• Dánsko

Underverden

Akční / Drama / Thriller

Dánsko, 2017, 112 min

Chvályhodný pokus o sociální žánrovku s několika nápady a záběry, za které by se nemusela stydět žádná produkce (poprava, počáteční by-the-way bouračka před bankou, pár bojových chvatů či oddělání hlavního záporáka). Zároveň však, ačkoli pracuje s těmi správnými akčními klišé, které upomenou hlavně hrdinou-maskovaným mstitelem či uvedením mocného bojového kopu protagonisty, kterým nakonec vyřídí největšího parchanta, tak nechce spadnout do úplné karikatury a snaží se být společensky relevantní. A to se mu spíš nedaří (film má problém najít ten správný okamžik, kdy hrdina má začít konat a první půlka je hrozný plácání se) než daří (krátký monolog záporáka o tom, že on alespoň své peníze a aktivity směřuje do komunity a svého okolí na rozdíl od bohatého hrdiny, trávícího svůj život v izolaci své slonovinové věže). Pomyslný jazíček na vahách jsou pak špatně sestříhané bitky ve tmě a nesympatický protagonista, připomínající kombinaci mladého Vina Diesela a Martina Veselovského, kterému se nedaří dopolknout nudli.(22.5.2018)

Brácho, pomož mi, jdou po mě a zabijou mě. - Neotravuj, mám návštěvu, odvětí irácký Vin Diesel a zavře dveře. ..Na druhý den je ale bratr vážně mrtvý a Vin Diesel začne trénovat kickbox, aby se mohl pomstít. Vzniknout tohle před 20 lety, byla by z toho klasika. Takhle jen průměr, rozhodně ale neurážející.(13.12.2017)

Prostinká báchorka na téma "Zabili jste mi bráchu, tak tady máte přes držku.". To, co dělá film zajímavějším oproti jeho zámořským bratrancům jsou snad jen kodaňské reálie. Ale koukat se na to dalo. Člověk samozřejmě musí přistoupit na fakt, že se z respektovaného chirurga takřka přes noc stane pouliční bojovník, ale to i díky Daru Salimovi nebyl zase takový problém. Největší potíž je tu se stopáží. Film má takřka dvě hodiny a tenhle prostor se nepodařilo Ahmadovi vyplnit ani náhodou. Na akční žánr se tu až neskutečně žvanilo. Pokud by přidal alespoň na akci, bylo by to celé stravitelnější, ale takhle je to jen pouhý průměr. 50%(19.11.2017)

Táto cesta pomsty má ten charakter, že pre všetkých okolo pomstiteľa by bolo lepšie, keby schytal guľku do hlavy ledva mu prvýkrát napadlo, že sa pomstiť chce. Asi tak. Strašne ma sral, debil. A to je vlastne aj problém celého filmu, ktorý je v pohode, ale netvári sa, že jeho témou je "debil pomstiteľom". Niekomu sa tu niečo vyšmyklo a ušlo do nenávratna.(2.2.2018)

Nemám s tímhle filmem vůbec žádný problém. A odpouštím, co bych jindy tvrdě trestal. Téma, staré, jak lidstvo samo, natočeno přesto svěže, jak jarní vánek. Uvěřitelně a pro mě ne nějak extra přehnaně. A ta čtvrtá je samozřejmě za Salima. Myslím, že o něm ještě hodně uslyšíme. Pokud to bude v podobném duchu, tak já osobně se nebudu vůbec zlobit.(19.2.2018)

• - K natočení snímku prý režiséra inspiroval vlastní životní zkušenost s bratrem, který se dostal do problémů. (Stoka)

• - Dar Salim se na roli důkladně připravoval po obou stránkách: byl u několika skutečných operací srdce a vedle toho podstoupil intenzivní lekce kickboxu. (Stoka)

• - Natáčelo se v Kodani. (Zlatohlávek)