Sex noci svatojánské

• Česko Sexuální komedie noci svatojánské (více)

Na osamělé farmě mají strávit společný víkend tři páry: excentrický vynálezce Andrew Hobbs s manželkou Adrian, jeho přítel doktor Maxwell Jordan s milenkou a ošetřovatelkou Dulcy a renomovaný stárnoucí filozof Dr. Leopold Sturgis se snoubenkou Ariel. Každý z nich má o odpočinku v následujícíh hodinách odlišné představy. Po prvním společném setkání se jejich plány pozvolna mění. Najednou začíná hra, která vypráví o nejistých partnerských vztazích, o lásce, sexu, vášni a nevěře... Film scenáristy a režiséra Woodyho Allena se vyznačuje výraznou lehkostí a hravostí, nezapírá přitom inspiraci jak slavnou hrou Sen noci svatojánské Williama Shakespearovou, Úsměvy letní noci švédského tvůrce Ingmara Bergmana, tak slavnými impresionistickými obrazy Výlet do přírody či Snídaně v trávě. Pozadí křehkého příběhu vytváří barvami a životem překypující krajina, v níž se občas "objeví" mytologické a magické prvky (kouzelná světelná koule). Na okouzlující atmosféře přelomu století se nemalou měrou podílí romantická hudba skladatelů Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Roberta Schumanna. (oficiální text distributora)

Tommassi3

"A jak je na tom vaše manželství ??" - "Naše manželství je v pořádku !!" - "Vážně ??" - "Nefunguje to, ale je v pořádku.." ;) ()

murakamigirl

Zďaleka nevalcujúca, ale (o to vyššia) charizmatickosť. A tie rozkošné peripetinky k záveru....:-) ono.... malo to tak byť, ako by to mohlo byť inak, že?, no dochádza k nim tak rozkošne....:-)) Po skončení.... to som sa neubránila vášni skočiť do postele vo svojich červených okuliaroch a nechať sa unášať na vlniskách svojej budúcej svätojánskej noci.... Aká len bude?? _) ()

baribal

Podle mého skromného názoru je toto lepší materiál pro divadelní hru, velmi mnoho konverzaci by v divadelním prostředí mohlo dát velký prostor pro vcítění se do postav. Film byl trošku utahaný stejnými konverzacemi, jinak opět žánrově velmi konzistentní Allen. ()

GodComplex

Nezvykle prijemny Woody, zejmena diky moc pekne prirode, zaberum na les, potucky, zviratka v zaru letniho dne, ktere vystrida tajemna noc osvetlena mesicem v uplnku s houkajici sovou a spiritualnimi svetluskami zemrelych dusi. Krome toho je to ale bohuzel stale ten nudny vztahovy Woody, tentokrat ale nastesti ne tak otravny jak je u nej zvykem. "It's nothing serious - just an arrow in his heart." 4/10 ()

Nosdrolomo

Zvláštní film ten Sex noci svatojánské. Zvláštní asi jako ona magická noc sama. Ačkoliv musím přiznat, že první dvě třetiny filmu mě moc nebavili, tak s jeho koncem jsem si uvědomil veliké sympatie ke všem jeho postavám a nakonec i samotnému příběhu. Woody Allen tentokráte moc nevtipkuje a občas působí dojmem topícího, který se filozofie chytá, ale dojem může klamat. Asi všichni (a podle tohoto filmu ani Woodyho nevyjímaje) zažili onu situaci, že něco neudělali a neustále, v krátkých i dlouhých intervalech, se k tomu v duši vracejí a říkají si "co kdyby". Jak by asi vypadal můj život kdybych tohle? Když to zkusíme později bude to stejné? Na tohle všechno se snaží odpovědět Sex noci svatojánské. Nebo ani ne tak odpovědět jako se nad tím zamyslet. A já se zamyslel. Děkuji pane Allen. ()

K.B.L.

Dle mého názoru jeden z nejlepších filmů Woodyho Allena. Sice k páté hvězdičce mi tam NĚCO neidentifikovatelného chybí, ale jinak jsem se u filmu výborně bavila, dokonce párkrát se nahlas zasmála (potichu samozřejmě téměř celý film). Na filmu oceňuji jeho tempo, bezprostřednost a přístup k životu. Žádné překomplikované situace. Závěr mě velmi mile překvapil. ()

Aleee89

Woodymu jsem přišla na chuť, když jsem viděla asi 20 filmů, na kterých se nějak podílel. Samozřejmě se mu některé nepovedly, některé byly geniální, ale tento bych řadila jako lepší průměr. Není to špička, není to průměr a už vůbec ne katastrofa! Woody tady opět rozehrál vztahová dramata, která on tak umí, propletl to, takže při nepozorném sledování nemusíte za chvíli vědět kdo, s kým, kde a za kolik. Ne, ale já mám ty jeho vztahové propletence náhodou ráda. Navíc se i zasmějete, protože některé scény jsou nádherně bizarní, což on taky umí. Tenhle film mě potěšil. ()

easaque

Tato Allenova letní variace na původní Shakespearovu hru se mi docela líbila a příjemně jsem si u ní odpočinul. Tentokrát mi ani Woodyho herecký projev nevadil a sestavil s ostatními herci dobrou partičku. Kdo má chuť na lehkou romantiku o propletených vztazích, oživenou jeho typickým intelektuálním humorem, tak vzhůru do toho. Možná i trochu lepší 3 hvězdy [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

