Snídaňový klub

• USA The Breakfast Club (více)

(Bontonfilm)

Sheldra

Proč já pořád jím ty tousty nudně s marmeládou? Drsná cesta do študákovy duše sice na konec trochu nevěrohodně odbočuje k zeleným pahorkům, ale to nic nemění na tom, že je to zatraceně zajímavá procházka. I sígr může mít ducha, stejně jako fiflena může mít mozek, páni učitelé! ()

-Knight-

Jeden z najlepších filmov (nielen) pre mladých. Skvelý soundtrack a trojrozmerná dialógová kresba, ktorá nepustí. Zábavné, dojemné a hlavne nadčasové. ()

honajz2

Místo boření stereotypů jde nakonec o generační "jsme odlišní, ale řešíme stejné problémy" film, jehož cílovka jsou teenageři a nikdo jiný. Od toho se odvíjí i celé poselství filmu, které mimo záslužné "nesuď knihu podle obalu" je hlavně o nekomplexním vnímání světa v pubertě, a to včetně prázdné rebélie. A to nemyslím tak, že by na to film poukazoval a řekl, že teď hlavní postavy vnímají svět takhle, ale za pár let to bude jinak (resp. ano, je tam jedna věta, řečená "tou divnou", ale tím to končí), ale bohužel to myslím tak, že to zde je jako berná mince a skálopevný fakt. Jestli zde něco obzvlášť funguje, tak je to práce s dynamikou - vše přijde s opravdu chytrým načasováním, přesně ve chvíli kdy je onen zvrat či posun nejúdernější a v základu není co po téhle stránce vyčítat. V základu to má i povedené a zapamatováníhodné scény, ale celkově mi to přijde jako film, se kterým budete souhlasit v určitém období, ale časem z něj vyrostete a bude vám připadat zkratkovitý a málo hluboký. Věřím, že kdybych na to narazil před pěti lety, budu nadšený. Teď jsem to sice rád viděl, ale zároveň mi přijde, že to mohlo být o dost komplexnější. Silné 3* ()

Morloth

Možná je mé hodnocení zkreslené dík tomu, že jsem se těšil na dobrý film. Možná jsem nedokázal pochopit, co tím vlastně autor chtěl říct. Možná jsem úplně mimo, ale co mělo proboha toto znamenat? Vzít pět studentů a dva dospělé, zavřít je bůhvíproč do školy, obdařit každého naprosto modelovým chováním nějaké skupiny, vložit, skoro, každému pár idiotských vět (rádoby vtipných - případně moudrých: "V každém z nás je princezna, blázen, sportovec, šprt a grázl" - či jak to bylo), sepsat několik naprosto logicky nefunkčních situací a zakončit to zaláskovaným happyendem, tak to bylo asi i na mě moc. Čekal jsem sondu do duše středoškoláka, čekal jsem třeba i praštěnou komedii, možná jsem čekal i zklamání. Ale nečekal jsem, že se dostanu na zcela jinou planetu. Mohu se prosím zeptat? To tu opravdu většina z Vás považuje ten snímek za dobrý? ()

Marqta

Zajímavý film o všední sobotě, která ovlivní všech těch pět rozdílných postav, které má divák během filmu možnost poznat. Rozhodně se jedná o nadprůměrný snímek s dobrým obsazením a celkem originálním pojetím a propracováním tolikrát omílaného tématu. Film má příjemnou atmosféru, ale to co mě mírně zklamalo byl konec. Chápu že účelem bylo seznámit se v jednom dni, ale nevadil by mi pohled do života postav a třeba i malé rozuzlení co bylo dál, protože jak jsem řekla konec mi tam neseděl. Ale celkově-trochu silnější tři hvězdičky. ()

Lischai

Rozpolcené dojmy. Na jednu stranu je i největší grázl hodný kluk, v porovnání s naturalistickými parchanty z Klass, takže se zdá, že je to jen taková barevná pohádka. Na druhou stranu občas vykoukne něco hlubšího a zajímavějšího ("Nevšímali si mě."). Říkat tomu generační výpověď a sonda do myšlení teenagerů v osmdesátkách mi připadne přemrštěné, ale celkově je to rozhodně mile komorní film. ()

