JASON_X

Škoda, že Jennifer Kent není jako režisérka trochu plodnější. Po vynikajícím Babadookovi totiž povila další zajímavý film. Napsal bych rád skvělý film, ale... Ale popořadě. The Nightingale je zprvu nepříjemně věrohodný, příjemně syrový, neradostný, zkrátka hodně působivý. Nedávnou australskou historii zobrazuje bez nějakých polehčujících okolností jako málem apokalyptickou dobu temna a barbarství (děj se odehrává v Tasmánii v době nemilosrdného vybíjení a násilného "civilizování" domorodců). Postavy takřka všech Angličanů působí jako přehlídka lidské špatnosti, zvrhlosti, podlosti, v lepším případě omezenosti. Ani Irka Clare, nejprve politováníhodná oběť, není ve výsledku prezentována jako někdo, kdo by zasluhoval příliš soucitu; drsná doba holt plodí drsné lidi a není divu, že i ona se při cestování s domorodým průvodcem dlouho chová jako panovačná bílá otrokářka, ač sama je de facto téměř otrokyní. Jedině tasmánští Austrálci jsou tu podáni z té lepší stránky, a to jako oběti kolonialistické zvůle. V tomhle případě tenhle poněkud černobílý pohled docela chápu - během 19.století vymřeli, respektive byli vymřeni. Byl jsem dlouho divácky nadšený, do děje vtažený, pětihvězdově spokojený. Ale poslední třetinu jsem nepobral. Clare se vrazí mlíko do hlavy a rázem je s atmosférou i s příběhem šmytec. Proč? Je snad pí rejžová sadistka, která diváka namlsá temným australským westernem a na konci se mu škodolibě vysere do xichtu? Namísto parádního revenge thrilleru mu ve finále naservíruje pseudopsychologizující pseudoartovou telenovelisticko-humanisticko-feministickou krávovinu? A mám teď i pár drobných postřehů k nějakým dílčím nesmyslům ve scénáři. Jen co si vzpomínám: Proč by asi poručík obklíčen aboridžinci střílel onu unesenou domorodku pár metrů od chlapů s namířenými oštěpy? A proč je ti chlapi vzápětí nepoužili? A jak by asi hned poté dokázala skupina těžkopádných bělochů utéct v buši lehkonohým domorodcům, stopařům-lovcům-nasraným válečníkům? A chvíli nato jít téměř poklidně lesem a povídat si jako by se nechumelilo? Jak by tahle v divočině neschopná skupinka mohla překvapit stopaře Billyho? Hromadu debilismů v závěru už ani nezmiňuju. Jsem nakvašený, protože tak dementním koncem zaříznout potenciálně tak vynikající biják je zločin proti kinematografii, diváctvu i duchu svatýmu. ()

Morholt

Dobové rape and revenge obohacené kritikou britského kolonialismu, kulturou tasmánských domorodců, krásnou přírodou a psychologickou sondou do mysli znásilněné ženy, která je svědkem vraždy dítěte a manžela. Skoro by se chtělo říct, že Jennifer Kent jde na ruku BLM a MeToo, ale jestli ano, dělá to tak šikovně, že si toho člověk ani nevšimne. Vypíchnul bych tři věci. Tou první je scéna, která hrdinku pošle za pomstou. I když v ní ukápne sotva kapka krve, tak patří k nejintenzivnějším a nejbrutálnějším, co jsem kdy viděl. Možná nebudu sám, kdo se vzpomene na polskou Wolyn. Tou druhou je motiv, který se táhne prakticky celým filmem a který ukazuje, že i když byli Irové vesměs trestanci týraní Angličany, našli si čas na to pohrdat domorodci. A konečně za třetí je tu Aislinfg Franciosi, která je jednoduše skvělá. Oproti ní stojí padoušský poručík, který je tak zlý, až je směšný a totéž se dá říct o jeho seržantovi a sáhodlouhá stopáž, kterou se ne vždy dařilo naplnit. I konečné účtování jsem čekal intenzivnější. Ale pozitiva jednoznačně převažují a doufám, že Kent bude točit častěji. 80% ()

