Muž, který chtěl být králem

• Velká Británie The Man Who Would Be King (více)
TV spot

V 19. století, v době koloniálního panství, se dva bývalí britští vojáci, Peachy a Danny, rozhodnou zkusit štěstí v jisté zemi v odlehlé končině Indie. Se svými vojenskými zkušenostmi chtějí nejprve vystoupit coby její ochránci a potom se v zemi chopit vlády. Danny je skutečně prohlášen za krále, jelikož jeho poddaní ho pokládají za nezranitelného. Když podvod vyjde najevo, je usmrcen. Peachy unikne a vypravuje tento příběh Kiplingovi. (TV Prima)

MrCreosote

Dva králové britské kinematografie se v tomto filmu sešli, aby se stali králi jednoho zapadlého státečku kousek od Indie. Jednomu z nich se to nakonec podařilo, ale cena byla až příliš vysoká... Zpočátku je to takové veselé dobrodružství, které opravdu vypadá, že je natočené podle nějaké chlapecky dobrodružné knihy, ale závěr nenechá nikoho na pochybách, že se jedná o film s pointou hodnou zamyšlení. Výprava je velkolepá, stejně tak i scény se stovkami statistů, nicméně bez Conneryho a Cainea (toho především) by to všechno vyznělo do prázdna. Tihle dva charismatičtí chlápci s nejangličtějším (potažmo nejskotštějším) přízvukem na sebe poprávu strhují všechnu pozornost a hlavně díky nim jsem si Muže, který chtěl být králem opravdu užil. ()

liquido26

Chvílema jsem nevěděl, co vnímat dřív, jestli brilantní herecké výkony ústřední dvojice Caine-Connery nebo skvělé vybroušené dialogy. Nakonec se mi myslím povedlo sledovat obojí a Muže, který chtěl být králem jsem si náramně užil. Přestože to Connerymu a Caineovi spolu výborně šlapalo (možná po Butchovi a Sundancovi ta nejlepší a nejsehranější filmová dvojice), pravým králem celého snímku byl Caine, který Conneryho trochu zastiňoval. ()

corpsy

Skvelé a výpravné dobrodružstvo, natočené klasickým, veľkolepým štýlom, s excelentnými hereckými výkonmi a úchvatnou výpravou. ()

MikO_NR_1909

Menej známa z dvojice Kiplingovových dobrodružných predlôh. Páči sa mi, že Huston to poňal ako útek do eskapizmu, ale zároveň sa drží pevne na nohách. Connerove a Caineove vyčíňanie má množstvo vypointovaných hlášok, ale tragický skon tejto jazdy je nevyhnutný. Výborná žánrová záležitosť, ktorá má správny nadhľad, ale nevnucujúcim spôsobom ponúka aj poučenia, ktoré sú univerzálne platné a vieme ich aplikovať na historické a spoločenské situácie. Práve ten kultúrny, diametrálny šok dvoch svetov a charizma pohotových cestovateľov vás 90% času vábia na zneuctenie kmeňového poriadku úplne cudzieho usporiadania, ktoré prežíva na báze nelogického mysticizmu a krviprelievania. Keď má ten kmeňový systém vady, využite to. Ale znášajte si aj následky... ()

fragre

Vynikající, drsný a vtipný dobrodružný film. Celou dobu napínavý, pitoreskní a odlehčený, aby pak na konci udeřil plnou silou. Jak S. Conneryho příliš nemusím, tak zde ho žeru. ()

Freemind

Neškodná dobrodružná kratochvíle pro věčné chlapce a děvčata, kterým je teskno za dětskými knížkami o Indiánech, maharádžech a dalekých cestách. Pokud vypnete kritické myšlení, pak je vcelku snadné nechat se unést díky Hustonově precizní režii a ději napěchovanému nečekanými zvraty, dramaty a komickými gagy. V rámci žánru jde o naprostou špičku, které rádi prominete několik roztomile naivních momentů. "God's Holy Trousers!" ()

SarumanKo

Čistokrvné filmové dobrodružstvo, ktoré rozbúcha srdce každého žánrového fanúšika. Treba uznať, že John Huston bol mimoriadny filmár, pretože v Mužovi, ktorý chcel byť kráľom nesmierne zdarilo skĺbil originálny príbeh, veľkolepú výpravu a epickú akciu. To všetko zábavne a s nadhľadom, no zároveň s emocionálnym a myšlienkovým presahom. A s postavami, na aké sa nezabúda. Sean Connery a Michael Caine sú možno najlepšia parťácka dvojica v dejinách dobrodružného filmu. Dnes sa takéto skvosty už netočia. (9/10) ()

