Vyrovnávání účtů

Shoot Out

Shootout

Western

USA, 1971, 95 min

Vím, že hlavní roli má ne/napravený lupič, který si chce mlčenlivě jít za svou pomstou a tuhle snahu mu nabourá nečekaná zásilka od bývalé přítelkyně. Jenomže tohle všechno je standard. To už jsem viděla. Ale ne tak vyprahlou ženskou, na kterou narazil Peck koncem filmu. Ta by brala všechno! Chudáci ti její dělníci, o kterých jen mluvila, ale nikdy se neukázali. Takže jí už asi zdrhli. Ta předvedla kovbojovi, kterého viděla prvně v životě, takovou etudu zoufalé osamělosti a touhy, že každý aspoň trochu slušný muž by měl cítit povinnost ji okamžitě popadnout a odnést do ložnice.(10.7.2018)

Kradez koni -ked sa riesi vo westernoch, tak to je pre mna znamkou nudneho a planeho westernu. Tuna sa riesi pomsta za podvod ci podraz ci co to bolo. Filmu suverenne vladne Gregory Peck, vyborne dialogy. Dejova linia sa rozvija pomaly, najma uvod sa nesie v znameni zblizovania sa s dcerkou. Potom uz ale western slape, tempo je slusne aj v strede, vatovo planych plkov je len minimum, to je tiez velke plus : 70 %(1.7.2017)

Celkem jednoduchý, ale záživný a povedený western. Tvrdý muž se stará o malou holčičku, která je možná jeho dcerou a navíc se musí bránit třem vrahům, které na něho poslal jeho bývalý přítel. Gregory Peck je v hlavní roli jak jinak než skvělý a dokazuje nám, že i z průměrného westernu dokáže udělat nadprůměrnou záležitost.(5.7.2006)

Hodnocení tohoto westernu se mi nakonec rozleželo v hlavě a přihazuji i poslední hvězdičku. Zpočátku sice není dějově našlapaný a ukazuje spíše sbližování Claye Lomaxe s jeho možnou dcerou, avšak dvojice je neustále na cestách, což přináší řadu okamžiků, které nenudí. S blížícím se závěrem je pak snímek i napínavější a Gregory Peck opět potvrzuje své výjimečné herecké kvality. Nejvíce mě zaujala jeho kreace s třesoucí se rukou, svírajíce kolt a míříce na skleničku na hlavě záporňáka.(9.3.2017)

Přestože film nemá až tak klasickou westernovou linku, jedná se o opravdu příjemný western. Spojení těchto dvou slov může vypadat podivně, ale to, co filmoví (rádoby) znalci označili jako nezajímavé a slabé, mě pobavilo. Tedy spojení a putování bývalého bankovního lupiče a jeho potenciální nové dcery, malé holčičky. A za zmínku stojí, že při tom putování vidíme spoustu krásné krajiny.(18.8.2018)