Padme_Anakin

S politováním konstatuji, že tenhle slavíček mě mohl klidně minout, o nic bych nepřišla, krom krásné přírody a velice dobrého prvního nášlapu. Hlavní postava mi ani za mák nesedla a její podivné zvraty v chování jsem nepobrala, v jednu chvíli se mstí jako smyslů zbavená a vzápětí je z ní blbka nejtěžšího kalibru (vynoří se z úkrytu, ke střílení si musí stoupnout a pak ani spoušť nezmáčkne). Proč mám neodbytný pocit, že tohle mohlo vzniknout jen a pouze právě teď, v současném světě a dění? Je to pouhá řečnická, odpovídat nebudu.. ()

maddy

Elevated rape and revenge thriller. Kde Jennifer Kent vzala pomerne klasický námet o odplate známy už od čias I Spit On Your Grave a pretavila ho do o niečo výpovednejšej formy než len prvoplánového krváku. A tak tu divák dostáva pomalý, vyše dvojhodinový thriller, ktorý sa nedrží klasických rape and revenge pravidiel, ale radšej chce vypovedať o osídlovaní Austrálie v 19. storočí a zobrazovať krutosť daného sveta, kde žiaden život nehral veľkú rolu, je jedno či biely alebo čierny. Mal by som k tomu niekoľko výhrad, hlavne k záverečnej už pomerne zbytočne naťahovanej pol hodine, ale vo výsledku palec rozhodne hore a Kent ma zaujala podstatne viac než svojou, síce chválenou, ale mnou neobľúbenou prvotinou. CELKOVO: 7/10 ()

Makky

Austrálsky skorowestern z 19. storočia, ktorý sa tvári ako revenge thriller, no v skutočnosti pojednáva o (ne)súlade kolonizátorov a domorodcov. Film s kolísavým tempom, výbornými hercami a zaujímavým presahom. ()

Flipnic-RE

Můj bože ... tohle teda bylo něco ... Achjo, to je tak, když dělá ženská chlapskou práci. Mám vůbec pocit, že ženský jak se ve všem chtěly a chtějí vyrovnat chlapům, tak to dycky všechno dojebou a většinou ty špatný věci dovedou ad absurdum. Tenhle film je toho krásnej důkaz... Že to má být rape and revenge, aha, ok ... Začátek by tomu odpovídal. Docela mrazivý, nepříjemný, blbá situace. První malej rape. Vůbec to prostředí a místo a situace hlavní hrdinky a jejího manžela je fakt na kokot.Pak příjde zásadní rape and murder scéna, na které by měla být postavená následná pomsta. Jo, je to intenzivní, hnusný, nechutný ...zlý. Mimino umře, ženskou to změní, klasickej zabijáckej výraz nasrané divy v obličeji, popcorn a jedem!! ...Ne nejedem. Jdeme, s křovákem jdeme přes půl Austrálie. A už se mi to zdá takový divný. Jdou..jdou..jdou.. kecají a řeší těžký úděl Irů a domorodců v tehdejší Austrálii. Do toho grázlové, co znásilnili ženskou a zabili děcko a manžela jdou před nimi a je to fakt parta k pohledání. Zabíjej, drancujou, znásilňujou ... ale je to tak strašně na sílu !! Že mi to přišlo až docela groteskní a sebeparodující. Jsou do toho zapletený zas děcka do těch násilností, achjo ... Znásilňování krásné vyvinuté Aborydžinky mi přišlo úsměvné, až srandovní a začal jsem se smát. Sorry, ale takhle se to asi nedělá si myslím. No dobrý, tak nastalo finále. Hlavní hrdinka dohnala s křovákem grázly, teď má dojít k pomstě. A AU!! A ono ne!! Ono film ještě trvá ty vole další půl hodiny!! Ale ten děj už nemá co a úplně se to změnilo v nějakou historicko-sociální sondu Austrálií. A vlastně mi to připomínalo ten debilní seriál o kmenech v Africe (Kořeny 1977), kterej dávali za komunistů a já se na něj musel dívat, protože byly jen dva programy a na druhým hrála Hudba z Rešpiria ... A když už konečně po 2,5 hodině má dojít k pomstě ... je to kurva jako když plivne!! Nééé ty vole!! Jako je určitě dobrý ten film vidět, je na tom zajímavý to, jak je to blbý, dlouhý a nudný...a jak se to nemá dělat. Kentová asi nevěděla co točí, odkud kam jde a kdy a kam dojde. Jako ti idioti v tom filmu ... ()

