Sight & Sound bylo v roce 2002 vyhlášeno druhým nejlepším filmem všech dob (po Občanu Kaneovi). (Česká televize)

kusper

Vím, že Alfred Hitchcock je genius, ale tohle? Tolik nečekaných zvratů, dokonalá hudba, perfektní kamera, skvělá mysteriozita. Dokonalé. Hltal jsem to od první minuty do poslední. ()

MarekT

Úvodem: Pokud jste neviděli, hrozí nebezpečí, že ochutnáte část koláče ještě před hodováním. Jinými slovy bacha na spoilery. Je tu sice dobře odvedená řemeslnická práce, jako například herecké výkony atp., ale to píšu téměř v každém komentáři a už vás s tím určitě unavuji. Během filmu jsem totiž přemýšlel o jiných věcech. Například mě fascinovala vypointovanost příběhu. Sice jsem tušil, že se ještě v druhé polovině něco stane, ale co to bude, to se dalo tipnout stěží. Dále jsem byl překvapen, že i když podobně jako v Psychu nám jedna z hlavních postav v polovině umírá, není to pro film deficit (byl jsem opravdu napnut, co bude dál) a zbývající čas je překvapivě skvěle vyplněn dvojrolí. Co se týče typického hitchovského napětí... nebylo to až tak z viděného, jako spíš z toho, co se stane. Tudíž je to plus. Líbil se mi také další obvyklý Alfredův prvek - děj nenapádně plyne, ticho po pěšině - a bác! Divák je šokován (první scéna u Golden Gate). Připomínám, že to není nějaké klišé, Vertigo byl můj pátý Hitchcockův film a popáté jsem seděl v křesle s otevřenými ústy... a stejně tak jsem již popáté měl možnost obdivovat krásu nějaké blondýnky. Moje tvrzení, že Hitchock byl opravdu pan režisér, je potvrzeno mimochodem tak, že je od diváka vyžadován upřený pohled na obrazovku. Mohu potvrdit, že když se odhlédnete tu a tam vedle, je zle. Děj trochu rozvláčný, pomaleji plynoucí, fantastický úvod zlatého (24 karátů) období Hitchovy kariéry vrcholící Psychem, na které film sice nemá, ale to není důvod neplýtvat plným hodnocením. I když, pro takové mistry ve svém oboru jako Alfred není hvězd nikdy dost a nelze to nazvat plýtváním. *** Repríza (27.7.2009): Rozhodně mám lepší pocit než při premiéře. Tam, kde jsem si byl prvně nejistý, jsem dával nyní pozor a vyplatilo se. V úvodu jsem při záběrech dolů dokonce pociťoval mírné bolení hlavy, což je důkaz toho, že mě dokázal Hitch vtáhnout do děje - jedna scéna na mě zapůsobila opravdu tak, jako bych v tom San Franciscu byl. Film se znalostí věci už tolik nešokuje, o to víc se dá vychutnávat například stránka scénáře - lepší scénář než zde u Hitchcocka nikdy neuvidíte. Též bych chtěl pochválit Bernarda Herrmana, který podobně jako u Psycha udělal dobrou práci v oblasti hudby - je úchvatné, jak pouhým jedním brnkáním brnká zároveň i na nervy. Rozmýšlím se, kde se Dario Argento inspiroval se svojí přehnaně krásnou barevnou stylizací (Supsiria) - řekl bych, že důvody našel právě zde. V tomto případě mě mimochodem napadá asi nejoriginálnější možná myšlenka, kterou bych vyjádřil svůj obdiv k snímku: Vertigo je po výtvarné stránce natolik dokonalé, že ani ten největší zastánce klasického černobílého filmu (mezi které se počítám) nemůže popřít prospěšnost vynálezu barevného filmu, ba naopak, měl by z něj přímo nadšen. Původně jsem během projekce chtěl přiřknout Vertigu v kontextu tvorby mistra napětí šalamounskou 3. - 5. příčku (spolu s Ptáky a Severozápadní linkou), nejen zmíněnými klady mě však uchvátil natolik, že ho umístím na samotný bronzový stupínek, hned za Notorious a Psycho. 100% () (méně) (více)

pakobylka

Uhrančivý příběh ... Je precizně vykonstruovaný, nic v něm nechybí ani nepřebývá - a jeho pointa je doslova vražedná. ()

