Stvoření světa

• Francie La Création du monde (více)

V Písmu svatém se praví, že na počátku všeho života na Zemi byla tma a Pánbůh. V případě tohoto animovaného snímku Pánbůh roztomile roztržitý, který měl před sebou spoustu práce. Aby na ni nebyl sám, pořídil si vejce, jež poctivě zahříval, až se z nich po čase vyklubali andílci. Jenže z posledního vejce, které bylo pěkně kropenaté, se vyloupl neposedný ďáblík. Poté, co měl pomocníky pohromadě, potřeboval Pánbůh ke své další práci světlo. Marně však škrtal zapalovačem. Jako vždy totiž nefungoval. Stvořitel proto musel použít slavného triku se zvoláním: Budiž světlo!. Světlo bylo a Pánbůh se mohl s pomocí andílků pustit do tvoření, jež mu s nevyčerpatelným vtipem a nekonečnou řadou skvělých nápadů kazil neposedný ďáblík. Nejvíce se samozřejmě vyřádil ve chvíli, kdy Pánbůh začal tvořit člověka. Adama si ještě Stvořitel ohlídal, ale Evu ďáblík okamžitě zkazil tím, že ji naučil trsat rocknroll (a je to vůbec první rocknroll, jaký kdy zazněl v českém filmu)... (oficiální text distributora)

Xeelee

Nádhernej animák s úžasným Werichovým komentářem. Jestli pánbíčkářům ani po tomhle nedojde, že takhle to opravdu nebylo, tak už fakt nevím. Milujte se a množte se. ()

Sawy

Werich občas hezky zahlásí, jinak je ale tahle ideologicky zatížená učebnice o stvoření světa dnes už prakticky nekoukatelná. Pánbůh jako roztržitý dědeček učící svá dítka poctivé práci a Ďábel jako zákeřný kapitalista, který je kazí "západními" výdobytky? Nechci, děkuji. 40 % ()

HateBreeder

Když jsem byl malý, zeptal sem se rodičů co je to ta BIBLE?? Co se v ní píše?? A jak tedy bůh udělal ten svět? No a rodiče mi pustily tento hezký filmeček a já k němu mám pořád jistý nostalgický vztah a vždy, když ho česká televize o Vánocích zařadí do programu, neodolám a podívám se na něho. Je to prostě nádhera!!! Animace je jednoduchá, ale účelná a hezká. Film s humorem, elegancí a notnou dávkou nadsázky prezentuje jak Bůh ten náš svět vlastně stvořil a že se u toho, chlapík, zapotil. Nesmím zapomenout na perfektní komentář pana Wericha - jeho "BUDIŽ SVĚTLO!!!" ve mě rezonuje ještě dnes. Tento film je klasikou mezi českými kreslenými filmy a kdo neviděl, není čech :) Myslim, myslim nevím dál, co bych ještě udělal. ()

Silence

Je to vtipné, originální, ale také nechutně budovatelské. Hudební intermezza by šla přežít, kdyby to místy opravdu nebylo už moc. "Kam patří srdce mé. Doleva protože je červené." A podobné dobové odkazy najdeme snad v každé scéně. A ono se to opravdu místy nedá poslouchat. Škoda. ()

joehot

Jako dítě jsem to chápal jako jednoduchý popis stvoření světa, teď, jako větší dítě, v tom nacházím taková moudra, navíc z úst pana Wericha..Nádhera.. Tohle budu jednou pouštět svým dětem, žádné pokémony! ()

Expendable odpad!

Pěkně komunistická hovadina.Poslouchat stále - Milujte se a množte se, milujte se množte se.Mě se to vůbec nelíbilo nikdy ani jako malýmu ani ted. ()

Marek1991

Spočiatku som sa zabával, neskôr už ani nie, skôr to nudilo. Navyše je jasné, že život musel vzniknúť úplne inak, aj to s tými dinosaurami, neviem, ťažko hodnotiť. Je to tak pre deti vo veľmi nízkom veku, už trocha múdrejšie by si však zaslúžili niečo iné. Animácia zodpovedá roku, v ktorom to vyrobili, no genialitu v tom akosi nenachádzam. ()

NeutrinoX

Nebýt tohoto fimu, nevěděl bych snad dodnes jak to vlastně bylo:) Nezapomenutelný zážitek z filmu tvoří především mluvený doprovod Werichův. ()

liquido26

Není to čistých pět, trochu bych to zkrátil a taky jsem se musel pousmívat nad některými levicovými narážkami, ale jinak to bylo skvělý. Nejvíc mě bavil ďábel. Konečně už vím, komu vděčíme za nikotin, alkohol a cibuli :-) ()

corpsy

Ešte si pamätám na jeden silvestrovský večer niekedy v 80tych rokoch, keď to dávali niekedy krátko po polnoci. Už vtedy na mňa ten film zapôsobil. Hlavne hlas pána Wericha. Piata * chýba, asi kvôli občasnej naivite, ale v tej dobe...sa asi ani ináč nedalo! ()

ledzepfan

Jako malej jsem to měl rád, ale když jsem na to dneska koukal a s hrůzou zjišťoval jaká materialistickobudovatelská agitka to je, tak jsem valil bulvy... Práce, práce, progres, řád-i stromy by měly růst hezky v lajně..Žádnej zázrak stvoření-prostě makačka s lopatama a bez práce nejsou koláče :D Jasně je nutné filtrovat to skrz nadhled, ale ví tohle ty děcka? ()

depony

Myslím, že líp už to dětem vysvětlit nejde ... a v podání Jana Wericha i nudný a těžkopádný text získává na nápadu a živosti. Jako je Filipovský jediným dabérem Funése, tak Werich je patriot animovaných a loutkových záležitostí - jeho pohádky jsou skvělé a vyprávění ve Stvoření světa je jednou z těch nejlepších věcí:) ()

Krissty

Neviděla jsem to jako malá, poprvé jsem tento film shlédla až v osmnácti... Možná i proto mě to vůbec nezaujalo, nebavilo a jediným světlým momentem byla píseň "Milujte se a množte se", která je skutečně chytlavá. Je mi líto, že to musím říct takhle netaktně, ale celé mi to připadalo jako biblicko-komunistická vymývárna. Nemám nic proti víře, sama se o náboženství zajímám, ač se k žádné nepřikláním, ale tohle bylo fakt moc. Svým dětem raději pustím Lady a Tramp nebo Krásku a zvíře. Jednu hvězdičku přidávám, abych byla objektivnější, protože vedle mě seděla moje malá šestiletá nevlastní sestřička a ta od toho nemohla odtrhnout oči, čož asi znamená, že dětem se to bohužel líbí... I když Werich je prostě Werich. ()

Krt.Ek

Jako dítě jsem to miloval a jako novopečený kreacionista si to také nepochybně užiji, takže svých 5 hvězdiček si sám u sebe obhájím, i když souhlasím s argumenty, jenž vyčítají, že majorita hodnoticích střílí plný zásobník jenom podle svých dětských vzpomínek. To mě ale nějak nepohoršuje, u pohádek tomu rozumím - ale zároveň se mi dere na rozum otázka, jak co nejobjektivnějším způsobem ohodnotit pohádku? 85% ()

Z0oMb3E

Dokonca i mňa ako pohana potešila táto rozprávka. Ani nie tak kresťanskou demagógiou, ale vtipnou animáciou, vydarenými fórikmi a bravúrnym komentárom Jana Wericha. Samozrejme že je to viac menej paródia (pre starších) alebo podchytenie si už čo najmladších. Avšak práve opačná strana predstavovaná štyrmi čertami tu vyznie ako sympatickejšia. Viac som fandil práve tim štyrom červeným sympaťákom. Tak ma potešilo, že všetky moje obľúbené zvieratá (hady, pavúky, škorpióny...) vymyslel práve čert. Nikdy som nebol veľký fanúšik pesničiek v rozprávkach, ale aj tie sú tu veľmi vydarené a dokonca vtipné. ()

havLord

Klasika, občas však s až příliš budovatelskou atmosférou, ale to bylo bohužel dáno dobou. Můžeme být rádi, že naši soudruzi vůbec takový film povolili udělat. ()