Anticharta, mechanismus loajality (TV film)

Dokumentární

Česko, 2017, 52 min

Dost výživnej dokument a řekl bych i potřebnej. Primárně nikoli kvůli podepisující umělecké elitě či "elitě", ale především kvůli ukázce zrůdnosti soudružského zřízení ( paralela s rokem 1942 je signifikantní ). Pak v určité esenci onoho dilematu čistého svědomí a vnitřní svobody vs. kariéra, peníze, rodiny, ale ušpinit se... Třeba ta situace výplat v divadle oproti podpisu je krystalickou ukázkou, o co šlo. No a v druhém sledu vidíme, že umělci nejsou začasté hrdinové ( však také často živi z eráru, přízně panstva ). Na posouzení charakterů jsou tu ovšem povolanější, abych tak řekl vyšší, místa. Přesto mi bylo docela smutno z těch, co i ted hovoří o prezenčkách apod. Verva s kterou to vysvětlovali ukazuje, že to žádná bagatelní situace nebyla a není. O to větší respekt k Evě Pilarové, která si na nic nehraje! P.S. Trefná poznámka o náladě v ND. Slavnostně se vskutku tvářil málokdo...(19.1.2017)

Podepsal, nepodepsal... Dokument bohužel vůbec neanalyzuje tehdejší dění, ale pouze předestírá před diváka víceméně nahodilou směs názorů a tvrzení, z nichž některá jsou kontroverzní i po čtyřiceti letech (Pištěk, Sobota a spol.). Ano, umělci, zejména herci a zpěváci, byli pro komunistický režim skvělými rukojmími, ale mnozí z nich opravdu neměli moc na vybranou. Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Když už soudit, tak spíš společnost jako celek a nikoli vybrané charaktery těch, co neměli odvahu stát se dobrovolnými psanci této vlasti.(18.1.2017)

21.1.2017: Z 12 komentářů zde na ČSFD je 5 kladných a 5 velmi kritických (Nepočítám dvě zbloudilé ovce, které zjevně trestají autora dokumentu za hříchy komunismu a jaksi nechápou, že autor dokumentu o Antichartě nebyl podporovatelem Anticharty, což je vázně roztomilé). Čím to je, že i po těch 28 letech je tu stále tolik lidí, jež vnímají Antichartu perspektivou minulého režimu? Tak jako někteří signatáři nejsou ani po letech schopni přiznat své selhání, tak tito uživatelé ČSFD stále vnímají tento dokument optikou minulého režimu. Je to minulost! Komu tím prospějete? Prospějí nám všem, odpovídám. Je klíčové nezavírat před svou minulostí oči.(21.1.2017)

• Alexis74

Herec umí hrát a napodobovat věrně lidi nebo jejich stavy, nic víc od nich nelze čekat a chtít. Je to skupina individuí, kteří pokud si tedy hrají na nějaké vyšší vzdělání, by se na normální výšku nikdy nedostali a leckdy ani na střední školu, pokud by tam nevedla cesta přes nějaké talentovky kde ukáží jací jsou komedianti, matematiku nebo fyziku by z valné většiny nebyli schopni dát. Za to napodobovat a učit se různé texty se učí celý život. To neznamená samozřejmě, že jim rozumí, ale napodobuje a dělá co mu řekne režisér, proto také většina herců trpí různými bipolárními poruchami, schizofreniemi nebo poruchami osobnosti. A teď se ptám, proč tedy po nich chtít politický názor nebo názor na módu a hromady jiných věcí? Vždyť to není jejich jejich práce a většinou jen plácají blbosti. Jejich práce je to co je práce děvky, dejte jim korunu a oni budou hrát, až budou hrát blbě nebo tak jak se Vám nelíbí tak je kopněte do prdele a pošlete na ně psy. Takhle přesně se to dělalo ve středověku a fungovalo to, protože od toho tu herci jsou od ničeho jiného tak se jich prosím neptejte na moudra, když v těch palicích toho mnoho nemají. Chtějte po nich, aby dělali co mají a ne, aby mluvili do politiky a do ostatních věcí. Stejně tak pokud se snaží upoutat pozornost nějakými aférami nebo vzhledem. Pro mě za mě ať ta lůza souloží třeba s tučňákem, to není důvod o té lůze něco někde psát nebo na to poukazovat a točit takové svinské pořady jako je Top Star a podobné na jiných kanálech. Maximálně pokud se s nimi člověk srazí na ulici a jejich jednání bude neslučitelné se slušným chováním je mohu seřezat a zahodit někam do pangejtu, za víc podobní nestojí. Nehodlám na to koukat nebo se podobnými extravagancemi nechat vyrušovat a pokud společnost bude jen trochu rozumná a nebude zblblá Amerikou, která na podobných záležitostech stojí a padá, bude to vidět stejně. Lidi by si to měli připomínat častěji, že pokud chtějí maso musí k řezníkovi a pokud pečivo musí k pekaři a ne k paní Nyklové do Ulice. Co kdo kde v historii podepsal má asi takovou cenu, což samozřejmě platí stále ať je rok 18, 38, 48, 68 nebo 89. Stále umělec, herec a komediant zůstane jen komediantem a takovou váhu bude mít jeho slovo a podpis. A to je přesně to co lidi neví a nechají se pak nějakým rádoby uměleckým kdejakým kre*énem který umí mluvit na veřejnosti manipulovat z balkónu, o tom to celé je, pak jste jen stádo. viz.: psychologie davu(22.10.2017)

Poslouchal jsem dnes rozhovor pana Strakatého (Reflex - Prostor X; neplést s XTV;)) s Petrem Jandou, a k tématu anticharty (ano, i Janda podepsal) tam zaznělo, že anticharta je víc než co jiného symbol. To asi nejlépe vystihuje smysl tohoto dokumentu. Ten je totiž víc než výpovědí o historii socialistického státního zřízení na našem území a jeho prostředků upevňování vlastní moci slepencem výpovědí jednotlivých aktérů dění kolem anticharty, bez nějakého zasazení do kontextu, nějakého sociologického náhledu atd. A i tak má svou nemalou cenu, protože je to sonda do spektra způsobů, jakými se lidé (a bylo by zajímavé vidět, zda statut "známé osobnosti" má na toto vliv, nebo je to totéž i u "prostého lidu") po mnoha letech vyrovnávají s tím, co je jim předestíráno jako jejich morální selhání a úsluha zlovolnému establishmentu. Ty přístupy jsou vskutku různorodé;) A jak dokazují nedávno objevené fotografie pana Čecha, dají se k tématu stále zjistit mnohé netušené věci:) Přitom samotná debata o skutečném významu anticharty je podle mého názoru zajímavější než nějaké odsudky z pozice dnešní, naprosto neporovnatelné, a především odtržené od tehdejší normalizační reality. Mechanismus loajality si podle mě zaslouží červenou barvu (jakou taky jinou, že...), takže 70 %. Až to někdo vezme pořádně zeširoka a místo osobních kontroverzí se společenskovědním přesahem, bude to za víc.(31.1.2019)

• - Blízká přítelkyně Werichovi rodiny a autorka knihy „A taky jsem vařila u Werichů“ Jana Tůmová uvedla, že Jan Werich u dveří divadla podepsal prezenční listinu, ale když začala v sále hřímat soudružka Švorcová o zaprodancích, popadl svou dceru Janu za ruku a začal vykřikovat, že je to svinstvo a podraz a odešel ze sálu. Okamžitě po návratu domů volal Jiřímu Voskovci, aby své prohlášení stran anticharty zavolal do rádia Svobodná Evropa, což se stalo. Že se událost opravdu stala potvrdil fotograf Drahoš Froněk, jemuž to sdělil kamarád a režisér televizního přenosu Josef Henke. Ze záběrů byla scéna pochopitelně vystřižena. Těžce nemocný Werich se snažil komunikací přes média i ministerstva, aby jej z publikovaného seznamu vyškrtli, ale marně. Říkal, že nejvíc se stydí před panem Trnkou a Havlem. (sator)