Johanka z Arku

(festivalový název)
Krátkometrážní / Drama / Historický
Francie, 1900, 10 min

První zfilmovaný příběh o Johance z Arku neboli Panně Orleánské, která bojovala proti Angličanům ve stoleté válce. V pozdější době byl snímek upraven doprovodným komentářem. (zdeny99)

Kmotr76

Revoluční záležitost, která je neprávem mnohem méně známá než o tři roky starší Cesta na Měsíc, přestože je téměř na stejné úrovni. Kulisy a kostýmy moc pěkné. Díky nim a také díky kolorování je film opravdu kouzelný a hravý, jako ostatně všechna Mélièsova díla. ()

Arkanoid

Na Janu z Arku je tento kraťas málo. Rovnako aj komika hereckých výstupov. Poteší nápad, kostýmové a dekoračné prevedenie, ale tentoraz je to nedostačujúce. Dodatočne pridaná hudba filmu opäť pomáha. ()

Brejlil

Méliès opět předběhl dobu, protože všechny nectnosti historických velkofilmů kondenzoval do deseti minut. Nejasná zápletka, důraz na atraktivnost scén, mizení hlavních hrdinů. Velmi výmluvná je scéna zajetí Johanky, kdy Francouzi zaútočí na anglickou tvrz, dokonce vniknou dovnitř a tím vše končí. Přesto velkolepé. ()

ujec

Hodnotenie vychádza z hľadiska doby vzniku filmu. Georges Méliés bol kúzelník - režisér, scenárista, kreslič i herec. ()

PetraMishka

Meliesova verze Jany z Arcu ze začátku 20. století sice pochopitelně neobsahuje bojové scény, ale ten zbytek jsou vlastně nejdůležitější události v Janině životě. Navíc se mi líbí jeho snaha oživit výpravu používáním písku při dobývání hradu a docela slušné používání pantomimy k pochopení děje. ()

Khagan1389

Z dnešního pohledu to může být i relativně úsměvné, je tu však jedno velké Ale. Jedná se totiž o jeden z nejstarších dějových filmů vůbec. Zdařilé kostýmy, parádní kulisy, kolorizace a v závěru i  novátorské  efekty. V pouhých Deseti minutách odvyprávěný celý příběh o Johance z Arku. Méliés odvedl dobrou práci a celkově tímto dílem posunul film o několik kroků kupředu. ()

stepma

Vlastně ani nevím, kolik hvězdiček tomu dát, toto se s filmem 21. století absolutně nedá srovnávat a nelze použít stejná měřítka hodnocení. Přestože Méliés mi není neznámý, je to mé první setkání s počátky kinematografie. Nakonec dávám za pět. Viděla jsem zpracování "obohacené" o vhodnou hudbu (bohužel nevím, kdy a kým tam byla dodána), hodně to umocnilo dojem. Odzbrojilo mě Janino zjevení ve vězení, ten trik byl naprosto úžasný. Kolorování vůbec nebylo k zahození, v některých scénách prospělo - např. upálení. ()