Všichni dobří rodáci

• angličtina

All My Good Countrymen

Drama / Komedie

Československo, 1968, 115 min

Klenot československé kinematografie! Jasného mozaika rozmanitých charakterů jedné moravské vísky lze lehce přenést na národní úroveň a nastavuje nám tak ono pomyslné zrcadlo… A navždy bude také působit jako varování před dobou, která se doufám už nikdy nevrátí! Skvělé herecké výkony všech zúčastněných jen umocňují nezapomenutelný zážitek z tohoto snímku! Hrozně moc děkuji za digitální vyčištění a znovuuvedení tohoto českého filmového pokladu do kin, vidět českou hereckou elitu na velkém plátně bylo opravdu nezapomenutelné. „Zlá bylina nevyhnije. Lepší odcházijou, enom my potvory ostáváme.“(10.8.2013)

Často slýchám názory: ''Za komunistů nám bylo dobře''. Nemohu posoudit, tu dobu jsem nezažil, ale tenhle bravurní český snímek mi ukázal, že komunismus sice měl světlé stránky, ale bylo jich opravdu poskrovnu. Z toho lepšího pohledu to musí být pro sedmdesátníky a starší velmi silný nostalgický zážitek. Komedie? Ani bych neřekl, po celou dobu sledování jsem se moc nesmál, tím však nechci říct, že jsem se vůbec nebavil. Sledovat herecký um toho kvanta známých tváří( Brzobohatý, Menšík, Prachař, Lohniský a další) už jenom to je kvalitní zážitek. Kdybych byl tak o 30 let starší, měl by pro mě tenhle film úplně jinou hodnotu. Nevím jestli lepší nebo horší. Avšak film sám o sobě je vynikající.(28.3.2010)

Ze začátku děj běží celkem poklidně, vlastně poklidné tempo má film až do konce. Postupně ale začíná to co se odehrává na plátně gradovat. Zase jeden z filmů kdy nevím jestli se mám těšit z mimořádného diváckého zážitku nebo se stydět za to že jsem Čech. Mimořádný film plný mimořádných hereckých výkonů.(25.1.2007)

Genialni antisocialisticke dilo dokonalej duvod proc nevolit komunisty ani se nedivim ze to hned zakazali vetsi utok na rezim nez tohle sem zatim nevidel ale tak totalne to nezeru zda se mi to trochu rozvlekly Brzobohaty cni svym vykonem na vsechny a naprosto genialni je scena kdy komanci zabiraj vsechno pro druzstvo a rikaj ze vsem ukazou jaci jsou kabrnaci a pak si musej Radka zavolat aby je vytahl ze sracek ten pride a najde vsechnno v rozkladu celkem vymluvny svedectvi o tom ze planovani je jedna vec a realizace druha(1.11.2011)

Postavičky malého města na přelomu dějin naší krásné země. V situaci pro někoho lehké, pro někoho těžké. Mistrovská hra lidských charakterů. Zdržím se hodnocení ideologické stránky, nebyl bych objektivní. Nedivím se, že tohle dílo zajelo do trezoru a spatřilo světlo světa až v době svobodě více přející.(30.9.2006)

• - Výroba masopustních masek - akademické malířky Štěpánka Bernášková a Věra Kamarádová. (NFA.cz)

• - Původně měl roli Franty Lampy hrát Vlastimil Brodský, ale nakonec si roli vyměnil s Václavem Babkou. (Terva)

• - Aby byla reakce psa, jenž vítá Františka (Radoslav Brzobohatý) při návratu domů co nejvěrohodnější, chodil s ním herec každodenně více než týden na dlouhé procházky. Oba se pak setkali až po měsíci při natáčení dané scény, což dopomohlo k přirozenému chováni zvířete bez nutnosti jakékoli drezúry. (mchnk)