• Dánsko

Fenar Ahmad

Kasper Leick

Kostýmy:

Rikke Simonsen

Brácho, pomož mi, jdou po mě a zabijou mě. - Neotravuj, mám návštěvu, odvětí irácký Vin Diesel a zavře dveře. ..Na druhý den je ale bratr vážně mrtvý a Vin Diesel začne trénovat kickbox, aby se mohl pomstít. Vzniknout tohle před 20 lety, byla by z toho klasika. Takhle jen průměr, rozhodně ale neurážející.(13.12.2017)

(60%) Darkland je určitě zajímavý thriller. Vzhledem k Dánské produkci jsem byl zvědav, jakým pojetím to bude točeno. Ve výsledku nejsem ani trochu zklamaný. Určitě by se toho dalo dost vylepšovat, ale upřímně? Tento revenge motiv k filmům je už děsně využitý. Samozřejmě záleží, jak bude tato tématika zpracovaná apod. Co se týče příběhu v tomto snímku, jedná se o klasickou přímočarost, nic nenáročného. Tempo to má pozvolné, ale že bych se nudil, to se říci nedá. Hlavní hrdina mi připomínal Vina Diesela. Sehrál solidní herecký výkon. Líbilo se mi, že to nebylo přehnané, že se záhy z doktora stane profesionální zabiják. Vcelku to bylo i realistické pokud nepočítám nějaké ty drobné nelogičnosti. Našlu se tu pár tvrdých bitek, byli sice takové neohrabané, ale chvíli se nějaká to slušnější a tvrdší našla. Finální fight byl takový moc naoko dramatický, za moc nestál, ale o to ani tak nešlo. Samotné finále bylo takové chladné, studené jak psí čumák, ale mě se celkem líbilo. Celý film byl takový ponurý, ale proč ne? Jsem relativně spokojen. Určitě se nejedná o nic světoborného, lehce se na to zapomene, ale jako jednohubka to bylo slušné.(11.2.2018)

Prostinká báchorka na téma "Zabili jste mi bráchu, tak tady máte přes držku.". To, co dělá film zajímavějším oproti jeho zámořským bratrancům jsou snad jen kodaňské reálie. Ale koukat se na to dalo. Člověk samozřejmě musí přistoupit na fakt, že se z respektovaného chirurga takřka přes noc stane pouliční bojovník, ale to i díky Daru Salimovi nebyl zase takový problém. Největší potíž je tu se stopáží. Film má takřka dvě hodiny a tenhle prostor se nepodařilo Ahmadovi vyplnit ani náhodou. Na akční žánr se tu až neskutečně žvanilo. Pokud by přidal alespoň na akci, bylo by to celé stravitelnější, ale takhle je to jen pouhý průměr. 50%(19.11.2017)

Takto se má dělat film o pomstě. Příběh pevný, ostrý, temný a hlavně se nesnažící dělat z hlavní postavy nepřemožitelného bijce. Začátek by se dal považovat za zcela reálný. Mladší brácha prožívající svůj život ve světě zločinu požádá svého staršího bratra po zpackané loupeži o značný peněžitý obnos. Pochopitelně je striktně odmítnut. Zachoval by se snad někdo jinak? Jenomže je později nalezen brutálně zmlácený, což nepřežije. A důvod na pomstu je na světě. Hlavní postava příběhu je charakterem zcela jiný člověk, než na jaké jsme zvyklí z Hollywoodu. Žádný bývalý speciální voják či něco podobného, ale obyčejný avšak úspěšný chirurg. Rozhodne se svého bratra pomstít ale jeho nezkušenost mu to nijak zvlášť neulehčí. Dánští tvůrci do děje použili muslimskou komunitu a jde přímo o irácké imigranty, avšak v Dánsku žijící už třicet let. Dánská kinematografie k nám nijak zvlášť neproudí a tak nemáme o jejich počinech ani představu. Tento hollywoodské produkci konkuruje velmi silně. Geniální scénář geniálně natočený. Dokonce to místy přesahuje až do artu. Nejde tu jen o hloupou prezentaci násilí se slabým příběhem (zdravím Stevena Seagala), ale o velmi chytrý temný thriller dotýkající se těžkých životních problémů. Jde jen o vnitřní nenávist? Jak se to vezme. Charakteristika děje má hlubokou myšlenku, na kterou přijde divák, který se nad událostmi i zamyslí místo toho, aby film sledoval jako jen další snímek o pomstě. Dánská kinematografie tímto velmi překvapila.(19.12.2017)

Primitívna premisa pomsty mŕtveho brata, ako ju poznáme z Kickboxera s Van Dammem, akurát zasadená do súčasnej Kodane. A pomstiteľ je slušný doktor s vizážou irackého Vina Diesela, ktorý sa vyzbrojí a osedlá motorku. Mimo prostoduchosť tomu remeselne niet čo vytknúť. Ale je iróniou, že postavy z opačnej strany zákona majú v dánskom prostredí o toľko kreatívnejší a osobitejší filmový troj-portrét (ten od Refna). [Sitges FF](11.10.2017)