honajz2

Ta slabá třetí hvězda je jen za to, že hlavní postavou filmu ve skutečnosti nebyla ta ženská. Jinak mě to ale zklamalo fakt hodně. Tohle bych od Jennifer Kent, režisérky jednoho z nejlepších hororů, jaký jsem kdy v životě viděl (Babadook), nečekal ani náhodou. A to jsem si tenhle film šetřil na speciální příležitost a ono to dopadne takhle, ach jo... Každopádně, The Nightingale je úplně zbytečně utahaný rape and revenge film, který si strašně snaží hrát na něco víc a až násilně se do toho všeho snaží dostat i příběh o tom, jak Aboridžinci přišli o svou zemi, jenže v souvislosti s tím prvním tématem to jde dohromady jen stěží, leda by hlavní hrdinka byla Aboridžinka. Pak bych to bral. Ale takhle fakt ne. Nějakou atmosféru to sice má a kamera je ve většině záběrů slušná, ale dějově je to jen jednoduchá historka, která je úplně zbytečně a za každou cenu natahovaná na 136 minut. Hlavně v závěrečných 50 minutách je dost křiklavě vidět, jak se to Kent jenom snaží natáhnout na co nejdelší možnou stopáž a to navzdory tomu, že většina zvratů zde pak působí ne moc uvěřitelně. Ono upřímně, tak nějak jsem čekal, že půjde i o to SPOILER, že tady skoro všichni chcípnou kromě hlavní hrdinky KONEC SPOIELRU. Prostříhat to na 90 minut a vlastně by se vůbec nic nestalo. A k tomu všemu tu ještě máme bezdůvodně použitý formát 4:3, aby to vypadalo jako umění. Vlastně celý ten film působí pseudouměleckým dojmem, ale to hlavně kvůli důvodům, které už jsem vypsal výše. Navíc si tu někteří můžou psát o psychologii co chtějí, ale tenhle film vlastně nabízí jen černobílé postavy a pak asi dvě, které by mohli působit uvěřitelně, ale vůbec se s nimi nepracuje. Ale tohle se vztahuje spíš jen k bělochům, ty asi 2 důležité Aboridžince tady člověk nějak chápe, že. Ale příroda je fajn, to určitě. I tak to nic nemění na tom, že se Kent The Nightingale prostě nepovedlo. Hlavně ale doufám, že se z toho vzpamatuje a vrátí se k tomu, díky čemu se jí Babadook tak moc povedl. Z tohohle filmu to vypadá, jako by se z ní měla stát ženská verze Ariho Astera. A já toho neskutečně přeceňovaného pseudoumělce fakt nemám rád... Slabé 3* ()

Tosi

The Nightingale není špatnej film, ale s věčně nasranou, nesympatickou hlavní hrdinkou se díra do australské buše neudělá. Vsadit na drsný scény a divokou přírodu holt někdy nestačí. ()

