Chodec

• Švýcarsko

Fußgänger, Der

Švýcarsko / Západní Německo / Izrael, 1973, 97 min

Velmi zajímavý film s posmutnělou atmosférou a vyrovnáváním se s minulostí. Přestože divák postupně zjistí, čím hlavní hrdina byl a co způsobil, stále s ním tak nějak sympatizuje a víceméně si přeje, aby ho ta Řekyně nepoznala a novináři nechali být. Vždyť už těch radostí v životě moc nemá, že…Líbily se mi flashbacky z minulosti, a i když jich bylo požehnaně, nijak zvlášť mě nerušily. Fajn byla také zvláštní scéna se starými dámami, která kromě humoru přinesla i zajímavé ohlédnutí se za německými dějinami. Vrcholem byla televizní beseda s výsostně morálním zamyšlením. Avšak přece jenom, úplně spokojený nejsem; necítím se sice být sadistou, ale přece jenom moje očekávání, že bude hlavní postava ještě ve větším srabu, a to mě donutí s ní naprosto soucítit, tak úplně naplněno nebylo, proto nakonec „pouze“ 4*.(4.4.2013)

Tak nevím, jestli mám dát dvě hvězdičky nebo čtyři... Kdysi bojoval ve druhé světové a nechal vyvraždit jednu řeckou vesnici. Plnil jen rozkazy? Kdo ví, ale jeho svědomí se stále ozývá. Teď je dědečkem, vede továrnu na stroje a je politicky činný. A začnou se v tom hrabat novináři. Jeho syn zemřel v autě, které on sám řídil. Roztáčí se klasický kolotoč podaný neklasickým způsobem, kdy si Řekyně není jistá, jestli to byl on, nebo nebyl, a jeho matka pořádá čajový dýchánek se svými francouzsky a anglicky hovořícími přítelkyněmi... Tenhle film je velice zajímavý, zajímavé je ale i to, že bych to do něj během sledování vůbec neřekl.(3.4.2007)

• danecek24

31. Zlatý Glóbus za rok 1973 - cena (1) - *Nejlepší cizojazyčný (zahraniční) film - Západní Německo(3.1.2009)

• d-fens

ocenenia : Oscar 1974 - Nominácia na najlepší zahraničný film(1.2.2012)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film(4.8.2004)