• Dánsko

Underverden

Akční / Drama / Thriller

Dánsko, 2017, 112 min

Irácká kombinace Vina Diesela a Toma Hardyho má skoro všechno, co si jen člověk může přát – dobře ohodnocenou práci, hezký domov, potomka na cestě. S násilím se setkává pouze na operačním sále, pokud mu na něj položí nějaký výsledek zločinu. Je totiž kardiochirurgem, u kterého ovšem cítíme, že začátky v cizí zemi zřejmě nebyly snadné. Přesto se vydrápal coby přistěhovalec nahoru. Jenže právě přišel o bratra, který se zapletl s nesprávnými lidmi. První půlhodinka je výborná. Vnímáme chladnou atmosféru Kodaně, migranty (rodiče hlavního hrdiny), kteří se ani po několika dekádách nedokázali v nové společnosti začlenit, i pocity viny za bratrovu smrt. A pak to přijde. Policie je „nečinná“, a tak se chlapík v bílém lékařském plášti vydává zjistit, co se vlastně stalo. Osedlá motorku, pomaluje si ksicht a nutí diváka vypnout mozek. Protože se začne chovat jako idiot a ohrožovat i vlastní roky budované rodinné hodnoty. Pochybností o tom, zda je správné, že se vydal na cestu, na kterou se vydal, se nedočkáme. Zvlášť od chirurga, tedy člověka, který život zachraňuje, než bere. Přerod v chladnokrevného mstitele je tak dost zjednodušující a těžko uvěřitelný. Ve výsledku prázdný revenge thriller, ač řemeslně velmi dobře natočený.(30.6.2018)

Film působí chladně. Posuny v ději jsou ze začátku svižné, žádné dlouhé úvodní představování. Co scéna to zásadní informace. Pak se to nějak rozvolní. Náladou to zrovna není vánoční film. Hlavní postava si nemá během své únavné cesty za spravedlností kde oddychnout. Vidíme buď jeho byt s tesknou náladou a náznaky jeho intimního života, nebo noční velkoměsto. Časem potkává stejně drsné postavy, jako je on sám. V kině bych řekl, že jsme z žánru viděli, pro co jsme přišli, ale žádnou přidanou hodnotu, z které by se točila venku hlava kromě originální skvostné bitky v autě a závěrečné konfrontace s hlavním padouchem.(22.12.2017)

Chvályhodný pokus o sociální žánrovku s několika nápady a záběry, za které by se nemusela stydět žádná produkce (poprava, počáteční by-the-way bouračka před bankou, pár bojových chvatů či oddělání hlavního záporáka). Zároveň však, ačkoli pracuje s těmi správnými akčními klišé, které upomenou hlavně hrdinou-maskovaným mstitelem či uvedením mocného bojového kopu protagonisty, kterým nakonec vyřídí největšího parchanta, tak nechce spadnout do úplné karikatury a snaží se být společensky relevantní. A to se mu spíš nedaří (film má problém najít ten správný okamžik, kdy hrdina má začít konat a první půlka je hrozný plácání se) než daří (krátký monolog záporáka o tom, že on alespoň své peníze a aktivity směřuje do komunity a svého okolí na rozdíl od bohatého hrdiny, trávícího svůj život v izolaci své slonovinové věže). Pomyslný jazíček na vahách jsou pak špatně sestříhané bitky ve tmě a nesympatický protagonista, připomínající kombinaci mladého Vina Diesela a Martina Veselovského, kterému se nedaří dopolknout nudli.(22.5.2018)

Primitívna premisa pomsty mŕtveho brata, ako ju poznáme z Kickboxera s Van Dammem, akurát zasadená do súčasnej Kodane. A pomstiteľ je slušný doktor s vizážou irackého Vina Diesela, ktorý sa vyzbrojí a osedlá motorku. Mimo prostoduchosť tomu remeselne niet čo vytknúť. Ale je iróniou, že postavy z opačnej strany zákona majú v dánskom prostredí o toľko kreatívnejší a osobitejší filmový troj-portrét (ten od Refna). [Sitges FF](11.10.2017)

Tohle mi sedlo a Dánové natočili svého vlastního Punishera s hercem vypadající jako Vin Diesel a to mi ke spokojenosti stačí. Hlavní hrdina je úspěšný kardiochirurg, který příjde o bratra, jelikož se zapletl do organizovaného zločinu a rozhodne se vzít zákon do svých rukou, sice nic originálního, ale bavilo mě to. Akce je spíše v druhé půlce a je celkem drsná byť někomu může vadit rychlejší střih, záporák je hodně slizský až nepříjemný Dulfimu Al- Jabourovi jsem přál smrt od začátku do konce a došlo i na pár napínavých momentů, takže za mne solidní Akční Thriller z Dánska.80%(28.2.2018)

• - Dar Salim se na roli důkladně připravoval po obou stránkách: byl u několika skutečných operací srdce a vedle toho podstoupil intenzivní lekce kickboxu. (Stoka)

• - K natočení snímku prý režiséra inspiroval vlastní životní zkušenost s bratrem, který se dostal do problémů. (Stoka)

• - Natáčelo se v Kodani. (Zlatohlávek)