hroubek

Kdybych nevěděl, že tento film natočila žena, tak bych tomu nevěřil, protože se ženy do takovýchto projektu obvykle nehrnou. Tohle téma není moc pozitivní, ale chlap by ho asi nikdy nedokázal plně vystihnout. Ženský pohled na danou situaci je mnohem objektivnější, upřímnější a taky dojemnější. Jennifer Kent ukazuje, že má obrovské koule(myšleno obrazně), protože jít do tohoto projektu chtělo obrovskou odvahu. A natočit ho, tak jak ho natočila, si zasluhuje uznání a velký respekt. Kent se rozhodla jít svou cestou a jde po ní dost nekompromisně. Neomlouvá, nekritizuje, jen ukazuje, a to co vidíme je místy dost hnusné a nepříjemné. Přesto pointa je svým způsobem krásná. Kent umí pracovat s atmosférou, krásně využívá přírodu ve svůj prospěch, a perfektně pracuje s napětím a dokáže vyvolat hodně nepříjemné emoce. Aisling Franciosi je v této roli skvělá a já jí fandil a obdivoval. Sam Claflin svou postavu zahrál velmi dobře, a zvládl prodat všechno co jeho postava prožívá. Baykali Ganambarr předvádí velmi dobrý výkon a mnoho momentů si ukradl pro sebe. Ve vedlejší rolí jsou dost fajn Damon Herriman a Harry Greenwood. Jak už jsem naznačil, film má hodně silné téma a díky tomu je filmu spoustu momentu, které z hlavy jen tak nedostanu. The Nightingale je silný a kvalitní film, který umí tnout do živého hodně nepříjemným způsobem. ()

klima777

Několik velmi silných scén, a zároveň jakási nepěkná vypočítavost a nátlaková hra o slzy [2,5* – ne, nejde o zcela a úplně prachobyčejný kýč (fakt, že se musím přesvědčovat, napoví o skutečné povaze filmu...), byť konec je zběsilý]. ()

HonzysKISS

Strašně moc jsem se bál stopáže, že to bude zdlouhavé a nudné, ale překvapivě se jedná o velmi kvalitně natočený snímek. Nejlepší na tom určitě je, že s krutostí se nešetří. Ne, že by bylo zase tak brutálně všechno doslovně vidět, ale na to, jak je to výborně zahraný, tak jsem naprosto spokojený. Občas to má o pěkný humor, díky tomu černému pánovi. Je to o tom, že vojáčci ublíží jedné ženské, která se bude chtít potom pomstít. Příběh nemám vůbec za zlé. Hlavní hrdinka se stane ihned drsňačkou a půjde kupředu, což je klasika, ale ten její dětský ksicht mi lezl na nervy. Nejradši bych tomu dal plné hodnocení, ale ke konci už to přece jenom začínalo být divný. Takový až moc nesmyslný. Jako kdyby nás chtěl režisér dojat k slzám a s tím ať jde někam. 8.5/10 ()

aquiver

Vynikající, syrový, hodně silný snímek o bolavé minulosti, neměl jsem daleko k slzám. Formálně skvost. 90 % ()

Hernycztek

Jennifer Kent přichází se svým druhým celovečerním hororem, kdy, k mé radosti, vyměnila strašení za násilí, takže tu máme syrové Rape and Revenge, z tvrdých časů osidlování Austrálie. Příběh nám představuje těžký život původních obyvatel, kteří byli postupně vyhlazováni Angličany, a v neposlední řadě je kladen důraz na kruté zacházení s lidmi, kteří se něčím provinili a byli posláni do trestaneckých táborů, kde muži tvrdě pracovali a ženy dělaly služky vojákům. - Normálně bych, stejně jako spousta dalších uživatelů, kritizoval vzhled hlavní protagonistky, jenže je potřeba si uvědomit, ve které době se nachází děj filmu a hlavně postavení této postavy, která rozhodně nemá diváka vzrušovat svou krásou. Jediný z herců, který mi tu nesedl, je Sam Claflin, což je však důsledek toho, že ho znám ze spousty jiných rolí, kde hrál vždy sympatického klaďase, ale tím neshazuji jeho výkon tady, protože slizkého záporáka zvládl také výborně. Zlomová scéna není natočena nikterak krutě, ale věřím, že pro méně zkušené publikum bude pohoršující, stejně jako zobrazení povýšenosti angličanů, kteří se ničeho neštítili. S tím je spojená i nepříjemná dobová atmosféra, sálající z každé scény. Nemám výhrady ani k logickým prvkům, protože scénář moc děr nemá a postavy se, téměř, vždy chovají racionálně. Za jediná negativa se tak zasloužila nedostatečná porce brutality, která je však v tomto subžánru, hned po psychickém násilí, nejdůležitějším klíčem k úspěchu a když to shrnu v jeden celek, tak je The Nightingale vysoce nadprůměrná žánrovka, která stojí za věnování dvou hodin života. ()