tomtomtoma

Upraveno v říjnu 2020. Film Sex noci svatojánské, to je přizpůsobení bergmanovského živočišného povznesení nad slzou trudnomyslnosti bytí americkým klaunem. Gordon Willis namaloval emoční uspořádání lidských duší uprostřed magického lůna přírody, kde metafyzická vůle existence smyslně koketuje s empirickými zkušenostmi lidstva. Éros je znovu určujícím prvkem veškerého lidského úsilí, je základní potřebou, je neoddělitelnou součástí všehomíru, je smyslnou pochybností, je diktaturou, je sebepoznáním, je pocitem viny, je nadějí a naplňující hodnotou. Klaun v prostředí, vrchovatě naplněném tou neodolatelnou vůní sexuality, škádlí a prostořece se usmívá, když chtíč vítězí nad rozumem. Úsměvem letní noci klaunova třeštění a hostitelem erotického vibrování je Andrew Hobbs (příjemný Woody Allen), finanční poradce i roztržitý vynálezce, zahánějící tak přebytečnou energii manželské sexuální krize. Opětovné setkání se s rozechvělou minulostí přináší zmatek i zdárné rozřešení. Nejžádanějším erotickým chvěním podbřišku je Ariel Weymouth (zajímavá Mia Farrow), zasnoubená s bohatou zkušeností tělesných rozkoší lidského těla. Je středem mužské pozornosti, provokuje jejich žádostivost, odvahu a troufalost k aktu vzájemného splynutí duší. Nejpanovačnější postavou je Leopold Sturges (pozoruhodný José Ferrer), tolik sebevědomý profesor a filozof, přesvědčený o dokonalé znalosti řádu světa, lidské tužby a estetiky umění. Ale i vědomosti se dostávají do potíží při sváru s chtíčem pulsující krve. Rozum svádí bitvu s metafyzickou ozvěnou živočišnosti. A nejvíce dychtivou postavou je Dr. Maxwell Jordan (velmi dobrý Tony Roberts), lékař, přírodozpytec, nejbližší kamarád Andrewa a nenasytný sukničkář. Okouzlení se stalo posedlostí, neboť v éterickém záchvatu magické moci stačilo uvěřit v osudovou spřízněnost. Nejbezelstnější postavou je Dulcy Ford (velmi zajímavá Julie Hagerty), zdravotní sestřička a vskutku moderní žena bez zbytečných zábran a s dostatkem fyzických životních zkušeností. Život je vášnivou symfonií tělesných souzvuků. Nejnešťastnější postavou je Adrian (zajímavá Mary Steenburgen), Leopoldova sestřenice a manželka Andrewa. Současná situace nedorozumění je zapříčiněna pocitem viny a nakonec pouze přiznání osvobozuje vnitřní svět i tělesnou schránku v křeči. Film Sex noci svatojánské je podlehnutí erotickému mystériu základní lidské potřeby, které vysvobozuje z mučivého zajetí těch obvyklých společenských konvencí. Příjemně osvěžující pobavení škádlivého klauna. ()

MarekT

Bohužel, tohle se Woodymu moc nepovedlo. Největší problém vidím v příliš dlouhém úvodu - než se přejde na hlavní zápletku, jen se mluví, někdy až moc, děj se nikam neposunuje a přitom uběhne asi polovina stopáže - jestli jsem si dříve říkal, že nápadů mohlo být ještě více, tady by zase naopak prospělo zkrácení. Stejně tak mi moc nesedlo obsazení - poprvé se mi u Allenových komedií stalo, že kromě jeho samotného nikdo z herců nedokáže stabilně pobavit a tak vše musí zachraňovat intelektualismus na sto způsobů, který vždy někdo doplňoval. Jinak tohle bylo moje první setkání se spoluprací Woodyho s Miou Farrow a bohužel, o vyrovnání se sympatické Diane Keaton nemůže být ani řeč (nominaci na Malinu se asi nedá moc divit)... ()

MJMilan

Woody Allen má sice specifický styl humoru, který mám rád, ale asi jen někdy, nebo spíše se mi zdá, že to s tou humornou frekvencí moc nepřehání. Zatím nejlepší komedie byla "Vše co jste chtěli vědět o sexu, ale báli jste se zeptat". Od té doby jsem viděl několik komedií s ním, ale bohužel... I tak ale nehodlám na Woodyho zanevřít ;-) ()

LeoH

Velice neobvyklý Allen – vzdušný filmeček natočený lehkou rukou, možná svým způsobem předznamenávající mnohem pozdější neodolatelné přitakání všem podobám lidské existence ve Whatever Works. Duše zarytého materialisty spokojeně zvěstující na odchodu na onen svět, že na druhé straně přece něco existuje... už jen tahle nádherná zkratka! Neviděl jsem to dvacet let a před těmi dvaceti lety jsem vězel příliš hluboko ve svých vlastních vztahových a světonázorových zmatcích, než abych si ten nadhled a lehkost vyprávění dokázal opravdu užít. Dnes, plus mínus ve věku postav (a hlavně autora), jsem překvapen, jak je tenhle biják báječný. ()

Sokkk_y

Woody Allen se ukázal v trošku netradiční verzi jeho JÁ, ale mně osobně se to zamlouvalo se vším všudy. Jen mi trošku vadilo těch několik zbytečných vteřin záběrů z přírody a sem tam špatné střihy, což je ale vedlejší. Hlavní je, že Allenova sázka vyšla, a tak se divák může těch osmdesát minut pousmívat nad hláškami a nad radami moderní Dulcy, která se snaží pomoci Adrian, jejíž postelový život s Andrewem upadá a ona žije v poslední naději. Možná měl pan Maxwell pravdu, když říkal, že manželství je smrt nadějí"... ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN