Když zaměstnanec železnic Canko Petrov najde na kolejích obrovské množství peněz, rozhodne se celý obnos vrátit na policii. Netuší však, jak fatální soukolí událostí tímto bohulibým činem dává do pohybu. Vděčný stát jej odmění novými náramkovými hodinkami. Pragmatická kariéristka Julia v čele PR oddělení Ministerstva dopravy mu však mezitím omylem ztratí jeho vlastní hodinky, které pro něj mají značnou emocionální hodnotu. A právě zde začíná zoufalá Cankova snaha získat zpět nejen své staré „Slavy", ale i svou důstojnost. (Film Europe)

Pete

Zní to celé groteskně jako pouhá anekdota o ztracených hodinkách Slava, ale chvílemi z toho pořádně mrazí. Již předchozí snímek těchto tvůrců nám uštědřil morální Lekci, a nyní jdou pak ve zobrazení prohnilého systému a nemocné východoevropské společnosti ještě dál. Zobrazením korupce politiky s prostředím novinařiny mi to připomnělo rumunský dokument Colectiv. Dále k postavě prostého idiota, který nechtěně uvede události do pohybu, se scénář chová až s jakousi Hrabalovskou něžností, a tento čistý člověk je tak v ostrém kontrastu se svinskou kariéristkou, která má hranice lidskosti naopak hodně posunuté. Přitom je ale vše zobrazené s nadhledem, a příjemně nejednoznačně. Režiséři vybrousili také formu, kdy jednotlivé záběry nejsou dlouhé přespříliš, tempo vyprávění je tak akorát aby sloužilo budování atmosféry a výsledného sdělení, až bych řekl že na Bulharský artfilm je to docela svižné. Současná česká kinematografie by podobnou ránu po hlavě potřebovala také jak prase drbání. ()

nula87

Možná můj první bulharský film a hned takhle skvělý. Precizně vykreslené postavy nejen Canka a Julie, a pomalý příběh založený na malých omylech, chybných rozhodnutích, a hlavně vlivu politicko-mediálního falešného prostředí na jednoduchého, ale taky slušného a poctivého člověka. To vše vygraduje až do nevyhnutelného zdrcujícího finále. 85% ()

blondboss

Takto vyzerá film s myšlienkou, atmosférou a duchom. Nebolo to síce natočené pútavo a miestami to malo hluché miesta, ale ten príbeh bol zobrazený reálne, bez nejakých okolkov a priamo k veci. Bulharskú produkciu som videl asi prvýkrát, ale musím uznať, že to nedopadlo zle, ešte dotiahnuť pár detailov a hodnotenie by bolo určite vyššie. 70 % ()

DonBraso

Nemůžu si pomoct,ale čekal jsem o trochu více.Koktající železničář Canko je sice bravurní postava do skvělého námětu,ale jinak je to docela výplň.Co doopravdy nesnáším,když si film neustále pomáhá berličkou a tím jsou mobilní scény.Tohle už jsem přímo nenáviděl u seriálu Ray Donovan a zde každý telefonát moc neukazoval na sílu dnešní doby.Sice chápu souvislost,ale na tomhle se v klidu dalo šetřit,asi jako s "narozením" dítěte u postavy Julia Staykové.Problém je hezká věc,na dobrotu na žebrotu,koukat se na to fakt dá,ale nějak že by mě to Bulharsko zkopnulo do prdele to fakt ne.Moc která bude mít vždycky navrh si prostě vybere jednoho podivína,který se stará o svoje kralíky a vším tím okolo ho to dožene až si vezme do ruky spravedlnost či systém on.70% ()

Fajolo

Film, na ktorom sa dá schuti zasmiať a popri tom si uvedomiť, že to nebolo len smiešne, ale aj smutne realistické. Také veci sa totiž nestávajú len bradatým koktajúcim železničiarom. Každý z nás môže byť zneužitý systémom buď ako Canko Petrov, alebo ako ministrov PR poskok. Po pozretí tohto filmu to snáď budeme schopný lepšie posúdiť. ()

Saxos

"S poctivostí nejdál dojdeš"! Prd. Dojdeš akorát tak daleko, že vezmeš železný klíč, kterým si celý život utahoval matice na kolejích, a majzneš s ním PR po palici. A už jseš v krimu. ()

hony23

Chcanko je trochu prosťáček a trochu samorost. A protože každý dobrý skutek bývá po zásluze potrestán, dostane se do soukolí egoistických a ambiciózních zmrdů. Bulharský film je důkazem, že i artový film nemusí být nuda, byť kdyby Chcanko nekoktal, mohlo to být o čtvrthodinu kratší. ()

Kozlowski8

Je chudý, samotářský, žije sám se svými králíky, má problémy s komunikací kvůli svému koktání a má smysl pro spravedlnost a poctivost - to je Canko Petrov. Když tento muž najde na kolejích obrovské množství peněz a rozhodne se je odevzdat, netuší, jak fatálně pocítí důsledky kolotoče událostí, který se kolem něj roztáčí... Silně emotivní příběh, který se zavrtá hluboko do duše. Síla snímku je ale čistě jen v samotném závažném obsahu příběhu a v hereckém výkonu hlavní postavy. Řemeslná stránka a ostatní herecká představení jsou velice průměrná. U mne silné 3*. 65 %. ()

Velislav

Jednoduchý a pritom nevšedný príbeh malomestského prosťáčika napĺňajúceho schému „z nuly hrdinom“ a späť. Skvelé výkony hlavných hrdinov podporené precíznou bulharskou réžiou. Protagonistke panej z ministerstva by som to embryo tak doprial, ale iba ak by bolo od votrelca. Arogantná, nezodpovedná a bezcharakterná osoba bez empatie, teda vlastne spĺňajúca kritériá (nielen) jednej „štvorčlennej“ strany z vlády jednej nemenovanej stredoeurópskej republiky s mementom pre politikov na záver. Pre nenásytné ignorantské médiá detto. Príbeh je absurdnou fikciou, zároveň ale alegóriou nielen na politiku ako takú, ale najmä na sebectvo a pokrytectvo nás všetkých. (Film Europe Channel) 8/10 ()

John Dunbar

Tohle není jen zrcadlo Bulharské společnosti. Poté ,co koncem 80 let globální protektor nainstaloval za železnou oponou jemu sloužící loutkové režimy se již může jen pořádně chechtat a prostřednictvím svých slouhů tu a tam předat vyznamenání za film potvrzující jím propracovaně docílenou realitu. I u nás v ubohém nikam se neposouvajícím a tonoucím Česku pobíhá spousta Julií Stajkovovových. Je jich plno a jsou všude vidět. Ale nebojte, kdyby v náhodou budoucnu lidé prozřeli a nechtěli hrát tyto role, budou tyto posty nahrazeny umělou inteligencí. ()

hanca.uh

Každé vykonané dobro bude po zásluze potrestáno - nejen tak bych tento film popsala. Máme tu sondu do bulharského propleteného korupčního systému, kdy PR oddělení s "nadřazenou" šéfkou zamete pod práh všechno, co by mohlo funkci Ministerstva dopravy pošpinit. Bezohlednost a opovržení vůči obyčejnému člověku tady jen prýští. A přitom - železničář Canko to měl, dá se říci, v hlavě celkem dobře (a lidsky správně) poskládané. Pouze se dopustil toho, že chtěl jednat správně, bez vlastního užitku a že důvěřoval lidem. Výborný film, i když mírně skličující. Absurdní, přesto uvěřitelné. Jako herci byli ve filmu naprosto skvělí Canko i Julia (pozn: oba si spolu hráli i ve filmu Lekce z roku 2014 od stejné režisérky). Občas mě sice během sledování trochu vadila jakoby sem tam roztřesená amatérská kamera, ale záběry a detaily a psychologie postav to bohatě nahradily. Závěr byl.....nečekaný? Dávám plný počet hvězd. ()

andrejba

Kazdy dobry skutok bude spravodlivo potrestany! Kto z Vas spoznal ze Stefan Denolyubov hral v Lekcii slizkeho majitela zalozne? Jeho uzasna vizualna premena z bezneho cloveka na polozanedbaneho koktajuceho podivina je skvela. ()

patho666

Perfektne spracovaný príbeh Canka Petrova nám zase raz ukazuje akúže nám politici, novinári, reportéri aj rôzny PR manažéri tvoria odpornú, smradľavú žumpu. ()