poster

Šumař na střeše

 • anglický

  Fiddler on the Roof

 • slovenský

  Fidlikant na streche

Muzikál / Drama / Rodinný

USA, 1971, 181 min

 • Han22
  *****

  Tenhle film je prostě něco nádhernýho. Koukal jsem sice ze začátku s nedůvěrou na tříhodinový muzikál o židech, ale s vědomím, že se to stalo nejvýdělečnější film roku 1971 jsem se rozhodl na to podívat. A ono to člověka nenápadně chytí a nepustí. Jakmile poznáte Teyva, otce pěti dětí, jeho manželku Golde a vůbec celou nádhernou vesničku Anatevka, už Vás to nepustí. Ten film má všechno - geniální komediální scény, při kterých jsem málem padal ze židle. Romantiku hned ve trojím provedení. Muzikálová čísla, z nichž především "kalba v hospodě" "svatba" a hlavně "noční můra" jsou snad nejlepší, co jsem v muzikálu zatím viděl. A hlavně má Topola. Toho chlapíka jsem znal jen z Flasha Gordona a jedné bondoky, ale co tu předvádí je prostě něco neuvěřitelného. Od komiky a furiantství a geniální taneční čísla přes vychytralé promluvy s bohem, kdy si dokáže vykládat "Velkou knihu" a tradici po svém a jeho uvažování "na druhou stranu", až po tragiku ve finále, kdy je toho na něj moc. Tenhle film je prostě krásný a i když skončí smutně, nedá se jinak, než doporučit.(25.1.2009)

 • D.Moore
  *****

  "Možná proto pořád nosíme klobouky..." Ohromný muzikál, rozhodně jeden z nejlepších, jaké jsem kdy viděl. Chaim Topol je přesně takový Tovje, jakého jsem měl před očima při četbě Alejchemovy knihy, navzdory několika změnám (něco přibylo, něco ubylo) zůstala zachována i jedinečná atmosféra příběhu tvrdých lidí zkoušených tvrdými ranami, v níž se tak přirozeně mísí humor i dojetí, John Williams udělal z původních chytlavých skladeb skladby nezapomenutelné a Norman Jewison natočil všechna ta pěvecká i taneční čísla s tak nakažlivým elánem, že jsem měl co dělat, abych vydržel sedět a v jednom kuse neposkakoval po pokoji. Tříhodinová stopáž? Komu by vadila, když je to tak skvělé!?(2.7.2016)

 • MikeZ
  ****

  Klasický muzikál. Hudba je skvělá, písničky jsou správně chytlavé (Právoplatný Oscar pro Johna Williamse, který je sice jen zadaptoval ale i tak), je to vtipné, občas docela dojemné, ale pořád to na těch pět hvězdiček prostě není. Hlavním nedostatkem je to že je film moc dlouhý a v druhé půlce chvilkama trochu nudí. Stale jsou to ale velmi silné čtyři hvězdičky. 8/10(13.7.2009)

 • Hedka
  *****

  Humorný i vážny pohľad na život malej židovskej komunity v čase známych "pogrom" , ktoré donútili Židov k hromadným exodom z Ruska a východnej Európy na prelome 19. a 20. storočia. Je to svojim spôsobom unikátne dielko, lebo nám svojim majstrovským spracovaním veľmi autenticky a zaujímavo predstavuje o.i. aj obdobie a udalosti z dejín židovského národa, ktoré nie sú mnohým súčasníkom až také známe. Vynikajúca hudba, výprava, herecké výkony, réžia - nemám čo vytknúť. Dokonca ani tú dlhú minutáž nie. Zaujímavá a nevtieravá etnografická štúdia, ktorá ma fakt bavila.(7.7.2011)

 • genetique
  ****

  Vystrihnite tie muzikálové songy a dám za päť. Príbeh bol perfektný, herci dokonale uhrali a predniesli to, čo film stvárňoval. Ale tie židovsko- nábožensko- tradično- hospodársko- domácko- robotnícke piesne ma priam vytrhávali zo sedadla! Chorálové, ukričané, nevtipné, dlhé a totálne, fatálne zbytočné. A to musím napísať, že mám vlastne muzikály všeobecne celkom v obľube. Potom som ich začal teda pretáčať a hneď bol u mňa film na vyššej úrovni. Príbeh krásny, milý, dojemný, skutočný a scenáristicky na dosť dobrej úrovni. 75%.(7.11.2007)

 • Chaim Topol

 • - Natáčelo se od 10. srpna 1970 do 12. února 1971. Film byl natáčen v tehdejší Jugoslávii, kde ve vesničkách Lekenik a Mala Gorica vznikla filmová Anatevka. Na pár městských záběrů si filmaři odskočili do Záhřebu. Štáb však zaskočila nečekaná nepřízeň počasí, a tak některé záběry musely být dotočeny v britských studiích Pinewood. (Cherish)

 • - Chaim Topol natáčel nejznámější píseň filmu "If i were a Rich man" s velkou bolestí zubů. [Zdroj: Cinema] (Terva)

 • - Úvodní titulky může divák spatřit až po deseti minutách filmu. (Cherish)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace