Závrať

• Česko Vertigo (více)

Mistrovské dílo o posedlosti, jež vedla až za hrob. James Stewart a Kim Novaková v hlavních rolích klasického amerického filmu.  Padesátá léta představují v Hitchcockově tvorbě vrcholné období. Po první dekádě v Hollywoodu, kdy střídal kvalitní snímky s těmi méně povedenými a snažil se najít své místo v přísně organizovaném systému studiové výroby, byl už etablovaným a komerčně úspěšným tvůrcem, jehož filmy nesly osobitou pečeť svého režiséra a byly snadno rozeznatelné od produkce jeho kolegů a konkurentů. K nejvýše ceněným Hitchcockovým snímkům patří Vertigo (1958), psychologické drama bývalého policisty Fergusona, jenž se zamiluje do ženy, kterou má sledovat, a teprve postupně zjišťuje, že se stal obětí rafinované hry. Hitchcock vyšel z románu známé francouzské dvojice Pierre Boileau-Thomas Narcejac, nazvaného Mezi mrtvými (1954; česky nevyšel), ovšem přizpůsobil si ho, jak ostatně bylo jeho zvykem, svým vlastním potřebám. Děj zasadil do malebného prostředí San Francisca (román se odehrává v Paříži), jehož kopcovitý reliéf umocnil zásadní rys hrdinovy osobnosti, chorobný strach z výšek, a spletitý příběh vyšperkoval vlastními obsesemi (zejména meditací o přetvoření ženy v dokonalou ženu). Ideálního představitele Scottieho Fergusona nalezl v Jamesi Stewartovi, s nímž spolupracoval už předtím, především na Provazu (1948) a Oknu do dvora (1954), a do obtížné role tajemné Madeleine nakonec obsadil Kim Novakovou. Vertigo bylo v době svého prvního uvedení považováno v rámci Hitchcockova díla za zklamání (nominováno pouze na dva Oscary - výprava, zvuk), ovšem časem se díky své mnohovrstevnatosti stalo jedním z jeho jednoznačných triumfů. V pravidelné anketě britského měsíčníku Sight & Sound bylo v roce 2002 vyhlášeno druhým nejlepším filmem všech dob (po Občanu Kaneovi). (Česká televize)

Spectre

Jedinečný film, best of Hitch. Perfektný scenár v doprovode hudby Bernarda Herrmanna sľubujú absolútny zážitok. Výtvarná stránka je dokonalá no a ten koniec... nemá to chybu. ()

MkSallam

Vertigo působí při zhlédnutí zvláštně. Podivně tajuplný téměř až mysteriózní příběh, vynikající herci a podivná atmosféra nejistoty a nepředvídatelnosti děje, který teoreticky mohl skončit už po první hodině filmu. Ale Hitchcock pokračuje dál a stále vypráví ten svůj zvláštní příběh až ke skvělému závěru, ve kterém se odhalí bezchybnost scénáře. Kompozice je zajímavá podivnou barevností a také stylovými efekty závratě. Když snímek skončil, byl jsem si jistý jen tím že Vertigo je filmový skvost. 95% ()

Delaney

Rozhodně jeden z nejlepších Hitchcocků. Příběhem, atmosférou, Jamesem Stewartem a dokonalym zobrazenim "závratě" (schody ve věži)... ()

Jorge-Z

Drama pana Hitchcoka, ze strhujícím příběhem a ještě lepším koncem. Celý film podtrhuje vynikající hudba a brilantní výkon Jamese Stewarta. ()

Milky.

Luxusní film se skvělým scénářem. Bohužel mě lehce nudil a pár dalších věcí (moc zdlouhavá část po vraždě a absolutně naivní sledovačky, kdy nenápadněji by to zvládlo šestileté dítě) mě nutí tomu srazit jednu hvězdičku. Ale jinak super. ()

aLPaC

Naprosto precizní!!!!!!!!!! Jinak se ani tento zprvu mysteriozně se tvářící thriller nedá popsat. Už dlouho se mi nestalo, že bych několikrát neodhadl děj ani samotné postavy. Hitch mě pořád a pořád něčím překvapoval. Každý tu chválí naprosto vynikající a nečekaný konec. I já musím, nicméně je zde celá řada dalších vynikajících scén, které jsou neméně čekané a stejně precizní. Jediné co bych trochu vytkl je upadající tempo druhé části filmu, což je vlastně v podstatě trochu jiný film. Na do očí bijící kulisy si stěžovat nebudu, jelikož je to starý více než 50 let. S přehledem jasných 5 bodů. ()

simply

Pro mě zatím nejlepší Hitchcock, předčilo to tolik opěvovanou a mnou nepochopenou Severozápadní linku. bylo to dynamické, napínavé, tajemné a Kim Novak byla naprosto famózní. ()

Movie Gourmet

Tento klasický film na mě zapůsobil a líbil se mi a hlavně se mi líbila Kim Novak(ová). I když film se drží hlavně romantické linie, nechybí mu ale zároveň ani ta thrillerová a lehce mysteriózní. Verdikt: 4* a 80 %. PS. Nejedná se o klasické Hitchcockovo hororové dílo. ()