Maq

Sen každého kluka: objevovat neznámé divoké končiny a hrdinsky tvořit dějiny. Na příběhu a zejména hlavních charakterech je náramně poznat, že autorem není nějaký hollywoodský nýmand, nýbrž sám velký Kipling. Proto je to dobrodružství tak dokonalé a v žádné chvíli mě neotrávilo svojí laciností. Všechna čest! ()

Aiax

Velkolepá dobrodružná freska, Indiana Jones s modrou krví. Nezapomenutelný zážitek, zvlášť pokud tohle člověk vidí poprvé jako kluk. ()

Thewho18

Dobrodružný film s velkým D. Skvělá výprava, perfektně vybraný kompars, inteligentní a zároveň vtipné dialogy, prostě vše co už dnes v kině neuvidíme. " Ten chlapík s šišatou hlavou má předpoklady stát se hrdinou" :) ()

radektejkal

Hustonovy dobrodružné filmy mají různou úroveň. Tento lze považovat za jeden z těch slabších - pokud vám ovšem nebylo patnáct a méně, tedy v době jeho vzniku. Pokud od něj odečteme Poklad na Sierra Madre, pak zůstane jen burleska. Dvojička Connery, Caine mi přišla spíš protivná. Podtext rasismu patrný. ()

Sheldra

Zcela neprávem je Sean Connery oslavován hlavně kvůli bondovkám, protože jako muž, který chtěl být králem, je stokrát lepší než muž s povolením zabíjet. Michael Caine alias Peachy, mozek celé operace, mu zdatně sekunduje, a vlastně nevím, který z těch dvou se mi líbil víc. Asi je to jedno, ve společnosti těchhle pánů bych se nechala s chutí korunovat královnou Kafiristánu, i kdybych třeba shořet měla. Více Plummera a nemám sebemenší výtky. Tohle je poctivá stará škola a pro mě určitě opojnější filmový zážitek než Africká královna. ()

shyster

70% a to ještě díky posledním 20 minutám. Do té doby to je dobrý film s kvalitním britským humorem, který mírně pokulhává s dějem. Ale závěr filmu má dramatický nádech, který mě vzal za srdce. ()

BarryLyndon

Jeden z nejlepších, ale hlavně svou poetikou nejkrásnějších dobrodružných filmů, který jsem kdy viděl. Kdyby nebyl úvod trochu rozháraný a zkratkovitý, byť rozumím, že to byl dobový styl vyprávění, tak by to putovalo do mé absolutní topky, takhle to zůstane bodík pod ní. Moc tu zajímavosti z csfd nekopíruju, ale tato mne zaujala: "John Huston chtěl tento film natočit už dlouho předtím. Nejdříve v padesátých letech, kdy měli hlavní postavy hrát Clark Gable a Humphrey Bogart. Nedlouho poté se rozhodl, že do rolí obsadí Burta Lancastera a Kirka Douglase a nakonec měli hlavní role ztvárnit Paul Newman s Robertem Redfordem. Newman ale nakonec odmítl a doporučil Hustonovi dvojici Connery - Caine. " Proč nemohly vzniknout všechny 4 filmy? :-D Connery, Caine a Plummer, to je prostě továrna na charisma a docela mne pobavilo, že jedna z hlavních postav je Kipling sám. :-) A nevěděl jsem jakou exotickou kočku měl, pořád má, Michael Caine za manželku. Z dnešního pohledu mne celkem děsí jedna replika vzhledem k tomu, že se to odehrává kdesi na blízkém východě: "svrhneme je, dosadíme svého krále, toho pak taky svrhneme a zemi vydrancujeme" nepřipomíná vám to něco? 9/10 ()

ad

Především jsou to vynikající herecké výkony a slušná "dobrodružná" atmosféra celého snímku, které z něj činí opravdu příjemnou záležitost... ()

C0r0ner

Zajímavý příběh z neprobádaných (doslova) končin a z doby, která obecně moc lidi nezajímá. Ústřední dvojice v nepříliš pozitivních rolích a k tomu krásná ukázka toho, jak vzniká náboženská zaslepenost, takže za mě spokojenost. 80% ()

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer