Je s námi konec?

• Česko Před potopou aneb Je s námi konec? (více)

National Geographic přináší strhující dokument v režii Fishera Stevense. Ústřední postavou snímku je herec a posel míru při OSN Leonardo DiCaprio, který odkrývá alarmující svědectví o současných problémech spojených s klimatickými změnami a hledá řešení, jak předejít fatálním dopadům na náš budoucí život. V pořadu jsou rozhovory s předními osobnostmi jakými jsou Barack Obama nebo Elon Musk a další. (National Geographic)

Heero

Kdybych mohl dát deset hvězdiček, dal bych. Na toto by se měl podívat každý, kdo si ještě stále myslí, že globální oteplování je kec, aby prozřel. Z jednoho úhlu pohledu zmůže obyčejný člověk jen velmi málo. Za vším stojí lobby těžebních společností, kteří dokáží ovlivňovat i americký kongres, má svoje místo v americkém senátu, takže jakýkoliv zákon omezující těžbu nemůže projít. Z druhého úhlu pohledu jsme to pravě my všichni, kdo si musí stát za svým, bouřit se, naléhat a chtít po vládách změny. Naštěstí jsou tu země jako Norsko, Dánsko a Švédko, které ukazují světu cestu. Snad není ještě pozdě, protože jestli se dostaneme do bodu zlomu, tak jsme všichni pěkně v prdeli. Jinak Leonardo si získal můj obdiv. ()

Echelon1

4*, vzhľadom na dokumenty, ktoré sa zaoberajú daným problémom štandard, akurát je tam Leonardo. Samozrejme ale dokumenty s touto tematikou plne podporujem, takže nemám čo vytknúť. Akurát tá Indka pri interview ma štvala, rozčuľovala sa tam ohľadom spotreby USA akoby bol na vine sám DiCaprio (keď hovoríme v takejto rovine, tak aspoň hovorím všeobecne: USA, oni, vláda, štát - nie v druhej osobe ty/vy, proste nekultivovaný rozhovor). Nehovoriac, že ako bolo povedané, sú po Číne a USA najväčšími zamorovateľmi Zeme, a to i skrz to, že 300 000 000 ľudí (ano, 1/3 populácie Indie) tam nemá elektrinu. ()

Maryinka

7/10. Nedověděla jsem se nic moc nového a místy se i nudila. Chválím však myšlenku a snad tento film některé ignoranty donutí zamyslet se a přehodnotit své chování. Třeba tomu jméno "božského Lea" v titulu snímku pomůže... ()

M1k9

Proč takových není víc? .... Je vidět, že v těchto záležitostech je to spíše na našich lídrech. S "lidmi" to je složité. Jsme banda primátů se škálou nelichotivých genetických predispozicí. Je těžké z nás udělat disciplinované nesobecké cílevědomé "stroje" se zaměřením na záchranu Planety. 9.5/10 ()

VictorMartel

„Coal is cheap, whether you or I like it or not. Coal is cheap. You have to think about this from this point of view. If you created the problem in the past, we will create it in the future. […] The fact is that we need to put the issue of lifestyle and consumption at the centre of climate negotiations.“ Podstatou problému asi nebudou kravskými hovny poháněné kuchyně Indů, prahnoucích po uhlí. Indů je miliarda a skoro třetina této populace, rovná populaci USA, je bez elektřiny. Což je ostatně dobrý příklad toho, jak by Britové už nikde nikdy nikoho neměli mít na starost. Podstatou je vedle přemnožení v nerozvinutých, ale nebezpečně se rozvíjejících ekonomikách, také spotřeba těch nejrozvinutějších. Tím paní Sunita Narain udeřila na hlavičku a zároveň ukázala data, podle nichž americká domácnost spotřebuje 34násobek elektřiny té indické. Američan totiž staví své obydlí na větších plochách a s mnohem robustnějším příslušenstvím. Nigerijec svým obydlím spotřebuje 61tinu. Jenomže jakkoli upřímný je DiCapriův aktivismus, DiCaprio není pro většinu lidí občan s dobře podloženým názorem, ale idol. Je to symbol úspěchu kvůli slávě a spotřebě, která je mu k dispozici. Takže aniž mu o to snad jde a nechce víc než pohodlný život ve vile v Beverly Hills, je kolečkem v soukolí pohánějícím apetit po právě takovém domě a možnostech procestovat svět. I kdyby jen každý desátý Američan chtěl být bohatý jako Leo. Klidně si to představím sám na sobě. Někdo se mě zeptá: „Byl bys raději slavným superbohatým hercem, nebo se živil klimaticky neškodnou dřinou, kterou ti zámožná třída velkoryse povolí, a vracel se do dvacetimetrového bytu?“ Odpověď se nebude lišit v závislosti na tom, kým je respondent politicky. Naše potřeby jsou fyziologicky dané a kulturně nabobtnalé. Vůbec mě nezajímá nějaké jedno procento uvědomělých skromných podivínů, protože planetu to taky nezajímá. Člověk si z toho alibistickou individualizací zodpovědnosti nepomůže. Má to masovou dynamiku, spěje to ke zkáze a bohatí se uklidňují kognitivně disonančním technooptimismem. Chudí, konsternováni nadbytkem bezstarostné třídy, to ale financovat nebudou, protože taktak zafinancují svou vlastní reprodukci. Žlutovestí ve Francii dali jasně najevo, co si o snahách je uhlíkově zdaňovat myslí. A to jsou proti Nigerijcům pohádkoví boháči. Fiat iustitia, et pereat mundus. Výrok opravdu hodný vladaře, na který si skoro vždy vzpomenu, když mi na mysl padne konflikt kolem globálního oteplování, který je nevyřčeným konfliktem o zdroje. Okrádaným samozřejmě vadí klimatické změny způsobované jejich pracovními místy, ale víc než katastrofická vize světa se jim hnusí dělba zdrojů a práce, která jen posiluje fakt, že si tu zkázu budou užívat. Dokud jim nezaklepe na dveře. Buď, jak buď. Chudí se nevzdají vize prosperity. A jestliže jim byla dlouhodobě vštěpována určitá perspektiva úspěchu, jsou naučení vnímat nižší konsum či komfort jako neúspěch. Nadto neumějí a nejsou zvyklí zacházet s technologiemi pro ekosystémy šetrnými, jimiž se živili dávní předci. A množí se. Takže rostou nároky na teritorium a roste počet teritorií. Obama si dobře uvědomuje sociální rozměr klimatických změn, který bude mít bezpečnostní konsekvence a vynutí si dokonce částečně obrátit pozornost Pentagonu směrem do vnitrozemí, na něž bude vyvíjen migrační tlak z pobřežních regionů. Nikdo se nedopočítá procesů, které se přidají do kaskády kolapsu, ale za mě je jisté, že jediné opravdové řešení takto obřích problémů je maximálně zpřístupněná eutanázie. Všechno ostatní je jako brát si kýbl s ledem do pekla. () (méně) (více)

ddf76

Pekne udelany dokumentm aby siril eko nabozenstvi. Takhle to dopadne, kdyz hollywoodske herce opijete rohlikem. Staci si neco precist tady http://www.osel.cz/7775-antarktida-hlasi-novy-rekord-a-ledu-stale-pribyva.html nebo tady http://www.osel.cz/8826-klimatologum-vadi-ze-polarni-morsky-led-odmita-roztat.html , http://www.osel.cz/8512-zaver-studie-nasa-je-v-rozporu-s-tvrzenim-ipcc.html?typ=odpoved&id_prispevku=138648 . Staci jen trochu pouzivat mozek a neco si o tom precist. ()

tomo41

Je super, že niečo takéto vzniklo. Je super, že message sa snaží sprostredkovať Leo, lebo tak by to mohlo fungovať. Akurát tento dokument úplne nefunguje. Leovi som to úplne neveril, chýba tu snaha ísť do hĺbky a najmä chýba autenticita a úprimnosť. Na to, aby to mohlo zatlačiť na emócie, je to proste príliš sterilná, remeselná práca. ()

Erumocio

Chápu proč Leonarda zvolili poslem míru. Je slavný a prostý lid rád jedná po vzoru slavných. Ostatně to byl právě učel, dostat film k širšímu publiku. Popravdě, o existenci snímku jsem se dozvěděl právě díky působení Lea. Oceňuji jeho snahu a všechny, kteří se snaží změnit názor převládající většiny a hlavně lidí, kteří s globálním oteplováním skutečně mohou něco udělat. Všichni bychom se měli zamyslet nad způsobem, kterým žijeme. Co bereme a co naopak dáváme. Taky doporučuji tento dokument, kde problematiku oteplování vysvětlují trochu z jiného úhlu. Možno celé shlédnout v profilu filmu: http://www.csfd.cz/film/17136-odvodnovani-pevnin-klimaticka-zmena/prehled/ ()

avitakova

Na tenhle dokument by se podle mého měl každý podívat. Nehorázným způsobem mi otevřel oči. Úžasné záběry doprovázené vyprávěním Leonarda DiCapria a rozhovory se světovými osobnostmi. Nejsem moc dokumentový člověk, ale tohle je vážně působivé a přesvědčivé. ()

agassi68

Nemá to taký drive ako dokument jeho predchodcu neúspešného kandidáta na US prezidenta. Leo to berie ako Bono Vox ľudské práva. Všade má vďaka svojej popularite dvere otvorené ale rukolapné výsledky prakticky žiadne. Osobne si myslím, že naša planéta sa s nami vysporiada po svojom a žiadne loby nebude potrebovať.. ()

cm hardy

Vcelku zajímavý a dobře provedený dokument s opravdu k zamyšleníhodnými záběry a rozhovory, který ale nepřinesl víceméně nic nového a lidé uvidí a uslyší spíše to, co už dávno ví. DiCaprio zde není až tak důležitý, slouží spíše jako "nástroj" pro to, aby se na dokument kouklo velké množství lidí, což je obzvláště u dokumentu dost zásadní, protože jsem přesvědčený, že jediný dokument dokáže změnit smýšlení a životní styl mnoha tisíců lidí. I když tento snímek planetu nejspíš nezachrání, alespoň vloží do podvědomí lidí to, že životní prostředí na tom holt není vůbec dobře a něco by se opravdu mělo změnit. ()

Enceladus

Trošku suchšie podanie ekologických problémov 21. storočia. Treba poukazovať, že ľudia dokážu ovplyvňovať planétu svojim neopatrným správaním a prispievať na zmenu klímy, biotopov a ekológie v globálnom meradle. Taktiež sa dokument točí okolo Parížskej klimatickej dohody, čo je tiež veľké plus. Svojím spôsobom celý film bol trochu aj zvláštny, keďže síce poukazoval na problémy, ale sám nepomenoval presného vinníka, ktorý to spôsobil. K tomu ešte výber vedcov do dokumentu nebol veľmi dobrý, keďže zopár ich pôsobilo skôr konšpirátorsky ako odborne. ()

caramell

Nejde mu vytknout snaha. Ale je to neuvěřitelně povrchní. Už jen to, že když mluví o nutnosti vypouštět méně CO2, tak se veze v Cadillacu se spotřebou 25 na 100 nebo letí helikoptérou. Ale pro problémem nezasažené lidi dostačující, takže za tu snahu o osvětu si hvězdy a především uznání fakt zaslouží. ()

Johny M.

Pár relevantních informací, který snad každý s běžným přehledem musí znát, spousta nesmyslů a pozér DiCaprio s odpornou hipsta-vizáží (snad jen kvůli Revenantovi). Ne za všechno může člověk, ale převážně ano. Tak je třeba odstranit příčinu: zlikvidovat 2-3 mld. lidí a vrátit populaci na únosnou míru. Vždyť je naprosto běžné, že se reguluje škodná... ()

Biopler

Geniálne intro - obraz Záhrada pozemských rozkoší od Hieronyma Boscha ako memento pre celý svet. Skvelý nápad, je potom pekné, že sa k obrazu na konci film vráti. DiCaprio ako posol mieru OSN prejde celú zem a i na vlastnej skúsenosti z filmu Revenant (kedy sa im roztopil sneh v Kanade skôr ako čakali) presviedča publikum, že zmena klímy v posledných rokoch je ozajstný problém a každý môžme trochou prispieť k zmene. Film má široký záber, sledujeme scény z veľkotovárne Tesla ako aj situácie v kongrese, kde je viac odporcov ako zástancov boja proti znižovaniu množstva skleníkových plynov. DiCaprio ako ťahúň filmu je presvedčivý a dokument podnetný a tým pádom hodnotný. ()

AloeB

Musím se přiznat že DiCaprio, přestože jej zbožňuju, mě svými ekologickými aktivitami nikdy nezaujal, přišlo mi to od něj neosobní. Myslím ale že až tento film mi plně odhalil, že jeho činnost nejsou jen planá slova a že se ten člověk přeci jen o něco snaží. A to je chvályhodné. ()

Probíhá festival budoucnosti AFO

Probíhá festival budoucnosti AFO

28.04.2017

V úterý 25. dubna 2017 započala již 52. kapitola příběhu vědy a filmu. Pro festival vědeckých snímků Academia Film Olomouc (AFO) bude srdce moravské metropole tepat až do neděle 25. dubna. Cenu za… (více)