Aljak

Päť študentov, každý z nich z inej záujmovej skupiny na škole - na prvý pohľad nemožné, aby spolu za normálnych okolnosti komunikovali. To zmenila jedna sobota po škole, keď počas 9 hodín hľadajú odpoveď na otázku, Kto vlastne sú? Vynikajúci námet, a hoci je film starý už takmer 30 rokov, tento problém "škatuľkovania" je stále aktuálny. Predsudky dokážu veľmi veľa - dokonca odsúdiť vás skôr ako vôbec dostanete šancu na to, aby vás spoznali. Tie dôverné diskusie o všetkom možnom, ktoré medzi sebou viedli títo piati mladí ľudia, boli naozaj na zamyslenie. Tento film priniesol so sebou krásne posolstvo - Každý človek má svoju vlastnú individualitu, aj keď na prvý pohľad sa môže zdať úplne iná ako je v skutočnosti. Len škoda, že tá vzájomná diskusia medzi nimi sa rozbehla až v polovici filmu - to jediné mi je ľúto, a vlastne jediný dôvod prečo som nedal 5 hviezdičiek. Inak vynikajúce! ()

Martin741

Nudny americky film o americkych tinedzeroch. Europskemu divakovi film nic neda a dokonale sa pri tom bude nudit. Nebrat, strata casu, ruky prec od tohto! 20 % ()

M.i.k.e

původně jsem si říkal,že je pro mě Breakfast club docela zklamání.Jednak sem čekal mnohem víc komedie a druhák jsem od filmu s pomalu kultovním statusem čekal trochu víc (tím spíš,že dnes už je těchto mixů teen komedie a dramatu víc než dost).Čím víc nad tím ovšem přemýšlím,tím víc mi dochází,že jakkoliv se BC odehrává před 35 lety (což byla z dnešního pohledu celkem naivní doba) jde o nadčasové dílo,protože i dnes přetrvává nejen ono škatulkování (sportovec,šprt,rebel,kráska),ale hlavně i problémy teenagerů - kteří tu jsou ukázání jako někdo "uvěznený" mezi světem dětí a dospělých - se od té doby zas tak moc nezměnily.Celkem by mě zajímalo jak by film vypadal v dnešní době.Nejspíš by v něm bylo víc drog,sexu a byl by explicitnější,ale předpokládám,že jádro by se zas až tolik nezměnilo.Za tohle patří Johnu Hughesovi jednoznačně uznání a já vlastně můžu tak akorát litovat,že jsem film neviděl tak před dvaceti lety,kdy by na mě měl určitě mnohem větší dopad...70% ()

William_

U nás naprosto neprobádaný film, který jsem čirou náhodou našel na SkyShowtime, a který mě velice mile překvapil svým originálním nápadem, uzavřít do jedné místnosti 5 naprosto rozdílných postav a jednu autoritu. Postavy jsem si po 20 minutách oblíbil a z filmu srší 80. léta jak blázen, a to jsem tu dobu neměl možnost zažít, možná i proto oceňuju to, že se nikdo nekouká do mobilů, netočí TikToky a netlačí všude politická témata. Moc příjemný film, který snad u nás v ČR objeví více lidí. 7,5/10. ()

Aelita

Jak těžké je vystoupit ze škatulky i v té nejdemokratičtější společnosti. Jak těžké je nestát se pak stejným jak rodiče a dospělí. Jak těžké je být mladý. Jak těžké je být dospělý. Jak těžké je být jiný nebo být jako všichni. Jak lehké to vše je, když se odbourají vnitřní konvence a konstrukty a zachová se lidskost - v tom dobrém smyslu slova. Kdo potřebuje na toaletu? Všichni, kdo zůstal po škole za trest. ()

