Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře

(TV film)
  • Česko Bůh s námi (více)

23. května 1618 dochází na Pražském hradě k podivné události: představitelé českých protestantských stavů vyhodí z oken dva nejvyšší představitele králova úřadu. Incident, který vejde do dějin jako „pražská defenestrace“, odstartuje třicetiletou válku – nejstrašnější konflikt, jaký Evropa do té doby zažila. Česká televize v koprodukci s rakouskou ORF a francouzsko-německou společností ARTE natočila televizní film, který je věnován čtyřstému výročí této události. Náročné natáčení probíhalo v řadě historických objektů, např. na Pražském hradě,na zámcích Kratochvíle, Telč, na hradě Švihov a dalších atraktivních místech. V režii Zdeňka Jiráského ve filmu uvidíme celou plejádu skvěle ztvárněných historických postav, především vůdce povstání pražských stavů Jindřicha Matyáše Thurna (K. Dobrý), dále oba panovníky té doby, kteří se vystřídali na českém trůnu – Ferdinanda II. Habsburského (O. Malý) nebo Fridricha Falckého (Š. Kozub). Tito tři muži, stojící na počátku našeho příběhu, věří ve stejného Boha. Komu z nich ale bude Bůh nejvíce nakloněn? (Česká televize)

ZZZHarry

Skoda, skoda, skoda. Tak silne tema, tak turbulentni doba a file je tragickou ukazkou, jakse toho nechopit. Nechci byt prehnane kriticky, avsak nas narod historii nezna a filmy jsou v mnohem alespon ukazkou toho, jak to mohlo byt a zde je z historie nula. Vetsina lidi si z toho neodnede nic.natoz pak spojnici s dalsimi osudy zeme. Skoda! Absolutni prazdnota, film bez dialogu jen s malymi steknitimi nekolika vytrzenych vet neni dobry film. To si muze dovolit instalater kdesi z kladenska a tale to nebyl dobry film. Skoda! V neposledni rade nektera aranzma byla tak cista a prosta, a zabery kamery to je umocnovaly, ze jsem si pripadal jak v krame s okousanym jablkem. 17. stoleti urcite nebylo tak ciste a netknute. Pravda prost poddany se tam neobjevuje. Skoda! Jedine, co se mi libilo byly dobove kostymy, ktere odpovidaly a jednoznacna podoba protagonistu se skutecnymi osobami, ale to je proklate malo. ()

DavHav

Těšil jsem se. Je dobře, že se Češi o tento typ filmu pokouší. Mohlo by to být užitečné pro středoškoláky a pro lidi, kteří se nechtějí obtěžovat načítáním historie. Místy jsou krásné záběry. Nicméně, film se tak moc snaží být genderově vyvážený, až ho to sráží někam k dopadové ploše písaře Fabricia. Voiceovery "silných žen" působí neuvěřitelně rušivě (přihodil bych hvězdu, kdyby se vystříhaly všechny záběry na dámy, a to mám dámy rád...). Ačkoliv je to o člověku, který téměř dobyl Vídeň, toto zpracování by bylo nudné i jako divadelní hra. Kostýmy jsou tak pěkné, že je tvůrci nechtěli pošpinit umělou krví (takže oba cca 2 zastřelení vojáci padnou k zemi bez zjevného zranění). Popravy českých pánů prožijeme bez emocí, protože celou dobu sledujeme člověka, který po Bílé hoře emigruje (co ve filmu nezazní, je že pak na čas dobyl Prahu se Švédy a po Praze rozvěšené hlavy českých pánů pomáhal pohřbít). ()

Spanki

Velmi velmi pěkné zpracování klíčového bodu našich dějin. Ano, je potřeba buď znát historii, nebo rychle hledat na wiki, ale to já považuji za přednost a pochopitelné to bylo. Jednalo se o mocenský souboj katolíků a protestantů, který tehdy hýbal celou Evropou a pouze shodou náhod to jako první zaplavilo České království - tedy nešlo primárně o souboj Češi/Moravané vs. Němci/Rakušené, a také šlo o spor mezi elitami, tedy císař a proti němu české stavy+česká šlechta ... a to bylo popsáno velmi přesně. Jednu hvězdu dávám za celkový dojem, vizuální zpracování a kameru, dvě hvězdy za herecké výkony a jednu hvězdu za odvahu něco takového natočit. ()

M.C.S. odpad!

