Šumař na střeše

• slovenský

Fidlikant na streche

Muzikál / Drama / Rodinný

USA, 1971, 181 min

Tenhle film je prostě něco nádhernýho. Koukal jsem sice ze začátku s nedůvěrou na tříhodinový muzikál o židech, ale s vědomím, že se to stalo nejvýdělečnější film roku 1971 jsem se rozhodl na to podívat. A ono to člověka nenápadně chytí a nepustí. Jakmile poznáte Teyva, otce pěti dětí, jeho manželku Golde a vůbec celou nádhernou vesničku Anatevka, už Vás to nepustí. Ten film má všechno - geniální komediální scény, při kterých jsem málem padal ze židle. Romantiku hned ve trojím provedení. Muzikálová čísla, z nichž především "kalba v hospodě" "svatba" a hlavně "noční můra" jsou snad nejlepší, co jsem v muzikálu zatím viděl. A hlavně má Topola. Toho chlapíka jsem znal jen z Flasha Gordona a jedné bondoky, ale co tu předvádí je prostě něco neuvěřitelného. Od komiky a furiantství a geniální taneční čísla přes vychytralé promluvy s bohem, kdy si dokáže vykládat "Velkou knihu" a tradici po svém a jeho uvažování "na druhou stranu", až po tragiku ve finále, kdy je toho na něj moc. Tenhle film je prostě krásný a i když skončí smutně, nedá se jinak, než doporučit.(25.1.2009)

"Možná proto pořád nosíme klobouky..." Ohromný muzikál, rozhodně jeden z nejlepších, jaké jsem kdy viděl. Chaim Topol je přesně takový Tovje, jakého jsem měl před očima při četbě Alejchemovy knihy, navzdory několika změnám (něco přibylo, něco ubylo) zůstala zachována i jedinečná atmosféra příběhu tvrdých lidí zkoušených tvrdými ranami, v níž se tak přirozeně mísí humor i dojetí, John Williams udělal z původních chytlavých skladeb skladby nezapomenutelné a Norman Jewison natočil všechna ta pěvecká i taneční čísla s tak nakažlivým elánem, že jsem měl co dělat, abych vydržel sedět a v jednom kuse neposkakoval po pokoji. Tříhodinová stopáž? Komu by vadila, když je to tak skvělé!?(2.7.2016)

Klasický muzikál. Hudba je skvělá, písničky jsou správně chytlavé (Právoplatný Oscar pro Johna Williamse, který je sice jen zadaptoval ale i tak), je to vtipné, občas docela dojemné, ale pořád to na těch pět hvězdiček prostě není. Hlavním nedostatkem je to že je film moc dlouhý a v druhé půlce chvilkama trochu nudí. Stale jsou to ale velmi silné čtyři hvězdičky. 8/10(13.7.2009)

Humorný i vážny pohľad na život malej židovskej komunity v čase známych "pogrom" , ktoré donútili Židov k hromadným exodom z Ruska a východnej Európy na prelome 19. a 20. storočia. Je to svojim spôsobom unikátne dielko, lebo nám svojim majstrovským spracovaním veľmi autenticky a zaujímavo predstavuje o.i. aj obdobie a udalosti z dejín židovského národa, ktoré nie sú mnohým súčasníkom až také známe. Vynikajúca hudba, výprava, herecké výkony, réžia - nemám čo vytknúť. Dokonca ani tú dlhú minutáž nie. Zaujímavá a nevtieravá etnografická štúdia, ktorá ma fakt bavila.(7.7.2011)

Vystrihnite tie muzikálové songy a dám za päť. Príbeh bol perfektný, herci dokonale uhrali a predniesli to, čo film stvárňoval. Ale tie židovsko- nábožensko- tradično- hospodársko- domácko- robotnícke piesne ma priam vytrhávali zo sedadla! Chorálové, ukričané, nevtipné, dlhé a totálne, fatálne zbytočné. A to musím napísať, že mám vlastne muzikály všeobecne celkom v obľube. Potom som ich začal teda pretáčať a hneď bol u mňa film na vyššej úrovni. Príbeh krásny, milý, dojemný, skutočný a scenáristicky na dosť dobrej úrovni. 75%.(7.11.2007)

• Chaim Topol

• - Natáčelo se od 10. srpna 1970 do 12. února 1971. Film byl natáčen v tehdejší Jugoslávii, kde ve vesničkách Lekenik a Mala Gorica vznikla filmová Anatevka. Na pár městských záběrů si filmaři odskočili do Záhřebu. Štáb však zaskočila nečekaná nepřízeň počasí, a tak některé záběry musely být dotočeny v britských studiích Pinewood. (Cherish)

• - Chaim Topol natáčel nejznámější píseň filmu "If i were a Rich man" s velkou bolestí zubů. [Zdroj: Cinema] (Terva)

• - Úvodní titulky může divák spatřit až po deseti minutách filmu. (Cherish)