MrPierc

Neopakovatelná atmosféra školních lavic, pozérství a hraní si na dospělé. Každý z nás to zná a každý z nás to zažil. Někdo byl šprt, někdo podivín, někdo průměr a někdo patřil k ostrým hochům. Za trest se po škole setkávají téměř dospělí lidé, kteří se nazývají studenty. Každý z nich má již vybroušený svůj charakter a snaží se nějak prosadit. Zkouší, co si mohou ve společenství dovolit. Vývoj ve škole patří mezi nejdůležitější, protože se rozhodujete sami, co je pro vás prioritou. Budete se snažit být nejlepší v učení, ve sportu, ve svádění nebo budete chtít být králem či buřičem? Cest je mnoho a každý z nás se v mládí nějak rozhodl nebo byl donucen. Nesnášeli jsme mravokárné kecy našich rodičů, ale přesto se jim začínáme podobat. Budeme stejní nebo lepší? Ze začátku si myslíme, že ano, ale hrany se časem obrousí. Jedno odpoledne se tito "dospělí" otevřou ostatním a na nic si nehrají. Přiznávají svoje slabosti i bolesti. Sami cítí, že takový okamžik procitnutí přichází jen několikrát za život. Neopakovatelné mládí, rebélie a sny. I když je to z amerického prostředí, tak to na mě velmi silně dýchlo. Na píseň Don't You (Forget About Me) od Simple Minds se nezapomíná. ()

joker.george

Oproti Volnému dni Ferrise Buellera se zde křídla spíše přistřihávají než dávají. Přesto není nouze o parádní momenty nebo hravé nápady, které potěší, nadchnou a které se staly kultovními. Pětice studentů sice naplňuje tradiční klišé, ale příběh nezůstává na povrchu, nýbrž s nimi pracuje jako málokterý film odehrávající se ve škole a nakonec je úplně postaví na hlavu. (Netflix) ()

Crawler-D

Miluju snímky ve stylu Dvanácti rozhněvaných mužů, které vezmou partu charakterů, uzavřou je do omezeného prostoru a s pomocí vypilovaného scénáře a působivých hereckých výkonů bez jakéhokoli vizuálního lákadla nebo laciné úlitby zábavnosti uhranou a nechají hovořit samotné postavy. S ohledem na moderní Glee a fakt, že film je přes dvacet let starý, věrohodná a citlivá sonda do středoškolského prostředí. ()

C0r0ner

Po hodině to strašně ztratilo tempo, i když vím, že pro většinu lidí bude duševní rozbor postav středobodem a smyslem filmu. Mě spíš bavilo šaškování a dělání debilit v první části, fóry stály za to a vůbec to bylo takové fajn a pohodové, že mě pak právě ta ztráta tempa nepříjemně překvapila. 65% ()

carly

wow, k tomuto ma naozaj nič viac nenapadí. wow, presvedčivé herecké výkony. wow, za príbeh, ktorý byužíva stereotypy na ich ničenie. wow, za humor. wow, za to, že to všetci brali vážne. jednoducho wow. ()

Pajky3

Ke třicetiletému výročí jsem se konečně podíval na film, který je v ostatních filmech a seriálech tak často zmiňován, citován, napodobován či parodován, ale abych řekl pravdu tak jsem zklamán. Prostě jsem o něj po tolika referencích čekal o něco víc. Na začátku před sebou máme pět postav s jasnou nálepkou, kterou se v průběhu snaží strhnout. Možná je to tím, že jsem nezažil tu dobu, možná je to tím, že už pár let nejsem v jejich věku, ale film mě tolik neokouzlil. Nejsvětlejší bodem tak pro mě zůstane hudba, protože "Don't you forget about me" je prostě pecka. ()

zette

Osobne moc nechapu tak vysoke hodnoceni. Vzorek studentu ve mne zadny reprezentativni dojem te doby neudelal. Postavy byly zbytecne osobnostne vyhranene. Nepochopil jsem moc chovani profesora. Celkem by me zajimalo, jak by vypadal ten film dnes? Urcite by sprt byl cernoch, sportovec gay, kralovna krasy mulatka a rebel by asi zustal bily... Vidim, ze profesne se mladi herci na filmovy vrchol nedostali. ()

Juto

Výnimočne pozerateľné a neustále zábavné... Má úprimnosť, ktorá je neočakávaná a osviežujúca v mori príliš často generických filmov s tínedžerskou tematikou. 8/10 ()