Mám historické filmy ve velké oblibě, ale tento film je parodií na historické filmy. Kromě zdařilých kostýmů a práce maskérek se nepodařilo ani náhodou zachytit duch té doby. Historicky naprosto film neurčuje stav doby a děj je někde u sci-fi. Pro telepatické domlouvání v historickém filmu nemám rovněž pochopení. Pro mě neskutečný blábol. ()

mischa.b

Taková škoda a promarněná příležitost. Dvě hvězdy za Karla Dobrého. Zbytek hrůza, nejhorší ze všeho byla otravná manželka Thurna! ()

Hanecek odpad!

Kosatík teď vehementně dává od tohoto nejhnusnějšího filmu ruce pryč. Spojením tohoto havloida s ČT ale asi jinak dopadnout nemohlo. Bylo to odporné, nudné a historicky prolhané. ()

adaben

Vznikla taková balada, skoro vláčilovsky naladěná, ale žel přes vcelku zajímavé obsazení, se minula účinkem a dost brzo začala nudit. Diváka, který není ponořen do událostí té doby, to nejspíš minulo úplně. Skoro to připomínalo, že scény byly natočeny jen jako doprovodné herecké akce k nějakému dokumentu - jenže ten tam s hlasem vypravěče zapomněli doplnit. A přitom nápad "viděno očima manželek" nebyl jako výchozí bod špatný, nicméně dál se to příliš nedostalo. A tak mne napadá, že největším problémem současné naší historické produkce je jako by tvůrci nedokázali naplnit to hlavní - chytit diváka přes ztotožnění či zaujetí hlavní dramatickou postavou a jejími osudy, tak jako to třeba umí občas reprízované starší britské histor. filmy a koneckonců snad i ten "proslulý" Otakar Vávra. A je až zvláštní, že z nových pokusů našich tvůrců o historické filmy tohle naplnila asi jen romantická Marie Terezie (i díky její rakouské představitelce.) ()

Mach Tom

Dávám tomu jednu hvězdičku protože kostýmy ušly. Jinak i když jsem z touto válkou seznámen. Občas jsem prostě nechápal co se tam děje. Navíc ploché dialogy, nudný, spíše žádný děj a dějepisná hodnota pro případné dítka školou povinná také nulová. U filmu opravdu musíte být expert aby jste chápali souvislosti. Naprosto promarněná šance. ()

Macamica

Jako člověk milující dějepis a historii jsem byla zvědavá, ale nezklamaly mne jen kostýmy. S těmi a s maskami si tvůrci vážně vyhráli. Ale pak jsem měla už zatraceně problém udržet pozornost, protože to celé působilo spíš jako filozoficko-umělecké pojednání o myšlenkových pochodech středověkých osobností. Někdo tu použil slovo psychedelické a v tu chvíli mi přišlo, že to přesně toto slovo vystihuje. Škoda, tahle zvláštní historická látka si zasloužila formát historického filmu s dějem, ne tohle... psychedelické rádoby cosi. ()

andydufrsn

Výprava skvělá, ozvláštnění vnitřními rozmluvami hraběnky Thurnové taky prima, ale to je tak všechno, děj slabý a rozkouskovaný, informativní hodnota nulová! ()

NoodlesCZ

Naprostý souhlas s komentem od hous.enka. Já bych tak Karlu Dobrému přál filmový kousek ze kterého si sednou na prdel i ti největší mrzouti tady, škoda. Snad příště! ()

