Šumař na střeše

• slovenský

Fidlikant na streche

Muzikál / Drama / Rodinný

USA, 1971, 181 min

Vcelku dost povedená filmová adaptace původně divadelního muzikálu Jerryho Bocka. Johnu Williamsovi se aranžmá skladeb povedlo a líbily se mi i některé skladby, které mi v divadle až tolik nesedly (ano, viděl jsem to v divadle). Kromě hudby najdete ve filmu i pár židovských vtípků a poměrně jednoduchý příběh o hledání ženichů pro Tovjeho dcery. Celkově povedená záležitost, IMHO jsou ovšem Vlasy přece jen lepší. A fiddler on the roof. Sounds crazy, huh? But here, in our little village of Anatevka, you might say every one of us is a fiddler on the roof trying to scratch out a pleasant, simple tune without breaking his neck. It isn't easy. You may ask 'Why do we stay up there if it's so dangerous?' Well, we stay because Anatevka is our home. And how do we keep our balance? That I can tell you in one word. TRADITION!(18.3.2008)

Jeden z nejlepších muzikálů všech dob! Naprosto mistrovsky zahrané, obsazené, zrežírované, perfektní podmanivá a chytlavá muzika, nádherné kostýmy i kulisy a především naprosto vymakaný příběh!!! Celé tři hodiny jsem pomalu ani nedýchala, jak jsem hltala co všechno se tam děje.. A to ten muzikál nevidím prvně! Naprostá paráda! Miluju ten příběh a písničky si vždycky broukám ještě mnoho dní poté! Ps: Muzikál jako žánr vcelku ne moc dobře snáším..(16.4.2013)

"Možná proto pořád nosíme klobouky..." Ohromný muzikál, rozhodně jeden z nejlepších, jaké jsem kdy viděl. Chaim Topol je přesně takový Tovje, jakého jsem měl před očima při četbě Alejchemovy knihy, navzdory několika změnám (něco přibylo, něco ubylo) zůstala zachována i jedinečná atmosféra příběhu tvrdých lidí zkoušených tvrdými ranami, v níž se tak přirozeně mísí humor i dojetí, John Williams udělal z původních chytlavých skladeb skladby nezapomenutelné a Norman Jewison natočil všechna ta pěvecká i taneční čísla s tak nakažlivým elánem, že jsem měl co dělat, abych vydržel sedět a v jednom kuse neposkakoval po pokoji. Tříhodinová stopáž? Komu by vadila, když je to tak skvělé!?(2.7.2016)

Muzikálům moc neholduji, proto jsem se filmu zpočátku celkem štítil. Snímek se točí okolo provdávání dcer hlavního hrdniny, chudého mlékaře. Střetávání konzervativního světa Židů a měnícího se okolního světa vykreslený ve třech zasnoubeních, byl velmi povedený. Lze stát dětem ve štěstí, co si pro ně přát? Finanční zajištění nebo jejich vlastní štěstí, lásku? To jsou problémy, jež musí "hlava" rodiny řešit. Nakonec vždy zvítězí ten nejlidštější hlas, hlas srdce. Životní optimismus v několika písních až přetékal po hektolitrech a přiznám se, že jsem se sám přistihl jak mu podléhám (...kdyby jsem byl jen boháčem). Osud nejen Židů, žijících v předrevolučním carském Rusku, opravdu připomíná pověstného šumaře na střeše.(10.7.2009)

Hodně dlouhý film, který ale neztrácí tempo a hlavní přestavitel je naprosto fascinující! Shlédla jsem však bohužel na TV kanálu MGM, kde z nepochopitelných (alespoň mně) důvodů hudební čísla u dabovaných muzikálů buď nepřekládají vůbec (HAIR) anebo místo titulků je mužský hlas recituje přes hudbu ! Možná, že kdybych byla zvyklá na polské TV, kde se to dělá i místo běžného dabingu, nevadilo by mi to, nicméně nechápu - to jsou titulky tak drahé?(18.11.2010)

• Chaim Topol

• - Tovjeho (Chaim Topol) nešťastný kulhavý kůň byl odkoupen těsně před porážkou z továrny na lepidlo. (gjjm)

• - Úlohu Tovjeho postupně odmítli Marlon Brando, Anthony Quinn a Orson Welles. Obsazen nebyl ani Frank Sinatra, kterého zase nechtěl režisér Jewison. (Cherish)

• - Film získal 2 Zlaté glóby, a to pro nejlepší film (komedie/muzikál) a herce v hlavní roli (komedie/muzikál). (Cherish)