Film napsaný na tělo Miloše Kopeckého. Užívá svého typického humoru ala doktor Štrosmajer, pokud divákovi tento styl sedí, film si opravdu užije. Téma je sice vážné (boj s rakovinou), ale film vážný moc není, téma je zlehčeno a vyznívá optimisticky. Poselství o naději umírající poslední je v každém okénku filmového pásu. Vztah stárnoucího muže s mladou ženou (Táňa Fischerová) je také poměrně zábavný a poučný. Vadila mi jistá strojenost děje, ale to je u filmů z tohoto období dost běžné. 70%(5.11.2011)

Do dneška tabuizované téma, nebo spíš se o tom nikdo nechce moc bavit... Líbila se mě ta konfrontace drsňáckého neosobního necitelného prozápadního doktora Čepka, který chce pacientům diagnózu sdělovat se všemi konsekvencemi s hodným dědouškem socialistickým doktorem lidí Sklenčkou, který chce pacienty držet v blažené nevědomosti. Jak typické... Kdyby film více akcentoval osobní rovinu a vykašlal se na tu pseudofilozofickou, bylo by to klidně za pět *.(16.2.2017)

• noriaki

Takhle sympatického Miloše Kopeckého aby člověk pohledal. Milý, vtipný, pohotový, kultivovaný, vzdělaný a pochopitelně i velkorysý a odpouštějící. Taky vám na tom něco nesedí? Nemíním tady zabřednout do debaty jaký byl tenhle velikán v soukromí, ale i kdyby to byl ten nejpravdivější obraz jeho povahy, tak by i tak byla na místě výtka, že se do námětu nehodí. Čekal jsem nějaký osobnostní zvrat, převrácení životních hodnot a nebo katarzi. Ano, pan profesor si prošel obdobím smutku, občas dal najevo že není tak dokonalý jak se obvykle zdá a sem tam dal nesměle najevo nějakou tu slabost či pochybování o sobě samém. Ale nic víc. Scénář ho velebí od začátku do konce, těch pár výtek od okolí se lehce ztratí a tak se čekání na konflikt táhlo a táhlo, až byl najednou konec. Umírat se sice taky musí umět, ale čeho je moc, toho je příliš.(2.6.2014)

• Tetsuo

Náhled na tento film mi silně ovlivnila četba dávné recenze Jiřího Cieslara z 80. let, která vyšla i v jeho sborníku Concettino ohlédnutí. Dotyčný text citlivě a precizně rozebírá, že Prodloužený čas je jedním z nejfalešnějších, rádoby ušlechtilých normalizačních filmů, který vlastně lidem v té době vytvářel iluzi toho, že za daných podmínek je možné žít noblesně a nad věcí. Cieslar zvlášť vzpomíná, že kdyby jeho jako studenta učil takový profesor, byl by studenty nikoli milován, ale považován za naprosto nepřijatelného pozéra. Dnešní obliba tohoto filmu je smutným dokladem ztráty paměti a úpadku měřítek.:)(8.4.2013)

Cena za upřímnost a za lásku. Dramaticky nosný příběh o pomíjivosti lidského života, zveřejněný režisérem Jaromilem Jirešem v jeho nepesimistické variantě, je víc, než pouhým vyprávěním vynikající sondou do hlubin lidské duše, v níž se odehrává tolik zajímavého a vznosného, že ji nelze vlastně správně diagnostikovat. Postava profesora Svozila, kultivovaného a vzdělaného muže s obdivuhodným přehledem i nadhledem, je vlastně tak trochu závěrečným slovem Miloše Kopeckého za jeho bezmála čtyřicetiletým působením před filmovou kamerou. Je to velká a osobitá kreace, prodchnutá vedle nepominutelného šarmu svého představitele jistou dávkou ironického humoru a důvtipnými myšlenkami, které sice tu a tam mohou působit dojmem zašlého antikvárního zboží, ale jejich účinnost naštěstí koresponduje s obsahem filmu (přednášky o umění na fakultě, bonmoty mezi Svozilem a Alenou). Sympatickým se zdá být konečně i ryze civilní herecký výkon všestranně nadané Táni Fischerové, uskutečňující tu pod bedlivým režijním vedením svůj vlastní přerod z dívčích bytostí ve zralé a silné ženy pevného charakteru. V kontextu doby bezesporu pozoruhodný film.(19.4.2015)

• - Byt profesora Svozila (Miloš Kopecký) se nachází nedaleko Národního divadla na adrese Masarykovo nábřeží 36. (Haniczka)

• - Miloš Kopecký nebyl vůbec nadšen spoluprací s Táňou Fischerovou. Dle jejich slov spolu půl filmu „válčili", což nakonec odnesl i režisér svým zhroucením. (sator)