Všichni dobří rodáci

All My Compatriots

Drama / Komedie

Československo, 1968, 115 min

Často slýchám názory: ''Za komunistů nám bylo dobře''. Nemohu posoudit, tu dobu jsem nezažil, ale tenhle bravurní český snímek mi ukázal, že komunismus sice měl světlé stránky, ale bylo jich opravdu poskrovnu. Z toho lepšího pohledu to musí být pro sedmdesátníky a starší velmi silný nostalgický zážitek. Komedie? Ani bych neřekl, po celou dobu sledování jsem se moc nesmál, tím však nechci říct, že jsem se vůbec nebavil. Sledovat herecký um toho kvanta známých tváří( Brzobohatý, Menšík, Prachař, Lohniský a další) už jenom to je kvalitní zážitek. Kdybych byl tak o 30 let starší, měl by pro mě tenhle film úplně jinou hodnotu. Nevím jestli lepší nebo horší. Avšak film sám o sobě je vynikající.(28.3.2010)

Magická a subjektivní výpověď pohledem moravského kronikáře. Obsažnost příběhu má neuvěřitelně silnou působivost až baladickou emotivnost. Kterou lze označit za výjimečný a skvěle zachycený obraz lidí s moravské vesnice od počátku roku 1945. Mimořádně a dobře sladěný děj osudu, strastí, křivd a starostí rodáků v průběhu více než dvaceti let, kde se mísí smutek se zemitým humorem moravský rodáků. Je to pro mne nejobdivuhodnější film, který se u nás natočil. Film mě nadchnul svojí opravdivostí.(22.12.2007)

Genialni antisocialisticke dilo dokonalej duvod proc nevolit komunisty ani se nedivim ze to hned zakazali vetsi utok na rezim nez tohle sem zatim nevidel ale tak totalne to nezeru zda se mi to trochu rozvlekly Brzobohaty cni svym vykonem na vsechny a naprosto genialni je scena kdy komanci zabiraj vsechno pro druzstvo a rikaj ze vsem ukazou jaci jsou kabrnaci a pak si musej Radka zavolat aby je vytahl ze sracek ten pride a najde vsechnno v rozkladu celkem vymluvny svedectvi o tom ze planovani je jedna vec a realizace druha(1.11.2011)

Protože se film točil téměř " u nás na dvoře" v Bystrém, odkud právě píšu tento komentář, je to pro mě jako pro "dobrého rodáka" povinná literatura. Ale až s postupem času člověk pochopí, o čem ten film je! Tvrdá kritika režimu a po mnoha stránkách geniálně natočený film! Spolu s Kladivem na čarodejnice, Spalovačem mrtvol a Údolím včel jedny z nejlepších českých filmů. Člověk už jen brečí nad tím, co Češi v posledních letech točí. Dodnes si nad sklenkou rezavého pěnícího moku zapěji: "Sóólo v sále když se hrálooo..." a zplna hrdla dodám: "Komunisti všech zemí, polibte si pr**l!"(25.4.2006)

Nemilosrdná obžaloba kolektivizačních procesů 50.let, kdy komunistický režim šel i přes mrtvoly. Mrazivý, zvolna gradující děj. Kameraman čaruje, herci hrají jako o život (hlavně Menšík jako Jožka Pyřk je nezapomenutelný). Závěrečné rozhřešení ve stylu "co bylo, to bylo" zanechává v divákovi pocit lítosti nad zmařenými životy a zníčeným dílem několika generací sedláků. Reakce režimu po roce 1968 byla logická - přísně zakázaný, trezorový film.(3.5.2003)

• Josef Hlinomaz

• - Robert Fabre Le Bret, vtedajší riaditeľ festivalu v Cannes, rezolútne vyhlásil, že do súťaže prijme len dvojhodinovú verziu filmu, a tak Vojtěch Jasný požiadal o pomoc profesora strihu na filmovej akadémii Jána Kučeru. Ten úlohu splnil, keď videl film snáď stokrát. (Zdroj: tyden.cz) (Raccoon.city)

• - Aby scéna, kde se František ( Radoslav Brzobohatý) vrací domů a vítá ho jeho pes, byla co nejvěrohodnější, chodil Radoslav Brzobohatý více jak týden každý den s tímto psem na dlouhé procházky. Oba se poté viděli až po měsíci, kdy se natáčela ona scéna, což dopomohlo k přirozenému chováni zmíněného psa bez nutnosti jakékoli drezůry. (mchnk)

• - Oproti filmovému Františkovi se jeho předloha, František Slimáček z moravské Kelče dožil pádu komunismu. Zemřel ve velmi vysokém věku a zklamán polistopadovým vývojem. (Reyak)