Krtisko

Na tento film jsem se moc těšil. Bohužel jak velké bylo mé očekávání, právě tak velké bylo i mé zklamání. Celý příběh byl akcí několika málo postav, davové scény bojové vřavy utopené v nepřirozené mlze působily laciným dojmem nízkorozpočtových filmů, neustálé točení navozovalo pocit vertiga a jakéhosi omámení. Neznám nikoho, kdo by si v tomto liboval a vyhledával ho při sledování filmu. Mě vlastně pouze rušilo a bránilo mi se do příběhu ponořit. Jediné, co hodnotím kladně je použití kostýmů. Jsem rád, že už jsem tento film viděl, je to jeden z filmů, který si totiž podruhé nepustím. ()

Vernissage

Výtečná záležitost! Film, který musí divák vnímat a ne se jen dívat! ...a Karel Dobrý je geniální, ještě o něm hodně uslyšíme. ()

Jan00

Než takové zpracování dějin, tak raději žádné. Nuda, nuda, nuda. Špatně vysvětleno pro obyčejného člověka, který se dějinami hlouběji nezabývá. Výkon herců, jak z ochotnického divadla. Naprosto nesmyslný projekt. ()

jouluputilla

Kdo by čekal, že se ve filmu konečně s odstupem od jiráskovských fabulací dozví něco z počátku doby jeho oblíbeného Temna, zapláče nad výdělkem. Sice zde neuvidíme například afroamerické generály, ovšem i tak dostává pojem historického filmu pořádně na zadek, lépe řečeno to žádný historický film není. Snad by se hodil název historizující feérie. Zaplakat (nebo včas utéct) musí každý, kdo o těchto událostech něco ví, k pláči jsou hlasy obou hlavních ženských postav (při intonaci Josefíkové „vůdcové povstání zaplatí za rebelii hrdlem“ mi mimoděk naskočil cool hokynářský hlas Karolíny Vrbasové), nehledě k tomu, že postavu Eleonoru z Gonzagy si upravovatelé původního scénáře jaksi “doladili“. – Většině klipovitých scén docela rychle docházel dech, ale propojení se nekonalo, i vítězství Abrahama Škultétyho nad Cranachovým oltářem ve sv. Vítu, zůstalo osamělým kamínkem ve vytlučené mozaice. Škoda, že sveřepý Maryško v době vzniku Vávrovy husitské trilogie ještě nežil, byl by za hvězdu. – No, abychom jen nelkali – na své si přijdou oči při pohledu na kostýmy. Ovšem hudbu raději nevzpomínat. 15% ()

Pulsar

Když jiní odpad, tak já plný počet. Toto mi hodně vyhovuje. Fatální historické události zobrazené místo tradičního epicky dějepisného pohledu zdánlivě nepatřičně – introspektivně a impresionisticky. Dlouhé záběry na mlčící mimiku  vydá někdy víc než nějaké řvaní. Přestože bylo ve filmu řečeno vše důležité, vše je jaksi náznakové a ztišené. Rozhodně je potřeba být o těch událostech předem vzdělán, protože toto není žádná výuka dějepisu. Že rozpočet asi víc ani nedovoloval, dělá film ještě lepším. Skvělá režie Jiráského, kamera Černého a Jóhannssonovská hudba Čtvrtníka, skvělé herecké výkony. Kritici filmu očekávali aspoň historickou a popisnou akci ve stylu Valkýry. Prý i Vávrovy patetické filmy jsou lepší. Jsou to podobné výtky jako u nového Solarisu a Ad Astra v žánru sci-fi. Ti kritici rozhodně nejsou posluchači hudebního žánru ambient. A toto je vlastně ambientní film. Film měl být rozhodně delší. ()

drbas

jedna hvězda za kostýmy... jinak tragedie, klasicky především na úrovni scénáře, a to Kosatík scénář i umí, ale tohle je hrubě špatný... rádoby pohled na tuto dobu z pohledu jedné manželky, nicméně příšerné monology i dialogy, prázdné dlouhé sekvence, jako by samo téma nebylo dostatečně nosné... ach jo... ()