Rusové přicházejí! Rusové přicházejí!

The Russians Are Coming! The Russians Are Coming!

Komedie / Válečný

USA, 1966, 120 min

Pokud by v současnosti noha ruského vojáka šlápla na americký ostrov, tak by během pěti vteřin zmizel tento ostrov pod jaderným hřibem, ale tento příběh je z doby, kdy Rusové jenom trochu moc chlastali a Američané svými špuntovkami nebezpečně ohrožovali pancíře jejich ponorky. Já se přitom bavil celkem slušně, zejména hodný Kolčin byl ve své naivitě naprosto skvělý a bojovný synek Pete taky neměl chybu, ale celkově si myslím, že z daného tématu by nějaký věhlasný bangladéšský režisér vytěžil mnohem více zábavy.(17.10.2014)

V podstate sa to zacalo tak nevinne. Najskor boli vyplaseni Rusi, ze kde sa to s tou ponorkou ocitli, respektive ako sa dostat odtial prec a potom bolo splasene cele mestecko, avsak najviac sa mi pacilo, akym humornym sposobom to bolo natocene. Vlastne kazdy sa bal kazdeho, ale v skutocnosti chceli tvorcovia ukazat, ako dokazu politici zbytocne postvat narody proti sebe a pritom by sa nikto nemusel bat toho druheho, alebo ho povazovat za spiona, pretoze je to iba politicka vojna. Mozno zaver filmu bol trosku pritiahnuty za vlasy, avsak aj tak sa mi to pacilo, bavil som sa dobre. Norman Jewison je skvely reziser, pretoze uz jeho romanticka komedia s Nicolasom Cageom a so spevackou Cher POD VLIVEM UPLNKU (1987) sa mi velmi pacila, avsak myslim si, ze toto je presne typ komedie, ktoru by este lepsie dokazal natocit skvely Billy Wilder, ktory dokaze do kazdeho filmu priviest sialeny humor, tak ako sa mu to podarilo napriklad v komedii STALAG 17 (1953). Film Rusove prichazeji boli nominovane na Oscara aj za najlepsi film roka a reziu Normana Jewisona, avsak favoritom oscaroveho vecera sa vtedy stala drama CLOVEK PRO KAZDE POCASI (1966) a preto si sosku v kategorii najlepsia rezia zobral Fred Zinnemann a stal sa aj najlepsim filmom roka 1966... 08.11.2010 _______ Carl Reiner - (Walt Whittaker) +++ Eva Marie Saint - (Elspeth Whittaker) +++ Alan Arkin - (Poručík Rozanov) +++ Brian Keith - (Šerif Link Mattocks) +++ Jonathan Winters - (Policista Norman Jones) +++ Paul Ford - (Fendall Hawkins) +++ Theodore Bikel - (Kapitán ruskej ponorky) +++ Andrea Dromm - (Alison Palmerová) +++ Produkcia: Norman Jewison +++ Hudba: Johnny Mandel +++(8.11.2010)

Odlehčená alternativa k Doktoru Divnoláskovi. Americká paranoia ze studené války je tady zkarikovaná místy ještě líp. Hrstka ztracených Rusů (s výborným Alanem Arkinem v čele) nechce nic víc než půjčit si člun, ale tichou poštou obyvatel ostrova neškodný komár zmutuje v po zuby ozbrojeného velblouda a nastane klasická situace na sebe se vršících nedorozumění, zmatků a bláznivých honiček. Amíci se předhánějí v nápadech, jak vetřelce zneškodnit a ve skutečnosti jsou vzrušením bez sebe, že se v tom jejich zapadákově konečně něco děje. :-) Milá komedie, škoda, že jí v polovině dojde dech a místo aby poctivě gradovala, má co dělat, aby tu divoce rozvětvenou zápletku spletla zase dohromady. 60%(12.9.2006)

Snad jediný americký film, kde nejsou Rusové za záporáky. Sovětská ponorka uvízne na mělčině u malého ostrova, obývaného asi stovkou buranů. Ruská přítomnost vyvolává stejnou paniku, jako v dnešní době skupinka Arabů na letišti..... Skvělá kamera, střih, mnoho humorných scén. Kdyby nebylo toho hloupě-amerického šťastného konce, tak bych se nebránil dát 5*.(11.7.2012)

» Sovietska ponorka „stroskotá” tam, kde nie je vôbec vítaná, a tak obyvatelia malého, zapadnutého ostrovčeka systematicky podliehajú extrémnej davovej hystérii, a pritom deviati sa odvážia na prieskum... « 『 Tento režisér, t.j. Norman Jewison ma už druhý-krát po sebe extra nepotešil, aj keď sa snažil nakrútiť si presne taký „propagandistický” počin, ktorý by uzmieril dve rozhádané, nenávidené svetové veľmoci = ZSSR V-E-R-S-U-S USA, je to spracované v takom i drzejšom komediálnom poňatí, ale i napriek tomu som nemal veľa dôvodov, aby som sa trebás často z chuti zasmial, ba možno, debutujúci, brilantný Alan Arkin je jeden z nich, už som naznačil, že nielen „spoločenstvo deviatich” nebude vôbec nadšené, kde sa nachádza, a tak namiesto komédie som si pripadal, ako u dramédie, kde som sledoval niekedy aj komickú, ale najmä horlivú snahu, ako sa dostať odtiaľto preč, keď títo nešťastníci si koľkokrát mysleli, že budú lynčovaní... 』Strihač Ashby mal množstvo postáv na všelijakých miestach ostrova, že strihá pomerne chaoticky, až mi to liezlo krkom, že zrovna od neho by som to nečakal ! PS: Vidieť sa to síce oplatí, lebo sú tu : Alan, Eva Marie i Carl, a ten mi mimochodom pripomínal Jimmyho Stewarta, ale varujem vás dopredu, že veľké zázraky od toho ale určite nečakajte ! Je to tak strašne naivné, až to občas bolí, asi preto...(29.12.2018)