Pajky3

Vystřízlivění, které zákonitě muselo přijít, protože mě se z toho hlava nezatočila, bohužel. Spojení Hitchcock a Stewart tentokrát nefunguje a to je škoda, já doufal, že mě Stewart jen tak nezklame. Nejstrašidelnější je na tomhle filmu jeho neskutečná délka. Nejzajímavější na tomhle filmu byl konec, ne proto, že by byl nějak skvělej, ale proto, že konečně přišel. Celou dobu jsem měl pocit, že budu muset každou chvilku usnout jestli se tam něco nezačne dít. Kim Novak to sice sluší, ale bohužel ani ta to nezachrání. Možná jsem to jen nepochopil, kdo ví. Já vím jen to, že se mi to nelíbilo a co na tom, že je tam přidaná pěkná vychytávka na navození Závratě. Stejně jako u spousty jiných filmů u mě zůstane hodnocení tohoto, maximálně průměrného, velkou záhadou. ()

Juto

,,Vertigo" kombinuje v takmer jedinečnej rovnováhe Hitchcockov drzý cit pre psychologické šoky s jeho elegantným géniusom pre elegantnú štýlovosť. 8/10 ()

Martrix

Vertigo je úžasnou exkurzí do San Franciska padesátých let. Stará auta, ale i architektura, typicky americká noblesa mixnutá nabubřelostí...Amerika na hony vzdálená dnešním pokryteckým a pokřiveným USA. Sledujeme nijak zvlášť originální detektivní zápletku, která by v dnešních kulisách působila protivně roztahaně, ale díky režii, kameře a výše zmíněnému vizuálu, divákovu pozornost udrží. Samozřejmě velký podíl na tom má i mysteriózno a pěkně vykreslené postavy. Byť si myslím, že obsazení Stewarta nebylo to pravé ořechové. Ne kvůli jeho hereckým kvalitám, ale typově by se do role hodil mladší a méně unylý herec, kterému by se to poblouznění "ženou v nouzi" věřilo lépe. Linie s Johnovou přítelkyní byla podivně useknuta a stejnětak si umím představit lepší přechod k závěru, kde bych čekal dramatičtější oblouk. Vyšinutí aspoň jedné z hlavních postav, včetně jejich osudu...po bitvě generál, jasně....ale uměl bych si představit...SPOILER! že se s přeměnou Judy v Madelain bude vyšinutost Johnyho stupňovat do takové míry, že ji na schodech do věže bude spíš nahánět trošku ve stylu Osvícení, ale ne se záměrem ji zabít a nakonec to bude on, kdo skončí pod věží. Což by bylo dramatické právě s ohledem na to, že Judy by se s každou proměnou, kterou po ní chtěl odevzdávala své lásce a chtěla by mu vynahradit rok v ústavu i podvod. Nakonec by o něj přišla tak, jak on přišel o ni. KONEC SPOILERU. Ale i v této hitchcockovské verzi to na nadprůměrné hodnocení určitě stačí :-) ()

c.tucker

Celý příběh ubíhá velmi pomalu a je vystavěn až ke špici. Závěr, těch posledních několik minut je naprosto perfektních a zásadních. ()

mortak

Hitchcock sice převzal dějovou osnovu tuctové francouzské romantické kriminálky "D´entre morts" (Boileau-Narcejac), jenže z ní udělal psychoanalytický rozbor stárnoucího muže (Stewart), který pro karieru u policie obětoval svůj milostný, a tedy i sexuální život (zatímco jiní promýšleli ve svém volném čase novou konstrukci podprsenky). Jenže ztělesněný sen jeho ukrytého sexuálního Já, blondýnka překrásná ve všech směrech, neexistuje a nikdy neexistovala v realitě, ač se o to ve druhé části filmu Stewart neúspěšně snaží. Otázkou je, zda se Scotty v závěru filmu vrací k asexualitě spořádaného Američana nebo jen opouští svůj nereálný blonďatý sen (je zde pořád "nedokonalá a reálná" přítekyně). Detektivní thriller zde tvoří jen základnu, na kterou jsou položeny další vrstvy vyjadřené celou škálou filmových prostředků. Mohu tento film vidět mnohokrát a přesto se ho nenasytím. ()

WolfR

Vertigo je úžasně napínavé mysteriózní veledílo mistra Hitchcocka. Je to spletitá hra intrik, lásky a posedlosti s dokonalou atmosférou. Závěr mě naprosto uzemnil. Bravo, 5 hvězd. ()

majo25

Celkom zaujímavá mysterózna dráma, ale len do polovice. Potom to už je len nuda. Kopa nelogických vecí. Spomeniem len jednu z mnohých: Skúsený detektív sleduje osobu tak, že je jej neustále v patách, pomaly vždy tri metre za nou, a je jedno, či v aute, alebo pešky - však to je výsmech aj pre policajtov spred 2 storočí. Zaujímavé je vidiet mladučkú "Mississ Ewingovú" z Dallasu. Moje hodnotenie: 65% ()

campix

Hitchcock je znám jako mistr atmosféry a hororu. Pro mě je především symbolem napínavých thrillerů, kterých mělo být Vertigo králem. A také si dokáži představit jaké to muselo být v té době, vidět tento film i když Vertigo nalezlo uznání až o desítky let později. Jenže mě nijak výrazněji neuchvátilo. Nikdo z hlavních herců mi nepřišel nijak charizmatický a celá zápletka byla celkově dosti natažená. Kvalitní film, jenže v mých očích mu něco chybí. ()

Mitzi

Úžasný film! Od začátku do samého konce nenechá diváka vydechnout díky tajemnému příběhu, špičkovým hereckým výkonům, hudbě, režii... ()

daEmoNickY odpad!

