Pod vlivem úplňku

• slovenský

Pod vplyvom splnu

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1987, 102 min

Jedna z oněch klasických romantických komedií 80-ých let, která vydláždila cestu záplavě zaláskovaných taškařic let 90-ých. Cher ukazuje, že je (byla) dobrou herečkou, film má pěknou atmosféru - odehrává se v newyorské italoamerické komunitě - pravdou ale je, že bez Nica Cage v roli zhnuseného pekaře s kovovou protézou by byl poloviční.(15.11.2002)

Hra na nevěru napříč generacemi. Kupodivu ještě snesitelný Cage ve velmi dobrém dabingu tehdy stejně tak snesitelného Mahdala, boduje i Jana Paulová, která hlasem hraje líp než Cher tělem. K té se zase sluší dodat, že na konci osmdesátých let vypadala hůř než vypadá teď (bravo, plastičtí chirurgové). Absolutorium zaslouží Soběslav Sejk mistrně dabující Vincenta Gardeniu. Zápletka je sice nevšední, ale její vyvrcholení očekávané.(21.5.2012)

Italska komunita v Brooklynu v podobe vdovy Lorrety s jeji rodinou a bratru Ronnyho a Johnnyho se pod zastitou mesicniho uplnku dostava do zmeti neocekavanych prevratu. Zivot Lorrety, ktera se chce bez lasky vdat se obrati o tristasedesat stupnu pri jednom pohledu a seznameni s podobne trpicim muzem. 80%(26.11.2009)

Film to byl zajímavý, o tom nemůže být sebemenšího sporu, ale přece jen od filmu, který získal tři hlavní Oscary v kategoriích, které jsou důležité pro celkové vnímání filmu, jsem čekal trochu více, než se mi dostalo. Nevím, co mi nedovoluje označit ten film za bezchybný a perfektní, možná to je docela roztahaný děj, možná to je určitá monotónnost, do které se film zhruba ve své polovině dostal, možná to je něco úplně jiného. Ale fakt je ten, že tohle nemohu označit za jednu z nejlepších romantických komedií, které jsem kdy viděl. Je to jen solidně natočená a dobře zahraná romantická komedie, která sice dokáže zaujmout, ale právě ve své polovině je jednoznačně nejslabší a chvílemi dokonce nudí. Je možné, že to leckdo vidí jinak, já to však vidím takto, a třeba oproti komedii "Baby Boom" ze stejného roku a od stejného studia v mých očích dost zaostává. Musím však uznat, že Cher byla ve své roli docela příjemná, ale nepřevedla podle mne nic natolik mimořádného, abych byl přesvědčen, že zlatou sošku dostala zaslouženě. Spíše si myslím, že místo ní si měl sošku odnést Nicolas Cage, který je zde velice elegantní a sympatický a který mne v tomto filmu velice příjemně překvapil. Bohužel však nebyl ani nominován. O Oscarovi za scénář mám také trochu pochyby, ale asi byl udělen správně. A Oscar pro Olympii Dudakis je zcela zasloužený, ta tam opravdu přečnívala svým výkonem skoro všechny herecké kolegy. Takže celkově film vnímám kladně, ale zároveň mi přijde tak trochu přeceňovaný. Já mu uděluji čtyři hvězdičky.(4.1.2009)

Prijemna romanticka komedia a to som od nej necakal az tak vela, takze som nadmieru spokojny. Dialogy nemali chybu, podvadzanie skoro kazdeho z kazdym naskytovali rozne humorne situacie a zaver celej rodiny s bratmi pri jednom stole bol ako ceresnicka na tortu, takze len malicko chybalo k tomu, aby som nedal piatu hviezdicku. Film ma 3 Oscary za scenar a 2 herecky Cher a Olympia Dukakis. Nominovany na Oscara bol aj herec za vedlajsiu ulohu Vincent Gardenia, avsak väcsie stastie mal v roku 1988 Sean Connery, ktory Oscara vyhral za ulohu v mafianskej drame NEUPLATNI (1987). Film mal este dve hlavne nominacie za reziu Normana Jewisona a najlepsi film, avsak v oboch kategoriach vyhrala drama od rezisera Bernarda Bertolucciho POSLEDNI CISAR (1987)... 12.07.2010 _______ Cher - (Loretta Castorini) +++ Danny Aiello - (Johnny Cammareri) +++ Nicolas Cage - (Ronny Cammareri) +++ Olympia Dukakis - (Rose Castorini) +++ Vincent Gardenia - (Cosmo Castorini) +++ John Mahoney - (Perry) +++ Julie Bovasso - (Rita Cappomaggi) +++ Produkcia: Norman Jewison +++ Hudba: Dick Hyman +++(12.7.2010)

• - Časopis Premiere zaradil snímku medzi 20 najpreceňovanejších filmov všetkých čias. (shimik77)

• - V úvodních záběrech je pohled na plakát lákající diváka na operu "La Bohéme", mezi tvůrci této opery si lze přečíst několik zajímavých jmen. Jedním z nich je Theoni V. Aldredge, což je výtvarná kostymérka filmu Pod vlivem úplňku (1987). (Terva)

• - Natáčení probíhalo převážně v New Yorku v lokalitě Brooklyn. Několik sekvencí bylo natočeno v Torontu v provincii Ontario. (Terva)