Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře (TV film)

• Česko

(festivalový název)

Historický / Drama

Česko / Rakousko / Německo, 2018, 77 min

• Allan

ZDE VYJÁDŘENÍ PANA KOSATÍKA NA JEHO FACEBOOKOVÉM PROFILU ZE DNE 9.5.2018: Pán se ptá, proč jsem minulý týden nebyl v kině Lucerna na tiskovce k historickému filmu Bůh s námi (na téma pražské defenestrace), který České televize uvede v neděli večer a kde jsem uvedený jako autor scénáře. Je to proto, že jsem o té tiskovce nevěděl, z ČT mi nedali vědět, že se koná. Asi je to nějak v řádu věcí, předloni schválený scénář pak rok točili bez komunikace, o tom, co s tím dělají, nepadlo slovo. Před měsícem mi poslali odkaz na hotový film přes internet, bylo v tom změněné všechno počínaje názvem a konče žánrem, spousta věcí vyházených a spousta bohužel připsaných, asi se to tak dnes dělá, kdybych o tom ale věděl, snažil bych se tomu zabránit, protože si ty věci nemyslím a nedávají mně smysl. Už jsem tady před pár dny psal, že i téhle volné adaptaci přeju úspěch u diváků, vztah k tomu filmu ale, snad je mně rozumět, nemám. Pokud jste někdo zažili podobnou totální přeorávku své práce, dejte prosím do zpráv vědět, jak jste to když tak řešili, nechtěl bych, aby se to přihodilo znova.(15.5.2018)

• Nach

Tak toto se vůbec nepovedlo. A vypadalo to tak zajímavě. Rozhodně, co se kostýmů týče a kamery. Bohužel, repliky byly jak pro mateřskou školku, střih nepřehledný a způsob vyprávění nicneříkající. Sám jsem příznivec toho, když postavy mohou mluvit aniž by cokoli říkali. Třeba formou chování, očního pohledu a dýchání. Jenže tady to byl spíše pletenec různých scén. Epické bitvy byly řešené detaily na části bojujícího vojáka či vojáků a off monology postav tomu dávaly až absurdní náboj. Navíc kdybych historii III. pražské defenestrace a jejích následků neznal, vůbec bych neměl šanci se uchytit. Postavy jsou mimo vzhledu od sebe nerozeznatelné, Kryštof Harant například nemá jediný specifický rys, díky kterému bych si ho nějak zapamatoval. Pokud si tento komentář náhodou čtou tvůrci, tak ať klidně napíší a já jim dám dohromady daleko lepší příběhovou kostru i klidně pro televizní poměry. Zde se ukázalo, jak zlá dokáže u filmu být nepřehlednost. Méně příběhových linek a více jedné hlavní postavy. Alespoň to by zvedlo hodnocení o jednu či dvě hvězdy. 35%(15.5.2018)

• Crocuta

Thurnův hrob v Revalu (Tallinu) se nezachoval, ale patrně tam někde stále leží, přičemž včerejšího večera o sobě musel dát vědět mohutnou podzemní rotací. Tahle slátanina snad měla být jakási pomsta Habsburků ze záhrobí nebo co... ačkoliv tady dostali na frak naprosto všichni aktéři i historie a televizní tvorba jako takové... :-(.(14.5.2018)

• laepus

Neuvěřitelně promarněná příležitost. A to to vypadalo podle upoutávek velice zajímavě. I přes špatné recenze jsem tomu chtěl dát šanci. A zrovna dávám. Jsem kousek za polovinou a už vím, že bohužel víc než jednu už si to nezaslouží. To by snad bitva na Bílé hoře musela být natočena líp než vylodění na Omaze ve vojínu Ryanovi. A to určitě nebude. Totálně mě vytáčí to neustále žvanění Thurnovy ženy, ty divné prostřihy, ty několikaminutové pasáže bez mluvení, to čecháčkovské házení všeho špatného zas na všechny okolo, jen ne na sebe. Takže jako největší dement z toho vychází Fridrich Falcký, jako největší megera jeho žena a jako nejhorší záporák jejich pastor. Proč proboha už u nás někdo nenatočí pořádné dokudrama, které bude vycházet opravdu z historie. Copak je nutné tu historii neustále nějak vylepšovat? Jo a ta jedna hvězda je ze slušnosti za krásné lokace a kostýmy, to je vše, víc v tomhle nehledejte. Tak dodíváno a skončilo to ještě hůř, než jsem očekával. Thurnova manželka musela být přinejmenším dost velká kráva, anebo ji takhle aspoň vykreslili. Někdo tak debilní snad ani nemohl existovat. No a ty brutality na závěr? Proboha proč?! Ukončil bych to asi slovy: Bůh s námi, jestli se televizní tvorba bude ubírat touto cestou.(15.5.2018)

Nebýt těch směšně provedených pádů pánů z Chlumu a z Martinic, uvažoval bych i o čtyřech hvězdách... S Fabriciovým pádem jsem ale byl spokojen! __Snaha nepoučovat diváka, nesuplovat učebnici dějepisu a nevyprávět "příběh" (a místo toho skrze dopisy paní Thurnové a zajímavý vizuál přiblížit atmosféru doby) se cení.(14.5.2018)

• - Při natáčení popravy 27 českých pánů na Staroměstském náměstí byla použita stejná latexová hlava herce a zejména kaskadéra Antonína Hausknechta, jako v seriálu Labyrint (od r. 2015), kde ztvárnil představitele rytířského řádu, pana Vitolda, kterému hlavu setne postava Jana Brudera v podání Viktora Preisse. Ve snímku Bůh s námi si naopak zahrála hlavu jednoho z popravených měšťanů (taktéž v podání Antonína Hausknechta), akorát jí byly přidělány bílé vousy. (RadimHavl)

• - Současně s filmem vznikla také jeho dokumentární mutace pod jménem Defenestrace 1618. V ní, kromě hraných pasáží, vystupují i historici, kteří dané téma zpracovávají. Dokumentární verze obsahuje 74 archiválií od 17 institucí z ČR a ze zahraničí a projevy 4 historiků z České republiky, Rakouska, Velké Británie a Francie. (Cheeter)

• - Film byl natáčen na Pražském hradě, na zámcích Kratochvíle a Telč, na hradě Švihov a dalších místech. (Amneris)