Kdo je to Hitchcock? To jsem asi spadla z jiny planety ze to nevim, hehe Moni, kdyby to bylo o 80 minut kratsi, melo 40, a ja mel o 40 min dal bych 5. S'to furt posunoval. Jak muzes neco pak hodnotit? Ale ty trojuhelnikovy prsa byly jak trnem do oka. Sem se musela mackout. "Slzu zavisti?" ;svrastil trapne oboci; Daniku, tohle videt v Aktech-X tak si cvrknu Ty vole dyt ses holka, aaa, takle proste mluvit nemuzes. Jsem takova jakou sis me udelal. Muhaha. Pockej. Pockej jeste vzkaz Shadikowi. Proc se ho proste nikdo nezepta. By pak vedeli (vo cem to je) jesli je tak slavnej, ne? Von je mrtvej, Mrcinko. Proste je ztracenej v prekladu. Aha. No tak to nebude pet, co?; ten usmev; "Ja dam na tebe"; zvlast kdyz je mi to jedno; Me se libi jiny filmy ()

tom88

Na to, ako milo ma prekvapili Hitchcockove Vtáky a Psycho, tak ma Vertigo sklamalo. Samozrejme je tu kopec filmových kvalít, ktoré sa mi tentokrát nezdajú až také dokonalé, ale celkový dojem z filmu bol mizerný. Rozbeh bol pomalší ako je to už zvykom, ale postupom sa dej vylepšoval no neskôr začal prepad do neznáma a postupne som začal nerozumieť postavám, ich konaniu a celkovému deju, ktorý bol pre mňa väčšie psycho ako Alfredov film. Celkový záver filmu som nepochopil a vyplývalo to opäť z podivného chovania všetkých postáv. Neviem akú hlavnú myšlienku film mal priniesť, ale mne len kŕčovito poplietol hlavu a s hodnotením idem nižšie. 70% ()

tomeek

No já nevím... Zápletka klasicky nečekaná, konec překvapil, za to plus. Jinak mě tento film moc nepřitáhl. Hitchcock mě moc nebere a toto není nijak extra námět. ()

charge

Vertigo by se vešlo do jednoho dílu Alfred Hitchcock Presents, zbytečně natahované, samozřejmě dodnes originální, ale hlavní postava mi připadá až příliš překrytá make-upem a nevyzařuje téměř žádným charismatem, navíc filmům (nejen od Hitchcocka), kde hraje záhadná blondýna s výrazem ducha mdlého se budu pro příště raději vyhýbat, mimochodem barevný film v 50. letech vypadal hrozně překolorizovaně, lepší pro mě byly zatím pouze filmy A.H. bez barvy Nepravý muž a Psycho. ()

Bouzy

Pouze Alfred Hitchcock dokáže filmu dodat záhadné mysteriózní prostředí k tomu napětí, kterému divák propadne hlouběji a hlouběji. Po filmu Psycho a Okno do dvora tento snímek doplňuje mé TOP 3 filmy od Hitchcocka. Jako vrchol geniality film obohacuje vynikající soundtrack od Bernarda Herrmanna. Jeho filmy mě jednoduše baví bez ohledu na rok vydání. Do budoucna bych rád viděl všechny filmy jeho bohaté režisérské kariéry! ()

Robert Downey Jr. krouží kolem remaku Vertiga

Robert Downey Jr. krouží kolem remaku Vertiga

24.03.2023

Bylo to nejspíš jen otázkou času, studio Paramount Pictures každopádně nyní oznámilo, že se chystá natočit remake slavného Vertiga. Thriller legendárního režiséra Alfreda Hitchcocka (Psycho) z roku… (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

11.04.2015

Filmové hvězdy exkluzivně pro ČSFD.cz

Filmové hvězdy exkluzivně pro ČSFD.cz

25.03.2015

Oscarový režisér Jean-Jacques Annaud a ikonická herečka Kim Novak navštívili Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest, kde s nimi režisér Robin Kašpařík udělal exkluzivní rozhovory pro ČSFD.cz.… (více)