Fifer

"Moderní" variace na I spit on your grave. Nenabízí nic nového. Postavy jsou jednorozměrné karikatury. Nemám nic proti hlavním hrdinům (dívka a mladý aboriginec), ale jejich putování byla celkem nuda. Snímek se snaží být artový a nejde mu to. Snové scény jsou dobré, je vidět, že autorka umí točit horory. ()

warrenur

Drsny pribeh z Australie, kde irsky trestanci a miestny domorodci trpia pod brutalitami vybranych britskych vojacikov. Pacilo sa mi, ze to nie je revenge movie, kde z "pomstitela" vyrastie neskutocne skillfull badass. Ked su generacie pod "cizmou utlaku", zanecha to nasledky. Ustredna domorodo-irska dvojka prejde celkom zvlastnymi prerodom a vzajomnym poznanim. Slusne to pani reziserka "skomponovala". Odporucam 60%. ()

Rathalos

The Nightingale je velmi drsna drama vyborne natocena so skvelym hereckym vykonom Aisling Franciosi,ktora ma presvedcila o svojich kvalitach,ale aj sympatiach,pomsta je sladka a v tomto filme sa o tom presvedcite,aj napriek dlhsej stopazi to zbehlo raz-dva...:-) ()

Hartigan

Ten černoch byl chvílemi srandovní, i tak mi však vychází jako nejzajímavější postava. "You bloody white people. Say, you will be like white boy now." :D V druhé části jsem jemu a hlavní představitelce držel pěsti, aby se jim dostalo zasloužené odplaty a ty magorské Angličáky zamordovali. Jinak po celou dobu depka a napínák, přesně jak to mám rád. A Sam Claflin rovněž konečně v koukatelné roli. Klíďo píďo bych jakožto zdejší thrillerový/hororový expert šel i na 90%. Fandové rychlých střihů a Assvengerů ale "The Nightingale" neocení. ()

kukkik odpad!

Neskutečně nesympatické postavy v čele s hlavní ženskou rolí. Taková blbá malá uřvaná p... To si snad musí říct hned na začátku filmu úplně každý. Nijak mě to nešokuje, po zhlédnutí Zlaté rukavice apod. už člověka ostatně šokuje máloco, v tom problém není. V čem problém je, je tohle vynucené vytvoření zlých charakterů, což je tak nízký námět, že z toho je člověku až zle. Celkově všechny záporné charaktery mají jedinou osobnostní charakterizaci a sice, že jsou prostě "zlé" a tečka. To je character development jako prase, žejo. Prostě tam dáme pár bělochů co mlátí černochy a znásilňuje bezbranné ženské a zbytek se dopíše sám, proč se zatěžovat nějakou charakterizací. To je sice v pořádku ale funguje to například v pohádce nebo v komiksu, pro film, co se označuje za drama/thriller je to jako domalovat kus obrazu pastelkou, protože jsem lempl a neumím nakreslit štětcem ruku. Celý film postavit na bezpráví a bezvýchodnosti a přitom ho zahájit půlhodinou scén, kde dává postavám milion možností utéct/mstít se/bojovat.. Tak kruci, když dělám bezvýchodnou situaci, nemůžu u toho kreslit po všech dveřích a oknech kolem "ÚNIKOVÝ VÝCHOD". Když člověka film hned v samotném začátku takhle nas***, dost těžko se to pak zachraňuje. O což se ovšem tenhle film už ani nepokusil a radši vsadil na ublíženou notu, než že by s postavami a příběhem nějak dál smysluplně pracoval. Takhle jsem svého času dlouho nelitoval. odpad! ()