Ollie235

Jeden z nejznámějších, ale i nejpůsobivějších Hitchcockových filmů. A kdyby bylo v druhé půlce trochu víc napětí na úkor romantiky, řadil bych jej i mezi mistrovy nejlepší. Úvodní takřka hodině nemohu vytknout takřka nic, pak ale bohužel přišly pasáže, které příliš nezaujaly. Ke konci se sice všechno vrací do starých dobrých strhujících kolejí, ale pětihvězdičkový zážitek si přece jen představuji jinak. Přesto je Vertigo rozhodně filmem, který se musí vidět. ()

Nethar

Po Ptácích a Psychu jsem si dal další slavný Hitchcockův film. A asi na dlouho dobu poslední. Bylo to dobře zahrané, celou dobu udržovaná správná atmosféra, ale... no prostě mě to tak moc nebavilo. Asi příliš dlouhé, hlavně ta poslední půlhodinka, film měl u mě klesající tendenci. Nejvíc se mi líbilo staré San Francisco. Ale chápu, proč je to pojem, o čemž ostatně tři hvězdičky pro šedesát starý film svědčí. ()

laepus

James Stewart s Jim Novakovou si to mezi sebou krásně dávají a jiskří to až několik metrů od obrazovky. Na dnešní dobu je to pochopitelně pomalu budovaný film s důkladným pochopením postav (tak už se dnes příliš netočí), jak už to u Hitchcocka bývá dobrým zvykem a tempo a napětí se neustále stupňuje. Taky mám trochu strach z výšek, takže závěrečné scény mě dost děsily a trochu mi trnuly nohy. ()

Renfield

V první polovině zajímavý, lehce mysteriózní thriller, který postupně buduje atmosféru pro... pro zvrat, který by ne každý očekával. Z "oběti" se stává psychopat, příběh se radikálně mění a spěje k závěru, který by zase čekal málokdo. Výborně napsáno, skvostně zfilmováno! Jednoduše Alfred Hitchcock, James Stewart a samozřejmě Bernard Herrmann ve vrcholné formě! 80% ()

Marius_ss

Prekrásna Kim Novak a magická hudba, to vo mne zarezonovalo asi najviac. Hneď potom sympaticky James Stewart a scenár. Príbeh o tragicky stratenej láske, a až o posadnutosti v snahe znovu ju nájsť, má dostal. Chýbalo mi tam síce väčšie napätie, no bol to krásny filmový zážitok. Musím zmeniť hodnotenie na ***** nakoľko neprešlo ani pól dňa a ja mám chuť si ten film pozrieť znovu :o ()

Oralfabet

Třetí film od Hitchcocka, co jsem viděl a třetí masterpiece. Tentokrát velice pomalý, mysteriózní, chvílemi až tak nějak psychedilecký (ta snová sekvence byla v té době určitě něčím dost nevídaným) a taky... taky je to dost solidní mindfuck. Jen si říkám... SPOILER ALERT Koho sakra napadne takovej plán na zabití manželky?! 10/10 ()

bobstock

Klasický filmový střih padesátek obdivuhodný, stejně tak mladá Novak až smrtelně okouzlující, stále čilá v 90letech gratuluji. Akorát ta stopáž asi lehce přepálená na úkor konce, který teda hodně rychle zabili. 65% ()

Emzet

Já vím, že to je klišé, ale...tento film je jako diamant. Můžete se dívat z mnoha stran a stále se blyští. Vidíte skrz něj ale nevidíte dovnitř něj. Není mnoho podobných. Je cenný a vzácný. Je to originální romantický film. Ale je vlastně romantický? Není to spíš probouzení démonů minulosti? Zničující posledlost vrátit vše tak jak bylo? Duchařina? Opravdu, můžete se dívat na každý záběr stokrát a pořád objevujete nové a nové souvislosti. Nové a nové nápady. Co v tomto fimu znamenají zrcadla? A zelená barva? A Kim Novaková? Největší umělecké dílo páně Hitchcocka. ()

RomanHyde

Hitchcock namaloval krásný film. Ano doslova NAMALOVAL, protože exteriéry, interiéry, barevná stylizace.. je úplně dokonalá... v tak krásném a barevném světě bych chtěl žít.......ale ono vlastně můžu, stačí si nasadit růžové brýle..:) Samotné ztvárnění mne nadchlo mnohem více než-li děj či hereckké výkony, ikdyž i tyto důležité aspekty jsou na výborné úrovni. Opravdu krásná práce a to doslova. ()

Robert Downey Jr. krouží kolem remaku Vertiga

Robert Downey Jr. krouží kolem remaku Vertiga

24.03.2023

Bylo to nejspíš jen otázkou času, studio Paramount Pictures každopádně nyní oznámilo, že se chystá natočit remake slavného Vertiga. Thriller legendárního režiséra Alfreda Hitchcocka (Psycho) z roku… (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

11.04.2015

Filmové hvězdy exkluzivně pro ČSFD.cz

Filmové hvězdy exkluzivně pro ČSFD.cz

25.03.2015

Oscarový režisér Jean-Jacques Annaud a ikonická herečka Kim Novak navštívili Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest, kde s nimi režisér Robin Kašpařík udělal exkluzivní rozhovory pro ČSFD.cz.… (více)